Slovenija

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti

Ljubljana, 21. 01. 2025 18.40 | Posodobljeno pred 8 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Miha Lukač je na novinarski konferenci po seji koordinacije zdravniških organizacij poudaril, da predlog novele ne prinaša boljše dostopnosti do zdravstvenih storitev in njihove boljše kakovosti. "Namesto izboljšav zakon uvaja dodatne ovire, ki še dodatno slabijo že tako preobremenjen sistem. Omejuje svobodo dela zdravstvenih delavcev in ne povečuje dostopnosti do zdravstvenih storitev za bolnike," je opozoril.

"Omejevanje, kaznovanje in podobni principi nikakor ne prispevajo k temu, da bodo zdravniki delali več, pa tudi ne bolje," je dodal tajnik Slovenskega zdravniškega društva Matija Cevc.

Predstavniki zdravniških organizacij so večkrat poudarili, da slovensko javno zdravstvo temelji na nadurnem delu, zato nasprotujejo omejitvam dodatnega dela zdravnikov. Po besedah podpredsednika Zdravniške zbornice Slovenije Roka Ravnikarja predlog novele ne rešuje ključnega problema slovenskega javnega zdravstva, ki naj bi imel premajhne kapacitete.

Zdravstvo
Zdravstvo FOTO: Adobe Stock
Vlada je prejšnji četrtek potrdila besedilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Po predlogu novele zakona bo med drugim zdravstvenim delavcem, zaposlenim v javni zdravstveni mreži, razen v redkih primerih onemogočeno delo pri t. i. čistih zasebnikih.

Kot problematično so zdravniki izpostavili tudi dejstvo, da nihče natančno ne ve, kaj se bo zgodilo po sprejemu novele zakona. "Mi ne želimo strašiti, ampak poznamo trende, ki so se zgodili ali v podobnih primerih v tujini ali pa tudi pri nas," je dejal Ravnikar. Izpostavil je primer slovenskega javnega zobozdravstva, ki se je v veliki meri preselilo v zasebni sektor. Opozarja, da se podobno zna po sprejetju tega zakona zgoditi v ortopediji, dermatologiji, radiologiji ter maksilofacialni in plastični kirurgiji. "Obstaja velika nevarnost, da bodo morali bolniki plačevati za storitve iz lastnega žepa, kljub temu da so vključeni v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja," je še opozoril Ravnikar.

Prav tako predlog novele ne ponuja nobenih spodbud, da bi privabili mlade zdravnike, da bi danes nepriljubljeni zdravniški poklici postali priljubljenejši, je bil kritičen predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Damjan Polh.

Predstavnica Mladih zdravnikov Slovenije Alenka Bahovec je k temu dodala, da je mladim danes zelo pomembna fleksibilnost delovnega časa. "Ta novela prinaša samo omejitve in prepovedi, ki delo za mlade zdravnike dela izrazito neprivlačno in diskriminira mlajše, da ne bi imeli toliko možnosti pri zaposlitvi," je poudarila.

Zato so zdravniške organizacije napovedale vložitev zahteve za ustavno presojo spornih členov novele, ko bo ta sprejeta v DZ. Članom pa bodo pravno pomagali pri uveljavljanju njihovih pravic, ki izhajajo iz diskriminacije predloga novele, je napovedal Lukač.

Koordinacijo zdravniških organizacij sestavljajo Zdravniška zbornica Slovenije, Slovensko zdravniško društvo, Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides ter Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov.

Za diskriminatorno je Lukač med drugim označil predvideno določilo predloga novele, po katerem bi morali imeti koncesionarji za izvajanje svoje javnozdravstvene dejavnosti zaposlene vse zdravstvene delavce. Po drugi strani pa taka omejitev ni predvidena za javne zdravstvene zavode, je opozoril.

Polh je bil kritičen tudi do dejstva, da zdravniki niso bili vključeni v proces noveliranja zakona. Rezultat ignoriranja mnenja zdravnikov med pripravo novele ne more biti dober, je dodal Ravnikar.

Ministrstvo: Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih

Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, je po napovedi zdravniških organizacij, da bodo zahtevale ustavno presojo, dejala generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo Jasna Humar. "Tudi v obrazložitvah so zadeve toliko jasne, da se ta trenutek ustavnih presoj ne bojimo," je dodala.

Humarjeva je v izjavi za medije dejala, da je ustavna presoja v naši državi in vsaki demokratični družbi legitimna pravica ter ena od možnih sredstev, ki se po sprejemu novele lahko zgodijo. "Bo pa seveda treba videti, kakšne bodo končne dikcije zakona in takrat se bomo lahko tudi bolj konkretno odzivali na pritožbe in presoje, ki jih bodo vložile zbornica ali druge zdravniške organizacije," je povedala.

Na kritike, da predlog novele ničesar ne prinaša bolnikom in ne rešuje največjih težav zdravstva, je Humarjeva odgovorila, da je predlog novele le eden v seriji zakonov in podzakonskih aktov, ki jih pripravljajo na ministrstvu in so namenjeni povečanju dostopnosti, kakovosti in varnosti zdravstvene oskrbe.

"Ta novela prinaša urejen zdravstveni sistem. Po sprejetju mreže bomo lahko točno vedeli, kje in kakšni zdravniki, medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje nam primanjkujejo, tako da bomo lahko celotni zdravstveni sistem lažje upravljali in resurse usmerjali v tisti del, kjer so potrebe največje," je pojasnila.

Ena od kritik zdravniških organizacij je tudi, da ministrstvo za zdravje ni pripravilo simulacije, kaj bi se zgodilo po sprejetju take novele. "Te simulacije so zelo zahtevne, ker je pravzaprav težko ugotoviti, koliko delavcev dela v zasebnem sektorju, še težje pa, koliko storitev v resnici tam opravijo," je odgovorila Humarjeva.

Dodala je, da je po njihovih podatkih zdravnikov, ki trenutno deloma delajo tudi v zasebnem sektorju, bistveno manj kot deset odstotkov. "Ko bodo pa v zasebnem sektorju delali polni delovni čas, torej 40 ur na teden, bo potreba po takih zaposlitvah oziroma sodelovanjih še bistveno manjša, tako da v resnici ne pričakujemo velikega odhoda zdravnikov iz javnega sektorja, nasprotno, pričakujemo, da bo zaradi boljših razmer, boljšega razvoja, boljše možnosti izobraževanja tudi nekaj zdravnikov prišlo," meni Humarjeva.

Humarjeva je zanikala tudi kritike zdravniških organizacij, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Povedala je, da so z zdravniško zbornico sodelovali že v fazi priprave izhodišč, kasneje so imeli z njimi sestanek, in da so upoštevali več kot polovico njihovih pripomb, ki so jih podali v javni razpravi.

"Vemo, da je bilo izhodišče jasno, torej urejen zdravstveni sistem, v katerem vemo, kdo lahko dela, kje in kako, in vseh poskusov, da bi opustili to osnovno izhodišče, seveda nismo mogli upoštevati," je dodala. Po njenih besedah tvorno sodelujejo tudi z združenjem zdravstvenih zavodov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MladInPerspektiven
21. 01. 2025 21.48
Žive naj vsi bolniki, ki hrepené dočakat’ dan, da, koder sonce hodi, zdravniki pokvarjeni iz naše Slovenije bodo odšli!
cefre
21. 01. 2025 20.39
+1
Dokler bodo zdravniki imeli za sindikalista tegale Polh -a, bodo težko enakopraven partner oblasti! Če bi želeli zadeve urediti je potrebno na zdravstveni zavarovalnici postaviti pravila igre- plačevanja! Dokaj enostavno je določiti cenik storitev ki se plačujejo! Če so storitve "javnih" zavodov boljše in CENEJŠE bodo plačane te sicer pa storitve "zasebnikov", ki so konkurenčni in ambiciozni! Mene kot pacienta, ki plačuje OBVEZNO zdravstveno zavarovanje zanima samo to, da bom storitev dobil čimprej! Kot podjetnik pa se zavedam da mora biti storitev korektno opravljena in TUDI plačana!
peresni
21. 01. 2025 20.08
+1
Janšistični zdravniki v akciji
brezvode
21. 01. 2025 20.08
+3
Z vsem drugim se ukvarjajo samo s svojim poslanstvom bolj malo
cefre
21. 01. 2025 20.40
+1
Menthalist
21. 01. 2025 19.56
+4
V bistvu se morajo zdravniki odločiti kje bodo delali. Če zdravnik dela na več koncih je očitno, da to dela zaradi denarja in ne zaradi dobrega namena za ljudi.
zmerni pesimist
21. 01. 2025 19.54
+1
Upam da čimprej rabite bolnico
jank
21. 01. 2025 19.48
+3
A seveda, privilegijev ne dajo! nasprotno, hočejo še več. zaupajmo treznosti večine ustavnih sodnikov.
Perrun
21. 01. 2025 19.37
+6
Ma dajte no. Odločite se pač, ali boste v javnem ali zasebnem sektorju. Pač sedenje na dveh stolčkih ne bo šlo več. Res keri pogoltneži so postali zasebni zdravniki. Še bankirje bolj spoštujem, pa so zelo nizko na moji lestvici.
cefre
21. 01. 2025 20.44
+1
Tu najlažje in najhitreje naredi red zdravstvena zavarovalnica, ki bo REALNO plačal storitve in s tem ustvarila konkurenco, ki seveda ne sme vključevati diskreditacij plačnikov zavarovanj! Če bi javni zdravstveni zavodi delovali korektno in pregledno in ne bi ščitil "nedela" do teh težav ne bi prišlo- vsaj v taki meri NE!
mertseger
21. 01. 2025 19.31
+6
Za dohtarje ne obstaja zakon ali zapis ki bi reševal njihove težave, tudi sami ga ne znajo naredit. Več denarja pač ne šteje ker iz tega smo že videli da ni nobenega rezultata.
ImamLastnoMnenje
21. 01. 2025 19.11
+5
Konkurenčno klavzulo imamo vsi na strokovno zahtevnejših ali malo višjih položajih v organizacijski strukturi podjetij. Zakaj je ne bi smeli imeti zdravniki? Kaj je pri tem ustavno spornega?
petka5
21. 01. 2025 19.04
+8
Sekta belih se bo borila z vsemi kremplji za privilegije in gonjo njihovo za denarjem
Vselepo
21. 01. 2025 19.03
-7
Golobijak pa pleše naprej
ImamLastnoMnenje
21. 01. 2025 19.24
+3
Pravilno! Bistvo življenja je delo za svetlobo in veselje, uživanje, ne pa tema, zagrenjenost in trpljenje, ki ga promovira princ teme, dosmrtni veliki svečenik sekte!
zmerni pesimist
21. 01. 2025 19.02
+7
Ja žalostno je tole vse slupaj mi z bolečinami pa čaksmo in čakamo smrt