jerajeva

DZ o zakonu o oploditvi z biomedicinsko pomočjo po skrajšanem postopku

22. 04. 2025 13.14

Poslanci so s 47 glasovi za in 33 proti sprejeli sklep, da bodo predlog novele zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo obravnavali po skrajšanem postopku. Takšna je bila že odločitev kolegija predsednice DZ, a so v SDS predlagali, da DZ o tem še enkrat odloči, saj da gre za tako pomembno vprašanje, da bi ga morali obravnavati po rednem postopku.

Preiskovalka o odvzemih otrok bo za podatke zaprosila porodnišnice

04. 07. 2024 14.38

Preiskovalna komisija DZ o odvzemih otrok, ki naj bi v porodnišnicah potekali od leta 1965 do odreditve parlamentarne preiskave, se je dogovorila, da od društva Izgubljeni otroci Slovenije in ministrstva za zdravje dobi podatke o takratnih porodnišnicah. Te bodo prosili za podatke o rojstvih in smrtih novorojenčkov od leta 1965 naprej.

SDS in NSi vložila zahtevo za preiskavo glede domnevno ukradenih otrok

24. 04. 2024 15.19

Opozicijski stranki SDS in NSi sta vložili zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave v zvezi z morebitno odgovornostjo funkcionarjev zaradi suma, da so sodelovali v primerih odvzemov mladoletnih oseb oziroma t. i. ukradenih otrok, kar naj bi se v porodnišnicah na območju Slovenije dogajalo med letoma 1965 in 1991.

Koalicija iz predloga črtala učenje materinščine

06. 03. 2024 12.33

Zakonu o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ki ga obravnava DZ, se obeta podpora. SDS in NSi ga sicer ne podpirata, a za njim stoji celotna koalicija. So pa v koaliciji predlagali črtanje njihovega na odboru sprejetega dopolnila o učenju maternega jezika in kulture v šolah.

Odbor DZ za kulturo o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s frankfurtskega sejma

10. 07. 2023 18.41

Odbor DZ za kulturo je razpravljal o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s seznama slovenskih avtorjev za Frankfurtski knjižni sejem, kjer bo Slovenija jeseni častna gostja. Zahtevo za sklic seje so podali v opozicijski poslanski skupini SDS zaradi, kot je pojasnila poslanka Alenka Jeraj, polemike, ki se je s tem v zvezi pojavila v zadnjih tednih.

Prerekanje o zdravstvenem zavarovanju: bo za vse enako ali ne?

25. 05. 2023 16.17

Poslanci DZ so opravili splošno razpravo o predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V koaliciji so poudarili, da gre za nujen odgovor na napovedane podražitve zavarovalnic, v opoziciji pa so opozorili na nekatere pomanjkljivosti novele.

Ministrstvu za zdravje po predlogu rebalansa okoli 23 milijonov evrov manj

11. 05. 2023 12.51

Odbor DZ za zdravje se je seznanil s predlogom rebalansa proračuna za leto 2023, ki ministrstvu za zdravje namenja skoraj 904 milijone evrov. To je okoli 23 milijonov manj, kot je bilo prvotno načrtovano, predvsem na račun prenosa sredstva za dolgotrajno oskrbo, nad katero po reorganizaciji vlade bdi ministrstvo za solidarno prihodnost.

ZA ali PROTI? Še zadnji poskusi prepričati neodločene

25. 11. 2022 11.53

Pred začetkom volilnega molka se vrstijo še zadnji nagovori volivcem. Tako je že spregovorila koalicija, ki zagovarja 'trikrat za'. "Glas trikrat za je glas za prihodnost," menijo predstavniki koalicije. Predstavniki SDS, ki so bili pobudniki referendumskega trojčka, pa so dejali, da je glasovanje trikrat proti glasovanje "proti siromašenju Slovenije".

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih

23. 11. 2022 07.44

Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

Kaj prinašajo zakoni, o katerih bomo glasovali na trojnem referendumu?

28. 10. 2022 06.00

Začela se je referendumska kampanja. Čez mesec dni boste na trojnem referendumu odločali o treh spremembah zakonov: Zakona o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o javni Radioteleviziji. Kaj prinašajo zakoni?

Bo 27. novembra mega referendumska nedelja?

17. 10. 2022 16.16

Odbor za zdravstvo je z 10 glasovi za in nobenim proti potrdil predlog izvedbe referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi 27. novembra, torej na isti dan, kot sta predlagana referenduma o spremembah Zakona o vladi in o noveli Zakona o RTVS. Končno besedo bodo imeli poslanci na torkovi izredni seji DZ. To bi sicer pomenilo še peto nedeljo, ko bodo ljudje morali na volišča.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'To je politični maček, brez repa in glave'

07. 10. 2022 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi je vsebinsko bolj zahteven, potrebnega je nekaj premisleka in smiselno je vedeti, kaj sploh zakon prinaša, predvsem pa, kaj bo prinesel oskrbovancem domov za starejše. Če morajo za oskrbo v domu danes nekateri odšteti tudi krepko čez 1000 evrov, bi z njihovih pleč, po zakonu, odpadel strošek za oskrbo, ki bi ga po noveli zakona krila državna blagajna – oskrbovanec bi plačeval samo stroške nastanitve. Koliko naj bi ta znašala, v zakonu ni jasno določeno.

Novela zakona o RTVS znova potrjena, SDS začel postopek za referendum

21. 07. 2022 13.16

Državni zbor je na današnji izredni seji ob vnovičnem odločanju o noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija, na katero je Državni svet v sredo vložil odložilni veto, novelo potrdil. Za novelo je glasovalo 50 poslancev, proti pa 24. Za vnovično potrditev novele je bilo treba sicer zbrati vsaj 46 glasov. V SDS so zaradi nasprotovanja zakonu vložili nekaj več kot 6200 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o vladni noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakonu nasprotujejo, saj bi ta po besedah poslanke SDS Alenke Jeraj pomenil "konec neodvisne RTVS".

Vladnemu predlogu novele zakona o RTVS zelena luč odbora za kulturo

11. 07. 2022 07.38

DZ je na izredni seji odločil, da bo predlog vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katerim želi vlada depolitizirati RTVS, obravnaval po nujnem postopku. Tako je glasovalo 49 poslancev, medtem ko jih je bilo proti 24. Odbor DZ za kulturo je nato na nujni seji z devetimi glasovi za in šestimi proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil dopolnjeni vladni predlog novele. Koalicijski poslanci so poudarjali, da bo RTVS z njim depolitizirana, v SDS in NSi pa so podvomili v iskrene namene vlade.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

S petimi kandidatkami o tem, kako bo z maskami, vrtci, plačami in pravno državo po volitvah

08. 04. 2022 19.48

Dobra dva tedna pred volitvami se tudi v uredništvu oddaje Svet začenjajo soočenja. Prvo si boste lahko ogledali že v soboto na naši spletni strani. Gostili bodo pet predstavnic političnih strank, pet ženskih kandidatk, s katerimi so govorili o tem, kakšno prihodnost smo ustvarili za otroke. Nas bo čez deset let res tri milijone, kot obljublja ena od političnih strank? Kako bo z maskami, vrtci, plačami, zdravniki in pravno državo po volitvah?

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike

30. 03. 2022 08.15

Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

'Ne rešujete težav, temveč jih ustvarjate, in ljudje imajo tega dovolj'

24. 09. 2021 06.07

Kdo stoji za protesti in nasilnimi izgredi, ki so se zgodili prejšnjo sredo? Upor dela Slovenije zaradi covidnih ukrepov je vse večji, Slovenija pa je medtem edina država v Evropi, ki je obarvana temno rdeče. "Nekaj je narobe ali z ljudmi ali pa z oblastjo, da tako izstopamo v negativnem smislu," pravi Nemec in dodaja: človeško je, da smo nenaklonjeni ukrepom, ko pa jih vlada predlaga na način, ki je popolnoma skregan z zdravo pametjo, ustavo in zakoni. Jerajeva odgovarja, da težava z necepljenjem ni povezana z zaupanjem v vlado. Z mirnimi shodi ni nič narobe, težava je v tem, da niso prijavljeni, dodaja.

'Gre še za en način, s katerim poskuša vlada utišati državljane'

02. 09. 2021 06.00

Po novem predlogu vlade za uveljavitev glob za nedostojno obnašanje do nekaterih uradnih oseb je bilo slišati tako podporo kot tudi ostre kritike. Alenka Jeraj (SDS) je prepričana, da je ukrep za varnost predstavnikov oblasti nujno potreben. "Ker se nič ne zgodi, si ljudje čedalje več dovolijo," je opozorila. Tina Heferle (LMŠ) na drugi strani meni, da tovrstne sankcije državljane strašijo in odvračajo od izražanja mnenja, kar je "za demokracijo katastrofalno".

Grožnje in napade na poslance v obravnavo prevzemajo kriminalisti

13. 07. 2021 09.06

Grožnje poslancem državnega zbora je prevzela kriminalistična policija, sporoča generalni direktor Policije Anton Olaj. Številčnost napadov namreč kaže, da ne gre za posamezne naključne izraze nezadovoljstva ljudi nad predstavniki zakonodajne oblasti, ampak "da se je poskušalo vplivati na njihovo izvajanje funkcije poslanca pri sprejemanju zakonov".

Hojs: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov

02. 06. 2021 15.36

Notranji minister Hojs se je na ugotovitev ustavnega sodišča o neustavnosti dela zakona o nalezljivih boleznih in s tem povezanimi vladnimi odloki o omejitvah zbiranja in gibanja odzval z besedami, da odloki še veljajo. "Pravno smo torej legalno in legitimno ščitili zdravje državljanov," je menil. Janša sprašuje, ali sta torej LDS in SD leta 1995 sprejeli neustavni zakon, ustavno sodišče pa je to ugotovilo komaj zdaj. Čas je za volitve in odhod te vlade na smetišče zgodovine, pa pravijo v LMŠ.

Zloraba našega imena in ponarejanje anket javnega mnenja

01. 03. 2021 15.33

V nedeljo je na družbenem omrežju uporabnica objavila fotografijo (domnevne) javnomnenjske raziskave Mediane z logotipom 24ur.com, ki jo za našo medijsko hišo sicer res opravijo enkrat mesečno, in sicer vsako četrto nedeljo. Podatki, ki jih je delila uporabnica, so bili lažni, fotografija pa prirejena, a poobjavili so jo številni vidni politiki, med drugim tudi premier Janez Janša. Kazensko ovadbo smo vložili zoper neznano osebo.

'Sodobni komunikacijski kanali so za pametne in odgovorne'

25. 02. 2021 06.00

"Drži se, Alenka." "Kopriva ne pozebe." "Ko se včlaniš v SDS, avtomatično dobiš pet Twitter profilov." "Imam dober tvit, pa ne vem, s katerega profila naj ga objavim." Tako se zabava tvitosfera po lapsusu SDS-ove poslanke Alenke Jeraj, ki se je sama izdala z drugim, lažnim profilom pod imenom Kopriva. Je poslanka s tem razkrila modus operandi vladajoče SDS? In koliko takšnih "kopriv" še sedi tudi v drugih strankah v državnem zboru, ki se je lani z etičnim kodeksom zavezal ugledu in integriteti poslancev?

'Jerajeva Kopriva': je poslanka razkrila spletno delovanje stranke SDS?

23. 02. 2021 15.36

Zaradi lapsusa, ki se je zgodil poslanki SDS Alenki Jeraj, je na Twitterju završalo. Ko se je vpletla v pogovor o gneči na smučiščih, je namreč del zapisa tvitnila s svojega uporabniškega računa, del pa s profila @Kopriva60918021, pod katerim očitno tudi tvita. Samorazkritje lažnega profila, ki je sprožilo posmeh in norčevanje na družbenih omrežjih, je po oceni strokovnjaka zelo koristen indic o spletnem delovanju vladajoče stranke.

Razpravljali bi o sovražnosti v družbi, medtem ko jo tudi sami stopnjujejo

12. 02. 2021 16.48

Poslanske skupine NSi, SDS, SMC, SNS in narodnih skupnosti zahtevajo sejo odborov DZ za notranje zadeve in pravosodje glede stopnjevanja sovražnosti, izključevanja ter napadov na posameznike in organizacije na podlagi vrednot, prepričanj ali svetovnega nazora. Medtem ko sami opozarjajo na sovražni govor in ga želijo preganjati, pa ga tudi nekateri njihovi člani redno razpihujejo.

Erjavec: Konstruktivno nezaupnico bomo vložili takoj, ko bodo izpolnjeni pogoji za delo

19. 01. 2021 06.00

Karl Erjavec je umaknil soglasje h kandidaturi za mandatarja, dokler se epidemiološke razmere v DZ ne izboljšajo. S tem je postopek konstruktivne nezaupnice končan. Zaradi okužb ali rizičnih stikov podpisniki namreč ne morejo glasovati, tajno glasovanje na daljavo pa ni mogoče. Iz koalicije na Erjavčev umik soglasja h kandidaturi za predsednika vlade medtem prihajajo ostri odzivi. Prvak stranke DeSUS pa je zdaj zagotovil, da z vnovično vložitvijo nezaupnice ne bodo čakali na spremembe poslovnika DZ.

Ukrepanje Janševe vlade ob epidemiji: DZ odredil parlamentarno preiskavo

27. 10. 2020 19.30

DZ je na zahtevo LMŠ, Levice, SD in SAB odredil parlamentarno preiskavo za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti pri ukrepih, povezanih z epidemijo in blaženjem njenih posledic. Preiskava zajema čas vlade Janeza Janše, medtem ko na zahtevo koalicije že poteka preiskava, ki zajema tudi ukrepanje pred tem.

Parlamentarna komisija za preiskavo nakupov zaščitne opreme tudi uradno konstituirana

15. 10. 2020 11.27

Namen komisije je ugotoviti morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij za gospodarnost in pravočasnost nabav naročil osebne zaščitne in kritične medicinske opreme za sprejete ukrepe pred epidemijo in v času epidemije.

'Prvič v zgodovini Slovenije bo koalicija preiskovala sama sebe'

15. 07. 2020 06.12

Je namen ustanovitve koalicijske preiskovalne komisije o nabavi zaščitne opreme na začetku izbruha epidemije covid-19 zaščititi Janeza Janšo, Mateja Tonina in Zdravka Počivalška, kot trdijo v opozicijskem LMŠ? Gre res za poslovniški trik, s katerim si koalicija zagotavlja večino v nadzoru same nad seboj? Bodo pod drobnogled najprej vzeli predhodnika premierja Janše Marjana Šarca?