potreba

Po 25 letih zapora upa na pogojni odpust

23. 04. 2025 09.57

Prvi Slovenec, ki je bil zaradi umora podjetnika Janka Makoterja obsojen na 30 let zapora, Bojan Žalik, je za zapahi že 25 let. Prestal je že 83 odstotkov izrečene kazni, medtem ko za pogojni odpust zadošča že 75 odstotkov, v primerih, ko je izrečena kazen višja od 15 let.

Schwab se umika iz upravnega odbora WEF

21. 04. 2025 14.02

Ustanovitelj Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) Klaus Schwab se umika tudi iz upravnega odbora WEF, potem ko je lani odstopil kot njegov izvršni direktor. "Ob vstopu v 88. leto starosti sem se odločil odstopiti z mesta v upravnem odboru WEF."

Perpetuum Jazzile po avdicijah: Kandidat mora imeti tudi dobro energijo, ne le glas

17. 04. 2025 20.09

Bi se prijavili na oglas za delo, v sklopu katerega bi obiskovali različne kraje doma in v tujini – Portugalska, Italija, Avstrija, Nemčija in mnoge druge – ter bili v dobri družbi pevskega orkestra Perpetuum Jazzile, ki spada med 10 najbolj priljubljenih slovenskih glasbenih izvajalcev na svetu? Potem ste na pravem naslovu, da se jim pridružite, a pred vami čaka še avdicija. Naša Tjaša je preverila, kakšne zahteve imajo, kako strogi so in seveda, kako se člani spomnijo svoje prve avdicije.

Čeferin poudaril pomen množičnosti: Žarometi so usmerjeni v najboljše, vendar za njimi stoji nepregledna množica

15. 04. 2025 14.45

Med 8. in 11. aprilom 2025 je v poljskem mestu Sopot potekala konferenca Uefa Grassroots, ki se je udeležilo vseh 55 članic UEFA s skupno več kot 200 delegati. Nogometno zvezo Slovenije sta zastopala vodja tehničnega sektorja Matjaž Jaklič in vodja programov "Nogomet za vse" Rajko Korent, preko video nagovora pa je udeležence pozdravil tudi predsednik Uefe Aleksander Čeferin.

'Narejeno v Sloveniji': zadnji 'borec' nekoč velike industrije

08. 04. 2025 20.51

Labod, Mura, Rašica, Polzela, Jutranjka. To je le peterica tekstilnih velikanov, katerih vsaj en kos obleke je zagotovo imel ali pa še ima vsak od nas ali naših staršev in starih staršev doma. Tovarne so zaprle vrata ali pa se je proizvodnja zaradi cenejše delovne sile preselila v tujino. In kaj je sploh še narejenega v Sloveniji? Je tekstilna industrija pri nas popolnoma zamrla? Eno redkih podjetij, ki še oblikuje in šiva svoje izdelke doma, je metliški Komet, ki ga je sicer leta 2011 čakala podobna usoda kot druge tekstilne tovarne, a je ena od zaposlenih verjela v zgodbo in jo z belokranjsko trmo peljala naprej. Tako podjetje z več kot 60-letno zgodovino še danes šiva perilo z oznako "Made in Slovenia".

Sova v poročilu izpostavila porast proruskih kibernetskih napadov

07. 04. 2025 18.19

Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) je v poročilu za leto 2024 poudarila, da so v Sloveniji bistveno slabše varnostne okoliščine kot v zadnjih desetletjih. To je vplivalo tudi na porast zlonamernih proruskih kibernetskih napadov. Menijo, da v Evropi "narašča potreba po novi varnostni strategiji in samostojni kolektivni obrambi".

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke

03. 04. 2025 15.38

Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Premagajte pomladno utrujenost: 5 naravnih poti do več energije in mladostnejšega počutja

01. 04. 2025 00.15

Pomlad prinaša nove začetke, a prehod iz zime je včasih naporen. Kako lahko na naraven način prebrodite slabo počutje? Odgovor je preprost! Predstavljamo vam 5 metod, ki zagotavljajo boljše počutje, hkrati pa vplivajo tudi na mladostnejši videz, lažje spopadanje z dnevnimi izzivi in večjo odpornost.

Potres v Mjanmaru: število žrtev preseglo 2000, ranjenih 3900

01. 04. 2025 08.27

Število žrtev po potresu z magnitudo 7,7 v Mjanmaru je preseglo 2000. 200 budističnih menihov je zdrobil propadajoči samostan, 50 otrok je umrlo, ko se je zrušila učilnica vrtca, 700 muslimanov pa je pod zrušenimi mošejami umrlo med ramazansko molitvijo.

Zakaj ženske spijo manj in kako to vpliva na njihova življenja?

27. 03. 2025 00.15

Kako ste spali preteklo noč?

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Na varno, pod zemljo!

23. 03. 2025 07.16

Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

Rekreativni odmor v šoli: 'Po 15 minutah so učenci prenovljeni'

19. 03. 2025 06.00

Da je gibanje izjemnega pomena za staranje brez bolečin, vemo, mnogi tudi že občutimo. Vse več je tudi dokazov, da gibanje pomaga tudi k lažjemu oziroma učinkovitejšem učenju. Obiskali smo Osnovno šolo narodnega heroja Rajka Hrastnik, kjer so rekreativni oziroma gibalni odmor uvedli z letošnjim šolskim letom in takoj opazili spremembe pri učencih.

Ilirija odprla vrata: poleg olimpijskega bazena še dvorane in atletska steza

18. 03. 2025 18.57

V Ljubljani so odprli Športni center Ilirija, s katerim je mesto med drugim dobilo prvi pokrit olimpijski bazen. Tudi sicer gre pri 62,5 milijona evrov z DDV vrednem projektu za najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti.

'Brez močnega gospodarstva ni močne države'

11. 03. 2025 20.43

Močno socialno državo bomo lahko imeli samo z močnim in odpornim gospodarstvom, je ob podelitvi nagrad Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Tudi predsednik GZS Tibor Šimonka je v nagovoru opozoril, da brez močnega gospodarstva ni močne države.

V MasterChef prihaja magister farmacije in doktor farmacevtskih znanosti

11. 03. 2025 10.59

Samo Kreft že 30 let poučuje na fakulteti za medicino, znanja pa predaja tudi na šoli Sodobne fitoterapije, ki jo je ustanovil skupaj z Natašo Sivec. Prihodnji ponedeljek prihaja v MasterChef Slovenija, kjer bo pokazal svoje kulinarične spretnosti.

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

Tožilstvo: Dornavski župan je ravnal zavržno, a po zakonodaji ne kaznivo

19. 02. 2025 16.47

Čeprav je tožilstvo zavrglo ovadbo zoper dornavskega župana Mateja Zorka, se nadaljujejo pozivi k njegovemu odstopu. Tožilka je namreč ovadbo zavrgla zaradi pomanjkljive zakonodaje, a v sklepu navedla, da je Zorko storil zavržno dejanje, ko je k spolnemu odnosu nagovarjal osebo, za katero je verjel, da je stara 14 let. Osumljenčev namen dokazuje tako vsebina pogovora kot tudi njegov prihod na dogovorjeno lokacijo, kamor je prinesel podlogo, steklenico viskija in lubrikant. Zorko zadeve ne komentira.

Nova doba po pojavu 'poceni' umetne inteligence: Katera delnica je ponorela?

09. 02. 2025 07.00

Šok po zgodovinskem padcu delnic Nvidie, ki proizvaja najzmogljivejše čipe za umetno inteligenco, se je polegel. A kaj spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko na trge prinaša na dolgi rok? Kdo so zmagovalci cenejših sistemov umetne inteligence in kateri sektorji si lahko obetajo vzpon? Prihaja nova doba programskih rešitev, napoveduje finančni analitik Nikola Maljković.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Pregona ne bo, tožilstvo zavrglo primer župana Dornave

07. 02. 2025 18.00

Okrožno državno tožilstvo v Mariboru, ki je nedavno prejelo poročilo policije o kazenskem postopku s področja spolne kriminalitete na območju policijske postaje Slovenska Bistrica, je po preučitvi dokazov zavrglo primer, so sporočili s tožilstva. Neuradno gre za primer župana Dornave Mateja Zorka.

Pirc Musarjeva v nova posvetovanja o guvernerju in varuhu človekovih pravic

03. 02. 2025 10.08

Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo ta teden vodila nov krog posvetovanj s poslanskimi skupinami o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. Po posvetovanjih v sredini januarja se namreč za nobenega izmed kandidatov za obe funkciji še ni nakazala jasna podpora med poslanci.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno

28. 01. 2025 15.52

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

Prenova UKC Ljubljana se je z dodatkoma podražila za 18,4 milijona evrov

23. 01. 2025 13.27

V okviru celovite prenove glavne stavbe UKC Ljubljana sta bila podpisana dva ključna dodatka, so poročili z ministrstva. "Revitalizacija stavbe UKC Hospital" bo stala dodatnih 12,5 milijona evrov brez DDV, "Covid19 – celovita energetska sanacija stavbe UKC Hospital" pa 2,5 milijona evrov brez DDV. Skupaj se bo tako prenova podražila za 15 milijonov evrov brez DDV oziroma za približno 18,4 milijona evrov.

Poziv k ponovitvi razpisa za nakup reševalnih helikopterjev

22. 01. 2025 14.54

Komisija DZ za nadzor javnih financ je s štirimi glasovi za in dvema proti ministrstvu za notranje zadeve predlagala, naj ponovi razpis za nakup dveh reševalnih helikopterjev. V novem razpisu pa naj ministrstvo spremeni tehnične specifikacije javnega naročila tako, da bo opravljen nakup namenskih helikopterjev za HNMP z ustrezno medicinsko opremo.

Zdravniki v EU se starajo: delajo tudi starejši od 75 let

22. 01. 2025 10.10

Zdravniška struktura v državah Evropske unije se pospešeno stara, kažejo zadnji podatki Eurostata. Najstarejše zdravniško osebje ima Italija, kjer je več kot 26 odstotkov zdravnikov starejših od 65 let. Slovenija pa je med državami z največjim deležem mladih zdravnikov, smo pa tudi med tistimi, ki imajo najmanj zdravnikov na 100.000 prebivalcev.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti

21. 01. 2025 18.40

V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Predsednica zaključila prvi krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin

20. 01. 2025 16.32

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je zaključila prvi krog pogovorov z vodji poslanskih skupin v Državnem zboru ter predstavnikoma narodnih skupnosti in nepovezanimi poslanci o možnih kandidatih za prosto mesto guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. Pogovore je ocenila kot pozitivne, sogovornikom pa je hvaležna za spoštljiv in korekten odnos.

'Helikopterja ne bosta namenjena izvajanju policijskih nalog'

08. 01. 2025 13.39

Predstavnika Letalske policijske enote sta naslovila očitke, ki se zgrinjajo ob razpisu za nakup dveh namenskih helikopterjev za izvajanje hitre nujne medicinske pomoči (HNMP). Med večjimi sta, da naj bi država z njima le dopolnila policijsko floto ter da so nekatere kriterije v razpisu priredili za točno določenega ponudnika. Kar pa tako na notranjem ministrstvu kot v Policiji odločno zavračajo. "Nabavljata se dva nova namenska helikopterja za HNMP, z njima pa ne bomo izvajali policijskih nalog. Policijskih helikopterjev za ta namen imamo dovolj," je poudaril vodja Letalske policijske enote Dejan Kink.