Do zadnjega so pričakovali, da bo vlada vendarle popustila, upoštevala pripombe, predvsem pa slišala svarila, da javnemu zdravstvu grozi kolaps celih oddelkov.
Skoraj dva meseca kasneje, zgolj iz medijskih objav in ne iz prve roke, saj kot opozarjajo, zadnje različice novele do tega trenutka sploh še niso videli, pa razočarano ugotavljajo: "Jaz, se opravičuje, nisem notri zasledil nobenega stavka, ki bi meni izboljšal karkoli. Razen to, da mogoče izgubim kolege," pravi specialist infektologije dr. med. David Zupančič.
"Gre za neko načelno vprašanje, ali je sploh smiselno v slovenskem zdravstvenem sistemu zdravnikom omejevati delo," je včeraj povedala predsednica Zdravniške zbornice prof. dr. Bojana Beovič.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pa: "Vse pripombe in komentarje smo vzeli resno, jih preučili in sedaj imamo to novo verzijo Zakona o zdravstveni dejavnosti."
Da nas čakajo še daljše čakalne dobe, razcvet zasebnega zdravstva in pregon zdravnikov v tujino, opozarjajo Mladi zdravniki. Vladi Roberta Goloba pa očitajo, da to počne namerno. Kar je najbolj sprevrženo pa, še zapišejo, da to počne pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo.
"Mene kot zdravnika me v nobenem primeru ne skrbi za svojo prihodnost, kot bodoči bolnik, uporabnik upam da javnega zdravstva, me pa skrbi vedno bolj," dodaja Zupančič.
Do sprememb se bodo sicer v celoti lahko opredelili šele, pravijo, ko bodo novelo zakona imeli pred seboj. Ob tem jim predsednik strateškega sveta Erik Brecelj očita, da jih zanima samo, kje bodo lahko delali: "Nagrajevanje, to na žalost zdravniških organizacij ne zanima, zelo bogato nagrajevanje je možno. Skrb je, ali bo menedžment v bolnicah to znal izkoristiti oziroma znal dobiti denar za to."
"Te finese nagrajevanja kot stimulacija za dodatno delo, kjer seveda spet lahko govorimo o nekih pasteh dodatnega dela samo zato, da neka ustanova, ne sam posameznik, pridobi več sredstev," pa dodaja dr. Beović.
"Naš zakon predvsem določa dodatne vire, in sicer gre na sekundarnem nivoju predvsem za povečan obseg dela, torej večje število opravljenih storitev, kot pa je program, dogovorjen z ZZZS," je dejala generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Jasna Humar.
Kot so še pojasnili na Zdravniški zbornici, na nevarnosti novele opozarjajo tudi številni pravni strokovnjaki, ki svarijo, da je tovrstna omejitev v nasprotju z ustavno zagotovljenimi pravicami. Ali je na vidiku tudi morebitna ustavna presoja? Do tega trenutka je sicer ni napovedal še nihče.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.