Nekoč je skoraj vsaka družina v svoji omari imela kakšen kos od Mure ali od Laboda, danes pa je slika na žalost drugačna. Redkokdo ima v svoji omari kaj slovenskega. "Imam Murin kostim, ki je star zagotovo 40 let. In povem vam, če bi vam rekla, da sem ga kupila včeraj, bi mi verjeli. Danes ni več tega." "Žalostno vse skupaj. Vsaj te znamke bi lahko bile še. Kakšne bi lahko ostale." "Klasika in kvaliteta. Tega danes več ni. Samo še kitajska roba, žal," so se strinjale naše sogovornice.
Metliški Komet. Kjer oblikujejo in izdelujejo spodnje perilo, kopalke in spalne srajce, pižame. Vse se je začelo leta 1960 s petimi zaposlenimi in takrat si nihče v Kometu ni predstavljal, da bodo obstali do danes. Konec 70. let prejšnjega stoletja je zaposloval več kot 400 ljudi. "S časom je bila potreba po specializaciji in se je specializiral za proizvodnjo perila in kopalk in tako je bil bolj prepoznaven na trgu in dosegel višjo kakovost," razlaga zdajšnja direktorica Andreja Banovec Panjan, ki je svojo pot v Kometu začela leta 1998. "Kjer sem iz vodje kakovosti napredovala do tehnične direktorice. Leta 2011 sem sprejela izziv in prevzela proizvodni del podjetja, saj sem verjela v znanje in kompetence ekipe, da bomo to speljali. Leta 2018 sva z možem prevzela tudi blagovno znamko Komet in takrat sva postavila temelje za nadaljnji razvoj. Sedaj nama v tej zgodbi pomagata že hčerka Lara in sin Matic."
Ko se z direktorico sprehajamo po proizvodnji, kjer šivilje izdelujejo spodnje perilo, kopalke, spalne srajce in pižame, pravi, da je zadovoljstvo strank, da je izdelek izdelan doma, in kakovost tisto, kar jih žene naprej, da proizvodnja še vedno ostaja v Sloveniji. "Ker želimo svojim kupcem dati kakovostne izdelke, narejene iz kakovostnih materialov, ker verjamemo v znanje, ki je v Sloveniji in je povezano s trajnostjo."
Med skico in izdelavo izdelka je veliko korakov
Vse se začne v oddelku razvoja. "Zamislimo si nov model, delamo kroj, prototip, ga preizkusimo, naredimo morebitne popravke. Sledi izdelava, vnašanje osnovnega kroja, gradiranje, izdelava vzorcev za potnike," razloži vodja krojilnice Melita Špehar Horvat.
Ko dobijo naročila, se začne izdelava. Takrat tehnologinja Andreja Gabrijan odpre delovni nalog in pripravi vso tehnološko dokumentacijo, ki spremlja izdelek: "Vzorec opremim z vsemi potrebnimi tehnološkimi merami, vse kar je potrebno za proizvodnjo po delovnih operacijah. Vsaka delovna faza je opisana podrobno. Koliko vbodov, koliko časa in koliko vseh potrebnih pomožnih materialov."
Ko dobijo iz krojilnice izkrojene artikle, jih razporedijo v šivalnico po določenih fazah in vsaka šivilja opravlja svojo nalogo. Alenka Kočevar je v Kometu zaposlena že 29 let in je sedaj vodja traku, kjer šivajo obrobno elastiko na nedrčke na sprednji in rokavni izrez. "Pri tem delu naj bi jih naredili 100 kosov. Ko sem prvič delala, sem rabila uro in pol za 20 kosov. Zdaj potrebujem 40 minut za 20 kosov."
Ko so izdelki narejeni, se znajdejo na trgovskih policah. "Večinoma so ženski, tudi moških je nekaj. Predvsem pa nedrčke, kopalke, spalni program. To je najbolj iskano," razlaga prodajalka Željka Ljubanović.
Nekoč elitne znamke, zdaj zaželena 'roba' v prodajalnah z oblačili iz druge roke
Nekoč elitne znamke, ki so polnile naše omare, sedaj svoje mesto najdejo v trgovinah z oblačili iz druge roke. "Večinoma imamo bolj poslovne kose od omenjenih znamk, se pravi srajce, dežne plašče, suknjiče. Murini plašči, ki so bolj kakovostni, bolj izstopajo in grejo ponavadi kar hitro," razlaga Zarja Černe iz ljubljanske trgovine Moje Tvoje.
In če zaključimo v metliškem Kometu, kjer 60 zaposlenih šiva izdelke tako za domači kot tuji trg. Stati in obstati so želje za prihodnost. Z našitkom "narejeno v Sloveniji".
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.