Energetska sanacija in obnova glavne stavbe naj bi bili skupaj vredni približno 107 milijonov evrov, a se bosta zdaj zaradi dodatkov podražili.
Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da je bil podpis obeh dodatkov nujen zaradi novih zakonskih in tehničnih zahtev z vidika varnosti in polne funkcionalnosti objekta, ki so se pojavile med izvedbo prenove glavne stavbe, na primer potreba po izboljšanju potresne varnosti in prilagoditev tehnološkim ter funkcionalnim standardom sodobne bolnišnice.
Energetska sanacija, revitalizacija vseh prostorov, izboljšanje potresne varnosti ...
Kot je zapisano na spletni strani ministrstva, prenova glavne stavbe Hospitala vključuje celovito prenovo objekta, in sicer energetsko sanacijo zgradbe, revitalizacijo vseh površin oziroma prostorov zgradbe, prenovo vseh strojnih in elektro inštalacij z obnovo devetih dvigal, izboljšanje potresne varnosti in celovito preureditev 9. nadstropja v dežurne in pisarniške sobe. Del projekta je tudi energetska sanacija diagnostično-terapevtskega servisa (DTS).
Dodatka bosta projekt podražila za skupaj 15 milijonov brez DDV
Projekt celovite prenove glavne stavbe UKC Ljubljana se izvaja po dveh pogodbah, k vsaki so zdaj dodali po en dodatek.
Pogodbi za energetsko sanacijo, ki vključuje prenovo fasade, strehe ter sistema ogrevanja in hlajenja, so dodali dodatek številka pet, ki obsega izboljšanje protipotresne odpornosti celotne stavbe Hospital, to pa je nujna prilagoditev novim standardom potresne varnosti.
Prav tako vključuje stroške gradbišča za obdobje podaljšanega roka izvedbe od 1. novembra 2025 do 29. decembra 2028. Skupna vrednost tega dodatka znaša 12,5 milijona evra (natančneje 12.533.378,89 evra) brez DDV oziroma 15,3 milijona evrov z DDV (15.290.722,25 evra).
Pogodbi za revitalizacijo pa so dodali dodatek številka ena, ki vključuje dodatna dela, med drugim spremembe tehnološkega načrta medicinskih tehnologij za del objekta Hospital, ki so se pokazala v obdobju epidemije koronavirusa in so potrebna zaradi zahtev uporabnika in večje varnosti za paciente.
Prav tako obsega izdelavo projektne dokumentacije za pripravo tople sanitarne vode v objektu Hospital, dodajajo na ministrstvu. Skupna vrednost tega dodatka znaša 2,5 milijona evra brez DDV (natančneje 2.540.824,74 evra) oziroma 3,1 milijona evra z DDV (3.100.205,38 evra).
Na ministrstvu so pojasnili še, da se s podpisom dodatkov omogoča nadaljevanje del celovite prenove zgradbe UKC Hospital, katerih cilji so izboljšanje energetske učinkovitosti zgradbe, izboljšanje potresne varnosti in doseganje ustrezne varnosti ter funkcionalnosti, kot je to potrebno za sodoben zdravstveni objekt oziroma bolnišnico.
"Konkretno bodo te spremembe pacientom prinesle bolj udobne in sodobno opremljene bolniške sobe ter izboljšane sanitarne prostore," so prepričani, zaposleni pa bodo po njihovih besedah deležni boljšega delovnega okolja z novimi prostori in posodobljenimi infrastrukturnimi sistemi, kar bo prispevalo tudi k učinkovitejšemu opravljanju njihovega dela.
Obnova se bo tudi podaljšala, zaključek načrtovan do konca leta 2028
Dela potekajo fazno, s čimer je mogoče zagotoviti nemoteno delovanje bolnišnice med prenovo, še pravijo na ministrstvu, kjer pričakujejo, da bodo dela zaključena do konca leta 2028. 50 let staro glavno stavbo naj bi sicer po prvih načrtih prenovili do konca 2026.
Dodatka so podpisali predstavniki pogodbenih strank: vršilec dolžnosti direktorja Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Ivan Osrečki kot naročnik in investitor, generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug ter Blaž Miklavčič, direktor GH Holdinga, odgovoren za projektiranje in izvedbo gradbenih, obrtniških in instalacijskih del.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.