V Svet portfelju ni naložb v delniške družbe, ki poganjajo zgodbo o umetni inteligenci. Pred dobrim mesecem je bil donos portfelja izenačen s svetovnim indeksom IWDA, s katerim se primerjamo. V zadnjih tednih je nastala divergenca, razpon, ker je Svet portfelj izgubil 3-odstotke, medtem ko je IWDA pridobila na rasti. Kako lahko portfelj preživi brez naložb v umetno inteligenco, smo v Finančnem POPkastu razpravljali z upravljavcem premoženja Simonom Skubinom in finančnim analitikom Nikolo Maljkovićem iz Optimtrederja, ki je pojasnil, da je IWDA pridobila predvsem, ker sledi tehnološkim velikanom. "Ko je Apple objavil novico, da prihaja Apple inteligenca, je delnica poskočila na nove vrhove, Nvidia tudi nadaljuje z rastjo po cepitvi delnice, pomembno je ohraniti potrpljenje in spremljati, kam se bo trend obrnil v prihodnje."
Disciplina je recept za uspeh ali za katastrofo, je izpostavil Simon Skubin. "Raje spremljam nerealiziran dobiček kot realizirano izgubo, trenutna naložba v tehnološke velikane predstavlja veliko tveganje. Delnice gredo lahko strmo gor, lahko pa tudi strmo padejo, zato niso primerne za bolj konzervativen način vlaganja. Nvidia je aprila izgubila okoli 20-odstotkov, vendar se je hitro za tem uspešno dvignila." Gonilna sila zgodbe o umetni inteligenci so tudi polprevodniki, ki prav tako dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti. V Finančnem POPkastu smo izpostavili ETF-sklad polprevodnikov z oznako SMH, ki je v zadnjem letu zrasel za 81-odstotkov.
Čeprav v Svet portfelju ni naložb, povezanih z umetno inteligenco, je bil med najbolj donosnimi ETF-sklad, ki sledi ceni Bitcoina z oznako BTCE. Izpostavljenost bitcoinu je bila v preteklosti podobna izpostavljenosti tehnološkemu indeksu Nasdaq s trikratnim vzvodom izpostavi Nikola Maljković. "Po tem, ko je Apple napovedal sodelovanje z umetno inteligenco, je tudi med bitcoinom in indeksom Nasdaq začel nastajati razpon, ki ga prej ni bilo. Pomembno vprašanje je torej, zakaj bitcoin ne raste več skupaj z Nasdaqom. Morda se denar iz kriptosredstev seli v tehnološke delnice, videli smo precej neto odlivov iz ameriških ETF-skladov, ki sledijo ceni bitcoina."
Evropski delniški trg pada kljub prvem rezu obrestnih mer za 25 bazičnih točk. Novicah o predčasnih volitvah v Franciji je prestrašila vlagatelje. Osrednji francoski indeks CAC40 je izgubil skoraj ves letošnji donos. So evropske delnice podcenjene in predstavljajo v tem trenutku dobro naložbo, pred meseci smo zaprli naložbo v največjo francosko delniško družbo LVMH, Moet Hennessy Louis Vuitton (MC) spomni Simon Skubin. " V francoski politiki je kaos, prej kot slej bo prišlo do pomiritve in mislim, da bo to še najbolj vidno na valuti euro."
Najslabša naložba v Svet portfelju ostaja Alibaba (BABA) vendar pozicije ne zapiramo, ker se morda gospodarstvu obeta novi paket finančne pomoči. Kitajski delniški trg je po krajšem obdobju rasti sicer ponovno v zatonu. Na trgu nepremičnin ni povpraševanja, gospodarstvo je v deflaciji in negativnih napovedi je veliko. " Tu je potreben dolgoročni pogled, ker spominja na razmere, ki smo jih na Kitajskem videli v preteklosti med letoma 2014 in 2016, ko so vsi mislili, da je s Kitajsko konec, potem pa je sledila velika rast. Trenutno je njihova potrošnja premajhna in zato potrebujejo stimulus, napoveduje se socialna reforma."
V Finančnem POPkastu smo govorili tudi o ceni zlata, ki je kljub geopolitičnim izzivom končal nižje. Visokih donosov, ki jih je ustvaril rudar zlata Newmont z oznako NEM, še ne zapiramo. Cena surove nafte na trgih raste, ker prihajamo v sezono, ko je tudi več potrošnje zaradi potovanj. ETF-sklad XDW0, ki sledi energetskim podjetjem še ni ustvaril visokih donosov. Izpostavili smo tudi kako aktivno voditi portfelj v času odhoda na dopust.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.