neto plača

Kaj prineseš domov? Neto plačo
11. 04. 2025 06.00Zagotovo si presenečen, ko dobiš prvo plačo, razlaga eden od treh tujih članov uprave Nove Ljubljanske banke. Obdavčitev predvsem višjih plač pri nas izstopa v primerjavi z Makedonijo, od koder prihaja. Visoko izobražen kader z višjimi plačami odhaja iz Slovenije, medtem ko se tuje družbe, delno tudi zaradi ugodnejšega davčnega okolja, raje kot za poslovanje v Sloveniji odločijo za Hrvaško. Bi prišli delat k nam, potem pa si premislijo, pa na še eno težavo zaradi visokih davkov pri nas opozarjajo v Novartisu.

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Obeta se dvig nadomestila za brezposelnost
29. 03. 2025 09.13Brezposelni, ki prejemajo denarna nadomestila za brezposelnost, bodo aprila na račune prejeli nekoliko drugačne zneske. Obračunan bo namreč višji znesek obveznega zdravstvenega prispevka, hkrati pa bo prišlo do 1,9-odstotne uskladitve nadomestila, je nedavno objavil Zavod RS za zaposlovanje. V prihodnosti je sicer predviden občuten skok nadomestil.

Golob: Če se je komu v javnem sektorju osnovna plača znižala, naj se javi
28. 03. 2025 11.10Premier Robert Golob je pozval vse v javnem sektorju, ki menijo, da se jim je osnovna plača znižala ali je pod minimalno, naj se obrnejo na delovno skupino na ministrstvu za javno upravo. Janez Cigler Kralj (NSi) ga je namreč izzval, da je plačna reforma zadovoljila predvsem vodstvene delavce. Po več očitkih iz Svobode, da je bil pri svojem nastopu nespoštljiv do premierja, je Cigler Kralj napovedal obstrukcijo nadaljevanja seje poslancev NSi. "Ne bomo vas več motili, pa boste sami lahko velika srečna družina," je dejal.

Sindikat za voznike avtobusov zahteva najmanj 2000 evrov osnovne plače
25. 03. 2025 15.43Sindikat voznikov Slovenije je po nedavnem razkritju neprimernih bivalnih razmer filipinskih voznikov avtobusna podjetja pozval, naj nemudoma pristopijo tudi k izboljšanju pogojev za delo vseh voznikov avtobusov. Med drugim zanje zahtevajo dostojno osnovno plačo v višini najmanj 2000 evrov neto. Če odziva ne bo, bi lahko posegli tudi po stavki.

Tudi Švedom je prekipelo: zaradi visokih cen v bojkot trgovin
25. 03. 2025 08.55Nebrzdana rast cen hrane stiska tudi potrošnike na Švedskem. Izračunali so, da na leto povprečna družina za hrano porabi eno plačo več kot leta 2022. Potrošniki so se zato odločili za akcijo in organizirali teden bojkota trgovin. Trgovce obtožujejo, da mislijo le na lasten profit, pozabljajo pa na ljudi, opozarjajo tudi na pomanjkanje konkurence.

Hrvaški učitelji stavkajo, po mnenju vlade stavka neutemeljena
19. 03. 2025 12.40V več kot tisoč izobraževalnih ustanovah na Hrvaškem poteka stavka učiteljev. Stavko organizirajo trije šolski sindikati, ki zahtevajo višje plače za učitelje. Vlada po drugi strani vztraja, da so se plače v šolstvu v zadnjih letih znatno povišale in da je stavka neutemeljena, poročajo hrvaški mediji.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija
16. 03. 2025 07.08Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Mors pojasnil, zakaj je februarja uslužbencu izplačal več kot 26 tisoč evrov
12. 03. 2025 15.35Minuli teden je zaživela nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Po novem so v aplikaciji vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike. Ob pregledu podatkov je med drugim izstopalo obrambno ministrstvo, ki je 114 uslužbencem sredi februarja izplačalo skupno skoraj milijon evrov. Enemu uslužbencu so izplačali celo več kot 26 tisoč evrov. Na ministrstvu so pojasnili, zakaj so bila februarja tako visoka izplačila.

Za kaj zapravljamo?
08. 03. 2025 07.0015 tisoč evrov za kolo, smučarska oprema, 1200 evrov za stekleničko parfuma, več tisoč evrov za dostavo na dom, pa za avto, urejanje vrta ali kuhinje, vozičke za dojenčke. Za takšne stvari Slovenci radi odštejemo več denarja, tudi v času, ko se zdi, da je življenje iz dneva v dan dražje. Se pa za to tudi vse bolj zadolžujemo, jemljemo več potrošniških kot stanovanjskih kreditov. Kar je lahko zelo nevarno za stabilnost našega družinskega proračuna in nas potegne v vrtinec dolgov. Včasih tudi samo za to, da bi navzven dajali vtis lagodnega življenja.

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja
05. 03. 2025 20.04Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.

Povprečna bruto plača v zasebnem sektorju 2281, v javnem 2645 evrov
17. 02. 2025 11.25Povprečna mesečna plača v 2024 je bila pri 2394,92 evra bruto oz. 1526,02 evra neto. Od plače za 2023 je bila povprečna bruto plača nominalno višja za 6,2 odstotka, realno pa za 4,1 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem za 3,8 oz. 1,8 odstotka višja od predlanske. Plače v gospodarstvu so narasle bolj kot v javnem sektorju.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Zaposleni v zaporih: 'Pristojnim organom sporočamo: tako več ne gre'
13. 02. 2025 06.27Zaposleni v zaporih so z enournim opozorilnim protestom pred vsemi slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah opozorili na nevzdržne delovne razmere. Pred ljubljanskim zaporom na Povšetovi jim je prisluhnila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki so jo pozvali k takojšnemu ukrepanju in reševanju aktualne problematike.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?
07. 02. 2025 06.00Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Minimalna plača letos višja za 27 evrov
24. 01. 2025 16.25Ministrstvo za delo je sprejelo odločitev glede letošnje višine minimalne plače. Letošnja minimalna plača se bo uskladila z lanskoletno inflacijo, ki je po podatkih statističnega urada 1,9 odstotka. Po novem bo bruto minimalna plača tako znašala 1.277,72 evra. Hkrati ministrstvo za jesen napoveduje ponoven izračun minimalnih življenjskih stroškov.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika
17. 01. 2025 18.23Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Kaj leto 2025 prinaša za naše denarnice?
01. 01. 2025 19.37Novo leto prinaša precej sprememb. Višje plače v javnem sektorju in zvišanje dohodninskih olajšav. Novo leto številnim prinaša višje prihodke, na drugi strani pa tudi višje dajatve. Z novim letom prihaja višji RTV-prispevek, spomladi višji obvezni zdravstveni prispevek, poleti pa še prispevek za dolgotrajno oskrbo. Kaj vse stopa v veljavo leta 2025?

Koliko mesečnih plač je treba odšteti za nakup nepremičnine po Evropi?
27. 12. 2024 08.33Če želite s svojo neto mesečno plačo kupiti 100 kvadratnih metrov veliko nepremičnino, boste morali na Danskem zanjo delati devet let in pol, na Slovaškem pa skoraj 25 let. Slovenija je pri repu, saj je treba za primerljivo nepremičnino delati slabih 22 let.

Kakšne bi bile obdavčitve nepremičnin in za koliko bi se povišala neto plača?
24. 12. 2024 19.33Finančni minister Boštjančič vztraja: z novim nepremičninskim davkom bi se zmanjšal črni trg, višina najemnin bi padla, razbremenili bi delo. Pa bi res? Kako mu odgovarjajo kritiki? Ali gre za nov udarec srednjemu sloju, ki je desetletja varčeval, da bi nekaj lahko zapustil otrokom?

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost
19. 12. 2024 16.32Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

'Če bo dvig minimalne plače minimalen, bo njena kupna moč znova padla'
17. 12. 2024 14.45Potem ko je k ustreznemu zvišanju minimalne plače pred dnevi pozval poslanec Levice Miha Kordiš, so to storili še v sindikatu Mladi plus. Minister za delo Luka Mesec je medtem v DZ napovedal, da se bodo o vseh ukrepih v zvezi z minimalno plačo v začetku januarja pogovorili s socialnimi partnerji.

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka
06. 12. 2024 12.15December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora
27. 11. 2024 14.32V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Statistika o slovenskih moških: skoraj polovica je neporočenih
19. 11. 2024 08.41Prvega januarja 2024 je bilo v Sloveniji 10,1 odstotka več moških kot leta 1991. Glavni razlog za to je naraščanje števila tujih državljanov. Skoraj polovica moških prebivalcev je samskih, največ jih ima srednješolsko izobrazbo in izražajo nekoliko večje zadovoljstvo z delom kot ženske, je ob mednarodnem dnevu moških navedel Surs.

Večina Dunajčanov ima dostop do ugodnega stanovanja, cena 6,67 evra na m2
09. 11. 2024 20.43Petsto evrov mesečne najemnine za 70 kvadratnih metrov veliko stanovanje. V Ljubljani že leta misija nemogoče, na Dunaju pa realnost, ki jo živi kar polovica vseh prebivalcev. Pa lahko stanovanja postanejo tako dostopna tudi v Ljubljani? Lahko, zagotavljajo Dunajčani, a bistvena je kontinuiteta. Da so za prihodnjih deset let zagotovili milijardo evrov za gradnjo javnih najemnih stanovanj, sicer ves čas zagotavljajo na ministrstvu za solidarno prihodnost, medtem pa se v Ljubljani še vedno gradijo predvsem nadstandardna in, kot se zdi, predvsem investitorjem namenjena stanovanja.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?