Slovenija

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave

Ljubljana, 13. 11. 2021 14.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Tadeja Voščun
Komentarji
25

31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

Že pred krompirjevimi počitnicami so učitelji učence opozarjali, naj se spočijejo in počasi začnejo z učenjem, saj v naslednjih mesecih sledijo preverjanja znanja. Zato so se nekateri učenci že med počitnicami organizirali in pričeli z učenjem. "Predmete smo razdelili po dnevih in jih počasi ponavljali," razlaga Karin, mama devetletnega Teodora. Tudi malček potrdi, da se je in se še vedno uči vsak dan po eno uro. Pri tem mu pomagajo domače naloge, ki jih rešuje sproti. Pa tudi: "Mami mi naredi teste in postavlja vprašanja." Karin pravi, da je Teodor na ocenjevanje dobro pripravljen, kakšni pa bodo rezultati, se bo pokazalo v naslednjih dneh. 

Teodor pravi, da v šoli najbolj uživa pri tehniki, ker je praktična.
Teodor pravi, da v šoli najbolj uživa pri tehniki, ker je praktična. FOTO: Shutterstock

Učitelji pravijo, da tako kot vsako leto imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Učiteljica zgodovine Anita Mirjanić pravi, da je pomembno, da se učne težave hitro zazna in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka."

Pomembno je, da učenci snov razumejo

Mirjanićeva opaža, da se učenci ne znajo učiti, nimajo razvitih veščin učenja in imajo včasih izkrivljeno podobo o tem, koliko znajo. "Včasih so njihova pričakovanja zelo visoka, izplen pa slab. Na naši šoli že nekaj let poteka projekt Učenje učenja." Na teh delavnicah učencem predstavijo različne tehnike in metode učenja, pomnenja ter utrjevanja snovi. 

Anita Mirjanić, učiteljica zgodovine
Anita Mirjanić, učiteljica zgodovine FOTO: VOYO

Ker Anita uči zgodovino, pravi, da je pomembno, da učenci snov razumejo. "Torej pomembno je, da razumejo čas, v katerem se je kaj zgodilo, kaj so bili vzroki za dogodek in kakšne so bile posledice. Če se dogodek še aktualizira, torej poveže s sedanjostjo, bo učencem lažje, saj imajo s tem izkušnjo." Dejstvo pa je, da če učenec snov razume ne glede na to, za katero snov gre, mu bo lažje in bo potreboval manj časa za učenje. Učencem na srce polaga, da se naj ne učijo na pamet, ker to večkrat vodi v razočaranje pri ocenjevanju znanja, saj manjka razumevanje. "Pri utrjevanju si naj otrok odgovori na vprašanja, kot so zakaj, kaj so vzroki, kaj so posledice ipd."

'Pomembno je, da učenci snov razumejo'
'Pomembno je, da učenci snov razumejo' FOTO: Shutterstock

Tako Mirjanićeva kot tudi učiteljica Nina Oblak se strinjata, da starši lahko na zabaven način pomagajo učencu pri učenju. "Lahko skupaj izdelate didaktično igro in jo igrate. Z otroki pojdite na sprehod in se o snovi pogovarjajte. Včasih je pomembno, da otroku pustite, da se uči sam v miru." Zelo pomaga predvsem, če ima otrok načrt. Tako točno ve, kdaj je čas za učenje, igro, gledanje televizije in spanje. Predvsem pa Oblakova nagovarja starše, naj se zavedajo, da so otroku vzor. "Učenje naj bo prijetno in naj ne predstavlja prevelikega bremena."

Na kakšen način pa učencem približajo snov, da si jo ti lažje oziroma boljše zapomnijo? Mirjanićeva razlaga, da je to odvisno od učne snovi same, da pa imajo mlajši učenci radi kartončke, igre spomina in vlog ali doživljajsko učenje. Pri starejših opaža, da prisegajo na klasična utrjevanja ali na utrjevanje skozi debato, kjer vrednotijo dogodke ali osebe, razmišljajo o tem, kako bi sami ravnali v situaciji. 

Oblakova pravi, da so lahko učitelji in učenci pri utrjevanju snovi lahko zelo ustvarjalni. "Pomembno je, da vemo, kaj utrjujemo in to izpeljemo na zabaven in drugačen način." Sama z učenci snov utrjuje predvsem tako, da morajo najmlajši poleg možgančkov uporabiti tudi svoje telo. "Na primer delo po postajah, štafeta, izdelovanje iger ali igra vlog."

Nina Oblak, učiteljica na razredni stopnji
Nina Oblak, učiteljica na razredni stopnji FOTO: VOYO

 'Trenutna situacija v šolstvu ni ugodna'

Oblakova ugotavlja, da trenutna situacija v šolstvu ni ugodna. Večina učiteljev si prizadeva, da bi bile šole odprte. "Hkrati smo učitelji zaskrbljeni, saj delo pod takimi pogoji in s takimi ukrepi marsikaterega učenca postavi v nelagoden položaj. Pomembno je, da se učitelji zavedamo naše vloge in ne glede na vse delamo v dobrobit otrok."

Šolsko leto se je začelo v učilnicah in ob ponovnih zaostrovanjih ukrepov so šole ostale odprte, za kar se je zavzemala tudi šolska ministrica. Očitki nekateri staršev pa letijo predvsem na to, da se okužbe drastično širijo ravno v šolah. Mirjanićeva pravi, da prav vsi, ki so del šolskega sistema, želijo pouk v šolah. "Upoštevanje epidemioloških ukrepov je postalo del vsakdanjega življenja in učenci so se temu zelo hitro prilagodili. Osebno menim, da je šole lažje zapreti kot nato odpreti, ker virus bo med nami najverjetneje še nekaj časa."

Prav tako razlaga, da so raziskave, ki so bile opravljene med učenci v času zaprtja potrdile, da učenci pogrešajo razlago učiteljev, druženje in šolski utrip, tako da je šola na daljavo lahko skrajni ukrep. Pomembneje se ji zdi upoštevanje ukrepov in prizadevanje vseh, da ostanejo zdravi in v šoli. Pravi, da je prednosti v šoli ogromno. "Od same socializacije otroka, razlage v živo do skupinskega in izkustvenega učenja, da o tem, da je doma nemogoče izvajati eksperimente, peti v zboru, slikati na platno ali skakati čez kozo ne izgubljam besed."

Dodaja, da so pomembni tudi drugi vidiki šole, ki niso v prvem planu, a so zelo pomembni: prva simpatija, prijateljstva, učenje reševanja konfliktov, medsebojno tekmovanje in sodelovanje ter izkušnje empatije. Oblakova Letos uči drugi razred, najmlajše, pri katerih pa opaža, da večjih odstopanj v znanju ni zaznati. Seveda so učenci na začetku leta potrebovali več časa, da so se navadili na šolo in šolsko delo. Ugotavlja, da je bilo takrat zaznati primanjkljaj predvsem pri zbranosti, pozornosti in organiziranosti. "Več časa smo potrebovali tudi za utrjevanje poteznosti in prepoznavanja črk, saj so v prvem razredu večino črk spoznali na daljavo."

Največ pomanjkljivosti vidi v komunikaciji in prilagajanju, saj so bili učenci prejšnje šolsko leto delati od doma, kjer so večini pomagali starši. Razredna dinamika pa je drugačna pravi, saj morajo učenci počakati, se prilagoditi in tudi pomagati. "Verjamem, da jih bodo izkušnje naučile tudi to."

Tudi Karin se strinja, da je šolanje v šolah bolje kot od doma, saj učitelji na pravi način razložijo snov, starši pa so tukaj zgolj za pomoč in utrjevanje. Pri šoli na daljavo je bil seveda večji del bremena preložen na starše. Teodora pusti samega, da se v miru in tišini uči ter ponavlja snov. Ko pa se približuje ocenjevanje mu običajno sestavi test, največkrat pri matematiki in slovenščini, pri ostalih predmetih pa ga ustno preverja. V zadnje pol leta pravi, da so največkrat vadili poštevanko. "Ker jo bo moral znati celo življenje in že nas so učili, da če te nekdo zbudi sredi noči, moraš poznati odgovor na zastavljen račun. Najpogosteje ustno preverjam znanje otroka, besedišče tujih jezikov pa najpogosteje ponavljamo skozi igro ali pa med vsakdanjimi opravili."

Velik primanjkljaj zaznava tudi pri obisku predstav in podobnih ustanov, saj učenci niso imeli možnosti, da bi z razredom obiskali na primer lutkovno gledališče, kakšen muzej in znanje pridobivali tudi s tega vidika. Zato pa je predvsem krivo zaprtje šol prejšnje šolsko leto. 

Resnozabavna spletna učilnica 5ka

Učenci svoje znanje lahko utrjujejo tudi s spletno zabavno učilnico 5ka, ki je dostopna na VOYO. Mirjanićeva pravi, da je 5ka dobra, ker nima balasta, ampak je osredotočena na bistvo. "Poleg tega s(m)o vsi učitelji, ki s(m)o soustvarjali 5ko, zelo ustvarjalni. Učenje ni samo dolgočasna snov, ki nima smisla. Učenje s 5ko je razumljivo in predvsem prikazano na zelo doživet način."

Učencem in njihovim staršem jo priporoča zato, ker na zabaven in jedrnat način ter podprt s slikovnim gradivom razloži snov. "5ka je lahko odlična uvodna motivacija ali utrjevanje predelane snovi. Zakaj bi moralo biti učenje resna stvar, če pa je lahko zabavno in zanimivo. In prav to je 5ka." Oblakova vsem otrokom priporoča, da si naj namesto risanke ogledajo 5ko, saj je zabavna in poučna. Otrok si sam izbere predmet in snov, ki mu dela preglavice in jo začne utrjevati.

5ka na Voyo
5ka na Voyo FOTO: VOYO
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

real sociedad
13. 11. 2021 16.30
-1
to testiranje otrok je zato, ker rabijo 30 do 60 dni (pranja možganov) da pripravijo starše in otroke na cepljenje!vključujoč ta tekst!
vvvilice
13. 11. 2021 16.29
+3
Idealen čas za konkretno prenovo kurikuluma, ker dosedanji šolski sistem je čas povozil pred 4 desetletji, vem ker imam otroke in vnuke, sem na tekočem.
ad21
13. 11. 2021 16.20
+3
Zgodovina je predmet, kjer se največ uči na pamet. Koristi skoraj nič , morda za križanko ali kakšen kviz. Bistvo naj bo naučiti otroke , da ne delajo napak kot so jih že storili drugi. Ne gre tako, da bi se učitelji prilagodili , prilagajajo in pomagajo naj starši ! Tudi tisti, ki ne morejo ! Kdo bo naučil otroke kako se učiti ?
real sociedad
13. 11. 2021 16.18
+0
Ha,ha, župniki pri maši in pri verouku ne rabijo PCT test! a lahk v gofljo otroka dajejo tisti oblat pr maši in učijo brez PCT pogoja učence do 16 leta starosti?. pa tudi učenci verouka ne rabijo testiranja! uffff, kok vas vozi ta janezek!
vpp20
13. 11. 2021 16.15
+8
Z napovedovanjem spraševanja se je razširila navada učenja v zadnjem hipu in to traja že najmanj 30 let. Mi nikoli nismo vedeli, kdaj bomo pred tablo, zato smo morali vsaj v grobem sproti predelati snov. Ko je bil vprašan kdo drugi, smo morali sedeti pri miru im molčati , zato nam je hote ali nehote tudi pri tem kaj ostalo v glavi. Tako pridobljeno znanje je tudi dalj časa ostalo v spominu.
asatan1986
13. 11. 2021 16.30
-1
Je pa bil ta nacin mnogo, mnogo bolj stresen.
Bpultimate
13. 11. 2021 15.54
+3
Otroci bodo dobili frustracije, od testov in mask...zaradi siljenja učiteljev in ravnateljev...
Francoz7
13. 11. 2021 15.47
+7
Mislite sprotno pranje možganov ker otrok ne učite nič pametnega sam to kar rečejo strici
Ni uazn
13. 11. 2021 15.45
+1
Kak se naj sproti ucim ce mam tedensko 2 testa ze tak al tak, ste butasti usi skup al ja?
F-e-a-r
13. 11. 2021 15.56
+5
Covidus
13. 11. 2021 16.22
+1
real sociedad
13. 11. 2021 15.30
-2
učitlji začnite štrajkat in da se ne greste več te fukaruje! procentualšek vam bo čez 2 tedna nabil Pc!
Prinašalec
13. 11. 2021 16.16
+1
Real",....kaj bi strankami, hebe se njim, imajo lahko delo in lepo plačilo, da o dopustu ne govorim, 3 mesece.
baab
13. 11. 2021 15.25
-3
Cepljen učenec, srednja šola, test v šoli je bil pozitiven. Zdej pa pazite tole: vsi necepljeni(!!!) učenci gredo v karanteno in šolo na daljavo, ostali normalno nadaljujejo ... Kje je logika?! Kaj od teh potez stroke in šolnikov je logičnega?! Čisto nič! Nihče ne bo o tem poročal. Lp
Wackz
13. 11. 2021 15.23
+12
Dijak srednje šole tu... Ne vem kdo se ima voljo uciti sproti ko imamo 16 predmetov in min 43 ur na teden... Ucimo se pa stvari, ki so za zivljenje popolnoma irelevantne
dule100
13. 11. 2021 15.26
-4
No ti srednje šole od znotrej še nisi videl! 😜
katalizatorček
13. 11. 2021 15.20
+8
Učite v šoli tudi prakso ne samo učenje,ki je večinoma čist brez veze
ParleVuFranse
13. 11. 2021 15.17
+10
Lepo vas prosim, kaksne frustracije v osnovni soli, petke letijo levo in desno, da dobis stirko mora ze orenk zastekat. Nasa generacija je morala garati, da si po Gallusovi krivulji dobil eno izmed stirih petic v razredu. Imeli smo celo dva, ki sta ponavljala razred, si lahko mislis? Danes bi te debelo gledali, ce reces da v OS obstaja tudi ponavljanje razreda
Mehtilda
13. 11. 2021 15.29
+5
Ne vem, katera generacija si ti, predvidevam, da taka kot jaz, ko nas je bilo v razredu 4,5 odličnjakov in to je to. Res pa je tudi, da je bilo popolnoma vseeno, a si imel vse 5 , al ne, al 4, točk ni bilo. Če si se odločil za gimnazijo, si pač šel. V najslabšem primeru si se kasneje prepisal. Letos pa npr učenec, ki je bil v 7,8 in 9. razredu prav dober, sploh ni mogel. In ja, seveda mi je jasno, da niso gimnazije edine šole in blablabla, ampak npr. da si je ta otrok želel v gimnazijo, da je šele proti koncu 9. razreda malo bolj dozorel in šolo začel jemati resno. Sicer je pa tudi z vpisi na študij križ, za študij babištva ali pa za vzgojiteljico rabiš več pik kot za medicino. Pa je marsikaj drugega bolj pomembnega kot biti odličnjak, ampak žal štejejo samo pike, pike in pike povsod. In mimogrede, ne vem, če je to na vseh OŠ tako, na OŠ moje hčere so vsako leto dobili kakega ponavljalca (od 6. razreda naprej)
dule100
13. 11. 2021 15.33
No ti se s peticami ravno nisi hvalil! Še nisem slišal, da pri glazbi obstaja Gallusova krivulja! 🙉🙉
25.maj
13. 11. 2021 15.16
+8
ENO SAMO JAMRANJE, SAMO DA NE BI NIČ DELALI
Mehtilda
13. 11. 2021 15.31
+0
ti si pa verjetno rojen leta 1918 in vidiš samo sebe in svoje trpljenje in se ti zdi, da bi morali še zobe vleči brez lokalne narkoze ven, ne pa krneki...injekcije...sami pomehkuženci
LeeLee
13. 11. 2021 15.13
+0
Dejmo se kaksen clanek zakaj ni dobro 3x tedensko porivati palcko v nazofarings…
Bpultimate
13. 11. 2021 15.11
-3
Frustracije otrokom boste sedaj povzročali z testi in maskami učitelji in ravnatelji...v čem je smisel testiranja, če so negativni torej zdravi v razredu pa v maskah.
planinec123
13. 11. 2021 15.11
+2
Komedija. Učiteljica zgodovine: uf, kako izobražena! Alo, najprej morate vedeti, da je po osamosvojitvi Slovenije prišlo do drastičnega padca zahtevnosti formalnih stopenj izobrazbe in to za celi dve stopnji in celo več. Smo v eri, kjer nastopajo mladi in "izobraženi",l 8n razvajeni, pa tudi sicer so "izobraženi" po devedesetih prejsnjega stoletja zgolj senca nekdanje izobrazbe. Popolen izobrazbeni fijasko imamo.