Zakaj očitek, da želi vladajoča koalicija s prehitevanjem opozicije, ki je prva napovedala ustanovitev komisije, zaščititi svoje vidne predstavnike v vladi? Nabavo zaščitne opreme bodo zdaj preiskovali še poslanci, vendar gre za koalicijski predlog. "Prav je, da se iz pristranskih medijskih poročanj, šankov in z ulic zadeva preseli na komisijo," meni poslanec Nsi Aleksander Reberšek.
Alenka Jeraj iz SDS je v oddaji 24UR ZVEČER zagotovila, da preiskovalna komisija ne bo nikogar ščitila, temveč bo le preiskovala odgovornost. "Že to, da je opozicija želela preiskovati samo obdobje od nastopa vlade Janeza Janše, dokazuje, da je v resnici ne zanima, kaj se je zgodilo in kaj se je dogajalo," je povedala o kritikah opozicije. V svoje zahteve, tako Jerajeva, so zapisali, da se zadeve preiskuje od 1. februarja. "To, da so bila prazna skladišča, je botrovalo temu, da smo opremo kupovali v naglici, in zato se lahko pripeti tudi kakšna napaka."
Jerajeva je tudi posredno odgovorila, da Zdravko Počivalšek, ki je bil minister tudi v prejšnji vladi, ni odgovoren za prazne blagovne rezerve. Odgovornost za to po njenem prepričanju pripada samemu vrhu takratne vlade, ki je menil, da ni treba ustvarjati panike.
V koaliciji so prepričani, da je dvom o postopkih nabave "inscenirana in zrežirana afera, temelječa na manipulacijah in konstruktih". "Tako so 14 dni napovedovali interpelacijo, zdaj že 14 dni napovedujejo to preiskovalko, v SMC pa smo mnenja, da je to treba opraviti čim prej," je dejala vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga.
Toda čeprav je minister Počivalšek interpelacijo preživel, preiskave in pridržanje na nacionalnem preiskovalnem uradu rišejo drugačno sliko, na delu pa je še vedno tudi računsko sodišče.
Opozicija meni, da gre za farso
"Gre za slepilni manever," meni opozicija z LMŠ na čelu, ki se je spomladi s svojo zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije glede nabave mask in medicinske opreme predolgo obotavljala. 5. maja jo je vladajoča koalicija prehitela po desni.
Zanimivo, ravno pred tem je vlada Janeza Janše glede postopkov nabave opreme potrdila poročilo svojih ministrstev, v katerem so s prstom pokazali le na nekdanjega premierja Šarca in žvižgača Ivana Galeta. In preiskovalna komisija bo storila enako, je prvi očitek opozicije.
"Prvič v 30-letni zgodovini Slovenije bo koalicija preiskovala sama sebe," opozarja Jani Möderndorfer. "To je približno tako, kot če bi tožilec šel v trgovino, nekaj vzel, potem pa sam sebe preiskoval. To preprosto ne gre, je zelo nehigiensko in zelo madžarsko," je povedal v pogovoru za 24UR ZVEČER.
Po njegovem mnenju to, da so bila prazna skladišča, ni opravičilo, da je nekdo lahko naročal vnaprej, "pri neki dogovorjeni firmi, kjer se bo verjetno kasneje izkazalo, katera sorodstvena razmerja so takrat obstajala." Möderndorfer je dejal, da so predstavniki vlade v času epidemije "delali iz roke v žep". Izpostavil je še, da predstavniki vlade že zdaj govorijo o končnem rezultatu preiskave, čeprav preiskovala komisija še niti ni člansko oblikovana.
"Najbolj sporno in nenavadno pri tej preiskovalki je dejstvo, da bi preiskovali sami sebe," meni Marko Bandelli iz SAB. Bojan Muršič iz SD pa pravi, da se bo danes za vse našlo izgovor. "Če ne drugega, bo kriva globoka država."
Dve resnici in zakaj ne še dve preiskavi? Časovni okvir koalicijske je predvideval tudi vlado Janševega predhodnika Marjana Šarca od 1. februarja. Na drugi strani opozicija napoveduje ustanovitev svoje komisije, ki pa bi, kot kaže, preiskovala le obdobje po 13. marcu, torej od nastopa vlade Janeza Janše.
KOMENTARJI (355)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.