Gospodarstvo

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka

Ljubljana, 06. 12. 2024 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maruša Slana
Komentarji
350

December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Med podjetji, ki tradicionalno izplačujejo visoko božičnico oz. nagrado za poslovno uspešnost, so farmacevtske družbe.

V ljubljanskem Leku bodo božičnico izplačali 15. decembra, letos pa bo znašala 2000 evrov bruto, kar je 250 evrov več kot lani. Prejeli jo bodo vsi zaposleni, prav tako pa tudi agencijski sodelavci. Kot so nam pojasnili, imajo poleg božičnice z Lekovo kolektivno pogodbo urejeno tudi izplačilo za delovno in poslovno uspešnost, ki se obračunava glede na dejanski doprinos zaposlenega in uspešnost družbe. Izplačilo se izvede v začetku leta glede na rezultate in uspešnost v preteklem poslovnem letu. 

V Krki bodo redno zaposleni in agencijski sodelavci prejeli božičnico v višini 2343,07 evra bruto (v letu 2022 je ta znašala 2174,70 evra). Izplačali jo bodo 19. decembra. Na osnovi uspešnosti družbe sodelavcem dvakrat letno izplačajo tudi nagrado za uspešnost, in sicer v določenem odstotku plače zaposlenega, ki je za vse enak in vsakokratno izračunan za posamično polletje. Za prvo polletje so nagrado že izplačali. Do izplačila uspešnosti so sicer upravičeni vsi redno zaposleni in agencijski sodelavci, razen članov uprave. 

V Novartisu bodo zaposleni prejeli nagrado za poslovno uspešnost v višini 2400 evrov bruto. Znesek je višji od lanskega, so pojasnili. 

Banke

V OTP banki, pod katero sta z letošnjim letom združeni nekdanji banki SKB in Nova KBM, bodo zaposlenim decembra izplačali nagrado za poslovno uspešnost v višini 1540 evrov bruto. 

V Novi ljubljanski banki skladno s kolektivno pogodbo in rezultati banke zaposlenim izplačajo nagrado za poslovno uspešnost. Čeprav poslovnega leta še ni konec, so ocenili, da bodo izplačilo tudi letos omogočili, odločitev o višini nagrade pa bo znana v prihodnjih dneh. 

Zavarovalnice

V Zavarovalnici Sava bodo 13. decembra vsem zaposlenim izplačali del plače iz naslova poslovne uspešnosti v skladu s kolektivno pogodbo oz. internim aktom družbe po kriteriju uspešnosti oziroma dobičkonosnosti poslovanja. Prejmejo jo vsi zaposleni v enakem znesku, ki znaša 2161,89 evra. 

V Zavarovalnici Triglav so pojasnili, da odločitev o izplačilu zaposlenim ob koncu letošnjega leta še ni bila sprejeta. V Zavarovalnici Generali bodo tudi letos izplačali božičnico. Ta v skladu s podjetniško kolektivno pogodbo znaša 40 odstotkov povprečne plače, izplačane v novembru. Zaposleni jo bodo prejeli pred prazniki. 

Telekomunikacijski operaterji

Telekom Slovenije bo letošnjo božičnico izplačal v decembru, in sicer v višini 100 odstotkov zadnje znane povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. To pomeni, da bodo zaposleni prejeli 2343,07 evra bruto. Tudi lani so se v podjetju glede višine božičnice opirali na povprečno slovensko plačo. Lani so tako zaposlenim izplačali 2174,70 evra bruto nagrade. 

Pri A1 Slovenija pojasnjujejo, da zaposlene nagrajujejo na podlagi poslovnih in individualnih dosežkov skozi celotno leto, nagrajevanje pa poteka mesečno ali kvartalno. Za izplačila, ki so vezana na poslovno uspešnost podjetja v letošnjem letu, še niso sprejeli odločitve. 

Telemach bo zaposlenim tudi letos izplačal božičnico, višine zneska pa še niso določili. 

Božičnica je do višine povprečne plače oproščena plačila dohodnine.
Božičnica je do višine povprečne plače oproščena plačila dohodnine. FOTO: Shutterstock

Energetika in avtomobilska industrija

Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles je pojasnil, da je zaposlenim lani izplačal 1400 evrov bruto nagrade, letos pa bo znesek vsaj enak lanskemu. 

Vodilni prodajalec naftnih derivatov v Sloveniji Petrol je, kot so zapisali, v letošnjem letu dosegel zastavljeni poslovni načrt kljub številnim negotovostim in izzivom zaradi nizkih marž na naftne derivate v Sloveniji. Zaposleni bodo prejeli del plače za poslovno uspešnost v višini 1700 evrov bruto. Izplačilo bodo izvedli 13. decembra skupaj z novembrsko plačo. 

Kot so še dodali, so marca zaposlenim izplačali 1850 evrov regresa, kar pomeni, da bodo njihovi zaposleni v letošnjem letu prejeli skupno 3550 evrov bruto dodatnih izplačil, kar je največ doslej v zgodovini podjetja. 

Pri MOL Slovenija pojasnjujejo, da bodo svoje zaposlene tudi letos ustrezno nagradili, višine morebitne nagrade pa ne razkrivajo. 

V Hidrii, ki deluje predvsem na področju avtomobilske industrije, pravijo, da informacije v zvezi z nagrajevanjem naprej delijo z zaposlenimi in sindikati, zato več informacij o letošnjem izplačilu nagrad ne morejo podati. Lani so sicer skladno s kolektivno pogodbo zaposlenim izplačali nagrade za poslovno uspešnost, pri čemer je višina nagrade znašala 45 odstotkov povprečnega izplačila zaposlenemu v 12 mesecih. 

Podjetje Akrapovič, proizvajalec izpušnih sistemov za motorje z notranjim izgorevanjem, se o izplačilu letošnje božičnice še ni opredelilo. 

Proizvajalec pnevmatik Goodyear Slovenija je odločitev medtem že sprejel. Zaposleni bodo v decembru prejeli 1000 evrov bruto oz. 779 evrov neto letne nagrade. Zaposleni so aprila prejeli tudi 2317,82 evra regresa. Kot pravijo, so bili dodatne finančne spodbude deležni tudi zaposleni v Goodyearovi proizvodnji, ki se jim je v prvih štirih mesecih leta 2024 plača dvignila za 14,4 odstotka, s čimer najnižja bruto plača v proizvodnji za polni delovni čas ob 4-izmenskem delu znaša najmanj 1925 evrov brez dodatkov. 

Trgovci

Zaposleni v Spar Slovenija bodo ob koncu leta prejeli nagrado za poslovno uspešnost, izračunano na 33 odstotkov njihove plače. Povprečno izplačilo bo znašalo približno 548 evrov bruto. Poleg tega bo podjetje izplačalo še posebne nagrade za osebno uspešnost izbranim zaposlenim, letošnji skupni nagradni sklad pa znaša 3,5 milijona evrov. Obe nagradi bosta sicer izplačani 10. decembra. 

V Hoferju bodo zaposleni v decembru prejeli 400 evrov bruto nagrade za poslovno uspešnost. Nagrada bo višja kot v preteklih letih, so poudarili. 

V Lidlu bodo nagrado za poslovno uspešnost izplačali z novembrsko plačo. Nagrada bo znašala 400 evrov bruto, izplačana pa bo na Lidlovi vrednostni kartici. Znesek bo enak za vse zaposlene, ne glede na to, ali so zaposleni za krajši ali polni delovni čas. Kot dodajajo, bodo njihovi zaposleni letos prejeli skupno 800 evrov bruto nagrad, 400 evrov bruto so namreč prejeli že marca. 

V Mercatorju nam do objave članka informacij o izplačilu božičnice še niso posredovali, v Tušu pa so pojasnili, da odločitve še niso sprejeli. 

Čeprav božičnica po zakonu ni obvezna, je marsikje postala že prava stalnica.
Čeprav božičnica po zakonu ni obvezna, je marsikje postala že prava stalnica. FOTO: Shutterstock

Kaj pa ostali?

Pošta Slovenije odločitve o izplačilu poslovne uspešnosti prav tako še ni sprejela. V družbi imajo sicer sprejet pravilnik o izplačilu dela plače za poslovno uspešnost, ki se izplača v decembru tekočega leta. Lani so zaposleni prejeli 350 evrov bruto božičnice. 

Zaposleni v Slovenskih železnicah bodo prejeli božičnico, njena višina pa še ni znana. V Darsu odločitve glede izplačila nagrade še niso sprejeli. 

Javni holding Ljubljana (matična družba, Energetika Ljubljana, LPP in Voka Snaga) bo zaposlenim izplačal letno nagrado v višini 1050 evrov bruto, kar je 225 evrov bruto več kot lani. 

Med radodarnejšimi bodo tudi v trboveljskem visokotehnološkem podjetju Dewesoft. Kot pojasnjujejo, so dodatki k osnovni plači odvisni od uspeha poslovanja podjetja, izračun uspešnosti pa so uredili na mesečnem nivoju. Dodatke tako izplačujejo vsak mesec ob plači. Višina zneska je matematično določena in je vnaprej znana vsem. 

Kot smo poročali, je sicer letošnji rekorder podjetje Datalab. Višina povprečnega izplačila v podjetju bo znašala kar 4900 evrov bruto, kolikor znašata denimo kar dve povprečni slovenski plači. 

Izplačila od uspešnosti poslovanja so v zadnjih letih davčno razbremenjena. Od njih se plačajo prispevki za socialno varnost, znesek do 100 odstotkov povprečne mesečne plače pa je oproščen plačila dohodnine. Prejemek se do 100 odstotkov povprečne plače tako ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (350)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

joma10
29. 12. 2024 20.49
Skuba Slovenija d.o.o. ( matična firma v Litvi), namenja sponzorstvo na reli Dakar ( po info.cca 2mil.eurov) ljudi, delavce v Sloveniji pa tudi verjetno tudi po drugih državah pa ne nagradi niti po 100 eurov božičnice...sramota.
enajstdvanajst1
18. 12. 2024 10.31
Z temi podatki dražite upokojence katerim je golob rekel da ne potrebujejo v tem času ker imajo preveč
zibertmi
09. 12. 2024 17.45
+2
dividende in nagrade,mi pa krpamo bančne luknje.zakaj si ni nekdo izmislil kredit za to luknjo,kot si je golob za hse,kredit so vrnili,tudi banka bi ga morala
ajdanakolesu
08. 12. 2024 13.42
Zanimivo, imamo najdražja zdravila, prehranske dodatke, imamo najdražje operaterje ki nam določajo programe v paketu, ki jih 60% nikoli ne gledamo, imamo tedensko zvišane cene od Petrola ki gradi dobičke za vodilne v podjetju...itd
branko-r
07. 12. 2024 11.43
to so podjetja ki služijo na račun ubogih državljanov
Bozjidar
07. 12. 2024 11.23
+2
Srce me boli,ker dolga leta delam v podjetju ki bo izplacalo minimalen znesek kljub velikemu dobicku🥲
cirenij
07. 12. 2024 11.05
Penzionistom pa prst v r..!
Rafael Kramar
07. 12. 2024 10.05
+1
Ko enkrat razvadiš delavce je samo vprašanje časa, kdaj se ti zgodi Volkswagen!!
konc
07. 12. 2024 09.26
+3
Če država ne bi bila tako požrešna, bi VSI lahko imeli več. Ne samo izbranci in podjetja, ki že zaradi svojega dela in ponudbe, sploh ne morejo poslovati slabo.
Osatec
07. 12. 2024 08.35
+6
Seveda imajo lahko najvišje Božičnice, vendar ne zaradi njihove3 sposobnosti, pač pa zaradi artiklov oz. storitev, ki jih ponujajo. Namreč, jaz tablete moram imeti, pri vseh drugih stvareh pa lahko izbiram. Torej, privoščim jim, ni pa to zasluga sposobnosti!!!
Luka40
07. 12. 2024 08.21
+5
Eden spodaj je dobro napisal, da se Balkan začne od Karavank dol... To je čista resnica res, da smo se odcepili, vendar mentaliteta se ne bo NIKOLI spremenila. Zato nas pa imajo v svetu, da smo Balkanci in VEDNO nas bodo imeli!!
Osatec
07. 12. 2024 08.36
+1
No, mene ni sram, da sem Balkanec, sram pa me je, da smo taki!
Luka40
07. 12. 2024 08.15
+3
Mercator skrbno čuva skrivnost, da je najslabši. Tako mi je vsaj najboljša soseda povedala...
Julijann
07. 12. 2024 08.11
+5
Telekom, 1.800€ neto. Ni pa ne denarja, ne volje bolj internetno povezat Slovenijo. Ljudje živimo tudi na podeželju in so predeli, kjer je signal slab. Nimajo pa kaj izbirat. Telemach, A1 ...kaka konkurenca neki, če si navsezadnje odvisen od Telekoma. Koplje se za optiko po Sloveniji, a podeželje bo prišlo na vrsto nekoč. Kdaj, se ne ve.
mojito88521
06. 12. 2024 21.05
+1
Hella Saturnus 100 € bruto. So vse novi lastniki pobrali.
junij66
06. 12. 2024 20.59
Čestitam tako je prav.Samo ne denarja zapravljati za neumnosti.
St. Gallen
06. 12. 2024 20.58
Res so v Svici bolj pametni ze od nekdaj, pa samo preko hriba je
RealCRr7
06. 12. 2024 20.45
+3
Nimam nic proti da, da dobijo nekateri, je pa zalostno, da se to, ko jim dajo podjetja bozicnice pobere pol denarja drzav seb v zep. Vlada bo ponosna na pridne delavce.
zmerni pesimist
06. 12. 2024 20.38
+3
In zakaj ne morem komentirati kako ste dobri v regiji a vas je strah
Hitri Zigi 78
06. 12. 2024 20.08
+12
Me ne moti koliko kdo dobi. Me pa moti da to objavljate ker mnogi ki delajo ne bodo dobili nič in s tem povzročate slabo voljo med ljudmi.
zmerni pesimist
06. 12. 2024 20.04
+2
A tam pa nima nobeden ugovor vesti