Slovenija

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'

Ljubljana, 02. 04. 2025 10.25 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.L., STA, N.L.
Komentarji
289

Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Zahteva za ustavno presojo
    03:35
    Iz 24UR: Zahteva za ustavno presojo
  • Iz SVETA: Novela zakona o zdravstveni dejavnosti
    01:23
    Iz SVETA: Novela zakona o zdravstveni dejavnosti
  • Iz SVETA: Sprejeta zdravstvena reforma
    01:39
    Iz SVETA: Sprejeta zdravstvena reforma

Novela javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogoča delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih, bi pa lahko pod določenimi pogoji pridobili soglasje za delo v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. Novelo so podprli poslanci Svobode, SD in Levice. Proti so bili poslanci NSi. Poslanci SDS in nepovezani poslanci, člani stranke Demokrati, pa so sejo obstruirali.

"Verjamemo, da je sprejem zakona korak v pravo smer, zagotavljanje večje dostopnosti, kakovosti in učinkovitosti zdravstvenih storitev, kar bo pozitivno vplivalo na zdravje in dobrobit vseh prebivalcev Slovenije," je ob njeni predstavitvi v državnem zboru dejala ministrica za zdravje Valentiona Prevolnik Rupel.

Glavne spremembe: 

Zdravnikom v javnih zdravstvenih zavodih bo prepovedano opravljanje samoplačniških zdravstvenih storitev pri zasebnih izvajalcih zunaj javne mreže.

Delo pri drugem javnem zavodu ali koncesionarju bo dovoljeno le pod strogimi pogoji: 
- Matični zavod bo moral imeti izpolnjen program Zavoda za zdravstveno zavarovanje, 
- čakalne dobe ne bodo smele biti presežene,  
- delavec  ne bo smel odklanjati nadurnega dela ali dežurstev v svojem zavodu.

Država bo na drugi strani spodbujala zdravnike, da več delajo v matičnih ustanovah. Novela omogoča sklepanje davčnejše ugodnih podjemnih pogodb z lastnim delodajalcem, če bo delavec seveda 100-odstotno zaposlen in bo storitev na seznamu, ki ga določi minister za zdravje.

Zdravstvene storitve, ki jih izvajajo javni zavodi in koncesionarji se izvajajo na nepridobiten način. Koncesionarji torej po novem ne smejo več prosto razpolagati z dobički. Morebitne presežke morajo nameniti v investicije, razvoj zdravstvene dejavnosti, plače zaposlenih in podobno.

Na vprašanje, kaj pričakuje od stroge razmejitve med zasebnim in javnim zdravstvom, je ocenila, da je glede tega predvideno zelo dolgo prehodno obdobje, ki je dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. Samo ministrstvo pa po sprejetju novele po njenih besedah čaka še kar nekaj dela. "Pripraviti moramo precej podzakonskih predpisov, kjer bomo tako kot do zdaj sodelovali z vsemi deležniki, da bomo lahko uredili to področje tako, da bo delovalo čim bolj optimalno," je dejala.

Golob: Končujemo s škodljivimi dvojnimi praksami

"Krepitev javnega zdravstva je bila in ostaja ena ključnih prioritet te vlade. To je obljuba, ki smo jo dali ljudem – in danes smo naredili pomemben korak k njeni uresničitvi. Po skoraj letu dni usklajevanj je Državni zbor Republike Slovenije sprejel novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti. S tem zakonom jasno ločujemo javno od zasebnega zdravstva in končujemo s škodljivimi dvojnimi praksami, ki so desetletja šibile javni sistem," je po sprejetju novele zakona sporočil predsednik vlade Robert Golob. "Naš cilj je jasen: bolj dostopno, pregledno in kakovostno javno zdravstvo, kjer je pacient na prvem mestu. Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je še dodal. 

Odzvali so se tudi v največji vladni stranki Gibanje Svoboda. Sprejeti zakon po njihovem prepričanju po več desetletjih nedorečenosti končno postavlja jasna pravila igre. "Na prvo mesto postavlja pravice in dobrobit bolnikov ter gradi temelje sodobnega zdravstvenega sistema, ki bo učinkovit, pregleden in trajnosten," so zapisali.

Ministrica priznava, da zdravstveno ministrstvo čaka še kar nekaj dela, a da imajo zdravniki čas, da premislijo, kje in na kakšen način bodo delali.
Ministrica priznava, da zdravstveno ministrstvo čaka še kar nekaj dela, a da imajo zdravniki čas, da premislijo, kje in na kakšen način bodo delali. FOTO: Bobo

Poleg ureditve razmerij med javnim in zasebnim delom zakon po njihovi oceni vsebuje še vrsto drugih rešitev, s katerimi krepijo osnovne gradnike javnega zdravstva, so navedli.

V opoziciji in zdravniških organizacijah svarijo pred posledicami predloga novele, med drugim pred odhodi javnih zdravstvenih delavcev v zasebništvo. V koaliciji pa poudarjajo, da zakon prinaša nujno potrebno ureditev in razmejitev javnega in zasebnega zdravstva ter da gre za ključen korak zdravstvene reforme.

Kljub dopisu ministra za finance Klemna Boštjančiča in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel so poslanci v predlogu novele ohranili določilo, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev pri izvajanju javnih zdravstvenih storitev. V torek so koalicijski poslanci v izjavah za medije znova zagotovili, da bodo to določilo ohranili.

Sklic izredne seje 'z danes na jutri', SDS jo obstruira

Poslanci največje opozicijske stranke so današnjo sejo obstruirali, prepričani so namreč, da bi morali predlog obravnavati na redni in ne na izredni seji. Predlog zakona je bil v parlamentarno proceduro vložen po rednem postopku, na rednih sejah so opravili tudi prvo in drugo obravnavo. "Nato pa je, žal ponovno, z danes na jutri prišel sklic izredne seje za tretjo obravnavo predloga zakona. V Državnem zboru Republike Slovenije se tako nadaljuje praksa, ko se brez verodostojne argumentacije, temelječe na Poslovniku državnega zbora, zlorablja parlamentarne postopke in ustvarja namišljena izredna stanja," so pojasnili. 

Poslanci SDS sejo obstruirajo (arhivska fotografija).
Poslanci SDS sejo obstruirajo (arhivska fotografija). FOTO: Luka Kotnik

Prepričani so, da se s tem krši poslovnik državnega zbora, ki pravi: "Izredno sejo lahko skliče predsednik državnega zbora na predlog vlade ali po sklepu kolegija, kadar gre za zadeve, ki jih ni mogoče odlagati in jih ni mogoče pravočasno uvrstiti v dnevni red redne seje."

"Naša prisotnost in sodelovanje na današnji seji bi tako pomenila podporo nadaljnjemu kršenju Poslovnika državnega zbora in izrabo moči parlamentarne večine, zato smo na podlagi 2. odstavka 65. člena poslovnika napovedali obstrukcijo oziroma odsotnost vseh članov poslanske skupine SDS na 99. izredni seji državnega zbora," so sporočili odločitev.

Fides v četrtek o možnosti zahteve za ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti

Glavni odbor sindikata Fides bo v četrtek odločal o možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele. Ob tem pričakujejo, da bo svojo vlogo varuha ustavnosti opravil tudi DS in na zakon podal veto.

"Zakon o zdravstveni dejavnosti prinaša nepremišljene posege v svobodo zdravniškega dela, dodatno obremenjuje že preobremenjen zdravstveni sistem in ne rešuje ključnih težav v javnem zdravstvu, najbolj bodo pa trpeli prav bolniki," so v odzivu za STA poudarili v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides.

Dodali so, da so na škodljivost novele zakona o zdravstveni dejavnosti opozarjali ves čas zakonodajnega postopka, skupaj z drugimi zdravniškimi organizacijami, s pravno stroko in številnimi opozorili iz prakse. "Na žalost je bil zakon, kljub vsem utemeljenim opozorilom, sprejet," so dodali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (289)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
03. 04. 2025 12.18
+12
Ko se zdravniki prepustijo trgu bo ceno določala ponudba in povpraševanje kar je prav. Zdaj ceno določajo polit komisarji brez znanja in si na ta način delijo plen iz zdravstvene zavarovalnice.
frenk707
03. 04. 2025 12.13
-8
Če pogledamo, kdo vse si na vse kriplje prizadeva proti zakonu,.... fides, zbornica, zasebni zdravniki, Am Cham, nsi in janševci,... lahko brez pretiravanja zaključim, da je zakon naslovil prave probleme v našem zdravstvu, ki bo končno spet začelo postajati javno,... ne pa ugrabljeno od koncesionarjev in zasebnikov.
frenk707
03. 04. 2025 12.10
-8
Bravo vlada,... nobena v zadnjih tridesetih letih ni imela toliko jajc, da bi ustavila dohtarje,..... škodljive dvojne prakse.
Smuuki
03. 04. 2025 15.47
+1
Počakaj počakaj ne veseli se prehitro. Kje piše da bo pri tem predlogu ostalo? Potek dogodkov bo še zanimiv in ni nujno da vlada zaradi te poteze ne pade. A veš kaj bo naslednje dni?
frenk707
03. 04. 2025 12.09
-7
Končno se je našla vlada, ki ni odvisna od kapitala, da je razmejila dejavnost zdravnikov in s tem ustavila siromašenje i rušenje javnega zdravstva.
Smuuki
03. 04. 2025 11.02
+11
Zdravniki bodo zdaj na boljšem. Nič več varjabilnega dela plače ki je odviyen od dobre volje predpostavljenega. Dobijo plačano kompletno storitev in sami razpolagajo z njo. Vlada se je ustrelila v koleno
zmerni pesimist
03. 04. 2025 09.29
+0
Konec je z nami navadnimi državljani za privat nimamo lahko si kar rezerviramo na žalah
bc123456
03. 04. 2025 08.42
-1
SLOVENSKA VLADA-- ne zamerite jim, kajti ne vedo KAJ DELAJO!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
apage
03. 04. 2025 08.33
+1
Privat zdravniki se pri nas šele dobro razvijajo. Privat bolnice bodo rasle in predvidevam, da bodo vsi rajše delali pri privatniku. Itak je vsak boljši gospodar kot pa država... na žalost.
Smuuki
03. 04. 2025 08.08
+5
Me zanima kaj bo naredila vlada če danes vsi zdravniki dajo odpoved in odprejo s.p. kot najeti pogodbeniki lahko izbirajo za koliko bodo delali, kje bodo delali ali pa če sploh bodo delali. Kakšen bo odgovor vlade na to situacijo?
bojer
02. 04. 2025 21.19
+0
Zasebnik naj bo zasebnik in to je to. Verjetno kar precej pretiravajo ali še bolje izsiljujejo s predsednico na čelu. Kakšnega prav velikega navala k "čistim" zasebnikom ne bo, ker je ta dvojnost delovala zaradi koncesij.
Smuuki
02. 04. 2025 21.11
+11
Zdaj pa dajmo času čas. Ravno čas bo pokazal kdo je imel prav. Kmalu bo videti koliko se bodo čakalne vrste skrajšale ali podaljšale
zmerni pesimist
02. 04. 2025 21.03
+1
zmerni pesimist
02. 04. 2025 21.03
+4
In kdaj se bojo spravili nad posrednike ki dobaljeno tobo prodajajo po petkratni nabavni ali pa tudi ne če so njihovi
optimist11
02. 04. 2025 20.34
+1
Podpiram vlado. V bodoćnosti pa bi se lahko pogovarjali tudi o Tajnikarjevem predlogu: zdravniki se ne dogovarjajo sami z privatnimi ustanovami , ampak se dogovarja delodajalec . Ta določi ceno ure, v kateri so vkalkulirani vsi stroški delavca ( Plača, dajatve, dopusti, šolanja, regresi...) Seveda ob določenih pogojih ...(čakalne vrste, nujnost dežurstev...)
iziizi
02. 04. 2025 20.19
-4
BRAVO NAZADNJE SE BODO ODLOČILI ZA TUJINO AVSTRIJO NEMČIJO,DANSKO, HOLANDIJO
Ici
02. 04. 2025 20.46
-1
Nikoli se ne bodo odločili za tujino. Najprej je potrebno imeti hrabrost, ki je ti samovšečneži nimajo. Potem je potrebno znati jezik. Na koncu pa se v tujini DELA IN ZARES GARA. Tega pa 85% gospode v belem ni vajena. Zato kar brez skrbi. Nihčr ne bo odšel nikamor.
Smuuki
03. 04. 2025 16.10
+0
Ne rybi oditi v tujino. Doma odpre svol lastni s.p. in čaka klic direktorja zdravstvenega doma, direktorja bolnice ko ga bo prosil če pride delat. Pogoje dela bo postavikl zdravnik ne direktor. Po opravljenem delu zdravnik javni ustanovi istavi račun in to je to. Kaj ti bodo prazne ordinacije brez zdravnika?. Zdravnik bo dobil bistveno več kot danes pa še veseli bodo da sploh pride delat. Kdo jim bo izračunaval kolikšno plačo si lahko izplačajo? A misliš da ministrica in levica? Nikogar ne bodo vprašali za mnenje. Vsa ta politkomisar scena bo ostala brez vsakršnega vpliva v praznih ustanovah. Če danes zdravniki rečejo da ne pridejo na delo dokler vlada ne odstopi smo že ponoči brez vlade
Mizainstol
02. 04. 2025 20.12
+5
Predsednika Fidesa je potrebno zapreti. Naj, ce si drzne, naglas pove zakaj bodo bolniki se bolj trpeli. Razlog je v tem, da so si leta dovolili delati, kar so hoteli, drzava pa je le nemo opazovala njihovo krajo nasega denarja. SDS in NSI so pokazali iz kaksnega testa so. Izgovarjajo se na paragrafe, ker vedo, da so njihovi volilci prepoznali kriminalce v belih haljah in se ne strinjajo s podporo, ki jim jo dajejo strankarski veljaki.
zmerni pesimist
02. 04. 2025 19.58
+1
In sedaj sledi dolgo prehodno obdobje do volitev
Dr.Rugelj
02. 04. 2025 19.51
+8
Te dohtarske hiene se spet pritožujejo in grozijo - pa so po prenovljenem plačnem sistemu konkretno napredovali s plačami !...nenasitni in brez empatije,...
Polkavalčekrokenrol
02. 04. 2025 19.48
+4
to bi morali že zdavnaj naredit,Vanč in grimseki zdaj stokajo da bo vse narobe,pa kakršno štalo so pustili bolj narobe ne more bit,tri leta že Golob popravlja njihove napake
Groucho Marx
02. 04. 2025 20.40
+0
Odličen sarkazem. 😅 Ti se torej strinjaš s tem, da je pernati oligarh znižal plače najranljivejšim, svojo pa povzdignil v nebo.
Benjamin Tišler
02. 04. 2025 21.42
+0
Napake so stare 20 let in so informacijske narave. Verjetno pa so jih debiluminatski paraziti namenoma povzročili..
patogen
02. 04. 2025 19.46
-3
Sedaj se ne spomnim več, je Zidar cestni mogotec prodajal privatnemu ali javnemu tiste preplačane operacijske mize? zato vam je toliko za javno...
Smuuki
03. 04. 2025 16.00
+1
Zasebnik sebi ne bo kradel provizije. Njemu je intwres poceni in dober nakup. Že dolgo nazaj so bila vsa prevozniška podjetja državna šoferji samo zaposleni. Kraja goriva je bil nacionalen šport. Ko so ti posamezniki kupili svoj kamion ga nikoli niso več ukradli sami sebi. Kraje v javnem zdravstvu se ustavi v trenutko ko bo plačnik, kupec zasebnik. Sam sebi ne bo dovolil krasti.
Smuuki
03. 04. 2025 16.03
+0
Kdo se boji izubiti vpliv v zdravstvu? Politika. Če je zasebno tam politika nima nikakršnega vpliva. Zato se levi polk boji izgubiti zlati rudnik in bo do zadnjega zagovarjal javno. Ko mu zspro zlati rudnik morajo začeti delati