V tem in preteklem tednu so policisti Policijske postaje Ljubljana - Center obravnavali več ponižujočih ravnanj in groženj, uperjenih proti številnim poslancem državnega zbora. Policija je zato izvedla več ukrepov za zaščito varovanih oseb in okrepila varovanje okolice državnega zbora in zaposlenih, sporočajo s PU Ljubljana.
Naknadno so ugotovili, da je bilo takih dejanj zoper poslance več, kot jih je bilo v začetku naznanjenih in prijavljenih. "Številčnost kaže, da ni šlo za posamezne naključne izraze nezadovoljstva ljudi nad predstavniki zakonodajne oblasti. Okoliščine kažejo, da se je poskušalo vplivati na njihovo izvajanje funkcije poslanca pri sprejemanju zakonov," so zapisali v sporočilu za javnost. Zgolj v roku zadnjega tedna so na PU Ljubljana obravnavali šest primerov groženj in nedostojnega vedenja zoper poslance.
Glede na družbeno nevarnost, intenziteto napadov, pritiskov in žaljivih ravnanj je primere v obravnavo prevzela kriminalistična policija. "Policija spoštuje in varuje pravico do javnega izražanja mnenj, vendar pozivamo, da se to dela dostojno in se s tem ne posega v pravice drugih," so še zapisali.
Kriminalisti tako sedaj obravnavajo več kaznivih dejanj groženj, ki so bila storjena zoper najvišje predstavnike oblasti, večinoma poslance, in so se zgodila v zadnjem tednu. "Trenutno imamo v obravnavi šest takih dejanj, štiri obravnavamo kot kazniva dejanja grožnje, dve pa kot prekrška zoper red in mir," je v izjavi za javnost dejal Stojan Belšak, vodja oddelka za organizirano kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Ljubljana.
V nekaterih primerih so storilci že znani, v drugih pa Policija obvestila še zbira. Nekatere grožnje so namreč prišle pisno, po elektronski pošti. "Ta kazniva dejanja, ki so se močno intenzivirala v zadnjem tednu, lahko povezujemo z določenimi dogodki, ki so bili v zadnjem tednu obravnavani." Gre za sprejemanje določenih zakonov ter referendum o zakonu o vodah, je dejal Belšak.
Skupine, ki so delovale proti poslancem, so na ta način poskušale vplivati na odločitve predstavnikov zakonodajne oblasti. "Policija je v zvezi s tem že izvedla določene postopke, tako za varovanje oseb kot prostorov v državnem zboru, ter intenzivirala varovanje v okolici državnega zbora."
Nekateri storilci pa izhajajo iz "določenih skupin, ki javno izražajo nestrinjanje z dogodki, ki so se v zadnjem tednu odvijali", pravi Belšak. Obenem je poudaril, da se kaznivo dejanje grožnje preganja na predlog – kar pomeni, da lahko le poslanci, ki so grožnjo prejeli, podajo predlog za pregon, šele s tem pa lahko s postopki začne Policija.
V zadnjem tednu je odmeval napad na poslanca NSi Jožefa Horvata, ki se je zgodil preteklo sredo zvečer, ko je poslanec zapuščal državni zbor. Pričakala ga je skupina ljudi, ki so vpili, mu grozili in pljunili v obraz. Včeraj je predsednik DZ Igor Zorčič napad označil za nedopustnega. "Menim, da so šli nekateri celo tako daleč, da bomo razmislili o vložitvi kazenske ovadbe."
V SDS opozarjajo na porast nadlegovanja in groženj poslancem
Poslanci SDS so danes spregovorili o nadlegovanju in grožnjah, ki so jih bili deležni v zadnjem času. Da se nasilje nad poslanci stopnjuje, je opozoril tudi premier Janez Janša. Potrebna bo seja DZ ali Sveta za nacionalno varnost ali oboje, na kateri naj policija in tožilstvo pojasnita, kako bosta zaustavila to spiralo nasilja, meni.
O nadlegovanju in grožnjah, ki so jih bili deležni, ko so prihajali oz. zapuščali parlament, so danes spregovorili poslanki Mojca Škrinjar in Alenka Jeraj ter poslanec Janez Moškrič. Kot je povedala Škrinjarjeva, jo je po tistem, ko je pri parlamentu izstopila iz avtomobila, nagovorila ženska ter jo najprej napadla verbalno, nato pa se začela še zaletavati vanjo z ramo. Ženska ji je tudi sledila, pri čemer je ponavljala grožnje, da ne bo mogla več mirno spati in da vedo, kdo je. Za zaščito je poslanka poprosila policista, ki je bil na travniku ob nekaterih protestirajočih, a ji je pojasnil, da varuje shod in naj nadlegovanje prijavi na centrali na Tavčarjevi.
Jerajeva je pojasnila, da so jih prejšnji teden, ko so poslanci obravnavali novelo zakona o nalezljivih boleznih, pred vrati pričakali protestniki, mimo katerih so morali do vhoda v parlament, kar je bilo zelo neprijetno, saj so se zaletavali vanje in podobno. "Pri tem nas nihče ni zaščitil, tako ne varnostniki v parlamentu kot tudi ne policija, ki je bila tam," je opozorila Jerajeva in dodala, da je bila kot kolegi tudi sama deležna groženj, da vedo, kdo so, kje živijo.
Podobno izkušnjo pa ima tudi Moškrič. Pretekli teden, ko je zapuščal parlament, se je, kot je povedal danes, spustil v prijazno diskusijo z nasprotniki cepljenja, v ponedeljek, ko je prav tako odhajal iz parlamenta, pa je nato ta ista skupina vpila, da je to tisti poslanec, ki trdi, da bosta samo cepivo in precepljenost rešila problem covida-19. Pojasnil jim je, da ostaja pri tem stališču in jim zaželel lep dan, a so "še naprej padale žaljivke, med žaljivkami pa tudi grožnja: vemo, kje živiš, najprej bomo tvoje domače, potem pa še tebe".
"Te stvari niso sprejemljive, nikomur se ne sme groziti, ne nam poslancem, ne komurkoli v tej državi," je poudarila Jerajeva, ki pričakuje, da bodo ustrezni organi ukrepali, kot morajo in kot jim narekuje zakon. "Mi smo opozarjali že dolgo, ko se je začelo tolerirati napise smrt janšizmu, da bo to privedlo do nadaljevanja," je še izpostavila Jerajeva
Škrinjarjeva pa je ocenila, da se je začelo že v parlamentu in se je pač to preselilo na ulico. Po besedah Jerajeve so se ob dogajanju v DZ večkrat obrnili tudi na predsednika DZ, a niso kam daleč prišli. Vendar pa se po mnenju Jerajeve vseeno vse ni začelo v parlamentu, ampak je veliko tudi na družbenih omrežjih.
KOMENTARJI (896)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.