Tujina

'V objektu je veliko azbesta, takšen način rušenja je sramoten'

Beograd, 17. 11. 2024 10.46 | Posodobljeno pred 36 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
N.V., STA
Komentarji
8

Srbi si še niso povsem opomogli od tragedije v Novem Sadu, za katero krivijo vlado, ko so že dobili nov razlog za jezo. Začelo se je namreč rušenje hotela Jugoslavija, a za gradnjo objekta so leta 1969 uporabili azbest, nestrokovno ravnanje s takim materialom pa bi lahko pomenilo "potencialno okoljsko bombo". "Rušenje je treba nemudoma ustaviti, saj bo s tem načinom v zrak izpuščena vsak tona azbesta," opozarjajo strokovnjaki.

Hotel Jugoslavija z več kot 600 sobami in apartmaji je bil eden najbolj znanih hotelov v Jugoslaviji. Zgradili so ga leta 1969 in znan je bil po svoji veličastni arhitekturi. Nekaj časa je veljal za enega od največjih in najbolj luksuznih hotelov v Evropi.

Ta simbol nekdanje skupne države je zdaj dočakal svoj konec. Hotel so v njegovih zlatih časih obiskale številne znane osebnosti, med njimi kraljica Elizabeta II., Richard Nixon, Jimmy Carter, Neil Armstrong, Tina Turner in številni drugi. Po razpadu Jugoslavije je začel izgubljati svoj nekdanji sijaj. Za obiskovalce so ga zaprli leta 2006, leta 2013 pa so del hotela znova odprli.

Modernistični hotel je bil tudi priljubljeno zbirališče domačinov, ki so rušenje želeli preprečiti s protesti.

Hotel Jugoslavija
Hotel Jugoslavija FOTO: AP

A hotel Jugoslavija je bil zgrajen z uporabo azbesta, ki v času gradnje ni bil zakonsko prepovedan in so ga pogosto uporabljali kot ognjevarni material. Pozneje so ga prepovedali zaradi strupenosti. Zdaj, ko hotel, v katerem je azbest, rušijo, pa je treba dobro paziti, kako ga odstraniti, opozarjajo strokovnjaki za Nova.rs. 

Težka mehanizacija je že začela rušiti vse pred seboj, strokovnjake pa skrbi, da bi to lahko povzročilo ekološko katastrofo v srbski prestolnici. "Pri gradnji hotela je bil uporabljen azbest, saj je bilo zaradi tedanjih zakonov in protipožarnih tras treba vgraditi ognjevarni material, ki je bil takrat v uporabi," razlaga diplomirani inženir in predsednik srbskega Združenja za rušenje, dekontaminacijo in recikliranje, Dejan Bojović. "Omeniti moram, da boljšega ognjevarnega materiala od azbesta ni. Uporabili so ali čisti azbest ali pomešan s cementom, ki je bil vgrajen v stene stavbe, požarne stopnice in kabelske kanale. V vseh zgradbah so takrat uporabljali azbest, ker je bil poceni material in je odlično opravil svojo funkcijo."

V 90. letih prejšnjega stoletja je bila njegova uporaba prepovedana v Evropi in ZDA, ker so ugotovili, da povzroča raka na pljučih. Potem so ga postopoma začeli odstranjevati, saj je bilo dokazano, da so številna rakava obolenja prav posledica uporabe tega materiala. Prepoved velja tudi v Srbiji, sprejet je bil zakon, da se materiala ne proizvaja in ne vgrajuje več. A v nekaterih stavbah je ostal, Srbi pa, kot pravi Bojović, nimajo znanja niti interesa za odstranjevanje azbesta, čeprav obstaja Uredba o delu z azbestom. "Obstaja identifikacija azbesta, odstranitev, njegovo pakiranje in odvoz na trajno odlaganje, a to je dolg postopek. Azbest je zelo nevaren material, ki neposredno vpliva na javno zdravje, zato ga moramo odstraniti pod posebnimi pogoji," opozarja.

In po vseh pravilih je treba azbest, pred kakršnim koli rušenjem objekta, varno odstraniti. V Srbiji sicer obstaja Uredba o ravnanju z odpadki pri rušenju in gradnji, ki zahteva ločevanje odpadkov iz objektov na kraju samem, a tega v primeru hotela Jugoslavija ni, dodaja.

Hotel Jugoslavija
Hotel Jugoslavija FOTO: AP

Rušenje povzroča preveč odpadkov, ki jih nimajo kam odlagati

Še ena napaka se pojavlja v Uredbi o ravnanju z gradbenimi odpadki, ker gradbene odpadke obravnava kot navadne komunalne odpadke, kar pa v tem primeru niso. "To se ne dogaja nikjer v svetu, rušenje zahteva določeno proceduro, ki pa je v tem primeru ne vidimo. Na tem objektu niso odstranjena vrata in okna, vidi se, da ni odstranjena izolacija, ni odstranjen azbest, po drugi strani se ustvarja velika količina prahu. Tako se ne dela nikjer, a ker nimamo napisanih pravil, se vse dela po nenapisanih pravilih," je kritičen inženir.

Pomembno je opozoriti, poudarja, da mora izvajalec, ki objekt ruši, imeti licenco za tovrstna dela in pripravljen projekt. "Nek postopek mora obstajati. Vsi govorijo o zelenem prehodu, a poglejte, koliko odpadkov, iz katerih ne moremo nič narediti, bo nastalo. Kam bodo vrgli te odpadke, kaj bodo z njimi naredili? To niso majhne količine materiala," je kritičen. Poleg tega opozarja, da je tudi stekla preveč, kar je "smrt za vsako napravo za recikliranje". 

"To je slika, ki gre v svet. Srbija je v tem del Evrope in res ni prav, da gre takšna slika v svet, ker se nam bodo vsi smejali."

In prav podjetje, ki je zadolženo za rušenje hotela Jugoslavija, taisto podjetje, ki je rušilo tudi hotel Slavija, nima nobenih referenc in usposobljenih delavcev, ki bi to zmogli, dodaja. Takšno delo namreč zahteva usposabljanje in izobraževanje delavcev, da bi bilo storjeno, kot mora biti. "Znanje je pomembno za državo, kot je naša, kjer je gradbeništvo v razmahu in kjer je ogromno divjih deponij. Kjer se ruši, so ogroženi vsi, ljudje, ki tam delajo in okolje," pojasnjuje. Poleg tega težave povzroča še veter. Ko zapiha, delci plapolajo in jih odnaša povsod, škoda, ki jo povzročajo, pa je ogromna.

"V objektih je veliko azbesta, priča smo razmahu pljučnega raka. Ni nam treba izumiti tople vode, ampak slediti vsemu, kar počnejo druge države," dodaja. Azbest se mora odstranjevati v hermetično zaprtih prostorih, uporabljajo se posebni sesalniki, delavci pa morajo biti popolnoma zaščiteni s kisikovimi jeklenkami. Azbest je nato na kraju samem treba razrezati, zapakirati, odstraniti in odpeljati na mesto za trajno odlaganje, ki pa ga Beograd nima.

"Glede hotela Jugoslavija sem osebno pred dvema tednoma opozarjal, da je tam azbest, a oni so poudarjali nekaj drugega. Azbest je nevaren in takšen način rušenja je sramoten," pojasnjuje Bojović.

Rušenje hotela Jugoslavija v Beogradu
Rušenje hotela Jugoslavija v Beogradu FOTO: Bobo

Za Nova.rs se je oglasil tudi Milenko Jovanović, nekdanji vodja Agencije za zaščito okolja, in poudaril, da če je v hotelu res velika količina azbesta, to predstavlja ogromno težavo. Poudaril je, da dokler hotel še stoji, ni nevarnosti, ko pa se začne rušiti, lahko zelo hitro pride do onesnaženja. "Če se tak material ne zlomi ali zdrobi, ne bo veliko onesnaženja v zraku, težava nastane šele, ko se začne lomiti in sesedati. Azbest je pri nas prepovedan, odvoz mora potekati pod posebnimi pogoji, delavci morajo biti zamaskirani in treba je strogo paziti, kje se ga bo odlagalo," opozarja. A kot pravi, bi lahko v tem primeru azbest končal kar na smetišču, čeprav se lahko ustrezno skladišči in zakoplje samo v kakšnem starem rudniku. 

"To je potencialno velik problem. Ali se lahko ti, ki ne znajo narediti ničesar, spopadejo s tveganjem odstranjevanja in odlaganja azbesta? Če je tam azbest, delavci tam ne smejo delati brez posebne zaščite. Ali obstajajo te posebne zaščite, ki preprečujejo tudi uhajanje prahu v zrak? Ne vemo," je kritičen Jovanović. 

Opozarja tudi, da nihče ne ve, kam bodo tak material odlagali, saj ga ni mogoče ne predelati ne reciklirati.

Lastniki odgovarjajo, da rušenje poteka v skladu z vsemi predpisi

Millenium Team, ki si objekt lasti, pa sporoča, da pripravljalna dela za gradnjo stanovanjsko-poslovnega kompleksa potekajo v skladu z vsemi predpisi in gradbenimi standardi, ki so predvideni za tovrstna dela, piše Danas.rs.

Dodali so, da je gradbišče zavarovano in ustrezno označeno, "izvedba del pa v ničemer ne ogroža varnosti in zdravja prebivalcev Novega Beograda in Zemuna".

Zanikali so tudi, da je v objektu azbest. "Netočne in zlonamerne trditve o obstoju nevarnih snovi v gradbenem materialu objekta, katerega odstranitev je v teku, ne le, da ne ustrezajo resnici, temveč po nepotrebnem povzročajo paniko," so zapisali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JApajaDAja
17. 11. 2024 12.21
dokaz več, da je bila yugoslavija toksična, škodljiva zgradba....
Rožice že odcvetajo
17. 11. 2024 12.16
V naši vaši so tudi plošče zasijali z zemljo.
medŠihtom
17. 11. 2024 12.16
za srbjance je čist ok. kar naj gre v luft ves prah.
Rožice že odcvetajo
17. 11. 2024 12.14
...in azbesta se bo razpadla...
Rožice že odcvetajo
17. 11. 2024 12.15
Mihelij
17. 11. 2024 12.14
+1
V Sloveniji imamo dovolj vrtac, ki se zadnja leta zasipajo - s cisto, neoporecno prvovrstno zemljo? Ah ja.
r h
17. 11. 2024 12.13
-1
Po liniji najmanjšega odpora. Tu je problem, ko naročnuk ne gleda opisa, ampak samo ceno. Čisto prav je tako, dikler bodo takšne in drugačne storitve opravljali nestrikovno usposobljena podjetja.👍👍👍👍
Rožle Patriot
17. 11. 2024 12.09
+2
Pač po Yugoslovansko ... tako kot pri nas, v mali YUGI !!!!