oskrba starejših

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?

08. 04. 2025 20.22

Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Zaradi kemičnega onesnaženja že peti dan brez pitne vode

01. 04. 2025 20.24

V Logatcu je približno 600 prebivalcev že peti dan brez pitne vode. Vzrok: kemično onesnaženje. Zakaj točno, še ni jasno. Policija pa preiskuje sum kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode. Domačini so razburjeni, saj vode kljub današnjemu rahlo boljšemu rezultatu analize, še vedno ne smejo uporabljati niti za osebno higieno niti za pranje perila. Civilna zaščita je na določenih mestih po Logatcu postavila kontejnerje z vodo. Občina pomaga tudi tako, da lahko prebivalci v bližnji osnovni šoli lahko perejo posodo, tuširajo se lahko v športni dvorani. Brez vode so tudi v domu starejših občanov, vodo jim vozijo gasilci.

Analize vode v Logatcu pokazale sledi detergentov, benzotriazola, kislin in amin

29. 03. 2025 19.09

Komunalno podjetje Logatec uporabnike obvešča, da zaradi onesnaženja še vedno velja prepoved uporabe pitne vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno, vključno s pranjem perila. Voda se lahko uporablja samo za sanitarne namene. Laboratorijska preizkušanja vode iz vodovodnega sistema so namreč potrdila prisotnost anionskih detergentov, benzotriazola, kislin in amin. V primeru morebitnih zdravstvenih težav se zglasite pri izbranem osebnem zdravniku ali dežurni službi zdravstvenega doma.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Oskrbnine v domovih bodo višje za 0,7 odstotka

21. 02. 2025 12.41

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je določil, da bo letošnja redna letna uskladitev oskrbnin v domovih za starejše s 1. marcem v višini 0,7 odstotka, tako da ne bodo sledile 15-odstotnemu dvigu stroškov dela. Potencialni dvig oskrbnin zaradi dviga plač je ministrstvo že preprečilo z nedavno novelo zakona o dolgotrajni oskrbi.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

30. 09. 2024 18.39

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja

15. 06. 2024 08.03

Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

Janša: Tisti, ki izključujejo, so dobili svojo lekcijo

09. 06. 2024 21.11

Začasni izidi evropskih volitev po polovici preštetih glasovnic kažejo, da je SDS osvojila štiri poslanske mandate. Janez Janša je v prvem odzivu dejal, da so rezultati pokazali, da je vladna koalicija na teh volitvah poražena. "Tranzicijska levica takega poraza v Sloveniji še nikoli ni doživela in upam, da bo to sporočilo sprejeto." SDS bo sicer vložila pritožbo na Državno volilno komisijo, saj so bila nekatera volišča na predčasnem glasovanju po njihovem nezakonito organizirana, ker niso bila na ozemlju volilnega okraja

Zakaj je trajalo tako dolgo, da je 59-letnik dobil potrebno pomoč?

30. 01. 2024 19.04

Kako je mogoče, da odrasel moški iz postelje po bolezni ne vstane štiri mesece, leži v svojem domu in to v človeka nevrednih razmerah, pa se zdi, da se nanj ni spomnila nobena institucija v državi, pa jih nimamo malo? S tem vprašanjem smo se odpravili na teren in znova obiskali 59-letnega Andreja iz Kočevja. V kako boljših razmerah živi le dan po veliki čistilni akciji?

Skupaj za kakovostnejše staranje

01. 12. 2023 09.59

Projekt izgradnje družbenega gibanja: starejšim prijazna točka za kakovostnejšo reintegracijo starejših.

Število starejših od 65 let v Evropi bo kmalu preseglo število mlajših od 15 let

12. 10. 2023 07.53

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v objavljenem poročilu o zdravem staranju opozorila, da bo v letu 2024 v Evropi število ljudi, starejših od 65 let, preseglo število mlajših od 15 let. Ob tem je podala več priporočil in pozvala k izboljšanju ukrepov za zagotavljanje zdrave starosti.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Bo država prenehala kriti del stroškov v domovih za starejše?

30. 07. 2023 20.21

Slaba novica za starejše in njihove svojce. Zdi se namreč, da je podražitev oskrbnin v domovih za starejše neizogibna, saj ministrstvo za solidarno prihodnost ni uspelo prepričati finančnega ministrstva, da bi podaljšali interventni zakon, s katerim je država krila del stroškov dela v domovih. "Zahtevamo pomoč države," so jasni v Skupnosti socialnih zavodov. Če je ne bo, bodo morali domovi, kot pravijo, zvišati cene oskrbnin.

Julija se bodo podražile oskrbnine v domovih za starejše

19. 07. 2023 13.24

Interventni zakon, s katerim je država domovom za starejše iz proračuna subvencionirala del stroškov in dvig oskrbnin omejila na največ 4,5 odstotka, se je konec junija iztekel. V domovih opozarjajo, da se dvigu oskrbnin julija ne bodo mogli izogniti. Ministrstvo za solidarno prihodnost jim je določilo zgornjo mejo dovoljene podražitve.

Kaj prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi?

18. 07. 2023 18.59

Državni svetniki odločajo o vložitvi pobude za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki sistemsko ureja področje dolgotrajne oskrbe, prinaša pa tudi nove obremenitve plač in pokojnin, je državni zbor že sprejel. Veljati bo predvidoma začel z novim letom, največ novosti pa bo prineslo leto 2025. Takrat bodo vsi, ki sami ne zmorejo skrbeti zase, na centrih za socialno delo prejeli osebni načrt storitev.

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi

17. 07. 2023 11.31

Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'

27. 06. 2023 09.43

Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi

26. 06. 2023 15.25

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Ustanovljena seniorska organizacija Gibanja Svoboda: 'Glas in avtonomija starejših'

12. 06. 2023 17.36

Stranka Gibanje Svoboda (GS) je formalno ustanovila seniorsko organizacijo stranke Gibanje Svoboda Seniorji. Za predsednika so izvolili poslanca Bojana Čebelo, ki med prioritetami izpostavlja medgeneracijsko sodelovanje. Predsednik stranke Robert Golob je izpostavil, da z ustanovitvijo platforme dajejo glas in avtonomijo starejšim.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'

07. 06. 2023 07.49

Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Floridski guverner DeSantis podpisal zakon proti LGBTQ

18. 05. 2023 09.57

Republikanski guverner Floride Ron DeSantis je podpisal zakonodajo, ki prepoveduje spremembo spola pri mladoletnikih, omejuje predstave kraljic preobleke, omejuje razprave o osebnih zaimkih v šolah in predpisuje uporabo stranišč v skladu s spolom ob rojstvu.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Zpiz: Redna uskladitev pokojnin bo znašala 5,2 odstotka

15. 02. 2023 11.30

Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so napovedali, da bo glede na objavljene podatke o rasti plač v decembru redna februarska uskladitev pokojnin 5,2-odstotna. Da se bodo pokojnine redno uskladile za približno pet odstotkov, so predtem napovedali tudi v Gibanju Svoboda.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov

24. 01. 2023 06.00

Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.