Slovenija

Rekreativni odmor v šoli: 'Po 15 minutah so učenci prenovljeni'

Hrastnik, 19. 03. 2025 06.00 | Posodobljeno pred 24 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Rebeka Tomaduz
Komentarji
29

Da je gibanje izjemnega pomena za staranje brez bolečin, vemo, mnogi tudi že občutimo. Vse več je tudi dokazov, da gibanje pomaga tudi k lažjemu oziroma učinkovitejšem učenju. Obiskali smo Osnovno šolo narodnega heroja Rajka Hrastnik, kjer so rekreativni oziroma gibalni odmor uvedli z letošnjim šolskim letom in takoj opazili spremembe pri učencih.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Rekreativni odmor
    05:10
    Iz SVETA: Rekreativni odmor
  • Iz SVETA: Martin Tuš o projektu Zmigaj se do vadbe
    02:35
    Iz SVETA: Martin Tuš o projektu Zmigaj se do vadbe
  • Iz SVETA: Gregor Jurak o gibanju otrok
    02:49
    Iz SVETA: Gregor Jurak o gibanju otrok

"Ko smo zunaj, mi je zelo všeč," pove učenec Maid. "Vsi komaj čakamo, da gremo ven," se strinja tudi Jaša. "Rekreativni oziroma gibalni odmor smo uvedli z letošnjim šolskim letom in takoj smo opazili spremembe pri učencih," razlaga ravnateljica Polona Dolanc. "Zdi se mi, da si bolj spočit, umirjen," pove Naja. "Ko si bil na svežem zraku, se bolje počutiš, kot pa da si samo v učilnicah. Boljši zrak je in svež se počutiš," doda Uma. "Nimamo več treme, če imamo kakšno ocenjevanje," doda Sara. "Bolj sem pripravljen na naslednje ure in bolj zbran," se strinja tudi Anže.

Rekreativni odmor
Rekreativni odmor FOTO: Kanal A

"Po 15 minutah so učenci prenovljeni. To potrebujejo. Koncentracija se dvigne, nivo pouka je potem boljši, sploh v primerjavi s prejšnjimi leti, ko tega še nismo imeli," razlaga učiteljica 3. razreda Saša Šeško. "Na ta način razvijajo tudi socialne veščine, kot so komunikacija, reševanje konfliktov. Med rekreativnim odmorom pride kdaj tudi do konflikta," dodaja ravnateljica. 

Koronski časi so otrokom namreč odvzeli socialne veščine, zmožnost sedenja pri miru in dolgotrajno pozornost, ugotavljajo na hrastniški šoli, zato so dobili idejo o obveznem gibanju in preživljanju časa zunaj, kar danes med otroki, ki so vse pogosteje prilepljeni na ekrane, ni več samoumevno. "V današnjem času je to treba kar privzgojiti, ker se je družba tako spremenila, da to ni več samoumevno. Zato je treba, tja nekje do 10. leta, ustvariti navado, da otroci začutijo, da je to potreba, da se tam dobro počuti, da je v stiku s svojim telesom, v stiku z naravo, da ni odtujen," svetuje Milan Hosta s Fakultete za vede o zdravju Univerze na Primorskem.

"Učenci so se že navadili na to uro. Ob 9.20 točno vedo, da je rekreativni odmor. Samo vprašajo, če ga imamo zunaj, ker včasih ob slabem vremenu ne gremo ven. Poslužujemo se tudi telovadnice ali pa hodnikov, malo poskačemo, pohopsamo," dodaja Saša Šeško. "Potreba po igri je še vedno živa, samo ta igra se je prenesla na telefone in ekrane." 

In prav ta majhna, 15-minutna sprememba naredi ključno razliko v času, ko postajamo vse bolj sedeča družba, dodaja športni filozof. "Raziskave kažejo, da so lahko hitre, kratke intervencije do 15 minut tiste, ki potem ohranjajo človeka pri močeh, z boljšo pozornostjo. Tudi lažje se je učiti po več ur. Ključno je, da redno prekinjamo sedenje, da zamenjamo prostore, da gremo na svež zrak."

"Imajo občutek, da se igrajo, da se ne toliko učijo. Učinek je zagotovo boljši kot v učilnici," potrdi tudi učiteljica podružnične šole Maja Laznik. Za dodaten čas zunaj so v hrastniški šoli in njeni podružnici postavili učilnico na prostem, kjer poučuje dnevno tudi po dve šolski uri. "Delo je bolj dinamično, to, kar učenci potrebujejo. Notri se tudi premikamo. Ne vedno samo sedimo pri pouku. A na prostem je to veliko bolj naravno." Če je bilo na začetku, kot pove razredničarka, umirjanje in izklop drugih zvokov iz okolice velik izziv, pa jih tokrat ni zmotilo niti naše snemanje. "Zmešaš in si zbereš številko. Sem dobila 6x6," nam je igro s številkami razložila Klara. "Piševa račune. Elvin piše meni, jaz pa pišem njemu," nam pokažeta Tim in Elvin. "Zavrtiš, da pokaže račun, kako ga moraš izračunati," nam še eno od iger pojasni Jure.

Čas, ki bi ga morali vsi, ne samo otroci, preživeti zunaj, je po mnenju Hoste med eno in dvema urama, kar pa je v sodobni družbi, dodaja, na žalost postala norma, ki je velikokrat celo prevelika. "Tudi sami vidimo, ko si vzamemo čas čez vikend ali pa poleti, ko gremo na dopust, kako se človek počuti, ko večino časa preživi zunaj." "Tukaj niso zajeti le učenci, ampak tudi učitelji, ker tudi učitelj potrebuje malo svežega zraka. In veliko bolje funkcionira naprej. To mislim, da je res ena dobra, dobra stvar, ki bi jo morale imeti vse šole," še zaključi ravnateljica.

Telesna dejavnost pripomore k ohranjanju telesne kondicije, koordinacije, mišične moči, zmanjšuje tveganje za pojav krhkosti pri odraslih in starejših ter zmanjšuje tveganje za nastanek raka in pomaga pri obvladovanju številnih kroničnih bolezni ter ugodno vpliva na dušeno zdravje posameznika. Olimpijski komite Slovenije je tako pripravil projekt "Zmigaj se do vadbe", s katerim bodo vzpostavili mrežo izvajalcev za brezplačne programe za krepitev zdravja in aktiviranja odraslih na lokalni ravni.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

stoinena
19. 03. 2025 11.59
+1
mogoče je tudi že čas da se enkrat pogovorimo o prehrani. če zjutraj pojedo same sladkarije ... krof, rogljiček, marmelado na belem kruhu, kakav, nutelo.... itd.. bodo čez 2 uri, nemirni in razgrajači, ker jim bo cuker padu.. po domače povedano. če bi pa za zajtrk pojedli jajce s polnozrnatim kruhom... ne tistim ki je to samo na etiketi. potem bi do 12h sladkor miroval... tudi meniji v šoli so smeti.. hrenovke, pizze, bureki, sadni jogurti...
stoinena
19. 03. 2025 12.03
aja, zdrav slovenski zajtrk. med, maslo, kruh.... adijo pamet.
janezdollar
19. 03. 2025 11.15
+3
Po spodnjih komentarjih sodeč je jasno, da so starši daleč največji problem današnjega šolstva… 🤮🤮🤮
vrtnar _
19. 03. 2025 11.13
janezdollar
19. 03. 2025 11.08
+4
Uh, kakšen hud članek…na naši šoli rekreativne odmore izvajamo že 15-20 let..
Tomaž Hacin
19. 03. 2025 10.31
+3
Pa to nič novega to obstaja že 50 let.
Jože50
19. 03. 2025 10.17
+2
Gibanje in svež zrak otrokom sigurno koristi za telesno in duševno zdravje.
jedupančpil
19. 03. 2025 10.16
+5
gibanja itak manjka ... namest da bi bla kkašna ura več športa jih raje dribljajo z "novodobnimi" prijemi ....
zdravkob
19. 03. 2025 10.10
+3
Kako pa izgleda ta pouk brez 15 minutnega odmora!? Sploh nisem vedel, da ga ni več. Ko sem bi jaz v šoli smo ga še imeli, glavni odmor smo rekli temu.
Xyh
19. 03. 2025 09.48
-3
Rekreativni odmoro so že bili včasih. Ukinili so se zato, ker ko mulariji ponudiš noht, odtrgajo roko. Prihajalo je do kaosa, razno raznih incidentov, nasilja zunaj in potrebnih je bilo vedno več učiteljev, da so vse to krotili.
jedupančpil
19. 03. 2025 10.17
+1
ja ja ... če je mulc podivjan je drugje problem; pa če bi dobil kakšno batino od učitla tut nebi škodval... tko je pa moj moj permisivno vzgojen sonček . za bruhat
jafalical
19. 03. 2025 09.38
+2
to je popolnoma ustrezno za vse mladostnike.Pohvalno.Razvedrijo si malo mozgancke, predihajo, se ponovno lazje fokusirajo na ucni program.Tezava pa je doma pri posameznikih, ko nekateri starsi, mislijo da so vzgledni starsi, pa to niso,saj nimajo "posluha "za otroka,mladostnika in ga prepuscajo v nekem svojem svetu rac.igric, brez omejitev, brez razlage, brez reda, brez da ga pripravljajo na zivljenje, brez da se medsebojno pogovarjajo, brez da gredo v naravo,se pripomorejo k raznim izgovorom, otrok pa izgubljen v casu in prostoru...Tak otrok sam od sebe ne bo zmogel, ce ga prvo stars ne usmerja in pokaze dober, vesten vzgled brez manipuliranja, brez preracunljivosti...Zal niso vsi starsi starsi, v pravem pomenu besede stars!
SlobodaNE
19. 03. 2025 09.26
-8
Najlepše je bilo ko so bili vsi zaprti je rekel Janša
Victoria13
19. 03. 2025 09.29
+7
Ma kdo je bil zaprt, če si se hotel gibat si šel v gozd pa migal...enim je gibanje samo hoja po trgovskih centrih!!!
PridiNaVIDMAX
19. 03. 2025 09.20
+3
Sam en ring postavte pred sole, pa rokavice, da se teli iz sfrj mal razgibajo, mogoce bojo potem malo manj nastrojeni do nas.
tavbix
19. 03. 2025 09.15
+0
Pri nas pa veleumi na ministrstvu nasilno uvajajo takoimenovani "razširjen program", da bodo otroci cel dan pod pritiskom, brez časa za igro in ne-vodeno druženje. Še butalci premorejo več zdravega razuma in pameti.
janezdollar
19. 03. 2025 11.10
Zakaj pišeš o stvareh, o katerih nimaš blage veze… 🤮🤮🤮
pomaranča
19. 03. 2025 08.50
+10
Sama sem bila šokirana, ko sem ugotovila, da ga več nimajo. Nekoč so vse šole imele rekreativni odmor in to 20 minut. Sami, brez učiteljev smo šli ven ob vsakem vremenu. Danes bi bilo najprej potrebno omejiti uporabo telefonov v šolah drugače bodo med odmorom vsi na telefonih. Novinarji, zakaj ne pišete o tem, da je zunaj peticija, da se to področje zakonsko uredi?
Julijann
19. 03. 2025 08.56
+1
Reklo se mu je glavni odmor. Med urami pa 5 minutni odmor, da smo se lahko prestavili iz ene v drugo učilnico. Odvisno kaj smo imeli na urniku.
zdravkob
19. 03. 2025 08.36
+4
Kva so pogruntal. Odmor. Za otroke! Te genijalce nam bodo še ukradli.
milfer
19. 03. 2025 08.17
+7
40 let nazaj smo imeli to v soli, nič kaj novega...
mojito88521
19. 03. 2025 08.02
+6
Podpiram gibanje, še vedno pa ne smemo pozabiti, da je šolstvo potrebno prenoviti. Trenutna "prenova" gre le v to smer, da so šolarji dlje v šoli. Ker hočejo, da so učitelji v šoli po 8 ur, tistih po 60 minut, zraven poskušajo povleči še učence.
janezdollar
19. 03. 2025 11.12
Tudi staršem ugaja, da so otroci čimdlje v šoli…