delniški trg

Trump s 104-odstotnimi carinami Kitajski, EU pod pritiskom

08. 04. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump uvaja 104-odstotne carine na kitajski uvoz, je potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Uvedba nastopa po rasti azijskih trgov in evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

Pohlep se je spremenil v strah

07. 04. 2025 21.50

Tako ameriški kot tudi evropski delniški trg sta minuli teden utrpela največji padec po pandemiji. Trumpove carine za zdaj še ne vlivajo upanja za boljšo gospodarsko rast. Vsi svetovni indeksi so v rdečem, vsi letošnji donosi so izginili. Pohlep se je spremenil v strah. Predsednik ameriške centralne banke političnih odločitev ne komentira, ampak zgolj napoveduje gospodarsko ohlajanje in višjo inflacijo. Kolapsirala je tudi cena surove nafte, kljub temu bo gorivo na črpalkah od torka dražje. Inflacija v evroobmočju je marca rahlo upadla, v Sloveniji je zrasla.

Zakaj so carine doletele tudi otoke s pingvini? 'To je strateška poteza'

07. 04. 2025 09.32

Novica, da je administracija Donalda Trumpa carine uvedla tudi za otok Heard in otočje McDonald, je hitro zakrožila po svetu. A Združene države bizarno odločitev o uvedbi carin za ti dve neposeljeni območji ne označujejo za napako. Ameriški minister za trgovino odločitev države brani, češ da želijo s carinami preprečiti, da bi druge države izkoristile to "vrzel" in s svojimi ladjami prek otokov dosegle ZDA.

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?

04. 04. 2025 09.49

"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?

15. 03. 2025 08.20

Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

Finančni POPkast: naložbene priložnosti in tveganja v 2025

12. 12. 2024 07.06

Leto 2025 bo zaznamovano z izjemnim napredkom umetne inteligence in robotike, ki bosta temeljito preoblikovala tako industrijske panoge kot tudi vsakdanje življenje. Pomembno vlogo bi lahko imeli tudi Bitcoin in druga kriptosredstva, ki bodo ostala v trendu. Ključ do uspeha bo verjetno dobra diverzifikacija.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka

10. 12. 2024 07.00

Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Finančni komentar: kralj umetne inteligence

05. 11. 2024 07.00

Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Pod Trumpom višje cene nafte in okrepitev dolarja, pod Harrisovo razcvet OVE?

31. 10. 2024 12.18

S finančnim analitikom Tilnom Šarlahom iz podjetja Acex smo se pogovarjali o tem, kaj bo na gospodarskem področju prineslo, če se v ovalno pisarno preseli Trump ali če jo zavzame Harrisova. Kot pojasnjuje, bo na ceno nafte bolj kot same volitve verjetno vplivala geopolitika na Bližnjem vzhodu, ki se ne umirja. Eskalacija bi lahko kratkoročno pognala cene precej višje, opozarja. Zmaga Trumpa bi povečala pričakovanja glede gospodarske rasti v sektorjih, kot so nafta, obramba in bančništvo. Zmaga Harrisove pa bi lahko povzročila negotovost v nekaterih sektorjih, kot so finance in energija, koristilo pa bi drugim, kot sta obnovljiva energija in zdravstvo, pojasnjuje.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti

22. 10. 2024 07.09

Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Finančni komentar: Kaj kupuješ na Kitajskem? Vse!

01. 10. 2024 07.11

Legendarni vlagatelj David Tepper je minuli teden izjavil, da na Kitajskem kupuje vse, delnice, ETF-sklade, obveznice in tudi terminske pogodbe. Drugo največje gospodarstvo na svetu je dobilo največji finančni stimulus po letu 2008 in kitajski delniški trg je imel najboljši teden v tem stoletju.

Finančni POPkast: Vse najboljše, Svet portfelj

26. 09. 2024 07.00

Svet portfelj praznuje prvo uspešno leto obstoja. Od lanskega septembra je ustvaril 16-odstotni letni donos, kar je sicer manj kot svetovni delniški indeks IWDA, s katerim se ves čas primerjamo. Namen Svet portfelja ni deljenje finančnih nasvetov, ampak informiranje in spodbujanje finančne pismenosti.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem

24. 09. 2024 07.00

Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Finančni komentar: spomin na september 2007

17. 09. 2024 07.00

Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence

05. 09. 2024 07.00

Peščica tehnoloških velikanov, ki jih poganja rast umetne inteligence, predstavlja dobro tretjino uteži v ameriškem delniškem indeksu, če poči balon, bo padec precej bolj boleč kot v Evropi, kjer imamo zgolj dve pomembni delnici, ki sta vezani na razvoj umetne inteligence.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana

03. 09. 2024 07.00

Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja

27. 08. 2024 07.00

Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica. Tukaj so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti sebi v prid.

23. 08. 2024 00.15

Mali vlagatelji in varčevalci skoraj vsako recesijo dočakajo nepripravljeni in v njej izgubijo denar.

Finančni POPkast: Recesija je preklicana

22. 08. 2024 07.00

Delniški trgi so v začetku avgusta imeli 10-odstotni padec, vendar se je optimizem že po dveh tednih vrnil, saj so delnice pridobile skoraj ves izgubljeni donos. Očitno je recesija preklicana in v pričakovanju rezanja obrestnih mer v ZDA vlagatelji pričakujejo nadaljnjo rast ter mehek pristanek.

Finančni komentar: Največji padec bitcoina od 2022

09. 07. 2024 07.00

Bitcoin je od sredine marca, ko je dosegel najvišjo zgodovinsko vrednost, izgubil kar 27 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih dveh letih. V enakem časovnem obdobju je Ethereum zdrsel za 31-odstotnih točk. Kripto vlagatelji so v strahu.

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca

25. 06. 2024 07.00

Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Finančni POPkast: Potrpljenje železna vrata prebije

20. 06. 2024 07.00

Na delniških trgih rastejo delnice, ki so povezane z razvojem umetne inteligence. Portfelj, ki je brez naložb tehnoloških velikanov, je na slabšem. Zdi se kot, da je vlak veličastnih že pred dobrim letom odpeljal, vendar trg vedno poskrbi za nove priložnosti in potrpljenje železna vrata prebije.

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice

18. 06. 2024 08.41

Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči

11. 06. 2024 07.00

Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Finančni komentar: Trg po kapitulaciji medvedov

04. 06. 2024 08.06

Tržna kapitalizacija družbe Nvidia se do leta 2030 lahko potroji in preseže 10 tisoč milijard evrov, je prepričana Beth Kinding, ki upravlja investicijski sklad I/O. Tretje največje podjetje na svetu Nvidia še vedno nima resnega konkurenta na področju razvoja umetne inteligence.

Finančni komentar: Ena in edina Nvidia

28. 05. 2024 07.00

Kdor je pred 10 leti enkrat vložil 10.000 evrov v delnice družbe Nvidia, ima danes na trgovalnem računu 2.197.000 evrov. Nvidia je danes tretje največje podjetje na svetu s tržno kapitalizacijo 2300 milijard evrov, kar je več kot celoten nemški delniški trg.