Tujina

Hamas izpustil prve tri izraelske talke: 'Zdaj so na varnem'

Gaza, 19. 01. 2025 07.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA, N.L., K.K.
Komentarji
0

Izraelska vlada je potrdila, da so tri izraelske talke, ki jih je v Gazi izpustilo palestinsko gibanje Hamas, v rokah izraelskih sil. Po navedbah vojske so izpuščene talke medtem že prepeljali "domov" na ozemlje Izraela, kjer se bodo po zdravniških pregledih srečale s svojimi družinami.

Urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je potrdil, da so Romi Gonen, Emily Damari in Doron Steinbrecher v rokah izraelskih sil. "Izraelska vlada sprejema tri povratnice," je v izjavi sporočil premierjev urad. Ob tem so dodali, da je izraelska vlada zavezana vrnitvi vseh talcev iz rok Hamasa, poroča časnik Times of Israel.

"Vsi vemo, da so šle skozi pekel, da gredo iz teme v svetlobo, da bodo suženjstvo zamenjale za svobodo. Ta trenutek je bil dosežen z žrtvovanjem in pogumom naših junaških borcev, to je velik in čustven trenutek," je kmalu zatem v izjavi po osvoboditvi treh talk dejal Netanjahu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Hamas je tri izraelske talke v skladu z dogovorom o prekinitvi ognja v Gazi danes popoldan izpustil in jih v mestu Gaza predal ekipi Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC). Ta jih je nato prepeljala do območja ob meji z Gazo, kjer so jih prevzele izraelske sile (IDF).

Izraelska vojska je sporočila, da so izpuščene talke že prispele v vojaški objekt blizu meje z Gazo, kjer so se srečale svojimi materami. Opravile so še prvi zdravstveni pregled, v bolnišnicah v Tel Avivu pa so jih pričakali še preostali družinski člani.

Tudi tiskovni predstavnik vojske Daniel Hagari je na novinarski konferenci sporočil, da so sedaj že nekdanje talke že na izraelskem ozemlju "v naših rokah" in "prihajajo domov", poroča britanski BBC.

Izraelski predsednik Jicak Hercog je ob osvoboditvi treh Izraelk zatrdil, da se ves narod veseli njihove vrnitve.

"Pošiljamo vam in vašim družinam velik objem. To je dan veselja in tolažbe ter začetek zahtevne poti okrevanja in zdravljenja," je dejal Hercog, ki je v mislih z "zaskrbljenimi in žalujočimi družinami, katerih najdražji se še niso vrnili," poroča Times of Israel.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V skladu z določili dogovora o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev je tako gibanje Hamas izpustilo tri talke, katerih imena so z nekajurnim zamikom objavili dopoldan. Hamas je ob tem sporočil, da od Izraela pričakuje seznam 90 zapornikov. Te naj bi prav tako izpustili v okviru dogovora, ki predvideva izpustitev 30 palestinskih zapornikov v zameno za vsakega izraelskega talca.

Po prvih informacijah Al Jazeere je na seznamu 69 žensk in 21 otrok, vsi palestinski zaporniki, ki naj bi bili izpuščeni, pa so zaprti na zasedenih območjih Zahodnega brega in vzhodnega Jeruzalema, ki jih zaseda Izrael.

Urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je danes sporočil tudi, da bi lahko še štiri talke iz Gaze osvobodili v naslednjem tednu.

Po začetku prekinitve ognja v Gazo začeli vstopati prvi tovornjaki

"Prvi tovornjaki s pomočjo so začeli vstopati" nekaj minut po začetku uveljavitve prekinitve ognja, je na družbenem omrežju X zapisal začasni vodja urada ZN za pomoč na palestinskih ozemljih (OCHAoPt) Jonathan Wittall.

UNRWA pa je ob začetku prekinitve ognja v Gazi danes sporočila, da ima pripravljenih 4000 tovornjakov s pomočjo za Gazo, pri čemer jih polovica prevaža hrano in moko.

V skladu z dogovorom o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi izraelskih talcev v zameno za palestinske zapornike, ki je bil dosežen v sredo v Dohi, naj bi vstop v Gazo vsak dan dovolili 600 tovornjakom s humanitarno pomočjo, pri čemer jih bo 300 namenjenih severu Gaze, kjer so razmere za civiliste še posebej težke.

Tovornjak s humanitarno pomočjo na egiptovski strani prehoda Rafa
Tovornjak s humanitarno pomočjo na egiptovski strani prehoda Rafa FOTO: Profimedia

Zagotavljanje nujne pomoči civilnemu prebivalstvu v uničeni palestinski enklavi se je sicer v preteklosti izkazalo za težavno. Poleg pomislekov Izraela glede varnosti in obsežnih pregledov tovora je velik problem predstavljalo tudi ropanje tovornjakov na območju Gaze.

Vodja UNRWA Philippe Lazzarini je izrazil upanje, da "bi se napadi na konvoje pomoči v Gazi lahko zmanjšali, saj po prekinitvi ognja prihaja humanitarna pomoč".

Palestinsko gibanje Hamas pa je v današnji izjavi sporočilo, da spremljajo "operacije zagotavljanja pomoči in olajšanja našim ljudem z vsem potrebnim".

Dobro uro pred pričetkom dogovor zamaknili 

"Predsednik vlade je izraelski vojski sporočil, da premirja, ki naj bi začelo veljati ob 8.30, ne bo, dokler Izrael ne bo prejel seznama talcev, ki jih je Hamas zavezan izpustiti," so dobro uro, preden bi se po prvotnih planih moralo začeti premirje, sporočili iz kabineta Netanjahuja.

Hamas bi moral namreč v skladu s sporazumom sporočiti imena talcev, ki jih je nameraval izpustiti, vsaj 24 ur pred načrtovano izmenjavo. "Gibanje Hamas se zavezuje k pogojem sporazuma o prekinitve ognja. Poudarjamo, da je do zamud pri posredovanju seznama talcev, ki naj bi bili izpuščeni v prvi fazi, prišlo zaradi tehničnih razlogov na terenu," so po poročanju CNN sporočili iz Hamasa. 

Potem ko je danes po več kot 15 mesecih vojne začela veljati dolgo pričakovana prekinitev ognja, se je na tisoče razseljenih prebivalcev Gaze s šotori, oblačili in osebnimi predmeti danes začelo odpravljati proti svojim domovom. Po poročanju AFP je bilo videti Palestince, ki so potovali s tovornjaki, oslovskimi vpregami in peš nazaj na svoje domove skozi opustošene predele Gaze, zlasti v severnih delih palestinske enklave.

Gaza
Gaza FOTO: AP

Tri faze dogovora

Dogovor je sicer predvideval, da naj bi čez dan Hamas po navedbah Izraela izpustil prve izraelske talce, Izrael pa palestinske zapornike. V prvi od treh faz dogovora naj bi Hamas izpustil 33 od 94 talcev, Izrael pa tisoč palestinskih zapornikov.

Dogovor o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov, ki so ga pogajalci Izraela in palestinskega gibanja Hamas ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo v Dohi, je v petek že potrdil izraelski varnostni kabinet, v noči na soboto pa še izraelska vlada.

Dogovor zajema tri faze. V prvi, ki naj bi trajala šest tednov, naj bi Hamas najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa približno tisoč palestinskih zapornikov. V preostalih dveh fazah naj bi sledila izpustitev preostalih talcev, postopen umik izraelskih sil z naseljenih območij v Gazi, pa tudi začetek povojne obnove enklave.

Predsednik ZDA Joe Biden je v sredo pojasnil, da dogovor v prvi fazi vključuje "popolno in dokončno prekinitev ognja", v drugi fazi pa "trajni konec vojne". Številni voditelji in predstavniki mednarodnih organizacij so že pozdravili dogovor in hkrati pozvali k zagotavljanju humanitarne pomoči za prebivalce opustošene Gaze in krepitvi prizadevanj za trajen mir v regiji.

Izraelski minister Ben-Gvir zaradi dogovora o prekinitvi ognja v Gazi zapustil vlado

Izraelski skrajno desni minister Itamar Ben-Gvir je danes oznanil, da bo njegova stranka Judovska moč zaradi "nesprejemljivega dogovora" o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi talcev zapustila vlado in koalicijo pod vodstvom Netanjahuja. Ben-Gvir je izstop iz vlade napovedal takoj po sklenitvi dogovora.

Skrajno desna in ultranacionalistična stranka Judovska moč je danes objavila izjavo, v kateri je oznanila izstop iz izraelske koalicije, dogovor o prekinitvi ognja v Gazi pa označila za "kapitulacijo Izraela" v vojni proti palestinskemu gibanju Hamas in "odrekanje dosežkom izraelske vojske v tej vojni", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vodja te stranke in minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir je tako uresničil svoje napovedi, potem ko je že dan po sklenitvi dogovora v četrtek zagrozil, da bodo člani njegove stranke protestno zapustili Netanjahujevo vlado in vladajočo koalicijo.

Judovska moč ima v vladi tri ministre, v 120-članskem parlamentu pa ima šest sedežev in je del koalicije pod vodstvom Netanjahujeve stranke Likud. Koalicijo sestavlja še sedem strank, skupaj pa imajo v parlamentu 62 sedežev.

Večina koalicije v parlamentu tako z njihovim odhodom ni neposredno ogrožena, vendar pa bo oslabljena.

Dodatna trenja zaradi sklenitve dogovora bi morda lahko povzročil tudi skrajno desni finančni minister Bezalel Smotrič, ki vodi koalicijsko stranko verskega sionizma.

Smotrič je v petek po poročanju izraelskih medijev dosegel dogovor z Netanjahujem, da njegova stranka ne bo zapustila vlade, vendar je v zameno za to zahteval "popoln povratek v vojno" in ohranjanje nadzora nad dobavo humanitarne pomoči v Gazo.

"Če bo Hamas ostal na oblasti, se lahko regionalna nestabilnost, ki jo (gibanje Hamas, op.p.) povzroča, nadaljuje," pa je dejal izraelski zunanji minister Gideon Sar na novinarski konferenci v Jeruzalemu. Minister je dodal, da ne bo prihodnosti za mir, stabilnost in varnost za obe strani, če Hamas ostane na oblasti v Gazi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izraelska vojska je sicer kljub sklenitvi dogovora o prekinitvi ognja v preteklih dneh nadaljevala napade na Gazo, od srede pa je bilo v enklavi ubitih več kot sto ljudi. Skupno je bilo od začetka vojne v Gazi 7. oktobra 2023 po zadnjih podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih okoli 46.900 ljudi, še več kot 110.000 pa ranjenih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.