Največ težav je bilo na severnem delu požarišča, v smeri Vipavske doline. V zgodnih jutranjih urah je območje požara sicer prešla fronta s krajšimi padavinami, kar pa je le malenkost olajšalo nedeljsko gašenje, vse se namreč zelo hitro posušilo. "Vsaj v času padavin pa se je povečal optimizem pri gasilcih, z mislimi da bo te "kalvarije" vendar enkrat konec," je pojasnil medijski predstavnik intervencije Robert Okorn.
V nedeljo je na intervenciji sodelovalo več kot 2000 posredovalcev, od tega skoraj 1500 gasilcev. Poleg gasilcev je za delo poprijelo še 260 gozdnih delavcev oziroma sekačev, 144 pripadnikov Slovenske vojske, pa tudi pripadniki, civilne zaščite, policije, nujne medicinske pomoči, Rdečega križa Slovenije, Darsa in drugih služb.
"Žal beležimo tudi nekaj poškodb, ki pa so bile vse lažje, tako da so bili skoraj vsi poškodovanci oskrbljeni že na terenu," je dodal Okron.
Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. Sodelovale so zračne enote iz Slovenije, Srbije, Madžarske, Italije, Slovaške in Avstrije. Popoldan sta prelet izvedli tudi letali Spartan iz Romunije. Zračne enote so tako opravile več kot 150 ur naletov.
Delo je nato prevzela nočna izmena, predvideno število gasilcev, ki bodo na terenu delovali prek noči je okrog 700.
V nedeljo več optimizma
Da je obsežni požar na goriškem Krasu končno pod nadzorom, je popoldne sporočil vodja intervencije Simon Vendramin. Bo pa treba požarišče nekaj dni skrbno nadzorovati, saj so ponekod določene linije še aktivne. Posamezne točke podtalnih požarov odkrivajo s helikopterjem, opremljenim s termokamero, nato pa tja napotijo zračne enote, ki žarišča zalijejo.
"Narejeni so bili nečloveški napori zato, da se je požar zaustavil in da lahko sedaj zremo proti koncu intervencije," je bil zadovoljen tudi minister za obrambo Marjan Šarec.
Požarišče ostaja zelo nevarno
Podpoveljnik domicilnega društva PGD Kostanjevica na Krasu Erik Spačal je povedal, da so na terenu že deseti dan. S požarom so se spopadli prvi, nanj pa so se zaradi več prejšnjih požarov tudi odzvali že precej utrujeni.
Gasilci so po Spačalovih besedah branili svoja in sosednja nasilja, ob priložnosti se je zato posebej zahvalil vsem gasilcem in pomožnemu osebju, civilni zaščiti in vojski ter vsem prostovoljcem, ki so priskočili na pomoč. Spačal je vse radovedneže pozval, naj si ne ogledujejo požarišča, saj ovirajo delo gasilskih ekip, hkrati pa je požarišče še zelo nevarno.
S požarom se že več dni spopadajo gasilci iz vse države, pripadniki Slovenske vojske ter številni prostovoljci, ki sodelujejo v akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi. Število sekačev se sicer počasi zmanjšuje, saj so glavnino del že opravili.
Na terenu so tudi prostovoljci, ki pod koordinacijo Zavoda za gozdove izvajajo protipožarne poseke in čiščenje okoli vasi, s čimer želijo preprečili preskoke požarov oz. obraniti objekte. Večje škode na objektih do zdaj sicer ne beležijo, pogorela je le koča med Renčami in Trsteljem.
Načrtovani ukrepi
Premier Robert Golob je ob obisku Krasa napovedal, da bo država od občine Miren - Kostanjevica prevzela stroške požarne straže. Prihodnji teden se bo začel popis škode. Ljudi bodo preko krajevnih skupnosti in občin pozvali, naj prijavijo škodo na osebnem premoženju. V gozdovih bo popis škode izvajal zavod za gozdove.
Jeseni bodo po Golobovih besedah pristopili k obsežnem preventivnem načrtu za zaščito Krasa. Glede ukrepov je že govoril z župani lokalnih občin, vsi so izvedljivi, zanje pa bo potrebno kar nekaj politične volje, je povedal.
Policisti pozivajo vse ljudi, da se v časih, ko na goriškem Krasu divja obsežen požar, vzdržijo vseh dejanj, ki lahko pomenijo nevarnost za razvoj požara. "Poleg tega, da je kurjenje že tako prepovedano zaradi razglašene velike požarne ogroženosti, želimo poudariti, da je trenutno na Krasu angažirano izredno veliko sil zaščite in reševanja, zaradi česar so lahko intervencijski časi gasilcev in policistov bistveno daljši od običajnih."
V Italiji preklicana evakuacija vasi v bližini slovenske meje
Prebivalci italijanskih vasi Gabrje in Vrh v občini Sovodnje ob Soči, ki leži neposredno ob italijansko-slovenski meji, so se v nedeljo zjutraj lahko vrnili na svoje domove. V soboto zvečer je bilo zaradi napovedane burje in nevarnosti širitve ognja z goriškega Krasa iz teh dveh vasi preventivno evakuiranih več kot 300 ljudi.
Kakih deset prebivalcev teh vasi, ki niso imeli možnosti namestitve pri sorodnikih ali prijateljih, je prenočilo v sovodenjski telovadnici, poroča Primorski dnevnik.
Stanje je sedaj pod nadzorom, tako da je sovodenjski župan Luca Pisk nekaj pred 9. uro zjutraj odredil konec evakuacije in prebivalci so se lahko vrnili domov. Pri tem so na občini dodali, da še vedno ostaja možnost vnovične evakuacije v primeru novega alarma. "Hvala vsem krajanom za razumevanje in sodelovanje. Nadaljuje se seveda nadzor na teritoriju," so še sporočili z občine.
Po poročanju tržaškega časnika Il Piccolo gasilske enote v Italiji še vedno ostajajo prisotne na terenu pri Jamljah, prav tako so gasilci, policisti in gozdarji aktivni v krajih Medjevas, Podbonesec in Tablja ter v Reziji.
KOMENTARJI (480)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.