zdravje prebivalcev

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU

11. 04. 2025 14.41

Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

Državni svet z vetom na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti

09. 04. 2025 18.18

Državni svet je izglasoval veto na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Meni, da novela ne uvaja ukrepov, ki bi vodili do skrajševanja čakalnih vrst. Državni zbor bo moral o noveli odločati znova.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'

02. 04. 2025 10.25

Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

V napadih na Gazo več kot 400 mrtvih, kljub obsodbam Izrael napoveduje nove

18. 03. 2025 06.27

Izraelska vojska je ponoči izvedla obsežne napade po celotni Gazi, pri čemer je po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubila najmanj 400 ljudi. Izraelski zunanji minister je sporočil, da so napade izvedli, ker Hamas ni pristal na novo predlagana določila dogovora. Napovedal je tudi, da ni šlo za enkraten napad, pač pa bodo z napadi nadaljevali v prihodnjih dneh. Iz sveta se vrstijo obsodbe izraelskih napadov. Tudi slovensko zunanje ministrstvo je Izrael pozvalo, naj nemudoma ustavi vse vojaške operacije in s tem omogoči vrnitev vseh talcev iz palestinske enklave.

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje

17. 03. 2025 13.27

Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'

14. 03. 2025 10.56

Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Nebo nad več slovenskimi mesti preleteli rdeči baloni

08. 03. 2025 20.55

Nebo so preleteli rdeči baloni, s prav posebnim namenom, da tudi na ta način pokažejo podporo otrokom z različnimi diagnozami in jim omogočijo mesto v naši družbi. Sprehod z rdečimi baloni Zavoda 13 je potekal že deseto leto zapored, v tem času se je zgodilo nekaj premikov na bolje, a še vedno se otroci in njihovi starši soočajo z izzivi tako na sistemski ravni kot tudi pri tem, kako jih doživlja družba.

Brezplačno cepljenje proti KME za dve dodatni generaciji odraslih

05. 03. 2025 07.28

Ministrstvo za zdravje je z letošnjim programom cepljenja med drugim razširilo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Po novem bo to cepljenje brezplačno tudi za odrasle, stare 45 in 46 let, so pojasnili na ministrstvu. Novost v letošnjem programu cepljenja je tudi cepljenje otrok proti noricam s kombiniranim cepivom.

'Ni bilo večjega vpliva na kakovost zraka, a potrebna je še analiza vode'

12. 02. 2025 18.30

Rezultati analiz vzorcev zraka, ki jih je ob sobotnem požaru v Mariboru odvzel mobilni ekološki laboratorij Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in bližnji okolici. Vendar pa laboratorij v poročilu priporoča še analizo podzemne vode.

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

VitaSolaris D3 za vsako gospodinjstvo - brezplačno

06. 02. 2025 00.15

Posebna akcija "Brezplačna letna zaloga vitamina D".

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Trump bi Palestince 'začasno ali trajno' premestil v Egipt in Jordanijo

26. 01. 2025 07.28

Več tisoč Palestincev se kljub dogovoru ni moglo vrniti na svoj domove na severu Gaze. Izrael je namreč Hamas obtožil, da krši pogoje dogovora o prekinitvi ognja, ter blokiral glavno cesto. V soboto zvečer naj bi namreč na območju odjeknili streli, v incidentu naj bi umrla ena oseba. Ameriški predsednik Donald Trump je medtem izrazil idejo, kako bi sam reševal težavo opustošenja v Gazi. Palestince bi namreč "začasno ali trajno" premestil v Egipt in Jordanijo. Temu nasprotujejo tako Hamas kot palestinski predsednik Mahmud Abas.

Zdravniki v EU se starajo: delajo tudi starejši od 75 let

22. 01. 2025 10.10

Zdravniška struktura v državah Evropske unije se pospešeno stara, kažejo zadnji podatki Eurostata. Najstarejše zdravniško osebje ima Italija, kjer je več kot 26 odstotkov zdravnikov starejših od 65 let. Slovenija pa je med državami z največjim deležem mladih zdravnikov, smo pa tudi med tistimi, ki imajo najmanj zdravnikov na 100.000 prebivalcev.

V Gazi pod ruševinami po ocenah na tisoče trupel, Izrael izpustil 90 Palestincev

20. 01. 2025 06.44

Izrael je okviru dogovora o prekinitvi ognja na območju Gaze iz zaporov izpustil 90 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov, ki so jih ob vrnitvi na zasedenem Zahodnem bregu pozdravile navdušene množice. Pred tem je v prvi izmenjavi po uveljavitvi premirja palestinski Hamas v nedeljo Izraelu predal tri talke. V Gazi dan po prekinitvi ognja poteka iskanje na tisoče ljudi, ki naj bi bili še vedno pokopani pod ruševinami. Po ocenah oblasti v razdejani palestinski enklavi je pod ruševinami več kot 10.000 trupel. V palestinsko enklavo je po navedbah egiptovskega Rdečega polmeseca vstopilo več kot 200 tovornjakov s pomočjo.

Hamas izpustil prve tri izraelske talke: 'Zdaj so na varnem'

19. 01. 2025 07.05

Izraelska vlada je potrdila, da so tri izraelske talke, ki jih je v Gazi danes izpustilo palestinsko gibanje Hamas, v rokah izraelskih sil. Po navedbah vojske so izpuščene talke medtem že prepeljali "domov" na ozemlje Izraela, kjer se bodo po zdravniških pregledih srečale s svojimi družinami.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno

15. 01. 2025 17.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Povprečen odrasli Slovenec še vedno zaužije preveliko količino soli

14. 01. 2025 11.09

Prekomeren vnos soli je eden izmed ključnih prehranskih dejavnikov, ki pomembno prispevajo k razvoju visokega krvnega tlaka. Nacionalni inštitut za javno zdravje je izvedel raziskavo spremljanja izločenega natrija, kalija in joda v urinu pri odraslih prebivalcih Slovenije, rezultati pa so pokazali, da Slovenci v povprečju dnevno zaužijejo približno 10 gramov soli. To je sicer manj kot v preteklih raziskavah, a še vedno dvakrat več od priporočenega vnosa.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Raziskava: v Gazi bistveno višje število smrti od zabeleženega

10. 01. 2025 12.48

Po ocenah strokovnjakov je bilo število smrtnih žrtev v prvih devetih mesecih izraelske ofenzive v Gazi za približno 40 odstotkov višje od števila, ki so ga zabeležile palestinske oblasti. V enklavi naj bi bilo do konca junija ubitih več kot 64.000 ljudi, izhaja iz raziskave, ki jo je objavila britanska medicinska revija The Lancet.

Manj alkohola in kajenja, več gibanja in zdrave hrane ...

01. 01. 2025 07.00

Vstopili smo v novo leto, tradicionalno pa zdaj nastopi čas za izpolnitev ciljev, ki smo si jih zadali ob koncu prejšnjega. Za marsikoga se je tako zaključilo obdobje veseljačenja, začel pa čas bolj zdravega življenja in ustaljenega življenjskega ritma. Katere novoletne zaobljube pa so med ljudmi najpogostejše?

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Na novem oddelku celjske bolnišnice že osem operacij na odprtem srcu

28. 11. 2024 14.21

V celjski bolnišnici so od vzpostavitve novega oddelka za kardiokirurgijo, ki je delo pričel 13. novembra, opravili osem operacij na odprtem srcu, sta na novinarski konferenci povedala direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačić in v. d. predstojnika oddelka Tomaž Klokočovnik. Prihodnji teden naj bi operirali še štiri do pet bolnikov.

Bejrut znova tarča obsežnih izraelskih napadov

23. 11. 2024 07.58

Izrael je ponoči znova izvedel obsežne zračne napade na središče Bejruta, poročajo libanonski mediji. Umrlo je enajst ljudi, več kot 60 pa je ranjenih, je sporočilo libanonsko ministrstvo za zdravje. Izraelska vojska poročil o napadih še ni komentirala.

Sodobni luksuz: tišina, tiha hoja, več dni teme in izolacije

19. 11. 2024 06.00

V sodobnem svetu, kjer hrup mestnega vrveža, prometnega kaosa in nenehnega digitalnega bombardiranja dosega vrhunec, postaja tišina vse bolj cenjena dobrina. Mnogi posamezniki in skupnosti iščejo načine, kako v svoje življenje vnesti trenutke miru in tišine, da bi se izognili preobremenjenosti in stresu, ki ju prinaša sodobno življenje.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno

18. 11. 2024 16.27

Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Žrtev izraelskih napadov tokrat tiskovni predstavnik Hezbolaha

17. 11. 2024 14.56

Izraelci naj bi znova ubili enega od višjih predstavnikov Hezbolaha. Tokrat je bil v zračnem napadu ubit tiskovni predstavnik Mohamed Afif. Nahajal naj bi se v središču libanonske prestolnice, pred napadom pa ni bilo izdano opozorilo o evakuaciji. Izraelske sile napada še niso komentirale.

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'

17. 11. 2024 10.46

Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.