Slovenija

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'

Ljubljana, 14. 03. 2025 10.56 | Posodobljeno pred 30 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Anja Kralj, STA
Komentarji
79

Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Po ugotovitvah inšpektorata za okolje in energijo so Isbergovi odpadki na Dolenjskem odloženi v Šentrupertu, Dolenji Nemški vasi pri Trebnjem, Velikem Gabru pri Trebnjem in v Mihovici pri Šentjerneju. V Bistrici pri Šentrupertu je inšpektorat našel 1902 jumbo vreči, v katerih je zmleta guma različnih barv ter granulacije. V stavbi nekdanjega hleva in njegovi okolici v Mihovici pri Šentjerneju je odkril 2000 velikih jumbo vreč zdrobljene plastike, v Velikem Gabru 308 jumbo vreč z mešanico drobljene gume in plastike, v Dolenji Nemški vasi pa 400 jumbo vreč, napolnjenih z zmleto gumo. Pri tem je inšpektorat ugotovil, da je Isberg z lastniki lokacij oz. objektov sklenil pogodbe o najemu, nato pa tam navozil odpadke.

'Stroške sanacije pokrijejo davkoplačevalci' 

"Zeleni Slovenije smo ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država, namesto da bi odgovornost nosili tisti, ki so škodo povzročili. Primer podjetja Isberg, ki je na več najetih lokacijah na Dolenjskem odložilo ogromne količine odpadkov in nato šlo v stečaj, razkriva sistemsko neučinkovitost nadzora ter pomanjkanje jasnih odgovornosti pri ravnanju z odpadki," so zapisali v sporočilu za javnost. 

Kot so poudarili, žal to ni osamljen primer: "Vedno znova smo priča podobnim praksam – podjetja, ki se ukvarjajo z odpadki, izkoriščajo luknje v zakonodaji, povzročijo okoljsko škodo, nato pa izginejo v stečajnih postopkih, medtem ko stroške sanacije pokrijejo davkoplačevalci. To je nedopustno in zahteva nujne ukrepe." 

Kje so bile pristojne institucije? 

"To vprašanje postavljamo vsakič, ko pride do tovrstnih okoljskih incidentov. Zakaj ni bilo pravočasnega nadzora? Zakaj ni sistemskih rešitev, ki bi preprečile, da se takšne situacije sploh zgodijo? Če bi bil nadzor doslednejši in zakonodaja strožja, bi lahko takšne primere preprečili, namesto da jih rešujemo šele, ko je škoda že storjena. Zeleni Slovenije pozivamo pristojne institucije, da nemudoma ukrepajo in zagotovijo, da se takšne zlorabe ne bodo več ponavljale," so jasni.  

Zahtevajo takojšnjo preiskavo primera, vključno z ugotavljanjem odgovornosti lastnikov in vodstva podjetja. Zaostritev zakonodaje, ki bo onemogočila, da podjetja brez ustreznih jamstev prevzemajo odpadke, za katere nato ne poskrbijo. Vzpostavitev finančnih jamstev, ki bodo zagotavljala, da v primeru stečaja podjetja stroškov odstranitve odpadkov ne nosijo državljani, temveč povzročitelji. Okrepitev inšpekcijskega nadzora, da se nepravilnosti odkrijejo pravočasno in preprečijo nadaljnje okoljske katastrofe. "Če želimo, da Slovenija ostane država, ki varuje svoje okolje in zdravje prebivalcev, moramo nemudoma prenehati s prakso, kjer tisti, ki kršijo zakon, ostanejo nekaznovani, medtem ko vsi ostali plačujemo posledice njihove malomarnosti. Čas je za odgovorno in strogo ukrepanje," poudarjajo.

Isberg v stečajnem postopku

Podjetju je inšpektorat leta 2021 z odločbami odredil, da mora odpadke z omenjenih lokacij odstraniti. Ker podjetje tega kljub več pozivom ni naredilo, je inšpektorat naročil odstranitev odpadkov zunanjemu izvajalcu na stroške podjetja, podjetju pa odredil založitev sredstev za odvoz. Tudi tega podjetje ni naredilo, zato je inšpektorat terjatve odstopil Finančni upravi RS, ki pa z izterjavo ni bila uspešna.

Trenutno je Isberg v stečajnem postopku. "Ker je stečajna masa neznatna, ni verjetno, da bi uspeli pridobiti sredstva za izvršbo iz stečajne mase. Prav tako ni pričakovati, da bi zavezanec sam odstranil odpadke oz. da bi za odstranitev zagotovil potrebna sredstva, zato bo odpadke odstranila država," so za STA navedli na inšpektoratu.

Za odpadke v Dolenji Nemški vas je inšpektorat lani oddal javno naročilo, na podlagi katerega je izbrani izvajalec lani, glede na sredstva, ki so bila na voljo, izvedel del naročila, preostanek naj bi v skladu s pogodbo izvedel letos.

Ker je inšpektorat konec lanskega leta od ministrstva za okolje, podnebje in energijo pridobil še dodatna sredstva, je bilo izvedeno javno naročilo tudi za lokacije Šentrupert, Veliki Gaber in Mihovica.

Za Mihovico na inšpektoratu niso prejeli nobene ponudbe, medtem ko so za lokaciji v Šentrupertu in v Velikem Gabru ponudbo sicer prejeli, vendar ni ustrezala tehničnim specifikacijam. Ponudnik namreč ni predvidel postopka končne obdelave odpadkov, so zapisali na inšpektoratu. Zato je "po zagotovitvi sredstev od ministrstva letos predvidena ponovitev javnega naročila za vse tri lokacije", so navedli.

V občini Šentrupert medtem opozarjajo, da odstranjevanje odpadkov traja že predolgo. V posebnem dopisu je Občina Šentrupert zato ministrstvo nedavno pozvala, naj se aktivno zavzame, da bodo odpadki odstranjeni čim prej, hkrati pa ugotovi vzroke za to, da odločba inšpektorata o odstranitvi odpadkov po več letih še ni uresničena.

"Težava je namreč zelo pereča. V vrečah, ki so odložene na prostem, so po naši laični oceni nevarni odpadki. Vreče so začele razpadati, zaradi česar je ogroženo okolje," je za STA opozoril župan Šentruperta Tomaž Ramovš.

Isberg je odpadke kopičil tudi v nekdanjem kompleksu družbe Martex v Volčji Dragi. Po več letih je lani poleti odpadke od tam na podlagi odločbe inšpektorata začel odstranjevati stečajni upravitelj Martexa. "Po informacijah, ki jih imam, so odpadki zdaj odstranjeni," je za STA povedal župan občine Renče-Vogrsko Tarik Žigon.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (79)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petb
14. 03. 2025 15.02
+8
Najprej imena, naslove in slike lastnikov javno objaviti. Pa koliko in kje imajo premoženje.
jutri_pa_res
14. 03. 2025 14.51
+7
Tukaj gre očitno za lastnikovo namerno zlorabo podjetja za pridobitev premoženjske koristi. Pobereš velike denarja, odpadke skladiščiš na vsa mogoča mesta, denar pa vlečeš iz podjetja na zasebne ali račune drugih podjetij, mogoče celo v tujini. Ko zašteka, pa podjetje v stečaj in, ker je d.o.o, lastnik ne odgovarja z zasebnim premoženjem. RAZEN če je goljufija dovolj izrazita, da se uporabi t.i. SPREGLED PRAVNE OSEBE, potem se lahko za dolgove podjetja rubi tudi lastniku...Vendar je to pri nas tako redko, da sploh ne vem, če se je že zgodilo.
Kollerik
14. 03. 2025 14.38
+4
krpati
14. 03. 2025 14.32
+4
Tudi krava je bila podizvajalka ona je dajala mleko.....lastnik pa ga je prodal ali pa spil.....inšpektorji pa na drevo in v jok.......
Dragica Cegler
14. 03. 2025 14.25
+7
Pa kaj se zdaj inšpektorji izgovarjajo?Kakšen podizvajalec .Temu podizvajalcu je plačal deli,kdo?Lastnik.In lastnik se ve,kdo je.Mora poravnati škodo,ali pa odvzem premoženja,njemu in žlahti.
York
14. 03. 2025 14.07
+9
Poglejte v kataster nepremičnin, kaj vse lastniki in njihovi družinski člani posedujejo. Furs naj temeljito pregleda odlive zadnjih dveh let. Ga ni lastnika ne direktorja, ki si ne bi dodobra napolnil žepe, preden pošlje podjetje v stečaj. Vam zakonodaja tega ne dovoljuje, dopolnite jo. Menda zakoni niso vklesani v kamen kot deset božjih zapovedi.
Janik1111
14. 03. 2025 14.20
+3
krpati
14. 03. 2025 13.55
+8
Slabo ste opozarjali....kij v roke pa pali po budali....
Cenb77
14. 03. 2025 13.55
+9
Prepoved, lastniku in vsem povezanim osebam, odprtja novega podjetja dokler ni vse poravnano.
Xxdproxx
14. 03. 2025 13.53
+5
v sentrupertu se je ze dolgo nazaj opozarjalo za tole. Pa ni bilo nic…
slovenc59
14. 03. 2025 13.44
+11
Čez dva meseca bo pa ustanovil novo firmo, ker lahko ! Zopet bo "posloval" kot je prej in zopet bomo pospravljalči na naš račun ! Ker verjetno vedo kdo je lastnik firme, ki gre v stečaj, morebiti ne bi bilo slabo, da ga pvabijo na Dob, ali pa plačaj sanacijo .....Aja, v pravljicah je tako.......
krpati
14. 03. 2025 13.36
+19
Zanimivo kako inšpektor hitro najde lastnika krave......ne more pa lastnika podjetja. JA NEKAJ JE HUDO NAROBE Z NAŠO DRŽAVO!
stylo
14. 03. 2025 13.36
-1
Zeleni želijo apet pozornost,ne rabimo jih. Glede na odpise ,ki jih delamo je to solza v morje
Bagzii
14. 03. 2025 13.31
+12
Kolko davčnega dolga je FURS odpisal Z. Jankoviću, človeku ki je mati samohranilko izkoriščal za spolne odnose ? 42 MILIJONOV € približno...
Bagzii
14. 03. 2025 13.36
+1
Ampak večja težava je 7000 jumbo vreč s plastiko...
Bagzii
14. 03. 2025 13.42
+3
No inšpektorat bi moral najti izvajalca teh storitev. Vidim, da spet 90%, ki ste v najboljšem primeru v stanju prebratu še podnaslov nabija in sprašuje kar je napisano v članku.
Patosmjst
17. 03. 2025 15.21
MESE?AR
14. 03. 2025 13.23
+5
Kako lahko gre v stečaj, če še niso za sabo pospravili ???
ZMERNI DESNIČAR
14. 03. 2025 13.22
+5
Seveda ni prav ampak, če bo to največja pizd.... za kar bo država zapravila denar potem imamo zelo dobro državo :)
Kritikizstajerske
14. 03. 2025 13.19
+16
Ne vem kaj komlicirajo. Odgovorna oseba se ve kdo je bil in se mu izstavi račun. Če ne more plačat pa v zapor in bo tako dolgo delal v zaporu, da bo polačal dolg. Simple kot pasulj....
iskriv
14. 03. 2025 13.25
+11
Žal pri nas nihče za nič ne odgovarja , zlasti tisti na položajih ne ! Sistemska korupcija in kriminal belih ovratnikov je pri nas tako zažrta v sistem , ker pravosodni organi in inšpekcijske službe ne delujejo !
nepridiprav
14. 03. 2025 13.37
+6
Uklonilni zapor 20 let brez možnosti pogojnega. Plačaj, ali boš pa 20 let notri.
Bukovlist
14. 03. 2025 14.38
+1
Kot si lahko prebral je inšpekcija delovala.Problem so politiki,zakoni in kazni!
Tomaž Hacin
14. 03. 2025 13.13
+10
Za vsa podjetja ki so kadarkoli dobila kakšno denarno pomoč ali subvencijo in gredo potem v stečaj, bi po novem morali sprejeti zakon da vso odgovornost in poplačilo nosijo vodilni v podjetju. Največkrat vodilni izčrpajo podetje in ker ni več preliva sredstev razglasijo stečaj, in niso nikoli obsojeni za odtujena sredstva in vse pade na davkoplačevalce. V takih primerih bi bilo treba davkoplačevalce izključiti iz tega primera in naj vse stroške nosijo odgovotni in vodstvo podjetja.
123soba
14. 03. 2025 13.12
+9
Vse to je dogovorjeno. Sebastjan Zupanc, ministrstvo za okolje in prostor, direktor Isberga. Kradljiva banda. Kmalu bomo kot Venezuela...
branko-r
14. 03. 2025 13.06
+9
nič novega kar se tiče Slovenija prava mafija
audirs
14. 03. 2025 12.59
+13
Nevem kako nekdo lahko ustanovi podjetje ki opravlja relativno nevaren posle in pri tem ne predloži bančne garancije za količine s katerimi operira... Če smo tako ekološko naravnana družba je z popravki zakona ki ti vzame 8h lahko zadeva rešena za 100 let naprej.... tako da spet smetano so pokradli posamezni, davkoplačevalci pa za njimi moramo pospravljati.... republika Slovenistan . AMEN!