Nad enklavo je poletelo več kot 20 letal, ki so nato ciljali na tarče med drugim v Gazi, Rafi in Han Junisu. Številni so v času napadov ravno obedovali pred začetkom zore, saj je trenutno muslimanski sveti mesec ramazan.
Iz Gaze so sporočili, da so med več kot 400 mrtvimi večinoma otroci, ženske in starejši. Izraelski napadi pa se osredotočajo predvsem na šole in taborišča, ki gostijo razseljene Palestince, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Hamas je potrdil, da so bili v nočnih napadih ubiti tudi najmanj štirje njihovi visoki uradniki. Hamasov vladni medijski urad v Gazi je sporočil, da so med njimi Isam Al Daalis, vodja vladnega upravnega odbora (funkcija, ki je na ravni premierske); Ahmed Al Hata, generalni direktor Hamasovega pravosodnega ministrstva; Mahmud Abu Vatfa, generalni direktor Hamasovega notranjega ministrstva; in Bahdžat Abu Sultan, vodja Hamasove agencije za notranjo varnost, poroča The Times of Israel.
Smrti čelnikov Hamasa je pozneje potrdila tudi izraelska vojska. Izraelska vojska je sporočila, da so bili njeni napadi na Gazo usmerjeni na poveljnike srednjih činov in pomembnejše osebnosti političnega krila Hamasa.
Gre za najobsežnejši zračni napad na Gazo od začetka prekinitve ognja. Novo obstreljevanje oblegane enklave predstavlja enostranski odstop od dogovora o premirju, ki je bil kljub izraelskim kršitvam v obliki napadov in ustavitve dobav pomoči in elektrike v veljavi od 19. januarja.
Izrael: Nismo imeli druge možnosti, kot da znova napademo Gazo
Izrael trdi, da je napadel cilje palestinskega islamističnega gibanja Hamas. Izraelski premier Benjamin Netanjahu in obrambni minister Izrael Kac sta odredila napade zgodaj davi. "To je posledica Hamasove večkratne zavrnitve izpustitve naših talcev in zavrnitve vseh predlogov, ki jih je prejel od odposlanca predsednika ZDA Steva Witkoffa in posrednikov," so sporočil iz urada premierja. Opozorili so še, da bo Izrael odslej proti Hamasu ukrepal z vse večjo vojaško močjo.
Izraelski zunanji minister Gideon Sar pa je dejal, da želi Izrael z novimi napadi na Gazo doseči obnovitev pogajanja o podaljšanju prve faze dogovora o prekinitvi ognja s Hamasom. Ker palestinsko gibanje ni pristalo na novo predlagana določila dogovora, Izrael ni imel druge možnosti, trdi Sar.
"Brez izpustitve talcev Izrael nima druge možnosti, kot da nadaljuje vojaške operacije," je danes po pogovoru z visoko predstavnico EU za zunanjo politiko Kajo Kallas na omrežju X zapisal Sar, ki vztraja, da izraelske sile ciljajo zgolj "teroristične tarče". V novih napadih pa Sar vidi možnost za obnovitev pogajanj o podaljšanju prve faze dogovora o prekinitvi ognja s Hamasom, piše nemška tiskovna agencija dpa.
Hamas je v odzivu obtožil Izrael izdajstva, saj da je enostransko preklical sporazum o prekinitvi ognja. Posvarili so še, da Izrael z napadi ogroža tudi preostale izraelske talce v Gazi. Pozvali so še posrednike in Združene narode, naj posredujejo in ustavijo izraelsko agresijo. "Hamas se je držal dogovora o prekinitvi ognja in ga natančno izvajal, vendar je izraelska okupacija opustila svojo zavezo (...) z nadaljevanjem agresije in vojne," je dejal predstavnik gibanja.
Izrael ukazal evakuacijo prebivalcev Gaze iz obmejnih območij
Po smrtonosnih napadih na palestinsko enklavo je izraelska vojska danes ukazala evakuacijo prebivalcev Gaze iz obmejnih območij. Tiskovni predstavnik izraelske vojske je na omrežju X izdal opozorilo zlasti za prebivalce v soseskah Bejt Hanun, Kirbet Kuza, Abasan al Kabira in Al Džadida. "Ta območja veljajo za nevarna bojna območja (...) Zaradi lastne varnosti se morate nemudoma evakuirati v znana zaklonišča v zahodnem delu mesta Gaza in v mestu Han Junis," je še dodal.

Družine izraelskih talcev v Gazi so danes od Netanjahuja zahtevale, naj se ustavi ubijanje talcev, in pozvale k protestu pred njegovim uradom v Jeruzalemu. Zahtevale so tudi srečanje s premierjem, obrambnim ministrom Kacem in drugimi, na katerem želijo izvedeti, kako bo Izrael zaščitil talce pred vojaškim pritiskom in kako jih nameravajo pripeljati nazaj.
Kac je sicer danes opozoril, da se bodo izraelske sile v Gazi borile, dokler ne bodo izpuščeni vsi talci. Prav tako naj bi odredil prepoved prečkanja mejnega prehoda Rafa za paciente, ki zapuščajo enklavo, da bi se zdravili v tujini, je ob sklicevanju na izraelske medije poročala katarska televizija Al Jazeera.
Izraelska vlada je v preteklih tednih večkrat izrazila zahtevo, naj Hamas pristane v podaljšanje prve faze prekinitve ognja, ki se je iztekla 1. marca, in izpusti preostale talce. Hamas zavrača podaljšanje prve faze in želi preiti na drugo, ki predvideva nadaljnje izmenjave ujetnikov in umik izraelske vojske iz Gaze. Izrael je prav tako pred drugo fazo premirja s Hamasom zahteval tudi popolno demilitarizacijo palestinske enklave, vendar Hamas razorožitev zavrača.
Predlog o podaljšanju prve faze so po navedbah Sara dale tudi ZDA, kar pa naj bi Hamas dvakrat zavrnil. V islamističnem gibanju menijo, da gre za izsiljevanje.
Sar: Z vojaškimi operacijami bomo nadaljevali v prihodnjih dneh
Izraelski zunanji minister SAr je dejal, da nočni izraelski napadi, v katerih je umrlo več sto Palestincev v Gazi, niso enkratna operacija in da bodo sledili novi napadi.
"Znašli smo se v slepi ulici – noben talec ni bil izpuščen in ni bilo nobene vojaške akcije ... Udarili smo Hamas in druge teroristične tarče v Gazi. Ne gre za enodnevni napad, z vojaško operacijo bomo nadaljevali v prihodnjih dneh," je dejal Sar.
Na srečanju z proizraelsko lobistično skupino AIPAC v Jeruzalemu je dejal, da si ZDA vnaprej opozorili na izraelske napade in jih ZDA podpirajo.
Svet v šoku
Na napade se je odzval namestnik koordinatorja za bližnjevzhodni mirovni proces Muhanad Hadi. "To je nesprejemljivo. Takoj je treba ponovno vzpostaviti prekinitev ognja. Ljudje v Gazi so doživeli nepredstavljivo trpljenje," je dejal, poroča britanski BBC.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je izrazil šok nad izraelskimi napadi na Gazo, ki so po najnovejših podatkih tamkajšnjih palestinskih oblasti zahtevali 413 življenj. Pozval je k spoštovanju dogovora o prekinitvi ognja. Egipt in Turčija sta ostro obsodili napade, Kitajska in Rusija pa sta posvarili pred zaostrovanjem razmer.
"Generalni sekretar je pretresen zaradi izraelskih zračnih napadov na Gazo (...) Odločno poziva k spoštovanju prekinitve ognja, ponovni vzpostavitvi neovirane humanitarne pomoči in brezpogojni izpustitvi preostalih talcev," je na novinarski konferenci povedal tiskovni predstavnik ZN Rolando Gomez.
Tudi visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk je izrazil zgroženost nad napadi. "Ta nočna se mora nemudoma končati," je dodal.
Po njegovem mnenju je edina prava pot do miru politična rešitev konflikta v skladu z mednarodnim pravom. "Izraelsko zatekanje k večji vojaški sili bo le še bolj prizadelo palestinsko prebivalstvo, ki že zdaj trpi v katastrofalnih razmerah," je nadaljeval in ponovno pozval k izpustitvi vseh zajetih talcev.
Palestinski predsednik Mahmud Abas pa je v odzivu na napade mednarodno skupnost pozval, naj pritisne na Izrael, da konča agresijo v Gazi. Podoben poziv je izrekel tudi palestinski premier Mohamed Mustafa.
Egipt, eden od posrednikov v sporu med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas, je napade na Gazo označil za grobo kršitev prekinitve ognja. Napadi pomenijo tudi nevarno stopnjevanje razmer, ki bi lahko imelo resne posledice za stabilnost regije, je sporočilo egiptovsko zunanje ministrstvo.
Katar, posrednik v sporu, je obsodil izraelsko agresijo in opozoril, da bi ta lahko spodkopala stabilnost in varnost regije. Iran je napade označil za nadaljevanje genocida in etničnega čiščenja v Palestini ter ZDA obsodil neposredne odgovornosti za napad. Izraelske napade sta obsodila tudi Jordanija in Savdska Arabija.
Slovenija zaskrbljena zaradi novih napadov v Gazi
"Slovenija je zelo zaskrbljena zaradi novih napadov v Gazi, ki so tragično zahtevali nedolžna življenja," je na X zapisalo slovensko zunanje ministrstvo. Na Mladiki so ob tem Izrael pozvali, naj nemudoma ustavi vse vojaške operacije in s tem omogoči vrnitev vseh talcev iz palestinske enklave. Ministrstvo prav tako poziva k ponovni vzpostavitvi dobav humanitarne pomoči, kar v nasprotju z dogovorom o prekinitvi ognja blokira Izrael. "Vse strani se morajo vrniti k pogajanjem, ki bodo privedla do trajnega miru in rešitve dveh držav," še meni MZEZ.
Turčija medtem v izraelskih napadih vidi novo fazo politike genocida. "V času, ko se prizadevanja za dosego miru in stabilnosti krepijo, agresija, ki jo kaže izraelska vlada, ogroža prihodnost regije," je sporočilo zunanje ministrstvo. Pri tem je mednarodno skupnost pozvalo, naj se odločno zoperstavi vladi premierja Netanjahuja.
Tudi Kitajska in Rusija sta izrazili zaskrbljenost nad napadi. V Pekingu so posvarili pred zaostrovanjem razmer in preprečevanju humanitarne katastrofe v Gazi. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je posvaril pred spiralo zaostrovanja konflikta.
Evropska komisarka za pripravljenost, krizno upravljanje in enakost Hadja Lahbib je pozvala k takojšnji prekinitvi nasilja v Gazi. "Civilni prebivalci so doživeli nepredstavljivo trpljenje. To se mora končati," je zapisala na omrežju X.

Belgijski zunanji minister Maxime Prevot je vse strani pozval, naj se držijo dogovora o prekinitvi ognja, poroča britanski BBC. Velika Britanija je Izrael in Hamas pozvala k dialogu in izvajanju dogovora o prekinitvi ognja. Italijanski obrambni minister Guido Crosetto pa je dejal, da je Italija zaskrbljena zaradi napadov. "Očitno je, da Izrael zvišuje ton. To je posledica Hamasovega stališča glede vrnitve talcev. (...) Upamo, da nam bo uspelo obnoviti premirje, vendar nisem optimističen," je dodal.
Hamas je kmalu po napadih Izrael obtožil izdajstva, saj da je enostransko preklical dogovor o prekinitvi ognja. Pozneje je gibanje še sporočilo, da za smrtonosni val napadov krivi ameriško neomejeno politično in vojaško podporo Izraela.