"EU se obrača v desno in skrajno desno, v resnici v Evropi prihaja do ravnotežja. Zmagala je Evropska ljudska stranka, ki je v evropskem merilu sredinska stranka, pripada ji tudi SDS" je v prvem odzivu dejal Janša in dodal, da je stranka velika, ker je sposobna delovati z razlikami. "Ta stranka bo sestavljala koalicijo malo levo in malo desno od sebe," saj da Evropa potrebuje razumno zeleno politiko in varovanje okolja. Med večjimi izzivi je izpostavil tudi spopad z vprašanjem varnosti in varovanjem zunanjih meja.
Referendumske rezultate bodo komentirali jutri, je še napovedal Janša. "Kot kaže, je SDS četrtič zapored zmagovalka volitev v evropski parlament, našo ekipo bomo okrepili. Zahvala volivcem, ki so v poplavi vprašanj in pol na voliščih prepoznali, za kaj gre. Gre za sporočilo slovenskega volilnega telesa vladi, naj naredi podoben premislek kot francoski predsednik države Macron (ta je danes po zmagi skrajne desnice v Franciji razpustil parlament, op.a.) in belgijski predsednik vlade, ki je pravkar odstopil. Oba izhajata iz političnega tabora Gibanja Svoboda, zato verjamem, da bodo preučili dejanja odgovornosti starejših kolegov v EU," je povedal Janša in dejal, da rezultati kažejo na poraz celotne vladne koalicije, ki da bo "izrazito poražena". "Če bodo dobili dva od 9 mandatov, to pomeni, da takšnega poraza tranzicijska levica še nikoli ni doživela in upam, da bo to sporočilo sprejeto." Tisti, ki izključujejo, so danes dobili svojo lekcijo, je v izjavi dejal Janša.
Janša je izpostavil, da je aktualna koalicija v mandatu izpolnila le malo obljubljenega, razen ideoloških tem je skoraj vse ostalo pri obljubah ali sprejetih izhodiščih za pripravo rešitev. Slovenija zato po njegovih besedah potrebuje razmislek.
Janša je ocenil, da so v SDS sestavili močno listo za evropske volitve. Vsi kandidati so po njegovih besedah podpisali zavezo, da se vrnejo v Slovenijo, če bo SDS v prihodnje sestavljala vlado. "Kar je glede na ta rezultat velika možnost," je pojasnil in dodal: "Hvala, Slovenija, ker znate ločiti zrno od plev."
Po njegovih besedah so se v zadnjem tednu dogajale manipulacije: od referendumov, do kršenja poslovnika v DZ in zloraba represivnih organov, "ravno v času volilne kampanje".
SDS bo sicer vložila pritožbo na Državno volilno komisijo, saj so bila nekatera volišča na predčasnem glasovanju po njihovem nezakonito organizirana, ker niso bila na ozemlju volilnega okraja. Kot je dejal Janša, od Državne volilne komisije sicer ne pričakujejo drastičnega ukrepanja, pričakujejo pa, da bo na naslednjih volitvah zakon o volitvah spoštovan.
Trenutno ima SDS v Evropskem parlamentu Romano Tomc, ki je bila tokrat nosilka liste, in Milana Zvera. Poleg njiju so bili na listi še: Aleš Hojs, Franc Breznik, Branko Grims, Franc Kangler, Alenka Forte, Karin Planinšek in Zala Tomašič.
Tomčeva je ob prihodu v štab stranke dejala, da je optimistična in v pričakovanju dobrega rezultata. Rezultate po EU, ki nakazujejo na vzpon strank na skrajni desni, je komentirala z besedami, da so evropski volivci skrajni levici rekli ne. "Veseli me, da so naši kolegi v drugih državah dosegli dober rezultat in da ga bomo takega dosegli tudi v Sloveniji."
Veseli jo, da je Evropska ljudska stranka na ravni EU dosegla dober rezultat in da bo v naslednjem mandatu "najpomembnejša pri določanju bodoče evropske koalicije."
Za uspeh bodo v SDS šteli vse, kar bo izboljšanje trenutnega števila poslancev, upajo torej, da bodo v Bruselj odšli vsaj trije njihovi poslanci.
Hojs je pred razglasitvijo uradnih rezultatov dejal, da so se med kampanjo trudili, zato upa, da bodo volivci to prepoznali. "Sicer pa, tako kot vedno pravimo, volivci imajo vedno prav."
Volilna udeležba na evropskih volitvah bo, kot kaže, najvišja doslej. "Klasičen trik slovenske levice. Namesto, da bi se pogovarjali o evropskih temah, so na volišče zvolili tiste, ki naj bi glasovali o konoplji, samomoru, oziroma pomoči pri samomoru," po njegovem mnenju so referendumi volivce odvrnili od zanimanja za evropske teme.
V Franciji in Nemčiji so zmagale desne stranke. "Hvala bogu se bo Evropa obrnila v desno, ne glede na to, kaj bomo izvolili v Sloveniji in to je prava pot, ki so ji Evropa zasluži," je rezultate v ostalih članicah komentiral Hojs.
Želeli bi si več razprave o referendumskih vprašanjih
Vodja poslanske skupine Jelka Godec je v štabu dejala, da je bil referendum o uvedbi preferenčnega glasu "manjše zavajanje", saj da koalicija obljublja, da bodo imeli volivci večji vpliv, kar pa da bo odvisno od zakona.
Vprašanji o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in osebni rabi konoplje bi po prepričanju Godčeve medtem potrebovali neko širšo razpravo. Pri teh vprašanjih bi morala koalicija ne glede na referendumski izid upočasniti zadeve in se posvetovati s stroko. "Rezultat referendumov kaže, da so ljudje pri teh vprašanjih neodločeni in zato bi bilo treba upoštevati strokovna mnenja," je poudarila.
Več razprave pri vprašanju pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je pogrešala tudi kandidatka SDS za evroposlanko Alenka Forte, v vladi Janeza Janše sicer državna sekretarka na ministrstvu za zdravje. Poudarila je, da je v Sloveniji "namesto pomoči pri samomoru" nujna predvsem dobra paliativna oskrba. Tudi glede tega vprašanja po njenih besedah nadaljnji koraki koalicije še niso znani, saj je šlo le za posvetovalni referendum.
Glede osebne rabe konoplje je Forte opozorila, da se glede na tesen izid nakazuje, da so ljudje prepoznali nevarnosti tega. Raba konoplje v medicinske namene je medtem po njenih besedah omogočena že zdaj, strinjala se je tudi Godčeva, ki meni, da morebitne zakonodajne spremembe ne bodo prinesle nič novega.
V štab stranke, kjer dogajanje spremljata naša novinarja Metka Majer in Mirko Vorkapić, so prišli tudi ostali poslanci stranke, med njimi Žan Mahnič in Andrej Kosi, ki je dejal, da je med kampanjo primanjkovalo razprave, saj da so bili referendumi razpisani tik pred zdajci. Ocenil je, da je bilo premalo časa za razpravo o preferenčnem glasu na volitvah v DZ, za uvedbo katerega bo sicer kljub volji ljudi na posvetovalnem referendumu v DZ potrebna dvotretjinska večina. Referendumsko vprašanje je bilo po njegovem prepričanju tudi zavajajoče, saj se za njim skriva ukinitev volilnih okrajev, kar pomeni "vojno proti podeželju".
Volišča po državi so bila danes odprta med 7. in 19. uro, volilni upravičenci pa so poleg poslancev v Evropski parlament glasovali tudi na treh referendumih. Dogajanje spremljamo v živo na naši spletni strani!
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.