Na 17. izredni seji je Državni svet Republike Slovenije z 21 glasovi za in 13 glasovi proti podprl predlog odložilnega veta na Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti.
Državni svetniki menijo, da novela ne uvaja ukrepov, ki bi vodili do skrajševanja čakalnih vrst, ampak lahko povzroči večjo škodo slovenskemu javnemu zdravstvenemu sistemu in bolnikom. Državni zbor bo moral o noveli odločati znova.
Svetniki dodajajo, da novela "v občutljiv in kompleksen sistem uvaja obsežne spremembe in omejitve, ki bodo močno vplivale na delo zdravstvenih delavcev ter sodelavcev in delovanje javnega zdravstvenega sistema."
Poudarjajo, da ne vidijo rešitev za zmanjšanje števila obravnav pri koncesionarjih ali v čistem zasebnem delu izvajanja zdravstvene dejavnosti, ki se jih bo težko nadomestilo v okviru javnih zdravstvenih zavodov. "Negativne posledice pa bodo pri tem občutili zlasti pacienti, so še zapisali.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je poudarila, da sprejeti zakon pomembno izboljšuje delovanje izvajalcev zdravstvene dejavnosti in s tem ključno prispeva k zagotavljanju večje dostopnosti, kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravstvenih storitev. Uvaja tudi boljšo regulacijo, ki bo prispevala k večji transparentnosti in učinkovitosti delovanja zdravstvene dejavnosti ter omogočila ustreznejše varstvo pravic pacientov.
"Verjamemo, da je sprejem zakona korak v pravo smer, saj prinaša številne pozitivne in težko pričakovane spremembe, ki bodo izboljšale kakovost življenja prebivalcev Slovenije," je povedala ob predstavitvi zakona.
Poseg v pravice koncesionarjev?
Državni svetniki so posebej izpostavili člen, ki se nanaša na omejitve koncesionarjev glede porabe presežkov prihodkov nad odhodki, saj ta po njihovem prepričanju predstavlja močan poseg v pravico do zasebne lastnine ter svobodne gospodarske pobude.
Novela zakona namreč določa, da koncesionar presežek prihodkov nad odhodki porabi za opravljanje in razvoj zdravstvene dejavnosti.
Državni zbor bo moral o noveli zakona odločati še enkrat, državni svetniki pa predlagajo, naj ob ponovnem glasovanju novelo zavrnejo. Pri ponovnem odločanju je zahtevana večina vseh poslancev, torej 46 glasov.
Fides zadovoljen
V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides pozdravljajo veto državnega sveta na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Odločitev državnih svetnikov je po mnenju Fidesa razumen in odgovoren odziv na zakon, ki po njihovih besedah ne rešuje ključnih težav v zdravstvu, temveč prinaša nova tveganja za zaposlene in paciente, so sporočili.
Veto po oceni sindikata pomeni zadnjo priložnost za politiko, da se ustavi in premisli, "preden potrdi zakon, ki med zdravniško stroko, delom vlade in številnimi deležniki v zdravstvu že dolgo časa velja za škodljivega".
V odzivu so zapisali še, da se odgovornost zdaj ponovno seli na poslanke in poslance državnega zbora. Ob tem pričakujejo, da bodo poslanci priložnost za ponovni razmislek izkoristil vsebinsko in ne zgolj formalno.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.