Naslednji teden, 10. junija, bo Nvidia cepila delnico (NVDA) v razmerju 10 proti 1. Podobno strategijo je v preteklosti uspešno izpeljalo več družb iz kluba veličastnih: Tesla, Apple, Amazon, Alphabet (Google). Delnica Nvidie je trenutno vredna okoli 1000 evrov, naslednji teden bo vredna okoli 100 evrov. Teden po tem, ko je Mike Wilson, glavni strateg pri Morgan Stanley, kapituliral kot eden zadnjih medvedov z Wall Streeta, so delniški trgi začeli padati. Glede na indeks strahu in pohlepa vlagatelji na trgu spet občutijo strah.
V tem tednu bomo morda dočakali cenejše stanovanjske kredite. Evropska centralna banka bi lahko v četrtek prvič znižala obrestno mero za 25 bazičnih točk, vendar je po zadnjih podatkih inflacija v evroobmočju znova poskočila z 2,4 odstotka na 2,6 odstotka. Glavni ekonomist pri ECB Philip Lane je nedavno izpostavil, da so bili podatki v zadnjih mesecih dovolj spodbudni in dopuščajo nižanje 4-odstotne obrestne mere.
Ameriški tehnološki velikani so ključni za rast trgov. Po 8-odstotnem aprilskem padcu ameriškega indeksa Nasdaq je vrednost delnic skoraj do konca maja vztrajno naraščala za 10 odstotnih točk, vendar je prejšnji teden trend znova začel padati. Inflacija v ZDA je od leta 2022 padla za 61,36 odstotka. Lanskega junija so imeli najnižjo stopnjo inflacije, ki že celotno leto ostaja trdovratno lepljiva.
Po zadnjih podatkih v mesecu maju inflacija v ZDA ni odstopala od pričakovanj analitikov. Inflacija tokrat stagnira, vendar želja približati se dvema odstotkoma ostaja velik izziv, zato ameriška centralna banka (Fed) odmika načrtovane reze obresti proti koncu leta. Glede na kazalnik verjetnosti vlagatelji pričakujejo dve nižanji konec leta oziroma enega v začetku leta 2025.
David Solomon, izvršni direktor svetovno pomembne investicijske banke Goldman Sachs, je nedavno napovedal, da letos v ZDA sploh ne pričakuje znižanja obrestnih mer. "Gospodarstvo je prožno in inflacija bo verjetno bolj vztrajna." Dodal je, da v Evropi letos vseeno pričakuje nižanje.
V Evropi je nekoliko drugače. Inflacija v Sloveniji je prvič po septembru 2021 padla pod tri odstotke, v mesecu maju je bila 2,5-odstotna. Leta 2022 smo imeli obdobje s kar 11-odstotno inflacijo in uspešno smo jo znižali za 77 odstotkov. V evro območju je inflacija v zadnjih petih mesecih počasi upadala, letos z vsakim mesecem, zato je samozavest Evropske centralne banke naraščala, da bi junija lahko prvič znižali obrestno mero, vendar je v maju inflacija v Evropi spet rahlo poskočila z 2,4 na 2,6 odstotka.
V četrtek Evropska centralna banka odloča o prvem nižanju obrestne mere. Predsednica ECB Christine Lagarde je bila v nedavnem intervjuju za irsko televizijo optimistična, vendar v hladnem slogu. "Brez napovedi. Brez odvečnih obljub. Ampak ... V kolikor zadnji podatki podkrepijo našo samozavest, da lahko v srednjeročnem obdobju dosežemo dvoodstotno inflacijo, ki je naš cilj in dolžnost. Obstaja velika verjetnost. Dva odstotka, dva odstotka. Inflacija je padla, misija zaključena. To si zelo želim."
V Evropi je bruto domači proizvod (BDP) v zadnjih 20 letih največ poskočil na Irskem, ki je z optimizacijo davčne politike privabila multinacionalke. Države vzhodne Evrope so imele v povprečju višjo rast BDP, kot smo jo imeli v zadnjih 20 letih v Sloveniji. Zahodna Evropa je v povprečju beležila nižjo rast BDP, kot jo je imela Slovenija.
Na Kitajskem inflacije ni več, vlagatelji napovedujejo in pričakujejo rast kitajskih delniških trgov, vendar se to ne zgodi, čeprav je mnogo podjetij podcenjenih, za razliko od ameriških tehnoloških velikanov, ki so glede na fundamentalno analizo prevrednoteni. Kitajski ETF KWEB je košarica največjih kitajskih internetnih delnic, kot so Tencent, Alibaba, JD in podobno. Sklad KWEB je letos do sredine maja pridobil 25 odstotkov, potem pa v zadnjih dveh tednih zdrsel za 11 odstotkov.
Vlagateljem se kljub visokim vrednostim zdijo bolj varne in manj tvegane ameriške delnice. Ameriško računalniško podjetje Dell napoveduje tesno sodelovanje z Nvidio, ki je vodilna na področju umetne inteligence. Obe družbi sta imeli letos izjemno rast za več kot 130 odstotkov, vendar je Dell prejšnji teden, po objavi poslovnih rezultatov, izgubil 22 odstotkov. Presegli so napovedan promet, vendar za mišjo dlako zgrešili dobiček.
Po kitajski vojaški vaji v okolici Taivana, kjer proizvajajo polprevodnike za ameriške podatkovne centre, ki jih poganja umetna inteligenca, je prvi mož Nvidie Jensen Huang obiskal Taivan, da utrdi dobavno verigo. Sprejeli so ga kot najvišjo hollywoodsko zvezdo. Veličastnih pet – Amazon, Apple, Microsoft, Google in Nvidia – je letos višje za 27 odstotkov. Preostalih 495 podjetij iz osrednjega indeksa S & P 500 je letos ustvarilo zgolj 6-odstotni donos.
Rjoveča mucka, finančni vplivnež Roaring Kitty – Keith Gill, znova izziva vlagatelje. Delnica družbe GameStop (GME) je včeraj poletela v nebo, tečaj je še pred odprtjem borze poskočil za 80 odstotkov, ker je na internetu zaokrožila novica, da je vplivnež kupil za 65 milijonov dolarjev (60 milijonov evrov) nakupnih opcij in za 116 milijonov dolarjev (106 milijonov evrov) delnic GME.
Dunajska družba Raiffeisen Capital Management je minuli teden napovedala širitev distribucije svojih skladov v Sloveniji in v središče svoje predstavitve na naložbenem področju postavila visoko tehnologijo in umetno inteligenco, ki je gonilna sila rasti, je povedal Günther Schmitt, vodja oddelka za razvite trge. "Umetna inteligenca igra vse pomembnejšo vlogo in vpliva na skoraj vse megatrende ter seveda na številna druga področja, pa naj gre za tehnologijo, demografijo, zdravje ali trajnost."
Znana ameriška vlagateljica Cathie Wood, ki je tudi šefica sklada ARK Invest, je prezgodaj prodala delnice Nvidie. Če bi jih obdržala, bi imel njen sklad milijardo evrov profita. Nedavno je kupila delnice programskega podjetja UIPath, ki so kmalu po nakupu strmoglavile za 40 odstotkov. Sicer je njen sklad Ark od 2019 do 2021 ustvaril 330-odstotni donos, potem pa do danes izgubil 73 odstotkov.
Bitcoin je letos višje za 60 odstotkov, vendar od razpolovitve halvinga še ni dosegel zgodovinske vrednosti. Boljši rezultat je imel DogeCoin. Nedavno je umrl pes Kabosu, ki je bil logo znanega meme kovanca, ki ga obožuje tudi Elon Musk. Žalostna novica ni vplivala na ceno Dogecoina.
Minuli teden je na kripto konferenci Consensus znana vlagateljica Cathie Wood izpostavila pomen naložb v bitcoin in prednost skrbnikov, ki ga bodo vključili v portfelj. "Bitcoin je novi naložbeni razred. Predstavlja tudi denarni sistem, vendar je naložbeni razred. Če v obstoječi portfelj dodate bitcoin, se bodo čez čas donosi na enoto tveganja zvišali."
Na slovenskem delniškem trgu je osrednji indeks SBITOP teden zaključil pozitivno za 0,5-odstotka in se ustavil pri okroglih 1500 točkah. Najbolj so minuli teden poskočile delnice Krke, za skoraj dva odstotka, tečaj je trenutno na rekordnih vrednostih.
V zadnjem finančnem POPkastu sem z Matejem Reismanom razpravljal o tehnični analizi, ki se uporablja za trgovanje z vsemi naložbenimi razredi, tako z delnicami kot kriptovalutami, surovinami in valutnimi pari. "Tistim, ki mislijo, da bodo day trejderji ful, je težko. Imaš fante in punce, ki res služijo s tem in med njimi so tudi taki, ki so postali milijonarji. S tem je kot pri tenisu. Začne se jih ukvarjati s tem nekaj milijonov, ampak Đoković je samo en."
Svet portfelj je podobno kot ameriški delniški trg teden končal nižje, ampak zgolj za 0,3 odstotka. Portfelj ima še vedno 15-odstotni donos v zadnjih devetih mesecih. Največ je minuli teden izgubila kitajska Alibaba (BABA), ki je znova v rdečih številkah. Proizvajalec premoga Pebody Energy (BTU) je imel uspešen odboj z zadnjega na tretje mesto. Rudar zlata Newmont (NEM) ostaja najboljša naložba v portfelju, sledi ETF sklad bitcoina (BTCE), ki ga danes dokupujemo za tri odstotke. Finančni analitik Nikola Maljković iz Optimtraderja izpostavi, da se bitcoin po trimesečni umiritvi znova prebuja. "Tehnična slika tečaja kaže na veliko verjetnost preboja na nove vrhove." Od prejšnjega tedna smo s tremi odstotki izpostavljeni tudi na ETF skladu, ki sledi ceni Ethereuma (WETH). Svetovni dividendni ETF sklad VGWE je prehitel surovinski ETF EXXY. Skoraj tretjino pozicij hranimo v denarju.
Največ tvegaš, če nikoli ne tvegaš. V hitro spreminjajočem se svetu je edina strategija, ki vodi v propad, izogibanje tveganjem.
- Mark Zuckerberg
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.