Prebivalstvo Slovenije se stara. 1. januarja letos je bilo v Sloveniji 453.708 prebivalcev, starih 65 let ali več, kar trenutno predstavlja 21,4 % celotnega prebivalstva, ta procent pa vsako leto narašča. V povezavi s tem se viša tudi povprečna starost prebivalstva, ki je letos za več kot 8 let višja, kot je bila v letu 1991. Starajoče se prebivalstvo postavlja izzive, na katere se moramo ustrezno pripraviti, da se lahko zagotovi dostojanstveno življenje za ljudi v vseh starostnih skupinah. Starejši imajo drugačne potrebe od aktivno delovnega prebivalstva in mi, kot družba in posamezniki, moramo njihove potrebe prepoznati ter jim ponuditi varno in njim prilagojeno okolje.
Starejši prebivalci postajajo tudi vse bolj pomemben del uporabnikov storitev številnih podjetij in organizacij in eden od dejavnikov uspešnega prilagajanja podjetij in organizacij na potrebe okolja je tudi delo z starejšimi. S tem namenom je, v okviru projekta Združitev izvajalcev dolgotrajne oskrbe in vzpostavitev starejšim prijaznih točk, katerega nosilec je Center Celostne Oskrbe, d.o.o., so.p., v novembru v Ljubljani potekala 1. strokovna konferenca z nazivom Združimo izvajalce dolgotrajne oskrbe: skupaj za kakovostno staranje. Odziv na konferenco je bil izjemno pozitiven, saj je ponudil odlično priložnost za razpravo in izmenjavo mnenj o dolgotrajni oskrbi in obravnavi starejših. Dogodek je povezovala direktorica in ustanoviteljica Centra Celostne Oskrbe ga. Edisa Halimovič, program pa je vključeval strokovnjake iz različnih strok, ki so predstavili svoje delo. Med drugim je dr. Gregor Veninšek predstavil področje delovanja in razvoja geriatrične medicine pri nas in v svetu, doc. dr. Katarina Galof je predstavila vključitev delovne terapije v implementacijo novega zakona o dolgotrajni oskrbe, prof. Marjana Bernot pa razgrnila vse plati paliativne oskrbe in mobilnih paliativnih timov.
V okviru omenjenega projekta Center Celostne Oskrbe združuje izvajalce dolgotrajne oskrbe, tovrstno združevanje pa bo izvajalcem nudilo podporo v obliki izobraževanj, združevanj ter približevanja tematike: oskrba starejših na domu širši javnosti. Izobraževanja bodo na voljo za podjetja in organizacije ter bodo zaposlene seznanila z drugačnimi potrebami starejših, prilagojenim pristopom za učinkovito delo s strankami in dodalo vrednost k delovanju podjetja. Poleg tega pa bo določen del izobraževanj namenjen tudi širši javnosti z namenom ozaveščanja javnosti o potrebah starejših v našem okolju in izgradnjo družbenega gibanja starejšim prijazna točka. To gibanje bo z združitvijo izvajalcev dolgotrajne oskrbe v okviru njihovega delovanja zagotovilo podporo izvajalcem ter s tem izboljšalo kakovost in varnost storitev. Skupaj lahko zgradimo varno okolje za srečno prihodnost vseh nas.
Projekt financira Republika Slovenija, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
Naročnik oglasa je Center Celostne oskrbe.