Minilo je 14 dni, odkar je kitajski DeepSeek povzročil pretres na trgih. Kitajsko podjetje trdi, da je klepetalni robot R1 nastal z le delčkom sredstev, ki jih v razvoj umetne inteligence vlagajo ameriška podjetja. A vprašanje, koliko resnice je v tem, da jim je to uspelo le s šestimi milijoni dolarjev, buri strokovnjake. Številni namreč opozarjajo, da DeepSeek le ni bil tako zelo poceni, kot trdijo. Njegova izdelava naj bi vseeno terjala milijardne vložke, špekulirajo.
![DeepSeek](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2025/f5987c6cc492835baa1c_63358240.jpg?v=7aa0&fop=fp:0.43:0.57)
Priložnost za manjše igralce
Finančni analitik Nikola Maljković iz Optimtraderja, s katerim smo se pogovarjali o zgodovinskem dogajanju, ocenjuje, da je kitajski DeepSeek priložnost predvsem za manjše igralce. Kot pojasnjuje, bo zato potreba po najzmogljivejših čipih seveda manjša: "Če to drži, imamo zdaj odprtokodni program, ki ga lahko uporabijo tako veliki igralci, kot sta Meta in Amazon, kot katera koli firma, ki si ne more privoščiti, da investira v tovrstne čipe. In to odpira pot manjšim igralcem."
![Nikola Maljković](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2024/846974b19ceb7620e51c_63313653.jpg?v=ccd0&fop=fp:0.42:0.34)
Strinja se, da bo spopad med ZDA in Kitajsko na področju umetne inteligence vodil dogajanje na trgih. "Preseneča me, da je Kitajska potrebovala toliko časa, da se je pridružila tej vojni umetne inteligence. In to je po moje samo pozitivno, predvsem za manjše igralce. Do zdaj so bili veliki zmagovalci umetne inteligence Amazon, Meta, Google, Microsoft, ker so imeli dovolj denarja, da so drago opremo pokupili. Kitajci pa so znani po tem, da delajo zadeve ceneje, pa vendar ne spet preveč slabše. Tako da to odpira možnosti tudi za manjše firme in to je samo še pozitivno z vidika uporabnikov, da bomo lahko prišli še do kakšnih boljših rešitev zaradi tega, ker se ta 'vojna' začenja. Zdaj lahko torej tudi tisti, ki nimajo toliko denarja, izkoriščajo pozitivne učinke odprtokodnega sistema."
Prihaja nova doba, prvi zmagovalec podjetje Palantir
Velika tehnološka podjetja so že zmagovalci tega preboja. Zdaj pa prihajamo v nov cikel, novo dobo programskih rešitev, napoveduje Maljković. Doslej je bila v ospredju infrastruktura, vsi so kupovali čipe, serverje, postavljali infrastrukturo, naslednji korak pa je, kako umetno inteligenco izkoristiti v praksi, v realnem življenju. "Zdaj prihajajo programska podjetja, ki bodo dejansko izkoristila umetno inteligenco za praktične primere." Kot kaže, je prvi zmagovalec tega preskoka podjetje Palantir: "Delnica je ponorela, v enem letu je zrasla okoli 500 odstotkov. Gre za zelo kompleksno podjetje, ki izsledke umetne inteligence uporablja za izboljševanje poslovanja itd." Zaradi varnostnih vprašanj pa bo vedno bolj pomembna tudi zgodba kibernetske varnosti, saj bo zelo pomembno preprečiti kraje podatkov, ocenjuje. Delnice podjetij na tem področju se dvigujejo zelo visoko, zelo močni v tem trenutku sta tudi delnici CloudFlare in CrowdStrike, ponazori.
Kaj umetna inteligenca prinaša za vlagatelje na dolgi rok?
Kot meni, umetna inteligenca najbolj negativno vpliva na proizvajalce čipov, a to je pozitivno za največja tehnološka podjetja, kot so Meta, Apple in Amazon. Ta podjetja nimajo razvitih svojih programov umetne inteligence in zdaj lahko do njih pridejo poceni. Zato dogajanje na trgu umetne inteligence na dolgi rok ne bi smelo preveč vplivati na zelo razpršene indekse, kot je S&P 500: "Na te indekse vplivajo bolj makroekonomski kazalniki in zaenkrat kaže, da bo letošnje leto še vedno zelo uspešno, zato mislim, da z vidika umetne inteligence ni bojazni za tiste, ki so investirali v tovrstne indekse."
Kaj se bo dogajalo z delnico Nvidie?
Najbolj je sicer zatreslo velikana Nvidio, ki pa je zdaj že skoraj povsem povrnil izgubo. Kaj čaka do pred kratkim eno najbolj zaželenih delnic? Kot meni Maljković, so velika podjetja že toliko v sistemu, da bodo investirala še naprej. Povpraševanje po Nvidii bo tako še obstajalo, napoveduje, a verjetno ga bo manj, kot če se ne bi pojavili odprtokodni poceni koncepti. Kot meni, je Nvidia zelo blizu srednjeročnemu ali dolgoročnemu vrhu: "Bodo pa še vedno delali dobre rezultate. Še vedno jo bodo kupovala ameriška podjetja, saj je to tudi stvar ameriške miselnosti, da ne bodo kupovali tujih, sploh ne kitajskih." Cena delnice je bila relativno visoka, a zdaj po njegovih ocenah verjetno ne bo šla še višje: "Moje mnenje je, da bomo letos težko videli 25-odstotno rast Nvidie. Podjetja ne bodo več potrebovala tako dragih čipov, saj bodo zadoščali relativno cenejši. Ampak največji kupci njihovih čipov so še vedno veliki igralci, kot sta Amazon in Meta, ti pa bodo ostali. Verjetno bodo še vedno šli v to, a sčasoma najbrž vedno manj in manj."
Kaj svetuje vlagateljem?
Tisti, ki delajo dolgoročno, naj še naprej vztrajajo, svetuje: "Tisti, ki mesečno vlaga, naj vlaga še naprej, ne glede na dogajanje na področju umetne inteligence, saj to nima vpliva na dolgoročno vlaganje." Tistim, ki so imeli ob zadnjem pretresu večji padec, pa svetuje, naj se vprašajo, ali niso bili mogoče preveč izpostavljeni specifičnim industrijam: "Nvidia je bila dolgo zmagovalec in mogoče so ljudje imeli velik delež tega podjetja in so zdaj tudi relativno veliko izgubili." In mogoče je tu na mestu opozorilo glede previdnosti pri koncentraciji naložb: "Kot neko lekcijo tega dogodka bi priporočal pazljivost pri vstopu v tiste najbolj vroče zgodbe. Če ste torej zaznali, da ste bili preveč skoncentrirani v te, mogoče razmislite o razpršitvi premoženja oziroma investicij."
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.