Razpis za nakup dveh namenskih helikopterjev za hitro nujno medicinsko pomoč (HNMP) se zapleta. Vrstijo se očitki o namenu helikopterjev, zahtevani opremi, ceni, premajhnem številu in celo barvi helikopterjev, pa tudi da so bili nekateri kriteriji v razpisu prirejeni za točno določenega ponudnika. A tako na ministrstvu za notranje zadeve kot na Policiji očitke odločno zavračajo.
Vodja Letalske policijske enote Dejan Kink je poudaril, da se kupujeta dva nova namenska helikopterja za izvajanje HNMP, ki ne bosta namenjena za izvajanje policijskih nalog. "Takšnih ima policijska letalska enota dovolj," je zagotovil. Bi pa lahko helikopterja poletela tudi v izrednih razmerah, ko je sprožen državni načrt za pomoč. "Takrat so aktivirani vsi helikopterji, a če se bo v takšnih trenutkih pojavila potreba po namenskem reševanju za HNMP, bosta helikopterja seveda temu tudi namenjena," je poudaril.
Helikopterja bosta opremljena z ustrezno povezavo, ki ju bo povezovala z dispečerskim centrom, v helikopter pa bodo lahko namestili tudi osem sedežev, kar je pomembno za množična reševanja. Kot primer je navedel reševanje v Savinjski dolini, ko so se osebe, ki sicer niso bile poškodovane, oklepale dreves in vej, da so se rešile pred poplavami. "V takšnih primerih je pomembno, da lahko rešimo čim večje število oseb," je poudaril Kink.
Glede očitka o zahtevi po pritrditvenem mestu za varovanje osebja in varnostno ograjo pa je pilot Igor Podjed dejal, da je to nujen del pri delu z vitlom, s katerim lahko do ponesrečenca spustijo reševalca, če helikopter ne more pristati. Prav tako pa je to pomembno za varnost oseb v helikopterju.
Pojasnil je tudi, da helikopterska hitra nujna medicinska pomoč za policijsko letalsko enoto ni novost, saj da so jo redno izvajali vse do leta 2018, nato pa je izvajanje prevzela Slovenska vojska. Vlada je nato junija lani s sklepom pri ureditvi nujne helikopterske HNMP Policijo znova določila za prevoznika.
Kaj pa barva? "Helikopterji za HNMP so različnih barvu," je povedal vodja letalske policijske enoter ter ob tem pokazal več primerov tovrstnih helikopterjev. "V Evropski uniji in v Sloveniji ni predpisa, ki bi določal, kakšne barve mora biti helikopter, razen predpis, ki določa barvo policijskega helikotperja. Je pa barva zadnja stvar, ki je pri helikopterju pomembna," je še poudaril.
Je torej morda težava v tem, da nabavaljamo "zgolj dva" helikoterja, kot je slišati med očitki? Policist je izpostavil, da imamo v Sloveniji dve letalski bazi - Brnik in Maribor. "Iz obeh lahko, če so seveda podane ustrezne rezmere za letenje, na kraj priletimu v orku dobrih 20 minu," je dejal. Ob tem je spomnil, da letalske operacije izvajajo po pravilih instrumentalnega letenja, kar pomeni, da lahko helikopterji s piloti poletijo tudi v razmerah, ko niso zagotovljeni najboljši vremenski pogoji, "kar pa lahko naredi zgolj iz mednarodnih letališč, kar sta Brnik in Maribor". "Z javnimi financami pa moramo biti tudi racionalni," je dodal.
Izpostavil je, da sta sicer tovrstnim reševanjem trenutno namenjena dva helikotperja Slovenske vojske, a da v poletni sezoni dodajo še tretji helikopter, ki je primarno namenjen reševanju v gorah, podobno pa tudi v času zimskih počitnic, ko se povečajo nesreče na smučiščih.
Kolesa ali sani kot podvozje helikopterja? Nova helikopterja naj bi namreč imela kolesa, kar pa po mnenju nekaterih lahko povzroči zdrs in ne omogoča varnega pristanka na težje dostopnih območjih. "V sneg se lahko pogrezne tudi helikopter s sanmi, ne le tisti s kolesi," je ob tem povedal Kink, Podjed pa je dodal, da imata oba tipa helikopterjev svoje prednosti in slabosti, da pa jih piloti dobro poznajo in znajo z obema verzijama tudi ustrezno ravnati.
Kink je naslovil tudi očitke o znesku: "Slabih 50 milijonov evrov je strošek celotnega projekta, ne le nabave. Torej tudi zaposlitev 28 oseb, usposabljanja, šolanja, vzdrževanja helikopterjev, izgradnja nove baze v Mariboru, adaptacija baze na Brniku ..."
Oba pa sta zavrnila tudi navedbe, da so bolj naklonjeni enemu od ponudnikov. "Zavračamo navedbe, da preferiramo kateregakoli ponudnika, razpis je pripravljen nevtralno, oba pa ponujata različne konstrukcije. Samo en ponudnik ponuja prečna nosila, drugi ponudnik ponuja zgolj vzdolžna nosila, oba pa zadostujeta funkciji. Tudi oba tipa helikopterjev omogočata reševanja," je še dejal vodja letalske enote.
Spomnimo, NSi očita, da razpis ne ustreza namenskim medicinskim helikopterjem, temveč da bo s helikopterjema država le dopolnila policijsko floto. Prav tako očitajo, da so nekatere kriterije v razpisu priredili za točno določenega ponudnika.
Na notranjem ministrstvu medtem vse očitke zavračajo ter poudarjajo, da je pavšalno ocenjevanje, da mora namenski helikopter izpolnjevati vse, kar omogoča najboljše doseganje cilja "zlate ure".
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.