Tujina

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica

Džakarta, 11. 03. 2023 07.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
27

Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

Indonezija je še ena v nizu redkih držav, ki so se odločile, da bodo namesto obstoječe prestolnice raje zgradile novo. Lansko leto so indonezijske oblasti sporočile, da je dosedanja prestolnica Džakarta preobremenjena in zaradi potresov ter pogrezanja preveč nevarna za življenje, zato bodo vse vladne urade, predsedniško palačo in druge pomembnejše javne ustanove preselili v novo mesto, ki ga nameravajo zgraditi v provinci Vzhodni Kalimantan na sosednjem otoku Borneo. Gre za zelo zahteven in dolgotrajen projekt, ki pa mu mnogi niso naklonjeni. Še posebej mu nasprotujejo okoljevarstveniki in pa pripadniki tamkajšnjega lokalnega prebivalstva, saj gre za grob in nesorazmeren poseg v naravo.

Džakarta, ki ima trenutno 10,5 milijona prebivalcev, bo sicer ostala finančno in gospodarsko središče države, vendar jo je nujno treba razbremeniti, saj iz metropole dnevno poročajo o hudih prometnih zastojih, zaradi svoje lege je območje izpostavljeno poplavam, zaradi črpanja podtalnice pa se mesto hitro pogreza. Do leta 2050 bi se lahko pogreznila kar tretjina prestolnice.

Prvi stroji, s katerimi so začeli izsekavanje džungle, so svoje delo začeli sredi lanskega leta. Kljub obljubam, da bo mesto okolju prijazno, da bodo med gradnjo poskrbeli za zaščito ogroženega živalskega in rastlinskega sveta, prav tako pa bodo poskrbeli za dobrobit tamkajšnjih avtohtonih prebivalcev, po pol leta gradnje kaže prav nasprotno. Kot opozarjajo okoljevarstvene organizacije, sekajo gozdove, kjer imajo svoj habitat ogroženi orangutani. Prav tako opozarjajo, da tamkajšnji prebivalci izgubljajo ključno zemljo, na kateri živijo in se z njeno obdelavo tudi preživljajo.

Prestolnica, ki bo poimenovana Nusantara, kar v prevodu pomeni arhipelag, naj bi bila pravo nasprotje prenatrpane Džakarte. V mestu naj bi bilo več zelenja, gradnja naj bi bila okolju prijaznejša, prometna infrastruktura prijazna do uporabnika, mesto pa naj bi bilo do leta 2045 ogljično nevtralno. Vsaj tako obljublja vlada.

Načrti za novo prestolnico so veličastni. Za dva New Yorka naj bi bila velika, torej s površino okoli 1500 kvadratnih kilometrov (trenutna površina mesta Džakarta je okoli 700 kvadratnih kilometrov). Mesto naj bi imelo futuristično podobo, prevladovala pa naj bi zelena barva, ki naj bi jo predstavljali parki, gozdovi in vrtovi, kjer bi si prebivalstvo pridelovalo svojo hrano, zelene pa naj bi bile tudi stavbe. V načrtu je 'pametni' sistem obdelave odpadkov. Vodja projekta Bambang Susantono je za AP dejal, da se že od prvih načrtov dalje osredotočajo na prihodnost. "Razmišljati moramo dlje od tega, kar se dogaja danes, in se skušati spoprijeti s stvarmi, ki so futuristične," pravi.

Izgradnja nove prestolnice naj bi stala okoli 30 milijard evrov, kakšni bodo dejanski stroški, pa bo znano šele po zaključku gradnje.

Kaj razkrivajo načrti?

Medtem ko je območje novega mesta v večjem delu zaenkrat zgolj gradbišče, ki še zdaleč ne spominja na obljubljeno prestolnico, pa načrti razkrivajo, da bo mesto obkroženo z gozdovi, na strehah stavb bodo vrtovi, ulice bodo speljane skozi dolge drevorede, za sprehajalce bodo na voljo kilometri dolgih sprehajalnih poti, rekreacijska območja ob ribnikih in potočkih.

Gradnja stavb bo preplet modernih stolpnic in tradicionalne indonezijske arhitekture. Predsedniška palača naj bi bila zgrajena v obliki garude, mitološke ptice, ki je indonezijski državni simbol. Prav tako naj bi v mestno arhitekturo vključili tudi zgradbe, ki so značilne za območje, kjer bo stalo novo glavno mesto.

Vsaj tako velikopotezni so načrti.

Eden od načrtov nad gradbiščem, ki prikazuje, kakšna bo podoba dela prihodnjega mesta.
Eden od načrtov nad gradbiščem, ki prikazuje, kakšna bo podoba dela prihodnjega mesta. FOTO: AP

Trenutno stanje na gradbišču je sicer še zelo daleč od podob, ki jih razkrivajo načrti, a vodja gradbišča pravi, da poteka gradnja po načrtih in da je zgrajene že 14 odstotkov vse mestne infrastrukture. Na gradbišču je dnevno okoli 7000 gradbenih delavcev, ki živijo v zasilnih naseljih. V načrtu je, da bo predsedniška palača zgrajena do avgusta 2024, do takrat pa naj bi bilo zgrajeno tudi ostalo, saj imajo oblasti željo, da bi bila inavguracija 17. avgusta prihodnje leto, ko Indonezija praznuje dan neodvisnosti.

Ogromno gradbišče je deloma odprto za obiskovalce, vsaj na nekaj točkah, ki so označene s posebnimi QR-kodami. Če kodo poskenirate, se vam na telefonu naloži 3D podoba tega dela mesta. Kjer kode ni, pa so na voljo table z načrti in fotografijami.

Poseg v 'pljuča našega planeta'

Kljub opozorilom okoljevarstvenikov, da gre za grob poseg v zaščitena območja, pa je gradnja vendarle nekoliko bolj okolju prijazna. Tako so pred gradbenimi stroji in izkopi zavarovali bližnja drevesa, skrbijo, da so gradbeni dostopi minimalni, prav tako imajo že od začetka gradnje posebne vrtove oziroma rastlinjake, kjer vzgajajo rastline za nasaditev.

V tropskih gozdovih otoka Borneo živijo ogroženi orangutani.
V tropskih gozdovih otoka Borneo živijo ogroženi orangutani. FOTO: AP

A to okoljevarstvenike ne pomirja, saj so z gradbiščem posegli v eno od največjih in najstarejših območij tropskega gozda na našem planetu. Krčenje tropskih deževnih gozdov, ki jih imenujemo kar pljuča planeta, pa bo imelo dolgoročne posledice, opozarjajo. Otok Borneo, kjer bo stala nova prestolnica, je bil skozi desetletja že tako tarča krčenja gozdov na račun plantaž za pridobivanje palmovega olja, kar precejšen del tropskega gozda pa so posekali za rudnike premoga.

Poleg ogroženih orangutanov je območje dom še ene ranljive vrste, sončnega oziroma malajskega medveda. Kot opozarjajo zoologi, bo mesto prekinilo pomemben živalski koridor, zato bodo lahko posledice za število populacije tudi usodne. "Živali je treba najprej preseliti in šele nato začeti graditi," opozarjajo. Tega pa pristojni niso storili, saj se z gradnjo mudi. 

Malajski ali sončni medved
Malajski ali sončni medved FOTO: Adobe Stock

Zelena energija ali termoelektrarne?

Strokovnjaki so izrazili tudi pomisleke glede tega, kakšna bo energetska preskrba mesta. Medtem ko vlada obljublja, da se bo mesto zanašalo na sistem pametne energije, pa okoljevarstvenike skrbi predvsem možnost, da bi kratkoročno kot začetni vir energije lahko uporabili termoelektrarne, saj je na širšem območju kar nekaj rudnikov premoga.

Dejstvo je, da ima Indonezija velik energetski potencial za izkoriščanje bolj zelenih virov energije, kot so solarna, geotermalna, vetrna in druge, a žal je zaenkrat v energetski sistem le-te vključene zgolj okoli 12 odstotkov. 

Kljub temu, da je v načrtu izgradnja zanesljivega in učinkovitega javnega prometa, bo na drugi strani zaradi selitve prestolnice več letalskega prometa. Namreč Džakarta in Nusantara bosta oddaljeni kar 1300 kilometrov, zato bo ključna povezava med tema največjima mestoma letalska. 

Onesnaženje v Džakarti, sedanji prestolnici Indonezije, ki počasi 'tone' v morje.
Onesnaženje v Džakarti, sedanji prestolnici Indonezije, ki počasi 'tone' v morje. FOTO: Adobe Stock

Posebna skrb je sicer namenjena domorodcem, ki so zaradi gradnje že ostali brez deleža svoje zemlje. Oblasti obljubljajo, da jim bodo povrnile vso nastalo škodo in poskrbele za nadomestno zemljo, a ima avtohtono prebivalstvo velike težave z dokazovanjem lastništva, saj se je zemlja prenašala v družini iz roda v rod. Prav tako si večina ne želi stran. "Ne želimo se seliti, ne želimo, da premikajo grobove naših prednikov in selijo naša svetišča," opozarja vodja tamkajšnje skupnosti. Oblasti so lokalnim prebivalcem ponudile tri rešitve: denarno kompenzacijo, preselitev ali del lastništva v trgovinah, ki bodo v mestu. Hkrati pa upajo, da jih bodo uspeli prepričati, da je gradnja v dobro vseh. 

V to namreč verjame vodja projekta Susantono. "Nusantara je mesto prihodnosti. To bo živahno mesto in ne zgolj vladno."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
11. 03. 2023 14.52
+2
.brihtno./se spominjam knjige novinarja o bivanju ne visoko na severu okol leta 1955.bilo je tam malo mesto.imeli so podzemne rove ali ceste med zgradbami.ogrevane.pol so se tla stopila in mesto se je zacelo pogrezat v blatu.zgradili so novo naselje drugje.stavim da se je tudi stopilo"./enako bo tudi tole novo mesto kaj hitro postalo popolnoma enako zasvinjano.stavim./sicer pa mislim , da je cas ,ko bi ne smeli posekati niti enega zdravega drevesa. .ker morje je tudi ze tako zapackano..ce ne bo alg in dreves boste dihali Kaj
periot22
11. 03. 2023 14.15
+3
Se nedolgo življenjski prostor živalim zdaj mrtvo za povarjeno elito!
Brane123
11. 03. 2023 11.50
+6
Na podeželju pa Indonezijci še zmeraj delajo za pest riža. Jaz osebno mislim, da si človek ne zasluži drugega kot pa nuklearno apokalipso :)
brabusednet
11. 03. 2023 11.20
+4
Pri nas nas pa jeb ejo z električnimi avti in ne jest mesa,ker krave rigajo.Mora vse to hudič vzet.
Rudolf Maister
11. 03. 2023 11.12
+1
Ja to se dogaja povsod. Novinarji naj gredo na Rožnik in Golovec kjer đoko seka brez pravega vzroka. Golosek. Rad pomagam
asatan1986
11. 03. 2023 11.04
+8
Kar srce zaboli ob pogledu na tole 😞
flojdi
11. 03. 2023 14.54
+0
tito73
11. 03. 2023 10.41
+8
Mater so pametni! Za zeleno mesto posekajo pragozd! 🙄🙄🙄
kita 1111
11. 03. 2023 10.12
+6
Za zeleni prehod je treba nekaj naredit,tako da posekaš gozd
Lojze Biber
11. 03. 2023 09.28
-2
Odlični načrti. 👍
športnik66
11. 03. 2023 09.19
-19
Vsakih 20 let nas je za eno milijardo več. Ljudje pač rabijo prostor za živet. Na Zemlji je dovolj prostora za vse - ljudi in živali. Tako, da, bravo za pogumno potezo indonezijske vlade. Upajmo, da bodo šli čimbolj v eko-sistemsko ureditev mesta.
SAF1
11. 03. 2023 09.39
+9
V srednji šoli mi je en profesor povedal da zemlja lahko sprejme do 12 milijard ljudi, nas pa je že 8 milijard, bližamo se meji ko ne bo več prostora za ljudi, zraka bo zmanjkalo, ker dreves bo vse manj, da ne omenjam že tako hrana je vse dražja in nekje je tudi nimajo.
brabusednet
11. 03. 2023 11.23
-2
Torj so vojne pozitivne,kot tudi lakota.Zato nas golobarji peljejo v lakoto in nedostopnost do zdravnika,bravo.
škrga škrga
11. 03. 2023 09.05
+14
Pri marsikaterem projektu so obljubljali (naknadno) ogljično nevtralnost, pa se to ni zgodilo in tudi tukaj se ne bo. Ni logično, da prvo zgradijo mesto, nato pa ga prilagajajo okolju. Bodo že našli izgovore...
Definbahija
11. 03. 2023 08.57
+8
Nova Gorica. Srce Goriške? Zakaj? Tolk umetno mesto brez duše razn žjgna od stare Gorice. In pol se neki phajo proti starim mestom.
borjac
11. 03. 2023 08.55
+17
Indonezija šteje cca 250 milijonov ljudi, glavno mesto 11 milijonov, vse skupaj se utaplja v blatu, onesnaženju, ljudje se borijo za košček kruha, potem pa ti pride neki Šved iz EU in jim pridiga o zelenem prehodu, električnih avtomobilih, itd. ........... pa se pojavijo Ameriški politiki in Evropski Scholz, in jim pridigajo o Sankcijah proti Rusiji, 80% Indonezijcev ne ve niti kaj je Rusija in kaj je Ukrajina, potem jim pravijo o mrtvih v Ukrajini, in ko oni seštejejo, če so sploh sposobni svoje mrtve, zaradi lakote, nesreč, zastrupitev, notranjih vojn ..... ugotovijo da imajo oni doma več mrtvih kot jih je mrtvih v tej Ukrajinski vojni, sankcije, sankcije proti komu ?? zakaj ?? človeški kaos, človeške neumnosti in absurdi, kakšen zeleni prehod, če ne veš ali boš zvečer imel kaj za jesti, ali bodo tvoji otroci lačni.
sapphireitaly
11. 03. 2023 09.50
+8
Problem ni Sved, ki mu je mar za naravo. Problem je mentaliteta teh ljudi tam, ki stancajo po 10 otrok, nimajo pa denarja, da prezivijo niti enega.
bohinj je zakon
11. 03. 2023 08.47
+2
Ko so uničevali naravo (floro in favno) po Evropi - je vse bilo prav. Zdaj ko to počnejo po Afriki, Aziji in drugod - je veliki halo. Uničevanje........bogokletno. Najboljše bi torej bilo, da omenjeni še naprej živijo v kolibah iz trsja ali še boljše pod drevesi. Zahodna "civilizacija" bi to hotela videti.
Jun2
11. 03. 2023 08.39
+1
Ma gremo naprej.
Anion6anion
11. 03. 2023 08.29
+3
Kje so naravovarstveniki?
Mucamacaticataca
11. 03. 2023 09.26
-2
MatjazZafred
11. 03. 2023 08.24
+12
Ljudje smo dr. e. k. Oni ki to zanikate ste največji.
pager
11. 03. 2023 08.21
+2
upam da ni golob tega prebral ???
NOČNA MORA
11. 03. 2023 08.20
+11
in potem jok in stok ob hudih potresih, vetru, mrazu, vrocini, tornadih, orkanih itd.... eeee se premalo...
slimy12
11. 03. 2023 08.16
-4
sam gas miško