POPKAST

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence

Ljubljana, 05. 09. 2024 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
15

Peščica tehnoloških velikanov, ki jih poganja rast umetne inteligence, predstavlja dobro tretjino uteži v ameriškem delniškem indeksu, če poči balon, bo padec precej bolj boleč kot v Evropi, kjer imamo zgolj dve pomembni delnici, ki sta vezani na razvoj umetne inteligence.

Nemški SAP in nizozemski ASML sta evropska paradna konja razvoja umetne inteligence. Trenutno zelo vroč tehnološki sektor predstavlja 9-odstotno utež v osrednjem evropskem delniškem indeksu. Recesija lahko zelo hitro poči balon umetne inteligence, je v Finančnem POPkastu pojasnil Blaž Hribar, CFA, član uprave Pokojninske družbe A. "Kdaj bo počil, ne vem, ampak znaki, kot so bili v začetku avgusta ali zdaj 3. septembra nakazujejo, da je trg precej živčen, kam se bo tečaj premaknil naprej. Pomemben indikator recesije je obrnjena krivulja donosa. Donosi na dolgoročne obveznice so nižji kot na kratkoročne. Ko se obrne krivulja donosa, sledi recesija in krivulja je obrnjena že od leta 2022. Vendar je tokrat nekoliko drugače."

m
m FOTO: Damijan Žibert

Nemška avtomobilska industrija se ohlaja, vendar je brezposelnost v Nemčiji po zadnjih podatkih 3,3-odstotna, kar pomeni, da je rekordno nizka, saj je evropsko povprečje 6-odstotno. Nemški indeks DAX, ki deli usodo svetovnega delniškega trga, je minuli teden dosegel zgodovinsko najvišje vrednosti."Ravno danes sem v časopisu prebral naslov, ki pravi, da je v Nemčiji vse slabo, razen delniškega trga. Tudi v Nemčiji ni vse slabo, delnica Volkswagna res ni najbolj rastoča, ampak tri četrtine gospodarstva predstavlja storitveni sektor, ki se krepi in raste. Proizvodnja, kamor spadajo avtomobilske tovarne, predstavlja četrtino gospodarstva."

Najnižjo brezposelnost od osamosvojitve imamo tudi v Sloveniji. Povprečna plača je prvič v zgodovini okoli vrednosti 1500 evrov, avgustovska medletna inflacija je padla pod odstotek. "Rast plač se sicer znižuje, vendar smo na zelo visokem nivoju po različnih kazalnikih, ki se rahlo znižujejo, vendar inflacija ostaja še kako živa tako v Evropi kot v ZDA. Pocenitve nafte, plina in hrane so inflacijo nekoliko zamaskirale. Če pride do ponudbenega šoka zaradi geopolitičnih napetosti, imamo lahko spet tveganje, da bo inflacija poskočila." Slovenski delniški trg je od prejšnje jeseni pridobil 40 odstotkov, indeks SBITOP je med najdonosnejšimi na svetu. " Želel bi videti več slovenskih zagonskih podjetij, ki postanejo na neki točki uspešen IPO na domači borzi. Te kulture še nismo osvojili vendar verjamem, da jo bomo. Podjetja znajo izdajati obveznice to smo videli, z malo več korajže bi lahko izdajali tudi delnice kot IPO."

V Finančnem POPkastu smo govorili tudi o izzivih in predlogih pokojninske reforme. Zakaj je pomembna samodejna vključitev in opcijska izključitev vseh zaposlenih v Sloveniji. Ideja torej narekuje, da so vsi vključeni v dodatno pokojninsko varčevanje in lahko prosto izstopijo, če želijo. Zdaj se naložbeni sklad določi glede na starost, novi predlogi gre v smeri, da bo posameznik lahko sam izbiral naložbeni sklad.  Govorili smo tudi o različnih stopnjah tveganja, ki jih sprejemamo v življenjskem cikllu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Samo navijač
05. 09. 2024 19.37
Mastercard vam sedaj omogoca direktna plačila z vasim crypto. Pa se Feei so nizki.
proofreader
05. 09. 2024 16.07
+1
SAP je paradni konj umetne inteligence? Kako to misli?
slohren
05. 09. 2024 13.34
+2
Nemčija je res bila močna, v zadnjih 3 letih je Nemčijo zapustilo okrog 5 milijonov delovno aktivnega prebivalstva, 300.000 malih do srednjih podjetnikov je šlo v penzijo in samo 50% jih je predalo posel delavcem ali atrokom, ostali niso želeli, da se njihov posel nadaljuje... Avtomobili ne grejo v prodajo so za 20.000 eur predragi, polovico proizvodnje bodo prisiljeni ustavit,.
Aristotle
05. 09. 2024 12.53
+1
To mores bit omejen da reces da storitveni sektor nosi evropsko gospodarstvo… sej pa evropa ni ukrajina… tam so storitve gonilo gospodarstva
Aristotle
05. 09. 2024 12.50
+2
Ce mamo take strokovnjake se nam slabo pise
kapetan
05. 09. 2024 12.24
+2
Slovence to sploh ne rabi skrbet. Mi imamo lepo urejene socialne podpore in neskončno veliko javno upravo katera zaposljuje....
Potouceni kramoh
05. 09. 2024 12.17
+2
Važno da bo topla jesen in zima in ne bomo na mrzlem ob TEŠu.
Anion6anion
05. 09. 2024 10.52
+3
Šloganje iz kavne usey
Anion6anion
05. 09. 2024 10.52
+0
Z O V
05. 09. 2024 09.56
+9
🤣🤣🤣 doma je vse v najboljšem redu, tovarne gredo v stečaj, migranti se naseljujejo, poceni delovna sila izkorišča socijalo, sodne stavbe se kupujejo po pretiranih cenah, poplavljena območja so urejena...🤣🤣🤣
NOVAKF
05. 09. 2024 09.52
+2
Pisci finančnih komentarjev ki sami vodijo sklade strahovito zaostajajo za povprečnimi donosi trga. Zato kupujte pasivne ETFe in ne berite Adijevih bedarij. Ko bodo delnice umetne inteligence padle bodo v pasivnih skladih procentualno posledično narasle preostale delnice. Še vedno je bilo tako. Nekritično kupovanje delnic pasivnega sklada ni isto kot nekritično kupovanje individualnih delnic ki ta sklad sestavljajo.
Planetmiru
05. 09. 2024 09.38
+8
Kar zadeva pokojninski sklad, bi povedal sledeče: dokler se bo vsaka vlada lahko vtikala v to kaj in koliko bodo upokojenci dobili in ali bo nekaterim skupinam iz pokojninskega sklada dala več kot drugim, je to katastrofalno slabo za vse, ki so že vlagali in zelo odvračilno za tiste, ki sedaj vlagajo. Kdo za božjo voljo se bo trudil, da bi vlagal čim več, če vlada tistim, ki so vlagali zelo malo in imajo seveda posledično nizke pokojnine, vehementno viša prag najnižje pokojnine. Iz pokojninskega sklada bi vsak moral dobiti sorazmerno, glede na svoja vlaganja. Tistim, ki pa so pod pragom revščine pa naj, dokler lahko, pomaga iz socialnih transferjev. Nekdo bo rekel, da je to iz iste vreče, vendar temu ni tako. Tisti, ki mu umetno dvignejo pokojnino, bo nesorazmerno imel takšno do smrti, sociala se pa rešuje drugače. Mladi bodo motivirani za večje prispevke v pokojninski sklad le, če se bo iz njega delilo sorazmerno po vložkih in vsak bo moral sam vedeti, da vlaga za svojo prihodnost. Trenutno je pa tako, da mnogi vlagajo minimalno, saj bo tako in tako država nekoč poskrbela tudi za njih. Tisto, kar bi pa lahko vlagali za starost, raje porabijo kje drugje.
Letnik 1964
05. 09. 2024 11.04
+5
bolj po domače povedano,kar lahko daj v ,,štunfe,, in skrij,pa boš vsaj nekaj imel za dodatek penziji....ko maš dovolj bankovcev kupiš zlato ploščico in spraviš...
Lark
05. 09. 2024 09.16
+7
Sej je znano, da podjetja napihujejo svojo vrednost, samo da omenijo AI. Bo prišlo končno prečiščenje, pametni nakup pa se bo obrestoval 100x
Slovenska pomlad
05. 09. 2024 08.20
+5
Pa še katerega drugega tudi.