Gospodarstvo

Nova doba po pojavu 'poceni' umetne inteligence: Katera delnica je ponorela?

Ljubljana , 09. 02. 2025 07.00 | Posodobljeno pred 18 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
34

Šok po zgodovinskem padcu delnic Nvidie, ki proizvaja najzmogljivejše čipe za umetno inteligenco, se je polegel. A kaj spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko na trge prinaša na dolgi rok? Kdo so zmagovalci cenejših sistemov umetne inteligence in kateri sektorji si lahko obetajo vzpon? Prihaja nova doba programskih rešitev, napoveduje finančni analitik Nikola Maljković.

Minilo je 14 dni, odkar je kitajski DeepSeek povzročil pretres na trgih. Kitajsko podjetje trdi, da je klepetalni robot R1 nastal z le delčkom sredstev, ki jih v razvoj umetne inteligence vlagajo ameriška podjetja. A vprašanje, koliko resnice je v tem, da jim je to uspelo le s šestimi milijoni dolarjev, buri strokovnjake. Številni namreč opozarjajo, da DeepSeek le ni bil tako zelo poceni, kot trdijo. Njegova izdelava naj bi vseeno terjala milijardne vložke, špekulirajo.  

DeepSeek
DeepSeek FOTO: Profimedia

Priložnost za manjše igralce 

Finančni analitik Nikola Maljković iz Optimtraderja, s katerim smo se pogovarjali o zgodovinskem dogajanju, ocenjuje, da je kitajski DeepSeek priložnost predvsem za manjše igralce. Kot pojasnjuje, bo zato potreba po najzmogljivejših čipih seveda manjša: "Če to drži, imamo zdaj odprtokodni program, ki ga lahko uporabijo tako veliki igralci, kot sta Meta in Amazon, kot katera koli firma, ki si ne more privoščiti, da investira v tovrstne čipe. In to odpira pot manjšim igralcem." 

Nikola Maljković
Nikola Maljković FOTO: Luka Kotnik

Strinja se, da bo spopad med ZDA in Kitajsko na področju umetne inteligence vodil dogajanje na trgih. "Preseneča me, da je Kitajska potrebovala toliko časa, da se je pridružila tej vojni umetne inteligence. In to je po moje samo pozitivno, predvsem za manjše igralce. Do zdaj so bili veliki zmagovalci umetne inteligence Amazon, Meta, Google, Microsoft, ker so imeli dovolj denarja, da so drago opremo pokupili. Kitajci pa so znani po tem, da delajo zadeve ceneje, pa vendar ne spet preveč slabše. Tako da to odpira možnosti tudi za manjše firme in to je samo še pozitivno z  vidika uporabnikov, da bomo lahko prišli še do kakšnih boljših rešitev zaradi tega, ker se ta 'vojna' začenja. Zdaj lahko torej tudi tisti, ki nimajo toliko denarja, izkoriščajo pozitivne učinke odprtokodnega sistema." 

Prihaja nova doba, prvi zmagovalec podjetje Palantir

Velika tehnološka podjetja so že zmagovalci tega preboja. Zdaj pa prihajamo v nov cikel, novo dobo programskih rešitev, napoveduje Maljković. Doslej je bila v ospredju infrastruktura, vsi so kupovali čipe, serverje, postavljali infrastrukturo, naslednji korak pa je, kako umetno inteligenco izkoristiti v praksi, v realnem življenju. "Zdaj prihajajo programska podjetja, ki bodo dejansko izkoristila umetno inteligenco za praktične primere." Kot kaže, je prvi zmagovalec tega preskoka podjetje Palantir: "Delnica je ponorela, v enem letu je zrasla okoli 500 odstotkov. Gre za zelo kompleksno podjetje, ki izsledke umetne inteligence uporablja za izboljševanje poslovanja itd." Zaradi varnostnih vprašanj pa bo vedno bolj pomembna tudi zgodba kibernetske varnosti, saj bo zelo pomembno preprečiti kraje podatkov, ocenjuje. Delnice podjetij na tem področju se dvigujejo zelo visoko, zelo močni v tem trenutku sta tudi delnici CloudFlare in CrowdStrike, ponazori.  

Kaj umetna inteligenca prinaša za vlagatelje na dolgi rok? 

Kot meni, umetna inteligenca najbolj negativno vpliva na proizvajalce čipov, a to je pozitivno za največja tehnološka podjetja, kot so Meta, Apple in Amazon. Ta podjetja nimajo razvitih svojih programov umetne inteligence in zdaj lahko do njih pridejo poceni. Zato dogajanje na trgu umetne inteligence na dolgi rok ne bi smelo preveč vplivati na zelo razpršene indekse, kot je S&P 500: "Na te indekse vplivajo bolj makroekonomski kazalniki in zaenkrat kaže, da bo letošnje leto še vedno zelo uspešno, zato mislim, da z vidika umetne inteligence ni bojazni za tiste, ki so investirali v  tovrstne indekse." 

Kaj se bo dogajalo z delnico Nvidie?

Najbolj je sicer zatreslo velikana Nvidio, ki pa je zdaj že skoraj povsem povrnil izgubo. Kaj čaka do pred kratkim eno najbolj zaželenih delnic? Kot meni Maljković, so velika podjetja že toliko v sistemu, da bodo investirala še naprej. Povpraševanje po Nvidii bo tako še obstajalo, napoveduje, a verjetno ga bo manj, kot če se ne bi pojavili odprtokodni poceni koncepti. Kot meni, je Nvidia zelo blizu srednjeročnemu ali dolgoročnemu vrhu: "Bodo pa še vedno delali dobre rezultate. Še vedno jo bodo kupovala ameriška podjetja, saj je to tudi stvar ameriške miselnosti, da ne bodo kupovali tujih, sploh ne kitajskih."  Cena delnice je bila relativno visoka,  a zdaj po njegovih ocenah verjetno ne bo šla še višje: "Moje mnenje je, da bomo letos težko videli 25-odstotno rast Nvidie.  Podjetja ne bodo več potrebovala tako dragih čipov, saj bodo zadoščali relativno cenejši. Ampak največji kupci njihovih čipov so še vedno veliki igralci, kot sta Amazon in Meta, ti pa bodo ostali. Verjetno bodo še vedno šli v to, a sčasoma najbrž vedno manj in manj."

Kaj svetuje vlagateljem? 

Tisti, ki delajo dolgoročno, naj še naprej vztrajajo, svetuje: "Tisti, ki mesečno vlaga, naj vlaga še naprej, ne glede na dogajanje na področju umetne inteligence, saj to nima vpliva na dolgoročno vlaganje."  Tistim, ki so imeli ob zadnjem pretresu večji padec, pa svetuje, naj se vprašajo, ali niso bili mogoče preveč izpostavljeni specifičnim industrijam: "Nvidia je bila dolgo zmagovalec in mogoče so ljudje imeli velik delež tega podjetja in so zdaj tudi relativno veliko izgubili." In mogoče je tu na mestu opozorilo glede previdnosti pri koncentraciji naložb: "Kot neko lekcijo tega dogodka bi priporočal pazljivost pri vstopu v tiste najbolj vroče zgodbe. Če ste torej zaznali, da ste bili preveč skoncentrirani v te, mogoče razmislite o razpršitvi premoženja oziroma investicij." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BMReloaded
09. 02. 2025 15.27
-1
Ne vlagaj v ameriska podjetja. Pika. Sami nateguni
Samo navijač
09. 02. 2025 13.23
+3
No pri nas to ni mozno ,ket imamo najvec lopovov na kvadratni meter na zemlji. Absolutno prednjačijo levi in desni.
Samo navijač
09. 02. 2025 13.21
+3
Salvadorska vlada je v mesecu januarju vsem plačala račune za elektriko in vodo. To je delo vlade ki razmišlja v pravi smeri. Zahvala za to gre Bitcoinu.
MasteRbee
09. 02. 2025 12.20
Zaenkrat se še splača vlagat v podjetja.
mojcd
09. 02. 2025 11.55
+1
Ko se clovek zanasa na imaginarne zadeve kot so ai, kripto in podobno ves da smo zasli. Celotno 'premozenje' je virtualno
kryptix
09. 02. 2025 12.30
+2
BMReloaded
09. 02. 2025 15.23
galeon
09. 02. 2025 11.33
+4
Zato pa so revčki, ker samo špekulirajo. Kitajci so jih povozil do podna.
Tomvojo
09. 02. 2025 10.40
+7
Največji uspeh UI je da ko odpreš pošto je notri polno butasti reklam in oglasov, to je to. Bravo UI in digitalizacija.
Ice_Cat
09. 02. 2025 10.30
+3
Kaj svetuje vlagateljem? ......in potem preberes samo nakladanje ...nic konkretnega ne preberes. Enako kot ce sploh neb blo tega vprasanja.
Samo navijač
09. 02. 2025 10.13
+1
Lastnistvo bitcoina je svoboda pred bankami in vladami.
Janez_53
09. 02. 2025 11.05
+6
Kriptovalute so velik nateg množice naivnih lakomnežev. Bajne denarce poberejo tisti bolj pri vrhu, ki so te valute tudi ustvarili iz nič. V to se boste lahko prepričali v par letih. Nekaj jih je že to izkusilo, ko so kriptovalute enostavno "izginile", čez čas so se pa pojavili (tudi slovenski) bogataši, ki so čez noč obogateli, sedaj pa investirajo v nepremičnine. Zanimivo je to, da jih nihče ne vpraša po izvoru premoženja.
Boris Kavčič
09. 02. 2025 12.42
+1
BMReloaded
09. 02. 2025 09.55
+0
Kitajc bo kmalu serviral steklene cipe ki bodo popolnoma spremenili pravila igre....pa to
Samo navijač
09. 02. 2025 09.40
-2
Navedite eno stvar v vasem zivljenju ki je boljsa od Bitcoina ? Razen vase druzine in pristnih prijateljev.
BMReloaded
09. 02. 2025 09.54
+1
_endrug
09. 02. 2025 09.57
+5
Bananistanec
09. 02. 2025 11.12
+6
Greš do kmeta vzameš vino, krompir in klobase te dvoje spečeš v pečici ... dober tek z bližnjimi... evo ti bitcoin
BMReloaded
09. 02. 2025 09.36
+6
Pa kaksne milijardne vlozke?!?🤣💩 Sej pa ni tezko prebrat api dokumentacije plus tega imas celo navodila kako si sam sestavis sistem ki ti poganja ai doma...na mizi...ne rabis milijonov! Mislim kake idiokratske izjave so to?! Men ze laufa brez kakih posebnih vlozkov. Ne zavajat s takimi bedastimi 🍌🍼 Plus tega je opensource. Kot developer ne vidim kam bi sli taki vlozki. Ameristan in zahodni svet pac vedno hoce meglo prodajat.
_endrug
09. 02. 2025 09.56
+7
Res je. Le dobro grafično kartico je treba imeti.
tron3
09. 02. 2025 09.34
+7
Do poletja bo pa vse na nič, kajti veliki resert že trka na vrata!!!
Samo navijač
09. 02. 2025 09.32
-3
Kaj svetujem vlagateljem, kaj ?? Bitcoin ,vse ostalo je stran vržen denar. Vse kar ima v ozadju direktorja , vam bodo vaš denar ukradli.
BMReloaded
09. 02. 2025 09.37
+1
tron3
09. 02. 2025 09.39
+5
Trump bo javnosti povedal, tako je obljubil, da o famoznem japoncu ni ne duha in ne sluha, izmišljeno ime, zelo bo pestro!!!
tokom
09. 02. 2025 09.06
+4
Ko komentira AI nekdo, ki pojma nima o tehnologiji. To bo samo povečalo potrebo po Nvidia čipih, ne obratno. Vsi, ki razmišljajo tako povsem napačno in so prodali delnice, jim bo še zelo žal...
_endrug
09. 02. 2025 09.04
+3
Zakaj ne bi moglo biti poceni ustvariti UI? Dobra ideja je veliko cenejša od dobro načrtovane ga sistemskega razvoja. Teh dobrih idej je lahko veliko, le da ne pridejo do izraza, če avtor nima agresivnih ambicij. Ko pa je tak avtor vseeno plačan, ne da bi se boril za projekte, je možno dobiti njegovo poceni idejo. In Kitajski sistem to omogoča. V ZDA in tudi v EU je pa treba biti agresiven, da dobiš denar. Ne pa enačiti agresivnosti in sposobnosti.
BMReloaded
09. 02. 2025 09.38
+4
Ziva resnica. Pa izraelske prijatelje mors met
DAEMONIUM
09. 02. 2025 08.57
-2
Kaj prinaša umetna inteligenca na področju postkomunisticne propagande? Naprimer vprašal sem UI kaj je naredila Janševa vlada glede pokojnin v letu 2012 kjer izrojeni levičarji javno lažejo da je Janševa vlada znižala pokojnine na 57,25%. In veste kaj pravi UI??? Na seji 4. decembra 2012 je **vlada Janeza Janše (Janševa II. vlada)** sprejela ukrepe v zvezi s pokojninsko reformo. Glavni ukrep je bil **zaustavitev padanja odmernega odstotka za izračun pokojnin na 57,25 %**. To pomeni, da vlada ni znižala odmernega odstotka, ampak ga je **ustavila na tej ravni**, da bi preprečila nadaljnje zniževanje pokojninskih osnov. Torej naj vsak sam na svojem telefonu preizkusi stvar da se razkrijejo postkomunisticne laži. Upa kdo postaviti vprašanje UI o kao depolitizaciji policije, RTS....Kako se boste skrajni levicarji temu uprli??
_endrug
09. 02. 2025 09.55
+4
Ne vem kako je bilo, a kolikor poznam UI, je treba rezultat preveriti. Lahko je pridobila podatek iz NoveTV.
Janez_53
09. 02. 2025 11.56
+3
V letu 2012 je bil odmerni odstotek za moške za 40 let delovne dobe 78,5% (ZPIZ1). 12.12.2012 je bil sprejet zakon ZPIZ2 (torej v času Janševe vlade), kjer je določen odmerni odstotek za moške za 40 let delovne dobe 57,25! KJE HUDIČA TI VIDIŠ ZAUSTAVITEV PADANJA ODMERNEGA ODSTOTKA??? Namesto da sprašuješ UI, poišči oba zakona in primerjaj dejansko stanje! Postkomunistični Janša ima torej "zasluge" za krivice, ki so se zgodile upokojencem! Njegova druga vlada je to zakuhala! Če že javno lažeš, laži tam, kjer ti ne more nihče dokazati, da lažeš!
Janez_53
09. 02. 2025 19.36
+1
Pa še tole: če za vsako blesarijo že moraš UI prositi za odgovor, bi človek posumil, da ti primanjkuje NI (naravne inteligence).