slab ukrep

29 narko kraljev in članov kartelov z letali pripeljali v ZDA: darilo Trumpu?

28. 02. 2025 08.59

Mehika je ameriškim oblastem izročila 29 oseb, povezanih z mehiškimi mamilarskimi karteli. Med njimi je tudi narko kralj Rafael Caro Quintero, ki je bil na FBI-seznamu najbolj iskanih zločincev. Quinteru pripisujejo odgovornost za brutalen umor in mučenje ameriškega agenta DEA leta 1985. V zaporu je preživel 28 let, a so ga nato predčasno izpustili na prostost. Po prihodu na svobodo je nadaljeval s preprodajo mamil in posledično znova pristal za zapahi.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Predlog nepremičninskega davka – všečna kazen za najbogatejše?

25. 01. 2025 12.57

Do danes je finančno ministrstvo zbiralo odzive in komentarje na predlog izhodišč nepremičninskega davka, ki naj bi ga po načrtih uvedli že prihodnje leto in bi v državno blagajno letno prinesel 600 milijonov evrov. Z njim želijo lastnike praznih stanovanj in hiš spodbuditi k dolgoročnemu oddajanju, kar naj bi umirilo vrtoglave najemnine. Hkrati pa bi z zbranimi sredstvi razbremenili delo. Toda že sama izhodišča so naletela na številne kritike.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic

29. 10. 2024 08.16

Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'

19. 04. 2024 14.15

Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

'Ni bilo zračnega napada, le neuspel in sramotno slab poskus z droni'

19. 04. 2024 10.07

Izraelski povračilni ukrep proti Iranu je bil zelo kratkotrajen in omejen. Izraelski The Jerusalem Post poroča, da Izrael zaradi strateških razlogov ne bo sprejel odgovornosti za napad. Na drugi strani Iran zanika, da je napad povzročil kakršnokoli škodo, napad pa je Teheran označil za "neuspel" in "sramotno slab." Mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA je sporočila, da ni bilo poškodb na jedrskih objektih v Iranu.

Burno zaradi zapisnika o odvzemu goveda: 'To je vmešavanje v postopek'

21. 11. 2023 06.02

Opozicija vladajoči koaliciji očita, da je odvzem goveda kmetu iz okolice Krškega rezultat sprejetja novele zakona o zaščiti živali, ki je po mnenju SDS uperjen proti kmetu in zasebni lastnini. Ravno dikcija novih členov zakona pa odpira možnosti takšnim načinom odvzema živali, kot jih sedaj vidimo v praksi. Je inšpekcija prekoračila pooblastila, je nov zakon posledica takšnega odvzema govedi? V vladajoči koaliciji odgovarjajo, da novela zakona nima nič z odvzemom. V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočili prvopodpisana pod zakon, poslanka SD Meira Hot, in poslanka NSi Vida Čadonič Špelič.

Policija letos prijela že 275 tihotapcev; nadzor krepi na najbolj obremenjenih mestih

27. 09. 2023 09.11

Slovenska policija zaradi nezakonitih migracij zaostruje nadzor na meji s Hrvaško in je zjutraj okrepila svoje delo na območjih PU Novo mesto in PU Koper. Minister Poklukar je poudaril, da ne gre za vzpostavitev notranje kontrole, pač pa za okrepljene izravnalne ukrepe na točkah, kjer so številke nezakonitih prehodov meja najvišje. Policisti ocenjujejo, da ponovna uvedba mejne kontrole niti ne bi bila učinkovita. Njihove aktivnosti bodo tako še naprej usmerjene v odkrivanje tihotapcev in čezmejne kriminalitete. Prav danes je naš fotograf na meji pri Rigoncah ujel, kako so policisti prijeli skupino migrantov.

Vlada bo namenila dodatnih 26 milijonov za zamenjavo starih kurilnih naprav

13. 06. 2023 13.44

Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo vrednost projekta zamenjave starih z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami, ki je del načrta razvojnih programov 2023–2026, povečala z 89,5 na 115,3 milijona evrov. Obdobje izvajanja projekta ostaja do konca letošnjega leta.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Po covidu porast duševnih stisk. 'Vsakršna oblika nasilja je nesprejemljiva'

09. 05. 2023 09.34

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec so napovedali več aktivnosti za zagotavljanje varnega okolja v slovenskih šolah. V pripravi je več zakonov s področja duševnega zdravja, Mesec pa je napovedal tudi administrativno razbremenitev centrov za socialno delo. Bešič Loredan je povedal, da podpira vključitev vprašalnika o duševnem zdravju v dijaški sistematski pregled, a je po njegovih besedah problem v soglasju staršev.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'

25. 03. 2023 07.00

"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Boštjančič meni, da je sistem plač v javnem sektorju slab

04. 02. 2023 09.03

Finančni minister Klemen Boštjančič meni, da je sistem plač v javnem sektorju slab. Odgovor vidi v celoviti prenovi sistema, s katero se bo zagotovila tudi večja učinkovitost. Sindikati naj se zato na vlado ne obračajo le z zahtevami za višje plače, ampak tudi s predlogi za povečanje učinkovitosti, je dejal.

Švarc Pipanova: Dodatek k plačam moramo pretehtati, o višini ne moremo govoriti

02. 02. 2023 12.44

Vlada je iz zakonodajnega postopka umaknila predlog Zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev, po katerem bi sodniki in tožilci od januarja prejemali mesečni dodatek v višini 600 evrov. Pristojna ministrica je dejala, da so se za umik odločili predvsem zaradi pomislekov Zakonodajno-pravne službe DZ. Na kakšen način bodo reševali težavo, bo znano v prihodnjih dneh. Sodniško društvo umik zakona o začasnem dodatku medtem razume kot začasen zaplet.

'Treba je najti pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in nikomur dali potuhe'

27. 08. 2022 08.15

Brezplačna malica trenutno pripada učencem iz družin, kjer mesečni prihodek na družinskega člana ni višji od 591 evrov. Ker gredo cene hrane navzgor, je Inštitut 8. marec predlagal brezplačna kosila v šolah za vse učence. To bi po ocenah šolskega ministrstva državni proračun stalo 88 milijonov letno. "Da bodo politiki našli pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in da hkrati tistim, ki lahko zlahka obvladujejo situacijo, ne bi dajali potuhe," upa ravnatelj Marjan Gorup. "Vedno, ko določamo arbitrarno mejo, del tistih, ki so prikrajšani, odpade," medtem pravi Nika Kovač.

Bobnar: Niti žica niti ograja ne moreta preprečiti migracij

19. 08. 2022 12.42

V zadnjem času poslanci opozicije pogosto opozarjajo, da se je drastično povečalo število migrantov, ki nezakonito vstopajo v našo državo, in da imajo prebivalci na južni meji polna dvorišča migrantov. Vladi očitajo, da s podiranjem ograje državljane izpostavlja nevarnosti, pa še celo Evropo zraven, ker da nas ogrožajo ilegalni migranti. Gre za navadno politično manipulacijo, pa odgovarja notranja ministrica Tatjana Bobnar.

'EU bi ob upravičenih kritikah Madžarske morala videti tudi soodgovornost za razmere'

16. 04. 2022 07.12

Odločitev Evropske komisije, da sprejeme ukrep o omejitvi financiranja Madžarske, še vedno odmeva v evropskem in slovenskem političnem prostoru. Opozicijske stranke podpirajo odločitev komisije in izražajo nasprotovanje t. i. iliberalnemu dojemanju demokracije v Budimpešti, medtem ko v delu koalicije ocenjujejo, da je Bruselj čakal na izid madžarskih volitev in nato takoj začel s postopkom. Največja vladna stranka, ki goji tesno zavezništvo z madžarskim vodstvom, na naša vprašanja glede sankcij komisije ne odgovarja.

So tudi vaš dom obiskale Golaznice iz Kotnega Dola?

15. 12. 2021 00.15

Svež in čist zrak v naših domovih je ena od pomembnejših stvari, ki nam omogoča zdravo in kakovostno bivanje. Tega se včasih zavemo prepozno (ob pojavi kondenzata na oknih, plesni v vogalih ali ob slabih vonjavah, ki ostanejo po kuhanju), kar pomeni, da v svoj dom nenamerno spustimo Golaznice iz Kotnega Dola. Poglejmo, kdo so, kako nepovabljeni gosti pridejo v naše domove ter kako se jih lahko znebimo.

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave

13. 11. 2021 14.56

31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

So šole pripravljene na hkraten pouk v šolah in na daljavo? Kustečeva: Morajo biti

12. 11. 2021 22.57

Učenci se bodo morali od prihodnje srede samotestirati, starši bodo morali dati pisno soglasje. Učencem, ki se ne bodo samotestirali, se vstop v šole začasno prepove, izobraževali se bodo na daljavo. Njihovi starši pa ne bodo upravičeni do plačane odsotnosti od dela. Kako nove ukrepe komentira šolska ministrica Simona Kustec in ali so šole pripravljene na dodatno delo - šolanje v učilnici in na daljavo? Kustečeva odgovarja, da na to morajo biti pripravljene. Ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc pa poudarja, da gre za izjemnem zgodovinskem trenutku človeštva ter da od staršev in učencev pričakuje, da bodo pri spoštovanju ukrepov sodelovali.

Po pozivu na protest profesorico vabijo na delo na covidne oddelke

10. 11. 2021 15.03

Slovenska raziskovalka in profesorica Brigita Skela Savič, ki poziva k udeležbi na petkovem protestu, je sprožila plaz ogorčenja. Mnogi ji očitajo brezbrižnost do preobremenjenega zdravstvenega osebja in nezavedanje resnosti stanja v naši državi. A sama vztraja, da ne poziva h kršenju ukrepov, pač pa k protestu proti zgrešenim vladnim ukrepom. V strokovnem združenju medicinskih sester njen poziv na protest označujejo za neetičen ter jo namesto na protest pozivajo na delo na covidne oddelke.

Logarjeva: Po trgovinah vidimo ljudi, ki sploh nimajo mask ali pa jih nosijo pod brado

23. 10. 2021 07.00

Covidne razmere v Sloveniji se slabšajo, zanimanje za cepljenje je upadlo, strokovna svetovalna skupina za drug teden priporoča "mini lock down". Premier Janša še zaostruje retoriko, da bo treba spet zapirati javno življenje in gospodarstvo, dokazil PCT, ki jih vse več ponarejajo, ponekod sploh ne preverjajo, če že, le od daleč – če ga imate. Kje smo zdaj, nas to zimo glede na širjenje spet nove delta različice, tudi v Veliki Britaniji, čaka novo popolno zaprtje države? O tem smo v oddaji 24UR ZVEČER govorili z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

Zmerjanje, kletvice, grožnje: 'Ljudje ne razumejo, da smo vsi na istem čolnu'

29. 09. 2021 06.00

Pred dvema tednoma je v veljavo stopil vladni odlok, po katerem pogoj PCT potrebujemo tako rekoč povsod. Čeprav gre predvsem za politično odločitev, se v praksi kaže, da njeno breme velikokrat nosijo predvsem tisti, ki s sprejemanjem ukrepov nimajo nič. Govorili smo z Ano, receptorko v zdravstvenem domu, varnostnikom Rokom, prodajalko na bencinskem servisu Ines in natakarico Anjo. Povedo podobno: ljudje večinoma razumejo, da je preverjanje pogoja pač postalo ena od njihovih delovnih nalog, vsak dan pa se najde vsaj eden, ki vso jezo in gnev strese nanje – in delo v takšnih razmerah je včasih že na meji znosnega.

'Počutil sem se kot govno. Spraševal sem se, zakaj sem temu svetu v napoto'

19. 09. 2021 07.00

Delavsko okolje, finančna stiska, družinsko nasilje, smrt najbližjih, metanje mladoletnika na cesto, življenje na ulici, spanje v kleteh in na podstrešjih blokov, nočne vožnje med končnimi postajami avtobusnih linij, pretepi, kraje, kazni, sodišča, vzgojni zavodi in na koncu prevzgojni dom. Adis Mujkanović in Besmir Racaj sta še kot najstnika izkusila institucionalizacijo, spoznala njen sistem in se čez nekaj let postavila na svoje noge. Danes, ko gledata nazaj na zavodsko življenje, sta hvaležna za pridobljene izkušnje, čeprav so bile te včasih tudi zelo neprijetne in boleče.

'Turistični boni so zelo slab ukrep, ki je pokvaril slovensko tržišče'

05. 06. 2021 07.00

15 mesecev se že vleče. Mnogi lansko poletje zaradi razmer, čeprav je bilo manj okuženih kot letos, niso šli na dopust. Letos ga zato potrebujemo še bolj. A kam, da bo čim bolj varno? Kako priti tja, glede na to, da se pogoji za prestop meja lahko tudi tedensko spreminjajo? Sploh dokler nimamo t. i. digitalnega zelenega potrdila? Kje sploh najti prave in aktualne informacije?

Namesto prepričevanja ljudi v koristnost mask je vlada raje stavila na represijo

04. 05. 2021 15.16

Po odločitvi Višjega sodišča v Kopru, ki je presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška, se odpira veliko dilem. Kaj to pomeni za vse izrečene kazni, kakšne bodo pravne in finančne posledice za državo, kaj to pomeni z epidemiološkega vidika? Pravnik Pirnat opozarja, da prepričanje, da lahko vlada nekaj predpisuje z odloki, ne da bi za to imela zakonsko podlago, vodi v erozijo pravnega sistema. Epidemiologinja Kraigherjeva pa izpostavlja predvsem slabo komunikacijo vlade, zaradi katere ni zaupanja v odloke.

Dijak: Naše zborovanje nima političnega ozadja, hočemo le nazaj v šolo

03. 03. 2021 06.00

Dijaki, ki so protestirali in zahtevali vrnitev v šole, so dobili vabila na sodišče zaradi kršenja zakona o nalezljivih boleznih. SD je pozval k amnestiji dijakov, premier Janez Janša pa jim je odgovoril, da morajo prav oni prevzeti odgovornost za ravnanja, ki so jih povzročili z javnim hujskanjem zoper ukrepe, in naj zberejo denar ter plačajo globe. Sporočilo ene od dijakinj, ki je protestirala za vrnitev v šolo, pa je: Simona Kustec ni več naša ministrica.

'Prisilno' upokojevanje: ustavno sodišče naj bi zadržalo izvrševanje spornih členov

22. 02. 2021 15.32

Spomnimo, sindikati so januarja vložili zahtevo za presojo ustavnosti in začasno zadržanje izvrševanja dveh členov iz sedmega protikoronskega zakona, na podlagi katerih bi lahko delodajalec zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, odpovedal delovno razmerje brez razloga. Po naših informacijah bo ustavno sodišče pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvrševanje teh dveh členov.