država. fronta

S praga Kijeva do koktajla za Putina in stoičnosti pri žvižgih granat
24. 02. 2025 14.00Ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini smo se pogovarjali z našimi novinarji, ki so kot poročevalci obiskali največjo evropsko državo, medtem ko so jo pretresali krvavi spopadi. Po začetku vojne so razklano državo ekipe POP TV obiskale trikrat, zgodbe tistih, ki so odhajali, in tistih, ki so osta(ja)li, so v slovenske dnevne sobe prinašali snemalci in novinarji Alen Delanović, Damjan Banjac, Siniša Lopojda, Nenad Cakić ter Jure Tepina in Marko Gregorc, Katja Horvat Plevnik in Miro Majcen pa sta s kijevskih ulic poročala že leta 2014, ko so se začeli risati obrisi konflikta gromozanskih razsežnosti.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec
01. 11. 2024 11.58Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

'Irak je bil kot počitnice v Dubaju v primerjavi z Ukrajino'
13. 10. 2024 07.00Videl je Irak in Afganistan in za seboj je imel osem let profesionalnih vojaških izkušenj, ko je sklenil vstopiti v vojno, ki mu je spremenila življenje. Spomladi 2022 so ga navdihnile ukrajinske zmage in sklenil je priskočiti na pomoč največji evropski državi. Prvo leto je minilo v znamenju zanosa, nato pa se je v ozračje prikradel "otipljiv občutek obupa". Vojna se je spremenila v nočno moro. Tehnološke spremembe, visoke žrtve, streljanje vojnih ujetnikov s strani njegovih soborcev in sovražnikova premoč. To je svet, ki je leto in pol obdajal ameriškega vojnega veterana Benjamina Reeda, in o njem je spregovoril za 24ur.com.

Leto groze in uničenja, ki je na rob potisnilo celotno regijo
07. 10. 2024 06.32Mineva natanko eno leto od vdora palestinskega gibanja Hamas v Izrael, ki je sprožil silovito izraelsko ofenzivo na Gazo. Izraelski povračilni ukrepi so zahtevali že več deset tisoč življenj in sprožili humanitarno katastrofo. Kljub pritiskom mednarodne skupnosti vojni še ni videti konca, konflikt pa se širi tudi na bližnje države v regiji. Združeni narodi, EU, tudi Slovenija, ter številne druge države so obsodile napad palestinskega gibanja in pozvale h končanju vojne v Gazi.

Burnega vremena še ni konec: ciklon Boris bo ubral neobičajno pot
13. 09. 2024 12.56Z burnim vremenom še nismo čisto opravili, opozarjajo na Arsu. Ciklon Boris, ki je pri nas povzročil obilne padavine, bo namreč ubral precej neobičajno pot. Središče ciklonskega območja se iznad Jadrana pomika nad Balkan, od koder bo za konec tedna zaokrožilo proti Poljski in spet nazaj proti osrednjemu Balkanu. Obenem se nad zahodno Evropo krepi anticiklon, kar bo privedlo do velike razlike v zračnem tlaku nad osrednjim delom celine.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Macron z 'izrabljeno podobo' izginil. Lovec na naciste: 'Bojim se skrajne levice'
06. 07. 2024 17.08Potem ko je skrajna desnica zmagala v prvem krogu predčasnih splošnih volitev v Franciji, so stranke levice in sredine pozvale k fronti proti skrajni desničarski stranki. Ta praksa v francoski politiki obstaja že desetletja in je delovala. A tokrat se zdi, da se bodo morali Macron in sredinski zavezniki pogledati v ogledalo in končno razmisliti o lastnih napakah, ki vodijo v vzpon ekstremizmov.

Kaj bo storil Macron? Bo skušal ustaviti vzpon desnice?
01. 07. 2024 08.01V Franciji se je tehtnica prevesila na desno stran. Zmagovalec prvega kroga parlamentarnih volitev je namreč skrajno desni Nacionalni zbor. In kaj to pomeni za francoskega predsednika Emmanuela Macrona? Ali bo z vsemi svojimi močmi želel zaustaviti vzpon skrajne desnice? Mu bo to uspelo?

Številni zadržujejo dih: se zmaga res obeta skrajni desnici?
29. 06. 2024 07.41Francoski volivci se v nedeljo odpravljajo na prvi krog predčasnih parlamentarnih volitev, ki jih je predsednik Emmanuel Macron sklical po hudem porazu svoje stranke na evropskih volitvah. Prepričljive zmage se nadeja skrajna desnica, doslej vladajoči sredinski tabor pa prehiteva celo združena levica. Absolutne večine ni na vidiku za nikogar.

Hud poraz: Macron sklical predčasne volitve, Le Pen se veseli uspeha
09. 06. 2024 21.08Na evropskih volitvah v Franciji je prepričljivo zmagal skrajno desni Nacionalni zbor, hud poraz pa je doživela politika predsednika Emmanuela Macrona, ki je že razpustil parlament, za 30. junij pa sklical predčasne volitve.

Ob dnevu upora proti okupatorju pri spomeniku OF položili venec
27. 04. 2024 11.53Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavila 27. april kot dan, ko se spominjamo poguma in odločnosti prednikov v boju proti zlu okupatorja. Kot družba se tudi danes soočamo s spodkopavanjem temeljnih vrednot, čemur se moramo upreti, pa je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju izpostavil premier Robert Golob. Medsebojno spoštovanje in upoštevanje razlik morata po njegovih besedah ostati naši osnovni načeli, če želimo živeti v miru in graditi prihodnost.

Kako sta Izrael in Iran od zaveznikov prešla v sovražno 'vojno v senci'?
15. 04. 2024 10.38Iran je eden od najostrejših glasov proti brutalnemu izraelskemu bombardiranju Gaze, kar gre z roko v roki z njihovo odločno protiizraelsko zunanjo politiko. Obe državi se namreč že leta opisujeta kot "zakleti sovražnici". V središču sovražnosti je predvsem palestinsko vprašanje, Iran pa je nedavno tudi izvedel napad na Izrael. A državi si nista venomer stali nasproti, prav nasprotno, včasih sta bili prijateljici.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'
28. 08. 2023 19.16V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

Junaka ruandskega genocida izpustili iz zapora
25. 03. 2023 14.00Iz ruandskega zapora so izpustili Paula Rusesabagino, ki ga je ruandsko sodišče zaradi terorizma pred dvema letoma obsodilo na 25 let zapora. Rusesabagina je sicer najbolj poznan kot nekdanji menedžer hotela v Kigaliju, čigar zgodba je bila navdih za hollywoodski film Hotel Ruanda.

Rusesabagino, 'heroja Hotela Ruanda', bodo izpustili iz zapora
24. 03. 2023 16.36Iz ruandskega zapora bodo izpustili Paula Rusesabagino, ki je bil zaradi terorizma obsojen na 25 let zaporne kazni. Rusesabagina, ki je sicer najbolj poznan kot nekdanji menedžer hotela v Kigaliju, je bil navdih za hollywoodski film Hotel Ruanda. V času državljanske vojne mu je zaradi dobrih odnosov s takratno hutujsko elito pred gotovo smrtjo uspelo obvarovati na stotine Tutsijev.

Z urejeno frizuro in negovanimi nohti nad brutalnost vojne
08. 03. 2023 12.57Zvok nenehnega bombardiranja, kot da bi konstantno grmelo. Samo sedem kilometrov od fronte leži ukrajinsko mestece Orihiv, ki je pred vojno štelo 15 tisoč prebivalcev, zdaj pa se je zaradi stalne grožnje bolj ali manj spremenilo v mesto duhov. Pozabljeno, porušeno, a sredi tragičnih prizorov in z bobnečim ognjem v ozadju je svetla točka. Dejavna županja skrbi za vse tiste, ki so ostali, in zase, pravi. Ženska tudi v osrčju hudih bojev ne sme pozabiti nase, je prepričana, življenje gre dalje in treba je najti normalnost.

Prigožin v Bahmutu: Če se Wagner umakne, bo propadla celotna fronta
06. 03. 2023 08.45Napetosti v ruski regiji Brjansk, kot kaže, še niso zaključene. Posebna enota obveščevalne službe ukrajinskega ministrstva za obrambo Kraken je namreč sporočila, da so z uporabo brezpilotnega letala uničili avtonomni opazovalni stolp Grenadier v tej ruski regiji. Boji pa ne popuščajo niti v Bahmutu. Čeprav je poveljnik skupine Wagner opozoril, da njegovim enotam v regiji primanjkuje streliva, pa geolocirani posnetki Inštituta za preučevanje vojne kažejo, da Wagnerjeve sile še vedno napredujejo.

Moldavija: tempirana bomba
25. 02. 2023 07.00"Rusija načrtuje desant na letališče v Kišinjevu," je po prejetju ukrajinskih obveščevalnih podatkov dejal novi moldavski premier Dorin Recean, predsednica Maja Sandu pa, da Rusija pripravlja državni udar. Recean je nato dejal, da je ruske čete v Pridnestrju potrebno izgnati. Sledil je odgovor Moskve, kjer so preklicali odlok o podpori suverenosti Moldavije pri vprašanju Pridnestrja. Še več, Rusija trdi, da Ukrajina ob meji krepi sile in pripravlja naskok na največje skladišče orožja v Vzhodni Evropi pri Kobasni, ki ga varuje ruski mirovni kontingent. Se odpira druga fronta, ki bi lahko sprožila nepredstavljive posledice?

Pozabljeni poslovni odjemalci: 'Ogrevanje bazena bo za 60.000 evrov dražje'
26. 01. 2023 19.21Po gospodinjstvih je cene daljinskega ogrevanja vlada zamejila še za vrtce, šole in zdravstvene domove, a se je medtem že odprla nova fronta – kaj bo z nekaterimi poslovnimi odjemalci? Stroški ogrevanja v eni izmed dražjih občin, Hrastniku, so zrasli za kar 60 tisoč evrov, župan pa pravi, da je poleg bazena ogrožen tudi obstoj prostovoljnega gasilskega društva in Rdečega križa, katerih ogrevanje bo višje za 4000 evrov.

Severna Koreja v primežu ekstremno nizkih temperatur
24. 01. 2023 14.56Korejski polotok je zajela hladna fronta, severnokorejske oblasti pa opozarjajo na ekstremne vremenske razmere v državi. V severnih regijah, ki so tudi najrevnejše regije v državi, se bodo temperature spustile pod -30 stopinj Celzija. Na obalnih območjih pa pričakujejo še močan veter.

'Na bojno območje nas pošiljajo brez priprav, čez dva dni gremo na fronto'
27. 09. 2022 15.25Ruski obrambni minister je ob Putinovi razglasitvi delne mobilizacije rezervistov zatrjeval, da bodo ti pred odhodom na bojišče deležni vojaškega usposabljanja. A kot kažejo posnetki in pričevanja na družbenih omrežjih, so rezervisti na fronto napoteni kmalu po vpoklicu ter brez predhodnega urjenja in priprav na boj.

Vpoklicani ustrelil poveljnika, na fronto naj bi jih pošiljali brez urjenja
26. 09. 2022 10.37Na peti dan mobilizacije v Rusiji in predzadnji dan referenduma v štirih vzhodnih ukrajinskih regijah so v vojaške baze začeli prihajati vpoklicani moški. Eden izmed njih je domnevno zaradi napak pri mobilizaciji ustrelil vojaškega poveljnika v regiji Irkutsk v Sibiriji. Mobilizirance naj bi brez urjenja pošiljali na fronto. Prav tako o mrtvih poročajo s protestov. Vrstijo se odzivi na grožnje Vladimirja Putina glede jedrskega orožja, medtem naj bi se ruski predsednik srečal z Aleksandrom Lukašenkom. V Rusiji se govori o zapiranju mej. Zelenski je sporočil, da so v Izjumu odkrili dve novi množični grobišči, spopadi na vzhodu in jugu države se nadaljujejo.

Loredan: 'Za zamenjavo odgovorno vodstvo bolnišnice'
21. 09. 2022 16.06Po zamenjavi identitete dveh pacientov v Splošni bolnišnici Celje je Ministrstvo za zdravje minuli petek sprožilo postopke za uvedbo sistemskega nadzora. Kako bo ukrepal minister Danijel Bešič Loredan? Svet celjske bolnišnice, ki po škandalu o zamenjavi identitete dveh bolnikov, svojci so pokopali napačnega, namreč včeraj ni sprejel odstopa vodilnih, kot pravi minister, objektivno odgovornih za to nezaslišano dejanje. Minister vztraja, morali bi odstopiti, a za zdaj ne bodo. Ima pa država pet predstavnikov v svetu zavoda od devetih, a so očitno poziv ministra ignorirali. Tako na vrhu bolnišnice ostaja tudi strokovni direktor Franc Vindišar, ki meni, da je dogodek potrebno analizirati in ne kriminalizirati. Očitno pa je odprta nova fronta tudi med ministrom in Zdravniško zbornico. Bojana Beovič po solzah ministra in javnem pozivu k odstopu pravi, da takšne poteze zdravstvenemu sistemu ne koristijo.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev
26. 07. 2022 06.32V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Požar je pod nadzorom, a Kras bo ponoči vseeno varovalo 700 gasilcev
24. 07. 2022 07.20Nedelja je bila na Krasu vsekakor mirnejša in bolj optimističen od preteklih dni, so zvečer zadovoljno sporočili iz regijskega štaba za civilno zaščito Severna Primorska. Skozi celoten dan je potekalo gašenje manjših žarišč, večjega širjenja požara namreč ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. V nočni izmeni ostaja približno 700 gasilcev.

'Ljudje morajo žito pustiti na njivah'
10. 07. 2022 12.45Ocenjuje se, da je v Ukrajini blokiranih 22 milijonov ton žita, tudi za novo žetev, ki se začenja, pa ne kaže dobro. Država običajno 30 odstotkov svojega žita pošlje v Evropo, 30 odstotkov v Severno Afriko in 40 odstotkov v Azijo. Tokrat bo drugače.

Zaradi neurij oranžno opozorilo, ponekod že klestila toča
05. 06. 2022 10.01Za severni in jugozahodni del države je napovedana možnost krajevnih neurij z močnimi nalivi in sunki vetra, izključen ni niti pojav toče. Agencija RS za okolje je zato izdala oranžno vremensko opozorilo. Neurje s točo se je sicer že razbesnelo v okolici Celja, med drugim o toči poročajo iz širšega območja Vojnika. Precej velika toča je klestila tudi na območju Frankolovega.

Katere fronte po volitvah čakajo novo vlado?
15. 04. 2022 07.00Slovenijo po volitvah čakajo številni izzivi. Gospodarske napovedi niso več tako obetavne, Umar naj bi pomladansko napoved gospodarske rasti znižal. Bodo cene še naprej vse višje, kupna moč pa nižja? Kaj bo s socialnim dialogom? Nekatere teme so v volilni kampanji prezrte, med njimi tudi položaj delavcev in njihove pravice. Pa vendar bo morala prihodnja vlada najti odgovore na to, kako bomo poskrbeli za najšibkeje in hkrati ostali gospodarsko zanimivi.