bolnišnica ZZZS

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?

23. 03. 2025 07.00

Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

UKC Ljubljana z 32,9 milijona evrov izgube

05. 02. 2025 21.38

Svet Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana se je na seji, ki je potekala 29. januarja, med drugim seznanil s poslovanjem kliničnega centra v prvih 11 mesecih prejšnjega leta. V tem obdobju je presežek odhodkov nad prihodki zavoda znašal 32,9 milijona evrov, so sporočili iz UKC.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst

12. 12. 2024 19.50

Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve

22. 11. 2024 15.48

V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja

18. 10. 2024 06.09

"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe

17. 10. 2024 06.00

Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Bo 12. teden zdravniške stavke prinesel dogovor med vlado in Fidesom?

31. 03. 2024 20.13

Rok za mediacijo med Fidesom in vlado se izteče v četrtek. Medtem mineva že mesec dni od umika soglasij za nadurno delo, aprilski urniki so pripravljeni, v zdravstvenih zavodih večjih zapletov pri organizaciji dela v primerjavi z marcem ne pričakujejo. Zdravniki bodo še naprej večinoma razporejeni v turnuse. Izpadi nenujnih pregledov in posegov pa se med bolnišnicami razlikujejo, prav tako finančne posledice stavke.

V SB Izola odpada večji delež operativnega programa, celo do 20 odstotkov

10. 03. 2024 19.51

Medtem ko se vlada, ki je za svojo glavno prioriteto postavila zdravstveno reformo, ukvarja predvsem sama s seboj, smo na pragu že devetega tedna najdaljše zdravniške stavke v zgodovini države. In kako se ta kaže na terenu? V zdravstvenih domovih po Sloveniji imajo manj težav kot v bolnišnicah, kjer beležijo bistveno več umikov soglasij za nadurno delo in s tem tudi več težav pri organizaciji dela. Ponekod tako odpade od deset do 20 odstotkov ambulantnih pregledov in približno petina operacij, kar seveda daljša čakalne dobe in vpliva na finančno stanje bolnišnic, načenja pa že tudi odnose med zaposlenimi.

Poslovanje UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni

06. 12. 2023 17.15

Poslanci DZ so na skupni seji komisije za nadzor javnih financ in odbora DZ za zdravstvo razpravljali o primanjkljaju UKC Ljubljana. Sprejeli so nekatere sklepe, ki sta jih ločeno predlagala NSi in koalicija. Med drugim so svet UKC pozvali, naj na podlagi revizije poslovanja pripravi sanacijski program ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani. Letošnji končni rezultat poslovanja UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni, je povedal generalni direktor UKC Marko Jug. Ob tem je poudaril, da je zaradi prenove trenutno zaprta osmina bolnišnice.

V Izolo po nujno medicinsko pomoč tudi bolniki iz hrvaške Istre

12. 07. 2023 14.55

Na podlagi sporazuma med Slovenijo in Hrvaško bo izolska bolnišnica postala dostopna tudi prebivalcem hrvaške Istre. Te bodo napotili v Izolo v primeru nujnih stanj, kot so denimo srčni infarkt, možganska kap ali politravma. Stroške storitev bo krila hrvaška zdravstvena blagajna.

'Tolikšna podražitev ni upravičena, če ne prinese tudi kakovostnejših storitev'

06. 04. 2023 10.20

Je tako velika podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja upravičena? Nekdanji gospodarski minister in ekonomist Matej Lahovnik meni, da ni. "30 odstotkov je precej več, kot znaša inflacija, prav tako pa plačnik od tega nima nobene koristi," pravi. Profesorica na Ekonomski fakulteti Ljubljana Petra Došenović Bonča sicer meni, da je dvig posledica financiranja zdravstvenega sistema, v katerem zavarovalnice "igrajo precej pasivno vlogo". Slovensko zavarovalniško društvo pa, da je dvig premije nujen za nadaljnjo zagotavljanje doplačil za opravljene zdravstvene storitve za prebivalstvo.

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica

07. 03. 2023 06.00

Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?

19. 09. 2022 06.00

Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

'Privatna bolnišnica je rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva'

13. 09. 2022 13.40

Na naše poročanje o tem, da bosta delno državni zavarovalnici gradili zasebno bolnišnico v prestolnici, so se že odzvali v vladnih strankah Levica in SD. Iz Levice sporočajo, da je privatna bolnica za elite rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva, iz SD pa, da v zvezi s tem v prihodnjih dneh pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra.

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'

11. 08. 2022 07.00

Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

Direktorica celjske bolnišnice presenetila z odstopom

22. 02. 2022 20.06

Direktorica celjske bolnišnice Margareta Guček Zakošek presenetljivo – tri leta pred iztekom mandata – zapušča direktorski stolček. Svojo odstopno izjavo je nekdaj vidna članica SMC članom sveta prebrala potem, ko so na ponedeljkovi seji obravnavali poslovne rezultate minulega leta, v katerem je bolnišnica pridelala približno štiri milijone evrov izgube. Slabše poslovanje naj sicer ne bi bil edini zdrs v njeni zadnji, komaj enoletni, epizodi vodenja. 

Višje plače zdravnikov letos verjetno krite iz proračuna, kaj pa v prihodnje?

02. 02. 2022 14.19

Ob zvišanju plač zdravnikov, kar naj bi na letni ravni znašalo 110 milijonov evrov, se zastavlja vprašanje, kdo bo to kril. V zdravstveni blagajni opozarjajo, da lastnih virov za vse več bremen, ki jih nalaga politika, nimajo. Zadnji interventni zakon za omilitev posledic epidemije določa, da bo povišanje zdravniških plač kril državni proračun, a le do konca letošnjega leta.

Iščejo kader za covidne oddelke: 'Potrebujemo vsakega, ki zmore dodatne obremenitve'

10. 11. 2021 08.58

Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je povedal, da pripravljajo regijski seznam razpoložljivih kadrov za pomoč v covidnih bolnišnicah. Opozarja pa na obremenjenost zdravnikov na primarju in morebitne težave s plačili zdravstvene blagajne ob neizvajanju lastnih nalog.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri

21. 09. 2021 06.00

Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Minister Poklukar UKC Ljubljana zapustil v globokih dolgovih

09. 07. 2021 13.57

V prvih štirih mesecih letošnjega leta je bila naša največja bolnišnica, UKC Ljubljana, v rdečih številkah. Iz poročila o poslovanju je razvidno, da je omenjeno obdobje zaključila z odhodki nad prihodki v višini 20,7 milijona evrov.

Oskrba covidnega bolnika 8000 evrov? ZZZS predlaga nov izračun cene

27. 01. 2021 08.24

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je partnerjem v zdravstvu in ministrstvu za zdravje predlagal, da na podlagi finančne analize naredijo ponovni izračun stroškov za bolnišnično oskrbo bolnika s covidom-19. Opozarjajo namreč, da trenutna cena še vedno temelji na izkušnji spomladanskega vala, okoliščine pa so se medtem spremenile.

V nedeljo 428 okužb. Beovićeva: Stanje se še ne umirja

30. 11. 2020 08.45

V nedeljo smo v Sloveniji odvzeli 1880 brisov na novi koronavirus in potrdili 428 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 22,8-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1298 okuženih z novim koronavirusom, 205 jih je na intenzivni terapiji. Umrlo je 51 bolnikov s covidom-19. "Sprehajamo se po meji obvladljivosti razmer," opozarja vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb. Vodja svetovalne skupine Bojana Beović prav tako ocenjuje, da se stanje še ne umirja, zato tudi ne moremo pričakovati odpiranja države.

Novi koronavirus zašel tudi v šempetrsko bolnišnico

13. 10. 2020 18.59

Strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler je potrdila, da je ena od strokovnih sodelavk v soboto zbolela za covidom-19. Testi pri vseh, ki so bili z njo v tesnem stiku, so potrdili še tri okužbe. Danes so testirali še 60 zaposlenih, rezultate pričakujejo v sredo zjutraj.