stanje gozdov

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20
Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39
Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Na blok padlo drevo, le trenutek pred tem je v jedilnici sedela štiriletna deklica
21. 11. 2024 19.17
"Če bi počilo nekaj sekund prej, bi se lahko končalo povsem drugače," dogodek, ki se je zgodil v Račah, opisujejo svojci. Za kuhinjsko mizo je namreč sedela majhna deklica, a je k sreči ravno vstala in se odpravila proti sobi, trenutek za tem pa je na to isto mizo padlo drevo. Skozi okno. Potrgalo je okenske okvirje, kosi stekla pa so poleteli vse naokrog. Stanovalci stanovanjskega bloka, na katerega je drevo padlo, naj bi že dlje časa opozarjali, da jim preti nevarnost, pa se ni zgodilo nič. Bo kdo odgovarjal?

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'
23. 09. 2024 09.02
Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00
Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

'Komaj verjeten prizor': zabava rise z dvema mladičema na hlodih
25. 04. 2024 17.21
Sredi aprila je eden izmed zaposlenih na družbi Slovenski državni gozdovi na neznanem kraju v objektiv ujel riso z dvema mladičema. "Risi so se ležerno sprehajali po gozdni cesti in se zabavali na hlodih," so zapisali ob posnetku, ki je zanimanje požel tudi pri članih projekta LIFE Lynx. Ugotovili so, da riso s posnetka že poznajo, saj so jo v okviru rednega monitoringa s fotopastmi v preteklih letih že posneli. Posnetek iz slovenskih gozdov je sicer v dobrem tednu na Facebooku prejel več kot 760 tisoč ogledov.

Cerkev zahteva odškodnino in čaka na bisere
01. 11. 2023 07.00
Nadškofija Ljubljana, ki je zaradi dolgotrajnih denacionalizacijskih postopkov in nezmožnosti izkoriščanja pokljuških in mozirskih gozdov že dobila rekordnih 22,6 milijona evrov, zaradi gozdov na Gorenjskem od države še vedno terja 1,3 milijona evrov, v kar niso všteti zamudne obresti in pravdni stroški. Vztraja tudi pri vrnitvi naravnih biserov – slapa Savica, obalnega pasu Bohinjskega jezera in Doline Triglavskih jezer. Glede slednje mora odločati upravno sodišče.

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike
21. 08. 2023 18.32
Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest
11. 08. 2023 08.58
Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Razredčen dim iz Kanade nas bo dosegel v petek, onesnaženje bo prešlo Slovenijo
29. 06. 2023 07.34
Kljub obilnemu deževju, kanadskim požarom še ni videti konca. V prihodnjih dneh bodo nebo nad Kanado in ZDA zopet prekril dim, nad mesta pa se bo zopet spustila gosta megla. Močno deževje je namreč zaobšlo kraje, kjer so požari najbolj aktivni. V petek pa bo tudi nas dosegel razredčen dim.

Odstrel medvedov: lovci vsak dan ustrelijo približno sedem živali
03. 05. 2023 19.38
Odstrel 230 medvedov še naprej ostaja vroča okoljska in, kot se zdi, predvsem politična tema. Četudi so, kot je potrdil minister, lovci tri tedne po izdanem dovoljenju iz gozdov odstranili kar 158 medvedov, so poslanci dveh parlamentarnih odborov na nujni seji razpravljali o smotrnosti te odločitve. Pa tudi o tem, ali je predsednik vlade Golob nedopustno posegel v odločitev stroke, ko je ministra pozval k zamrznitvi odstrela. Poslanci na seji v DZ pa so obsodili politizacijo tega vprašanja, ki razdvaja slovensko javnost.

Najdena volkova najverjetneje žrtvi krivolova
27. 03. 2023 12.03
Po najdbi dveh kadavrov volkov na območju Ribnice, je Zavod za gozdove na terenu potrdil, da gre za sum na krivolov in je zato o tem obvestil Policijo, ki je že sprožila postopek. Zavod ob novem nezakonitem uboju volkov poziva k učinkovitem upravljanju populacij velikih zveri.

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica
11. 03. 2023 07.42
Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00
Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Na Portugalskem požari pretijo vasem, Španija razglasila območja naravne katastrofe
22. 08. 2022 13.05
V Španiji so gasilci pod nadzor spravili dva večja gozdna požara, ki divjata na vzhodu države, prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Zaradi požarov pa bo španska vlada vsa območja v Španiji, ki so jih letos prizadeli obsežni gozdni požari, razglasila za območja naravne katastrofe, je napovedal španski premier Pedro Sanchez. Medtem pa se na Portugalskem, kjer se soočajo z že tretjim vročinskim valom od začetka julija, še vedno borijo z več gozdnimi požari, zaradi grožnje novih pa so v državi do torka razglasili stanje pripravljenosti.

Prvi vidni znak napada: črvina za luskami in na pajčevinah
08. 08. 2022 13.17
V drugi polovici julija se je močno povečalo število s podlubniki napadenih dreves, opozarja Zavod za gozdove Slovenije. Poškodbe so zaradi podlubnikov največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da lahko zaradi izredno toplega in sušnega vremena v avgustu in v nadaljevanju leta pričakujemo povečanje poškodb zaradi smrekovih podlubnikov tudi na drugih območjih Slovenije. Lastnike gozdov pozivajo, naj redno pregledujejo svoje gozdove in v primeru napada podlubnikov nemudoma začnejo s sanacijo poškodovanih gozdov. O začetku sanacije morajo lastniki gozdov obvestiti revirnega gozdarja.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov
05. 08. 2022 16.09
V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41
Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Požar je pod nadzorom, a Kras bo ponoči vseeno varovalo 700 gasilcev
24. 07. 2022 07.20
Nedelja je bila na Krasu vsekakor mirnejša in bolj optimističen od preteklih dni, so zvečer zadovoljno sporočili iz regijskega štaba za civilno zaščito Severna Primorska. Skozi celoten dan je potekalo gašenje manjših žarišč, večjega širjenja požara namreč ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. V nočni izmeni ostaja približno 700 gasilcev.

Po Evropi pustošijo požari: španski vlak ustavil sredi gorečega gozda
18. 07. 2022 14.03
Po Južni Evropi še naprej pustošijo gozdni požari. V Španiji je aktivnih okoli 20 požarov, ki so, kot kaže, že terjali smrtne žrtve. V gorah so namreč našli truplo starejšega moškega. Vzrok smrti sicer še ni potrjen, vendar pristojni menijo, da je bila smrt neposredno povezana s požarom. Zelo pretresljivo izkušnjo so imeli tudi potniki na vlaku od Madrida do Ferrola, saj se je vlak ustavil sredi gorečega gozda. Še okoli pet požarov gori na Portugalskem, na jugovzhodu Francije, kjer so evakuirali že več kot 16.000 ljudi, pa še dva. Izredne razmere so razglasili tudi v Združenem kraljestvu in Italiji. Meteorologi v več evropskih državah opozarjajo na možnost novih temperaturnih rekordov.

Požari po Evropi se ne umirjajo, padajo tudi temperaturni rekordi
15. 07. 2022 17.17
Požari, ki v evropskih, pa tudi nekaterih afriških državah spremljajo vročinski val, se še niso umirili. V Franciji sta dva velika požara skupaj opustošila že več kot 7000 hektarjev zemljišč, na Portugalskem divja več kot 13 večjih in več kot deset manjših požarov. Goreti je začelo tudi v Maroku. Na drugi strani pa mnogim državam preglavice povzročajo že samo izredno visoke temperature, ki segajo tudi čez 45 stopinj Celzija.

Evropa v primežu vročine, temperature tudi do 47 stopinj Celzija
13. 07. 2022 11.11
Po drugem najbolj vročem juniju v zgodovini se Zahodna Evropa pripravlja na nov vročinski val tega poletja. Velika Britanija, Portugalska, Španija in Francija se ta teden soočajo z rekordno visokimi temperaturami.

Na Portugalskem divjajo gozdni požari, vročina se bo še stopnjevala
10. 07. 2022 13.09
Na Portugalskem ob izredno visokih temperaturah divja več gozdnih požarov. Oblasti poročajo o 29 poškodovanih osebah. Večje pošiljke dežja ni na vidiku, meteorologi pa za prihodnji teden napovedujejo, da se bodo temperature povzpele vse do 45 stopinj Celzija.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Goran Višnjić pravi, da je 'len vegan' in da se je pri 14 letih naučil voziti traktor
30. 03. 2022 15.42
Ameriško-hrvaški igralec Goran Višnjić, ki je svetovni javnosti najbolj znan kot dr. Luka Kovač iz serije Urgenca, je ena od številnih znanih osebnosti, ki so se pridružile globalni okoljevarstveni pobudi Rešimo prst. Tudi sam je med odraščanjem na dedkovi kmetiji veliko pomagal pri obdelovanju zemlje, pri 14 letih pa se je tudi naučil voziti traktor. Kot pravi, je v ekološkem boju ključno, da ohranimo zdravo in rodovitno prst ter tako "z enim udarcem ubijemo veliko muh".

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00
Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Božične smreke v zahvalo za napore zdravstvenih delavcev
13. 12. 2021 16.40
Predstavniki Slovenskih državnih gozdov so zdravstvenim delavcem UKC Maribor in Ljubljana poslali veliki božični smreki ter več manjših, ki bodo pričarale praznično vzdušje v skupno devetih bolnišnicah. Na ta način se v SiDG želijo zahvaliti zdravstvenemu osebju za ves trud in napore, ki jih vlagajo v obvladovanje zdravstvene krize v Sloveniji.