zdravnik oz

Kaos med zaprisego slavnega zdravnika: Trump govoril, deklica omedlela
19. 04. 2025 10.49Zaradi incidenta, ki se je zgodil med zaprisego slavnega zdravnika Mehmeta Oza, so morali novinarji nenadoma zapustiti Ovalno pisarno. Med govorom ameriškega predsednika Donalda Trumpa je namreč 11-letna vnukinja zdravnika Philomena nenadoma omedlela. Trump je govor prekinil, osebje pa je nemudoma izpraznilo prostor.

Pacientov brez osebnega zdravnika vse več, najbolj kritično v ginekologiji
09. 04. 2025 17.50Ekipa projekta Zdravniki Sledilnik, ki je že v času covida-19 zbirala, analizirala in objavljala podatke o širjenju bolezni v Sloveniji, sedaj podrobno predstavlja še podatke o številu opredeljenih in neopredeljenih pacientov med letoma 2013 in 2023. Na voljo je primerjava po dejavnostih (družinski zdravniki, ginekologi, zobozdravniki), občinah, in starostnih skupinah. Občuten porast števila pacientov, ki so neopredeljeni, so zaznali v letih 2022 in 2023, najbolj pereče pa je področje ginekologije.

Televizijski zdravnik Oz bo bdel nad ameriškima zdravstvenima skladoma
04. 04. 2025 07.46Ameriški senat je v četrtek s 53 republikanskimi glasovi za in 45 demokratskimi proti izvolil televizijskega zdravnika Mehmeta Oza za vodjo centra, ki skrbi za zdravstvena sklada medicare in medicaid, poročajo ameriški mediji. Sklada za starejše in revne krijeta zdravstveno zavarovanje za približno 160 milijonov Američanov.

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?
20. 03. 2025 16.11Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino
14. 03. 2025 14.24V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča
20. 02. 2025 09.40Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče
26. 01. 2025 10.52Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Pretep na Krvavcu: pet pridržanih Slovencev policija izpustila
21. 12. 2024 18.04Na kranjski policijski upravi so potrdili, da so vsem petim, vpletenim v množični pretep na Krvavcu, po opravljenih preiskovalnih dejanjih, pridržanje odpravili. Kriminalistična preiskava sicer še vedno intenzivno poteka, zato več podatkov ne morejo posredovati javnosti. Bodo pa o vseh ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo.

Razkrivamo, kakšne poškodbe so utrpele pretepene osebe na Krvavcu
17. 12. 2024 18.55Ureznine po glavi, telesu, odrgnine, večkratni zlom spodnje čeljusti, majavi zobje in zlom nosne kosti. Takšne poškodbe so pridobili hrvaški državljani, ki jih je na Krvavcu brutalno pretepla skupina Slovencev, ki se je nanje spravila tudi s steklenicami, nato pa se še pred prihodom policije razbežala. Pridobili smo njihove zdravniške izvide.

'Jaz nisem videl tiste njene tvorbe, samo eno veliko ljubezen'
29. 11. 2024 09.00Da nekaj ni, kot bi moralo biti, so staršem povedali ob morfološkem pregledu ploda med nosečnostjo. A da bi se svoji punčki odpovedala, nista nikoli resno razmišljala in svoje odločitve ne obžalujeta niti v najtežjih trenutkih. Mia Plejnšek iz Gradišča v občini Sveti Tomaž je danes prikupna triletnica. Po eni strani nežna deklica, po drugi neomajna borka, ki se pogumno spopada z zdravljenjem, ki pa v Sloveniji žal ni na voljo. Tako odhaja v tujino, česar pa slovenska zdravstvena zavarovalnica ne krije. Mija zato potrebuje pomoč dobrih ljudi. Njihova dobrota je že večkrat ganila njeno družino, tokrat pa je mogoče prispevati z nakupom umetniških del ali finančnim prispevkom.

Trump v svojo ekipo dodal 'doktor Oza' in Lindo McMahon
20. 11. 2024 07.34Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je na položaj ministrice za izobraževanje imenoval nekdanjo članico svoje prve vlade, 76-letno Lindo McMahon. Upravitelj Centra zveznih zdravstvenih programov za starejše in revne (CMS) pa bo televizijski zdravnik Mehmet Oz.

'Čeprav je stavka z novelo zakona praktično onemogočena, se bo nadaljevala'
13. 11. 2024 14.11Pogajalci vlade in sindikatov, ki so sodelovali v okviru pogajanj za plačni steber v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi, so parafirali anekse h kolektivnim pogodbam in ločen stebrni dogovor. Kolektivne pogodbe je parafirala tudi vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani. Sindikat Fides ob tem sicer pozdravlja ureditev karierne poti zdravnikov in zobozdravnikov, a opozarja, da plačne anomalije ostajajo, zato se bo stavka zdravnikov nadaljevala.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Dvodnevna iskalna akcija: Nizozemec padel v grapo, umrl med reševanjem
27. 10. 2024 14.38V soboto popoldan so na Tolminskem sprožili iskalno akcijo za 61-letnim državljanom Nizozemske. Njegovo izginotje je prijavila skupina pohodnikov, od katere se je ločil na poti proti Tolminskim Ravnam. Dan pozneje so Nizozemca našli v globeli, približno kilometer nad vasjo Tolminske Ravne. Sprva je še kazal znake življenja, saj ga je drevo zadržalo pred nadaljnjim padcem v grapo, a je moški nato med reševanjem umrl.

V iniciativi Glas ljudstva vložili zakonski predlog za jasno ločitev zdravstva
17. 09. 2024 13.52Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta v DZ vložila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva in po njihovi oceni jasno ločuje javno in zasebno zdravstvo. V iniciativi so kritični do predloga novele ministrstva za zdravje, ki so ga v ponedeljek poslali v javno razpravo. Se je pa medtem vlada seznanila z razširitvijo stavkovnih zahtev glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi z njimi.

Nedeljsko veslanje je bilo za poljskega kajakaša usodno
16. 09. 2024 09.38V nedeljo popoldne so bili bovški policisti obveščeni, da so iz vode potegnili 65-letnega tujega kajakaša, ki ne kaže znakov življenja. Dežurni zdravnik je na kraju lahko le potrdil njegovo smrt, po prvih ugotovitvah pa je šlo za nenadno poslabšanje zdravstvenega stanja, ne za nesrečo.

Brez lastnih prostorov, a z velikimi srci: življenja rešujejo že 100 let
14. 09. 2024 15.29Priskočili so na pomoč, ko je na Malem Triglavu strela udarila v pohodnike, na Rožci so reševali ilegalne prebežnike, ki so v supergah in kavbojkah na sveti večer obtičali v snegu. Odprtih ust jih je pustil pohodnik na Golici, ki je imel namesto nahrbtnika pri sebi darilno vrečko s pijačo, v Peskah pa študenti, ki so povsem neprimerno opremljeni v temi in snegu hoteli prečiti Mežaklo, da bi se udeležili zasebne zabave v Radovni. Vse to in še več so v dolgoletnih karierah doživeli člani Društva GRS Jesenice, ki praznuje 100 let organiziranega reševanja v gorah.

12 simptomov raka, ki jih (moški) pogosto spregledajo
08. 09. 2024 12.36Čeprav študije svarijo, da rak vse bolj ogroža moške, gredo ti pogosto k zdravniku, ko je že (pre)pozno. A obstajajo opozorilni znaki, ki bi jih morali jemati resno.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja
13. 08. 2024 09.11Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

FBI potrdil: Trumpa je med poskusom atentata zadela krogla
27. 07. 2024 08.08Nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa je res zadela krogla atentatorja oz. delček krogle, je v petek sporočil ameriški Zvezni preiskovalni urad FBI. Pojavila so se namreč ugibanja, da bivšega predsednika v Pensilvaniji 13. julija ni zadela krogla, ampak del stekla od razbitega teleprompterja.

Kako preveriti, če so vaše zdravstvene storitve pravilno obračunane?
12. 07. 2024 12.53Prav vsak pacient lahko prek portala moj.zzzs.si preveri, ali je njegov zdravnik pravilno zabeležil in posledično zavarovalnici tudi obračunal opravljene storitve. Postopek je povsem enostaven, v primeru, da opazite morebitna neskladja, pa zadevo lahko tudi prijavite.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?
07. 06. 2024 06.02V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Zahtevno reševanje na Prisojniku: neustrezno opremljena je zdrsnila na snežišču
03. 06. 2024 06.11Gorski reševalci so minuli vikend v gorah posredovali sedemkrat, od tega so morali na reševanja s helikopterjem v le enem dnevu poleteti štirikrat. Med drugim so izvedli tudi zahtevno reševanje izpod okna na Prisojniku, kjer so morali poškodovano žensko z vitlom dvigniti iz stene ter jo prepeljati do Erjavčeve koče. Pohodnica je bila neustrezno opremljena. Reševali pa so tudi štiri tuje državljane, ki so zaradi nevihte in snega obtičali na Doliču.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?
25. 05. 2024 07.06Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Slovensko zdravniško društvo proti spremembam zakonodaje o rabi konoplje
20. 05. 2024 14.12Glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva (SZD) pred posvetovalnim referendumom o rabi konoplje nasprotuje spremembam zakonodaje s tega področja. Predstavniki stroke, med njimi predstavniki sveta za pediatrijo, psihiatrijo in za onkologijo se strinjajo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so zapisali v današnji izjavi za javnost.

Odslej morajo zdravniki tudi med stavko izdajati zdravniška potrdila
27. 04. 2024 14.55V veljavo stopa novela zakona o zdravniški službi, ki določa naloge, ki jih mora zdravnik izvajati v času stavke. Vlada, ki je novelo pripravila, želi z njo omiliti oz. odpraviti posledice dolgotrajne zdravniške stavke. Zdravniški sindikat Fides je napovedal, da bo po uveljavitvi zakona vložil pobudo za presojo njegove ustavnosti.

Zdravniške organizacije: Stanje je katastrofalno, ukrepati je treba takoj
24. 04. 2024 10.30Slovensko zdravstvo je v zadnjem letu ves čas na tapeti, s ponedeljkom smo vstopili v že 15. teden zdravniške stavke, mediacija med vlado in Fidesom pa je propadla. Številni predstavniki zdravstva so se zdaj odločili, da bodo podali skupno izjavo o stanju v slovenskem zdravstvu. Poudarili so, da je stanje v zdravstvu katastrofalno in da je treba ukrepati takoj, ne čez leto dni, kot obljublja vlada. Dodali so, da v to, da se bodo zadeve uredile čez leto, niti ne verjamejo.