Slovenija

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi

Ljubljana, 26. 06. 2023 15.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.L., STA, Špela Bezjak, D.L.
Komentarji
229

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Predlog zakona, ki ga je pripravila ekipa ministra za solidarno prihodnost iz vrst Levice, predvideva enoodstotno prispevno stopnjo za delavce in delodajalce. Po en odstotek od neto pokojnine bodo za dolgotrajno oskrbo vsak mesec odšteli upokojenci. Samozaposleni in kmetje, ki si prispevke plačujejo sami, pa bodo od prejemka na mesec primorani odšteti dva odstotka. 

Pomemben vir financiranja ostaja še naprej proračun, do največ 190 milijonov evrov na leto. To je znesek, ki mu je finančni minister sprva nasprotoval, a mu očitno naposled prikimal. Predlog zakona bodo po nujnem postopku zdaj obravnavali poslanci, če bo prestal parlamentarno sito, bo začel veljati 1. januarja prihodnje leto.  

Podrobnosti zakona bo minister Simon Maljevac predstavil jutri dopoldne.

Zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe je nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, pomanjkanja kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev in nizkimi javnimi izdatki za dolgotrajno oskrbo glede na povprečje Evropske unije. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe, so sporočili z njegovega ministrstva. 

"Zakon o dolgotrajni oskrbi v ospredje rešitev postavlja posameznika, uporabnika socialnovarstvenih storitev. Predstavlja nabor novih metod in storitev dolgotrajne oskrbe, med drugim oskrbovalca družinskega člana in vstopno točko za dolgotrajno oskrbo, krepi oskrbo na domu in dolgotrajno oskrbo v instituciji, ureja denarni prejemek in storitve e-oskrbe," so našteli. 

Ključna sistemska rešitev, ki jo prinaša, pa bo urejeno področje financiranja storitev dolgotrajne oskrbe, so izpostavili. 

"Pričujoči Zakon o dolgotrajni oskrbi predstavlja največji korak na področju socialnega varstva v Sloveniji v zadnjih 30 letih. Po mnogih preteklih neuspešnih političnih poskusih imamo končno pred sabo besedilo zakona, ki v praksi lahko zaživi in podaja izhodišče za vse napredne politike vključujoče in dolgožive družbe," je ob tem dejal Maljevac. 

Starejši

Vlada za zakon predlaga sprejem po nujnem postopku. Obravnavo predloga je sicer začela že na četrtkovi seji, pred potrjevanjem pa ga poslala tudi v obravnavo na Ekonomsko-socialni svet (ESS), vendar ta na zadnji seji v petek ni bil sklepčen. 

GZS: Vlada s sprejemom predloga zakona o dolgotrajni oskrbi krši pravila o delovanju ESS

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so nad dejstvom, da je vlada zakon sprejela, čeprav ga ESS ni obravnaval, neprijetno presenečeni. To predstavlja kršitev pravil o delovanju ESS, "čeprav je vlada ob nastopu mandata poudarjala pomen socialnega dialoga in vključitve socialnih partnerjev v vse bistvene zakonodajne spremembe", opozarjajo predstavniki delodajalske strani. 

Tudi trenutno predsedujoči ESS Jakob Počivavšek iz sindikalnih v vrst je poudaril, da vlada s potrditvijo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi pred obravnavo na ESS krši pravila sveta.

Kot so navedli na GZS, je predlagano besedilo tudi v nasprotju z obljubami o razbremenitvi stroškov dela kot enega od ciljev ob napovedi reform, saj prinaša dodatne obremenitve za gospodarstvo. Predlog zakona namreč predvideva uvedbo dodatnega prispevka, pri čemer odstotek prispeva zavarovanec, drugi odstotek pa delodajalec, kar bo dodatno obremenilo plače, ki da so v Sloveniji v primerjavi z ostalimi državi EU že zdaj nadpovprečno obremenjene. "Dodatni prispevki pa bodo še zmanjšali konkurenčnost Slovenije in njeno privlačnost za tuje investitorje in delavce," so prepričani v GZS.

Ob tem so še dodali, da predlog financiranja ni bil predmet javne razprave. V javno objavljenem predlogu zakona je bil namreč del, ki se nanaša na ureditev financiranja, izključen.

"Delodajalske organizacije zato predlagamo, da se v nadaljnjih postopkih financiranje izloči iz tega zakona in se ta del uredi v posebnem zakonu o financiranju dolgotrajne oskrbe. S tem bi pridobili nekaj dodatnega časa za iskanje drugačnih oziroma alternativnih rešitev," so sporočili iz GZS. 

Predlog novele zakona o socialnem varstvu tudi o kadrovskih štipendijah

Vlada je določila tudi besedilo predloga novele zakona o socialnem varstvu, s katerim med drugim predlaga sprejetje pravne podlage za kadrovsko štipendiranje na področju socialnega varstva in potrebne spremembe za izvajanje ukrepov in črpanje sredstev evropskih skladov za ukrepe spodbujanja socialnega vključevanja oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ogroženimi osebami in otroki.

Ena izmed osrednjih sprememb predloga novele se nanaša na kadrovsko problematiko na področju socialnega varstva. Centri za socialno delo vrsto let opozarjajo, da se kadrovska struktura ne veča skladno s povečanim obsegom dela, so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Predlagajo spremembe, ki so nujno potrebne zaradi sprejetja programa evropske kohezijske politike za obdobje 2021–2027. Z namenom spodbujanja socialnega vključevanja oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ogroženimi osebami in otroki, bodo podprti ukrepi v tega okviru specifičnega cilja programa.

Ena izmed osrednjih sprememb predloga novele se nanaša na kadrovsko problematiko na področju socialnega varstva.
Ena izmed osrednjih sprememb predloga novele se nanaša na kadrovsko problematiko na področju socialnega varstva. FOTO: Dreamstime

Ukrepi bodo osredotočeni na programe socialnega vključevanja, ukrepe socialnega vključevanja oseb s posebnimi potrebami, izvajanje ukrepov mreže večgeneracijskih centrov ter večnamenskih romskih centrov, izvajanje aktivnosti na področju zaprtih oseb in oseb v probaciji ter ukrepe za izboljšanje vključitve priseljencev v izobraževalni sistem. Sofinanciranje navedenih specifičnih ciljev programa je predvideno s sredstvi evropskih skladov, zaradi česar se sprejema ustrezna pravna podlaga na zakonski ravni.

Predlog novele določa popravke ter vsebinske uskladitve glede na prenesena področja socialnega varstva z ministrstva za delo na ministrstvo za solidarno prihodnost. Tako se ureja institucionalno varstvo in področja starejših, ki jih ureja zakon o dolgotrajni oskrbi.

Predlog novele zakona o socialnem varstvu ureja tudi pravne podlage za zbiranje podatkov ter uvaja inšpekcijski nadzor nad strokovnostjo izvajanja ukrepov. Predlog predvideva finančne posledice za državni proračun v višini 700.000 evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (229)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Alenka ?en?a
27. 06. 2023 15.33
prejemniki slovenskih pokojnin, ki imajo stalno prebivališče v tujini in dejansko tam živijo. Tudi oni bodo plačevali? Če to ni kraja
SleepyHollow
27. 06. 2023 10.51
+4
Se en davek ki vzame iz tvojega zepa v javni sektor. Da bo trajnostna oskrba vzdrzna naj bo ta znesek investiran v posameznika ki vplacuje ne pa da bo porabljen sproti kako si zamislijo, in ce oseba ki je placevala dolgotrajno oskrbo in v zivljenju ni koristila naj se ta denar nakaze na njihove dedice. To je edini posteni nacin ce se govori o dolgotrajni oskrbi. Tako pa je na zalost se en davek ki pobere dodatnih 2% bruto place, manj bi stalo posameznik ce bi povecali davke na dohodnino za 2% saj tam uveljavis splosno olajsavo tako ti bodo vzeli na celotni bruto znesek. Bravo
Trapon
27. 06. 2023 10.15
+6
Saj so obljubljali že pred volitvami da bodo zvišali davke pa ste jih vseeno volili. Zdaj pa plešite še vi v revščini
zoran pušenjak
27. 06. 2023 09.49
+7
Seveda Nika in Jaša veliko staneta
METKA102
27. 06. 2023 08.50
+4
Kje ste zdaj tisti, ki se razburjate pri vsaki povišici, da bi morali dobiti vsi enako. Zakaj se tokrat nihče ne razburja? Ker 1% je npr 20 € ali pa npr. 5 €.
proofreader
27. 06. 2023 08.36
+2
Novi davki za vse, ne le za peščico.
Volja
27. 06. 2023 08.23
-2
Naj iz janševe vlade povedo, kako so nameravali financirati to področje. 😆
Volja
27. 06. 2023 08.24
-2
Volja
27. 06. 2023 08.31
+0
A, ni nobenega junaka, ki bi razkril, kaj so imeli v projektu?!?
Groucho Marx
27. 06. 2023 08.21
+8
Sramota za golobnjaško vlado, da nam hoče ukrast še nova 2 procenta. 🤮🤮
Težeklojz
27. 06. 2023 09.58
-3
Sramota za vse ostale, da je do tega prišlo!
zoran pušenjak
27. 06. 2023 08.16
+11
Ti lopovi ne vedo drugo kot dvigovati davke in uvajati nove. Res je čas, da odidejo, ker bodo ljudi pokradli do kosti
Gutenberg
27. 06. 2023 08.08
+9
To je tipična leva politika. Ko potrebujejo denar, uvedejo nov davek. Pa ne skrbet, od teh pobranih 2% bo šlo za trajno oskrbo morda 0,2%, z ostalim se bodo napajale državne pijavke. In kdor misli, da bo imel penzijo od tistega, kar sedaj vplačuje v ZPIZ, se precej moti. Vplačan znesek se takoj porabi za izplačilo trenutnih pokojnin (solidarnostni sistem, ki se sesuva). Ker ZPIZ je trop dobro plačanih nesposobnežev, ki denar samo prenakaže; če ga zmanjka, pa dobijo injekcijo iz proračuna.
Gutenberg
27. 06. 2023 08.13
+6
Zato pa so zvišali minimalno plačo, ker od tega ima največ država z več pobranimi dajatvami. PS: Pa članek je treba čimprej skriti, ker odzivi niso ravno v podoro trenutni vladi ...
Volja
27. 06. 2023 08.16
-6
Itak. V SDSu je parola o izplačevanju zasluženih penzij takoj potihnila, ko je IJJ prišel v zadnjo vladi, prej mu očitno ni bilo jasno na kakšnem sistemu sloni izplačevanje penzij...
Gutenberg
27. 06. 2023 08.50
+1
proofreader
27. 06. 2023 08.06
+11
Levica je draga, le kdo jih je sploh volil.
Roulette13
27. 06. 2023 08.06
+12
Edini učinki te vlade so višanje obstoječih in izumljanje novih davkov in dajatev, razpad javnega zdravstva, nerazumno in neutemeljeno višanje plač v JS, nerazumevanje in neobvladovanje namena in funkcij vlade in totalno diletantsvo oz "šalabajzerstvo"
CestniKolesar370Wattov
27. 06. 2023 08.00
+17
Financiranje dolgotrajne oskrbe je nujno potrebno. Za to pa je pristop pravilen samo en. Namesto "ej, nove dajatve za vse" bi bil pravilen pristop "lej, našel sem kup enih pijavk na državnem proračunu. To sem spucal, sedaj imamo tako denar za dolgotrajno oskrbo, kot za tono ostalih stvari. Brez novih davkov". Ampak če so te pijavke tvoja volilna baza, razumem, da ne moreš nič.
?rnogled
27. 06. 2023 08.08
+9
In eden od sesalcev proračuna, ti je že stisnil minus.
zmerni pesimist
26. 06. 2023 21.59
+10
Zgleda da bo kmalu zadnji tango
Kaktus111
26. 06. 2023 21.53
+12
ne bo dolgo, ko bo evtanazija obvezna po 65. letu...
2mt8
26. 06. 2023 21.50
+14
Tudi če bodo zbirali ta denar, ne bo šel za tiste namene kamor je namenjen. In denarja za dolgotrajno oskrbo ne bo. Isto je z zdravstvom. S prispevki zberemo milijarde, čakalne dobe pa so tudi do 2 leti.
Volja
27. 06. 2023 08.19
+2
Čakalne dobe ustvarjajo zato, da imajo dohtarji na mizi pojedino, ki je drugače ne bi bilo.
srecnii
26. 06. 2023 21.48
+10
Zakaj sedaj breme na delovne ljudi, država naj poskrbi da bodo starejši dobil normalne pokojnine. A ne morejo, ker so 20-30 let nazaj izropal pokojninsko blagajno, prodal firme.
Pegasus2
26. 06. 2023 21.47
+9
Najboljša v.....do zdj a nje....
štajerski janezek
26. 06. 2023 21.40
+9
Hahah... pa toti nas bodo obrali do kosti...😬😬
Mnogo
26. 06. 2023 21.37
+14
Plesite 400000 volilcev SVOBODE in KUL, ples in se naprej ples, vsak bo delezen dodatnega davka od place cca 25 evrov z bruto placo 2500 evrov, plesite.