Predsednica republike Nataša Pirc Musar pogovore ocenjuje kot pozitivne in je hvaležna sogovornikom za spoštljiv in korekten odnos. Prizadeva si, da bi čim hitreje našla primerna kandidata za prosto mesto guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic, so sporočili iz njenega urada.
Po prvem krogu posvetovanj se je izkazala potreba po nadaljnjem usklajevanju in dodatnih pogovorih o možnih kandidatih, zato predsednica republike načrtuje nove kroge pogovorov.
Njena želja je najti primerna kandidata, ki bosta zahtevna in ugledna položaja opravljala strokovno in neodvisno ter bosta imela potrebno podporo poslank in poslancev v Državnem zboru, so še dodali.
Že po petkovih posvetih poslanskih skupin pri predsednici republike o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic se je izkazalo, da favoriti še niso jasni in da se poslanske skupine še niso uspele poenotiti o kandidatih. Predstavniki poslanskih skupin SDS, Svoboda, NSi, SD in Levice, ki so se posvetovanj udeležili v petek, tako v izjavah za medije o podpori konkretnim imenom še niso želeli govoriti.
Kot je znano, predsednica republike išče novega kandidata za guvernerja Banke Slovenije, saj njen prvi predlog kandidature nekdanjega premierja in finančnega ministra Antona Ropa v DZ ni prejel zadostne podpore. Koalicija se je takrat sicer poenotila okoli državne sekretarke na finančnem ministrstvu Saše Jazbec. Guvernerju Boštjanu Vasletu je mandat že potekel in ustanovo začasno vodi njegov namestnik Primož Dolenc. Za izvolitev guvernerja je potrebnih 46 glasov.
Varuhu Petru Svetini pa se bo mandat iztekel konec februarja. Med imeni kandidatov, ki naj bi jih predsednica republike uvrstila v ožji krog, so v medijih v preteklih tednih zaokrožili direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad, vodja diplomatske akademije na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Andraž Zidar, državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Maša Kociper in zagovornik načela enakosti Miha Lobnik. Za novega varuha človekovih pravic je v DZ potrebna dvotretjinska večina.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.