O trenutnem stanju v zdravstvu so spregovorili predstavniki Mladih zdravnikov Slovenije, Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije in sindikata Fides. Podpisnik skupne izjave je sicer tudi sindikat Praktik.um, ki pa se konference ni mogel udeležiti.
Kot je uvodoma povedal predstavnik Fidesa Damjan Polh, so se vse omenjene organizacije dobile na sestanku zdravniških koordinacij, na katerem so govorili o tem, kakšno je stanje v slovenskem zdravstvu po več kot 100 dneh stavke. "Obračamo se na javnost, apeliramo na vlado in ohranjamo trdnost, močnost in določenost zdravništva," je povedal in dodal, da vztrajajo pri tem, da bi obstajal ločeni zdravstveni steber.
Vlada je z mesta vodje vladne pogajalske skupine za pogajanja z glavnim stavkovnim odborom Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides razrešila Mirka Stoparja in za novega vodjo imenovala Denisa Kordeža, dosedanjega namestnika vodje in sicer državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje.
'Opažamo upad vpisa na študij medicine, naši kolegi odhajajo v tujino'
Predstavnica društva Mladih zdravnikov Slovenije Alenka Bahovec je poudarila, da z grozo opazujejo vedenje vlade in s pesimizmom zrejo v prihodnost, saj da zdravstveni sistem razpada pred njihovimi očmi. Opažajo upad vpisa na študij medicine in veliko nezasedenih mest za specializacije na zadnjem razpisu, kar je, kot pravi, zaskrbljujoče. "Ob neustreznem plačilu za odgovornost, ki jo nosimo in neustreznih pogojih dela razumemo kolege, ki so se odločili zapustiti naš sistem. Skrbi nas, od koga se bomo sploh učili, če visoko izobraženi specialisti zapuščajo terciarne ustanove," je dejala.
Odločevalce je pozvala k takojšnjim in učinkovitim ukrepom, da ne bo prepozno in da se ne bi zgodilo, da za paciente ne bi bilo dovolj zdravnikov, ki bi zanje skrbeli.
"Ob plačilu vedno pretehtajo pogoji dela. Trenutno poslušamo samo o tem, kako bodo višje kazni, kako bodo družinskim zdravnikom vodili glavarino in s temi negativnimi spodbudami razumem kolege, ki se odločajo za tujino. Konec konec vsak želi poskrbeti zase in za svoje družine," je še dodala.
Ali slovenski zdravniki bežijo v tujino?
Podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije Boštjan Kersnič je povedal, da je šlo lansko leto v Avstrijo in Nemčijo najmanj 25 slovenskih zdravnikov. "Namreč zdravnik, ko konča fakulteto, lahko naredi kar želi in seveda je tržni del tega kar se dogaja, naredil svoje. Nedavno sem dobil tudi obvestilo, da je šla zdravnica sredi specializacije v Avstrijo, kar pomeni, da se je želela umakniti iz tega sistema in zato so krivi delovni pogoji," je poudaril.
Povedal je, da so zdravniški kolegi s Ptuja izpostavili, da je agencija iz Makedonije zavrnila sodelovanje pri iskanju zdravnikov za Slovenijo in navedla, da Slovenija ni več zanimiva za zaposlitev zdravnikov iz Makedonije, saj da so njihovi cilji zahodneje. "Iz tega lahko sklepamo, da Slovenija postaja neto izvoznica zdravnikov in to je zelo slabo. In naslednjič, ko se bo kdorkoli iz Slovenije spraševal, recimo ženske - zakaj nimajo ginekologinje, se spomnite, da smo imeli možnost, ampak so naše zdravnice in zdravnike odpeljali severneje," je zaključil.
'Vladi manjka uvid v resnost situacije, vlada se ne more kregati z nami'
Predstavnik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je povedal, da si ves čas prizadevajo za boljše pogoje dela za zdravnike. "Mladi imajo vse možnosti tega sveta in lahko odidejo," je povedal. Pojasnil je, da pri njem krožijo študenti 5. letnika medicine in da se z njimi pogosto šali glede tega, kaj bodo, "ko bodo veliki". Poleg tega pa jih vedno vpraša tudi, ali se učijo nemško. "Če je pred desetimi leti ja rekel eden ali pa dva, jih zdaj to reče šest. Tudi jezike se učijo in jih že znajo. Mladi bodo spremenili naš zdravstveni sistem ne glede na to ali bo vlada pomagala ali ne," je poudaril.
Pojasnil je, da so težave povsod po Evropi, a da je pri nas najhujše. Poudarja, da že leta nismo nič naredili, kot osnovno težavo pa vidi vlado. "Ne le ta vlada, tudi prejšnja, jaz sem živel pod mnogimi. Vendar je ta sedanja novo dno mojega življenja. Povezuje jih neznanje, ignoranca, s tem povezana nekritičnost in pomanjkanje uvida v resnost situacije, v kateri živimo. Vlada se dela norca iz pacientov. Dela pa se tudi norca iz nas zdravnikov in zobozdravnikov, ki leta in leta delamo prek zmožnosti, da oskrbimo paciente, ki naše storitve potrebujejo. Posledica nedelujoče vlade je, da pacienti še bolj čakajo, ne le na storitve, ampak tudi na določitev vlade, ki bo morala sprejeti odgovornost za razpad javnega zdravstva," je pripomnil.
Pojasnil je, da vladanje s prisilo ne gre in opisal primer gradnje hiše. "Za gradnjo potrebujete gradbenika, keramičarja, električarja ali pa mizarja. Ali se lahko z njimi kregate? Jim lahko postavljate pogoje. Ne, na kolenih jih prosite, da čim prej naredijo in jim plačate, kolikor hočejo. Ker jih je premalo. Seveda, če se želite v nov dom vseliti še tekom letošnjega leta, če imate šest let časa, potem ni problem. Enako se naša vlada ne more kregati z nami zdravniki. Tudi nas ni dovolj že če bi vse delovalo super, kaj šele, ko nas manjka na vseh nivojih. Vlada tu ne more zmagati, vsak dan pa izgubljajo pacienti, ki čakajo še bolj, kot bi bilo treba. In to naj imajo vladajoči v mislih, ko ležejo v posteljo in skušajo zaspati v miru," je razložil.
'Vsak kompromis je na nek način gnil, vsak bo moral pri nečem popustiti'
Tudi Slovensko zdravniško društvo z veliko zaskrbljenostjo spremlja dogajanja. Predstavnik društva je spomnil, da so bili mediator edine uspešne mediacije med vlado in Fidesom, ki je, kot pravi, veliko obetala. "Mislili smo, da se bo sistem umiril in imel jasno perspektivo. Izgovori na razne ujme, da se ne realizira tega, kar je podpisano, je nesmiselno," poudarja.
"Očitno so preveč arogantni, da bi sploh pomislili na to, da se je treba pogovarjati. Vsaka vojna se konča s pogovorom in pogajanji. Ocenjujemo, da je to neznosno pogajanje okoli stavke katastrofalno ne samo za bolnike, ampak tudi za nas," poudaril je, da se soočajo z izjemno hudimi obremenitvami in da jih jezi, da se bolnikom ne morejo ustrezno posvetiti. "To, kar se zdaj dogaja, je zabijanje klina med zdravništvom in bolniki, kar bo imelo posledice pri samem zdravljenju," dodaja.
"Mi mislimo in se tudi z vsem srcem pridružujemo pozivom, da je treba najti kompromis, ki bo sprejemljiv za obe strani. Vsak kompromis je na nek način gnil, vsak bo moral pri nečem popustiti. Ampak to se mora zgoditi zdaj, ne čez eno leto, ker temu nihče več ne verjame. Nekaj bo treba narediti, če nočemo, da se bo naš sistem še bolj sesul, kolikor se je že," je poudaril.
Čeprav premier Robert Golob ves čas poudarja, da zdravstvo ostaja prioriteta te vlade, smo vstopili v že 15. teden zdravniške stavke, mediacija med vlado in Fidesom je propadla, mladi odhajajo v tujino, obljubljene zdravstvene reforme pa ni na vidiku. To je v parlamentu poudarila tudi vodja poslancev SDS Jelka Godec. Golob sicer pojasnjuje, da bodo za obljubljene reforme potrebovali dva mandata.
Minuli teden je DZ sprejel tudi vladno novelo Zakona o zdravniški službi, ki širi nabor storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke. Ta med drugim določa, da mora biti zdravnik v času stavke na svojem delovnem mestu in izvajati zdravniško službo tako, da ni ogroženo zdravje ljudi ali premoženje oz. da ne nastajajo nepopravljive posledice.
V zdravniškem sindikatu Fides so zaradi sprejetja novele zakona razočarani. Menijo, da takšno ravnanje predstavlja nevaren precedens, ki ne bo vplival le na pravico do stavke zdravnikov. Pomeni poseg v ustavne pravice, zato bodo na Ustavno sodišče po uveljavitvi zakona vložili pobudo za presojo ustavnosti novele, so sporočili.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.