Potem ko smo razkrili, da je Diagnostični center Bled, največji zasebni izvajalec zdravstvenih storitev v državi, začel s pripravami za izgradnjo 17,5 milijona evrov vredne zasebne bolnišnice z ambulantami za specialistične preglede, so se oglasili v Levici. Opozorili so, da zavarovalnice kot gospodarske družbe počasi in vztrajno privatizirajo zdravstvo v Sloveniji. "Triglav in Sava RE sta kupili center Vila Bogatin na Bledu, Medicinski center Fontana v Mariboru, center Cardial ter Kirurški sanatorij v Ljubljani. Enako počnejo tudi njuni konkurenti: direktor Vzajemne je napovedal interes za nakup zasebnih izvajalcev zdravstvene dejavnosti. Vzajemna je že kupila zdravstveni center Aristotel, prevzema tudi Barsos."
Zavarovalnicam so tovrstne naložbe v interesu iz dveh razlogov, pojasnjujejo v Levici. "Jasno jim je, da se bodo ob razsuvanju javnega zdravstva profiti zasebnikov povečali. Prav tako razumejo logiko zasebnih zdravstvenih trgov in vedo, da lahko s časom zasebne centre prodajo tujim multinacionalkam, ki bodo z veseljem vstopile na liberaliziran trg in se prisesale na javna sredstva. Za financiranje čistih zasebnikov z javnim denarjem ne bo več nobenih ovir, če se minister za zdravje tako odloči na podlagi nedavnega interventnega zakona o zdravstvu."
Zasebniki in zasebniki koncesionarji presežkov ne vračajo v javno zdravstvo, temveč jih kanalizirajo v kapital, ki ga nato nadalje uporabljajo za širjenje svojega tržnega deleža. Zavarovalnice teh 17 milijonov, s katerimi gradijo ta zdravstveni center, niso dobile čez noč. Po podatkih Agencije za zavarovalni nadzor je bil poslovni izid zavarovalnic iz naslova dopolnilnega zavarovanja v letu 2021 16,8 milijona evrov, so še dodali.
"Imejmo v mislih, da obratovalni stroški javne zdravstvene zavarovalnice znašajo 1,7 % vseh prihodkov ZZZS, medtem ko komercialne zavarovalnice za svoje stroške obdržijo kar 9,7 % vseh prihodkov. To pomeni, da bi z izidom enega leta ZZZS lahko bolnišnico financiral sam, dostop do storitev pa bi imeli vsi, ne samo privilegiran sloj ljudi, ki si to lahko privošči," opozarjajo.
Kot je znano, je Sava RE dodatno pojasnila, da bodo v centru opravljali storitve "raznovrstnih specialističnih in diagnostičnih pregledov, ki jih DCB že sedaj izvaja (tudi v okviru koncesije)". V Levici dodajajo, da to pomeni, da bomo v tej ustanovi z javnim denarjem financirali dvoživke in zasebnike.
Kot poudarjajo, odločno in ostro nasprotujejo gradnji privatnih bolnišnic in zagovarjajo javno, vsem dostopno in transparentno zdravstvo. Ministrstvo za zdravje pozivajo, naj zaustavi degradacijo javnega zdravstvenega sistema ter čim prej začne pripravljati izpolnitev zavez iz koalicijske pogodbe, da bomo ukinili nepravično in neučinkovito dopolnilno zdravstveno zavarovanje, razmejili javno in zasebno zdravstvo ter namenili več sredstev za financiranje javnih zdravstvenih storitev. "Hkrati od SDH, ZPIZ in državnih nadzornikov zahtevamo, da svojo lastninsko pravico v zavarovalnicah Triglav in SAVA RE uveljavijo tako, da preprečijo gradnjo privatne bolnišnice in namesto tega ta denar investirajo v javno zdravstvo, opremo v javnih bolnišnicah in kader v javnih zdravstvenih zavodih," so zaključili.
SD pričakuje pojasnila zdravstvenega ministra
Iz SD pa so sporočili, da prioriteta Socialnih demokratov v vladi, ne glede na razdelitev resorjev, ostaja boljša organizacija in povečanje dostopnosti ter kakovosti javnega zdravstvenega sistema, z vzpostavitvijo vzdržnega financiranja. "Socialni demokrati si želimo razviti dostopen, učinkovit in gospodaren sistem, ki bo vsem ljudem zagotavljal sodobne in kakovostne zdravstvene storitve brez nerazumno dolgih čakalnih dob, z zadovoljnim osebjem, ki se po dostopnosti, kakovosti in inovativnosti uvršča med najboljše," so zapisali.
O vlogi omenjenih zavarovalnic, ki sta delno v državni lasti, pri načrtovanju gradnje zasebne bolnišnice pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra v prihodnjih dneh, so še dodali.
Za odziv na naše poročanje smo prosili tudi Gibanje Svoboda, SDS in NSi. V SDS so navedli, da je vodja njihove poslanske skupine Jelka Godec na ministra za zdravje naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z gradnjo nove zasebne bolnišnice. V NSi so zapisali, da bi morali v Sloveniji prekiniti s prakso ločevanja zdravstvenih izvajalcev na "dobre" in "slabe" na podlagi njihove pravnoorganizacijske oblike, temveč se raje posvetiti ključni težavi - odpravi monopola ZZZS na področju obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Ta po njihovi oceni ustvarja zgolj dolge čakalne vrste, zaradi katerih se ljudje zatekajo v zasebno zdravstvo. Tam pa dodatno plačajo za storitve, do katerih so sicer že upravičeni v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja. "Da pa bodo lahko tudi javni zdravstveni zavodi konkurenčni zaposlovalci, jim je treba omogočiti več manevrskega prostora tako pri nagrajevanju zaposlenih kot pri poslovanju nasploh. Zato se zavzemamo za njihovo preoblikovanje v pravne osebe javnega prava, ki poslujejo neprofitno, a po načelih gospodarskih družb," so še dodali.
Gibanje Svoboda se na naše poročanje še ni odzvalo.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.