Slovenija

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi

Ljubljana, 17. 07. 2023 11.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, M.P., K.K.
Komentarji
235

Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Gazinkovska in Furmanova o dolgotrajni oskrbi
    10:04
    Iz 24UR ZVEČER: Gazinkovska in Furmanova o dolgotrajni oskrbi
  • Iz 24UR ZVEČER: Sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi
    01:50
    Iz 24UR ZVEČER: Sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi
  • Iz 24UR: Dolgotrajna oskrba v praksi
    04:43
    Iz 24UR: Dolgotrajna oskrba v praksi
  • Iz SVETA: Zakon o pravici do evtanazije
    03:27
    Iz SVETA: Zakon o pravici do evtanazije
  • Iz SVETA: Zakon o dolgotrajni oskrbi
    02:43
    Iz SVETA: Zakon o dolgotrajni oskrbi

Državni zbor je nov Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejel s 54 glasovi poslancev koalicije za in 24 opozicijskimi glasovi proti, poroča N1

Danes je DZ nadaljeval izredno sejo, ki so jo začeli v četrtek. Najprej so se po nujnem postopku lotili prav predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi. Poslanske skupine koalicije so poudarile njegove prednosti, v opoziciji pa so mu nasprotovali, med drugim zaradi uvedbe prispevne stopnje brez soglasja socialnih partnerjev.

Pred glasovanjem o celotnem zakonu je državni zbor sprejel še 28 koalicijskih amandmajev in zavrnil 33 opozicijskih. Pestro je bilo sicer tudi prejšnji teden, ko so poslanci koalicije na državnozborskem odboru za delo sprejeli 105 svojih amandmajev in zavrnili 32 amandmajev NSi.

Med vsebinskimi spremembami, ki jih predlagajo usklajeni amandmaji, je ministrstvo za solidarno prihodnost izpostavilo poenostavitev postopka uveljavitve pravice do oskrbovalca družinskega člana ter nadzora in podpore nad izvajanjem pravic do denarnega prejemka in oskrbovanca družinskega člana.

Vlada želi s tem sistemskim zakonom urediti pravice in storitve iz dolgotrajne oskrbe ter določiti enoodstotno prispevno stopnjo, ki bi se uveljavila s 1. julijem 2025, medtem ko bi zakon začel veljati 1. januarja 2024.

Za koalicijske poslance predlog zakona kakovosten, za opozicijske škodljiv

Skrb za starejše je civilizacijska norma, je poudaril Borut Sajovic iz Svobode. Pripravljavci zakona so po njegovem iskali najboljše rešitve, v središče pa postavili človeka. Kot ključno sporočilo predloga vidi to, da skuša sistem dolgotrajne oskrbe ohraniti kot javen sistem, ki bo na voljo vsem. "Ne smemo narediti take napake kot v zdravstvenem sistemu," je posvaril.

Toda javni domovi za starejše že danes ne morejo poskrbeti za več ljudi, kot pa jih biva pri njih, tako da bomo spet na istem kot zdaj, je ugotovila Alenka Jeraj iz SDS. Po njeni oceni se po predlogu v primerjavi z zdajšnjim stanjem ne bo zgodilo kaj bistveno novega. Strinjala se je, da bi bilo treba v zakon iz časa prejšnje vlade vnesti nekaj manjših popravkov, ne bi bilo pa treba namesto njega v zakonodajni postopek vložiti novega zakona.

Po besedah poslanca NSi Janeza Ciglerja Kralja, ki je bil v času prejšnje vlade minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so želeli na ministrstvu v času njegovega mandata omogočiti čim širši nabor izvajalcev dolgotrajne oskrbe. Zdaj pa se celo koncesijski domovi za starejše bojijo za svoj obstoj, čeprav je polovica domov koncesijskih in so nepogrešljiv del javne mreže za oskrbo starejših, je opozoril.

Starejši, pomoč
Starejši, pomoč FOTO: Shutterstock

Zelo pomembna sprememba v primerjavi z zakonom iz časa prejšnje vlade je opredelitev financiranja, je poudaril poslanec SD Soniboj Knežak. Po sprejetju zakona pa pričakuje širši družbeni dogovor, koliko bomo kot država namenili za dolgotrajno oskrbo. Zdaj ta delež namreč znaša približno 1,1 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), evropsko povprečje je 1,7 odstotka BDP, v nekaterih državah pa znaša delež celo tri odstotke, je dejal.

Vendar so v SDS in NSi znova izrekli nasprotovanje predlagani prispevni stopnji v višini enega odstotka tako za delodajalce kot za delojemalce in upokojence. Obremenjevanje tistih, ki delajo, je nesprejemljivo, obremenjevanje upokojencev pa skrajno nesprejemljivo, je dejal Branko Grims iz SDS. Toda minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je pri tem opomnil, da takšnega zakona ne more biti brez opredeljenega financiranja.

Milan Jakopovič iz Levice je pozdravil odločitev, da bodo vstopne točke na centrih za socialno delo. Dolgotrajna oskrba po njegovih besedah namreč ni zdravstvo in cilj pri njej ni zdraviti, ampak omogočiti čim bolj samostojno in kakovostno življenje. Po njegovem mnenju ne bi bilo ustrezno, da bi ostale na enotah zavoda za zdravstveno zavarovanje, kot je predvidel zakon iz časa prejšnje vlade.

Pri tem je državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič dejal, da so centri za socialno delo veliko bolj primerni za opravljanje naloge, ki jo predvideva predlog. Duh socialnega dela je pri svetovanju za dolgotrajno oskrbo nujen, je menil.

K predlogu so koalicijske poslanske skupine vložile več kot 100 dopolnil, med drugim zaradi pripomb Zakonodajno-pravne službe DZ in nekaterih deležnikov. Vendar o njih danes niso razpravljali, ker so poslanske skupine že prej porabile skupni čas za razpravo. Dopolnila so vložili tudi v NSi in v SDS. Obe poslanski skupini se z njimi denimo zavzemata za to, da se člen o uvedbi enoodstotne prispevne stopnje črta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (235)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Senzor
23. 01. 2024 17.01
+1
Niso naredili strukturno analizo pridobivanja sredstev (tudi evropskih). Vse hočejo z prevaro in pozicijo moči iz trgati denar od obubožanega prebivalstva.
Senzor
23. 01. 2024 16.57
+1
Marsikoga bo prej pobralo v čakalni vrsti za zdravljenje, kakor da dobi oskrbo. Vmes bodo še vsiljevali evtanazijo. Poznamo take bolane scenarije. Vse gre v to smer zavajanja in ropanja ljudi. Ta vlada, ki dela škodo naj odide. Najboljše so predčasne volitve, brez vmešavanja medijev z lažnimi anketa mi.
Senzor
23. 01. 2024 16.47
+1
Še osnovno zdravstvo in specialistično ne deluje. Dolge čakalne vrste za diagnoze ali obravnave pri specialistu. Zato vemo, da je dolgotrajna oskrba nateg in pobiranje denarja.
Mi16
18. 07. 2023 11.42
+2
Marš u tri krasne
DAEMONIUM
18. 07. 2023 11.01
+0
Zakaj je avstrijska placa obremenjena za 35% slovwnska pa 45% s tem zakonom pa bo se bolj?
Mnogo
18. 07. 2023 11.08
+0
zato, ker v avstriji na sociali prejemajo manj kot v Sloveniji.
SLObunkeljn
18. 07. 2023 11.31
+3
Zato, ker ima pri precej večji populaciji avstrijski delodajalec strošek dela na uro za zaposlenega 39 EUR , v Sloveniji pa 23 EUR ... tam ni minimalcev pa se s 35% precej več nabere kot pri nas s 45% ... in kako tam menedžerji ustvarjajo profite!?
janezdollar
18. 07. 2023 10.59
+1
Veliko boljši zakon kot ga je predlagal kebabov cirkus…simpl ko pasulj…
Mnogo
18. 07. 2023 11.07
+0
janezdollar ti nisi diht, samo da ta vlada to napise, verjetno hodis delat v Avstrijo ali si na sociali, da bos delezen oskrbe, za kar pa nebos rabil niti centa prispevat samo plesite, vprasanje je le kako dolgo se.
SLObunkeljn
18. 07. 2023 11.37
+0
Ti si pa Mnogo diht, a ne? Pogledaš kdaj Eurostat , ali samo prepisuješ z listka v kleti?
TargetHacker
18. 07. 2023 10.26
+2
Spet nekaj nedodelanega v zakon. Sam da je socialistično, pa so vsi za. Pod taktirko vladajoče Svobode ni svobode.
zibertmi
18. 07. 2023 09.28
+1
janezu in sds je krepko mar za zdravsto in vse kar je povezano z njim-dokler je dobiček v žepih in novica ,ki polni spletne strani in informativne programe.drago ga plača kdor ga ne pozna
zibertmi
18. 07. 2023 09.29
+5
in kdo je naprimer kriv za ukc maribor,ko ni dobil evropskih sredstev za izgradnjo infekcijske klinke.1. Vlada Janeza Janše je spomladi 2021 v načrtu za okrevanje in odpornost določila nerealno časovnico projekta, ki ji niti sama ni bila zmožna slediti. Projekt je zato že od začetka zaostajal za načrti. 2. Ministrstvo za zdravje je že v času, ko ga je vodil Janez Poklukar, pri projektu "pridelalo" za skoraj pol leta zamud. Enega od ključnih dokumentov, odločitev o izboru pripravljavca projektne dokumentacije, ki je pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja, je Poklukar podpisal šele v zadnjih urah svojega mandata.
Groucho Marx
18. 07. 2023 09.41
+0
Novica je o baje najbolj sposobni vladi pod soncem. V resnici pa skupek bleferjev s kuštravcem na čelu, najbolj nesposobnim sončnim kraljem.
zoran pušenjak
18. 07. 2023 08.57
+2
In kam bodo izginili ti milijoni. Za starejše sigurno ne.
cirenij
18. 07. 2023 08.53
+3
Do določenega nizkega zneska plače ali penzije bi morali bit oproščeni. Zakaj vzet še nekomu s 400, 500 evr, mogoče še nekaj več.
Nianana95
18. 07. 2023 08.52
+8
Janša je sprejel podoben zakon, vendar je zagotovil denarna sredstva. Ta nesposobna, maščevalna vlada je zakon razveljavila, sprejela pa takega da nam bremeni plače.
Nianana95
18. 07. 2023 08.53
+5
Viva la komunistični raj. Davki, davki, davki in še enkrat davki.
zibertmi
18. 07. 2023 09.20
+1
janša ni zagotovil sredstev.dobil bi jih iz evropskih sredstev,samo kaj takega za tak namen v evropi ni sklada-se pravi odpade ta teorija-vzel bi jih iz proračunskih sredstev,ki so namenjeni za manjko pokijnin mesečno za njihovo izplačilo vsak mesec in to jih gre 20% vsega denarja ,ki ga izplačajoupokojencem mesečno.se pravi bi uzel upokojencem.so povedali včeraj v razpravi.ni bilo protiargumentov opozicije na to izjavo poslanca koalicije.in janez je vzel leta 2012 -25% odmernega odstotak upokojencem z zujfom še dodatnih 8.5% istega leta.še vedno bi jemal in obenem protestiral s pomočjo pavleka kako mu je za upokojence
Groucho Marx
18. 07. 2023 09.32
+0
Od tega nas 95% ne bo imelo popolnoma nič. Lewaci ne znajo delat drugače kot ožemat narod, pa ob tem še prepričajo svoje volilce, kako je to dobro zanje. Da ne bodo zapravljali za neumnosti, lol...
zoran pušenjak
18. 07. 2023 08.51
+0
Saj ta denar ne bo namenjen malemu človeku, važno, da se kasira in troši
cakra
18. 07. 2023 08.34
+10
Za migrante da denar država ( pa nimam nič proti migrantom) za oskrbo pa udarit reveže po žepu. Mislim upokojence in delavce z minimalnimi prejemki. Po črpanju evrostara smo padli iz 4 mesta na 23 mesto po črpanju sredstev.
Nianana95
18. 07. 2023 08.53
+5
Jaz pa imam veliko proti migrantom, ne le zato ker jih mi plačujemo, ampak ker na splošno delajo nered po državi.
inside1
17. 07. 2023 21.54
+7
tole vse skup ena oslarija, samo spet nabiranje denarja, ki bo poniknil. zakaj se spet n samo v nekih stvareh primerjajo z tujino, tako kot njim paše. naj naredijo celotno primerjavo obremenjenosti plač in še česa, pa bo slika takoj jasna kako draga država smo. več se pokrade kot ustvari.
jodr
17. 07. 2023 21.51
+8
Levaki ne znajo drugega, kot nabijati nove davke!
cirenij
18. 07. 2023 08.51
+4
Logično! Saj morajo finansirat bogate migrante.
cirenij
18. 07. 2023 08.51
+4
Logično! Saj morajo finansirat bogate migrante.
Rose505
17. 07. 2023 21.45
+18
Upokojenci z majhnimi pokojninami, taki ki so že vdoveli, ki že sedaj hodijo na karitas po hrano, ali ne vedo bi plačali ogrevanje ali bi jedli,... ti bodo sedaj še 1% od svoje pokojnine dajali. Leta 2027 pa naj bi tudi otroci tistih, ki zaslužijo več tisoč € mesečno v OŠ jedli zastonj. Kdo je tu tako nor, da sprejme take zakone? Kdo stoji za tem?
Dean 7
17. 07. 2023 21.44
+10
Tu mate zaj Goloba pa njegove pajdaše, kar naj vas oberejo do gat...Sej ste jih sami volil !!!!
?ebula
17. 07. 2023 21.38
-6
Ko smo se znebili jajčkotov gre počasi vse na bolje.
Groucho Marx
17. 07. 2023 21.47
+1
gongash
17. 07. 2023 21.25
+4
Jaz tega nočem
cool29
17. 07. 2023 21.18
+11
navadni davkoplačevalci ne bomo imeli od tega peispevka nic ker bo za tekoče stroške izbranih…