Dejstva

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe

Ljubljana, 17. 10. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
250

Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Pred časom vpijoč primer celjske bolnišnice, danes so v velikih težavah v šempetrski bolnišnici. Lani so dali odpoved štirje radiologi, ta teden še dva, medtem ko eden s prihodnjim letom odhaja v pokoj. 

Razlog odhodov vidi Dimitrij Klančič, direktor Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica, v boljših delovnih pogojih, slike lahko odčitajo od doma, nimajo dežurstev, predvsem pa v višji plači, kot jo imajo v javni bolnišnici. Na vprašanje, ali je vprašal tiste, ki so odšli, koliko bodo zaslužili, odgovarja, da ne, da pa jih vztrajno kliče, da bi se vrnili vsaj zaradi dežurstev. Prav organiziranje dežurstev radiologov je v nekaterih bolnišnicah velik izziv.

Da so plače pri zasebnikih koncesionarjih celo še enkrat višje, nam potrdi Zvone Novina, generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebne družbe s koncesijo. Pod njeno okrilje spadata dve družbi, ki se ukvarjata s slikovno diagnostiko, Fontana in MDT & T. Za plačo 8000 evrov bruto na mesec mora radiolog pri njih na dan opraviti 21 preiskav, pravi Novina.

Nocoj v rubriki 24UR Dejstva: Analizirali smo področje radiologije, ki je trenutno vrh ledene gore. Videli bomo, kako je z zaslužki radiologov pri zasebnikih in kakšne dobičke kujejo zasebniki koncesionarji. Pogledali smo tudi, kako je z dvojnim delom zdravnikov v Italiji in Avstriji. 

Miran Kovač, prokurist Medilaba, še ene zasebne družbe s koncesijo, ki je imela lani slabe 3,1 milijona evrov dobička, od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije pa je dobila 10,1 milijona evrov, prav tako izpostavlja produktivnost, ki da je pri njih tudi tri- ali štirikrat višja kot v javnih zavodih. Kovač pa priznava, da so neprimerljivi z bolnišnicami, ki imajo težje paciente. Da na nek način kradejo radiologe javnim bolnišnicam z višjimi plačami, Kovač odgovarja, da lahko vsak svobodno izbira. O tem, ali ga ne skrbi to, kar se zaradi odhodov zdravnikov dogaja z javnim zdravstvom, pa da ga seveda skrbi, ker za težje paciente skrbi javno zdravstvo, med pacienti pa bi bil lahko tudi sam. "Problem ni koncesionar, tudi ne čisti zasebnik, problem je javno zdravstvo v osnovi," meni Kovač.

Ponekod samo en zaposlen radiolog

Šempetrska bolnišnica zagotavlja zdravstveno oskrbo več kot 120.000 prebivalcem. Da je prav radiologija temelj vsake bolnišnice, brez katere bi bilo težko ali celo nemogoče zdraviti paciente, ni dvoma, poudarja direktor bolnišnice Klančič. Kljub temu imajo polno zaposlenega samo enega radiologa. Radiologa, ki sta ta teden dala odpoved, bolnišnico pa bosta zapustila konec leta, sta zaposlena 40- oziroma 60-odstotno, radiolog, ki s prihodnjim letom odhaja v pokoj, pa 80-odstotno. Direktor je dal vsem soglasje za delo izven bolnišnice, sicer bi odšli, je prepričan.

V Splošni bolnišnici Celje, kjer je trenutno zaposlenih šest radiologov, imajo soglasje za delo izven bolnišnice trije radiologi, en zdravnik je odsoten zaradi koriščenja starševskega dopusta, dva pa sta v bolnišnici zaposlena za manj kot 50 odstotkov. Potrebovali bi še vsaj 10 radiologov.

Tudi 50 evrov za izvid

Bolnišnice težave rešujejo z zunanjimi radiologi, predvsem v času dežurstev. Kot nam sporočajo iz celjske bolnišnice, imajo pogodbo sklenjeno s 25 radiologi, stroški za njihove storitve pa so okrog 100.000 evrov na mesec, odvisno od potreb posameznega obdobja.

V Splošni bolnišnici Novo mesto imajo z zunanjimi izvajalci sklenjenih 23 pogodb, največ za MR-odčitke. Plačilo je odvisno od vrste preiskave in oblike dela, povprečna cena pa je 50 evrov bruto na izvid.

Jutri v Dejstvih: Nadaljujemo zgodbo o begu zdravnikov. Bodo zasebniki res na veliko zaposlovali? 

V šempetrski bolnišnici je plačilo 40 evrov bruto na preiskavo, medtem ko plačujejo v ljubljanskem UKC radiološke storitve na uro, in sicer 33,5 evra bruto.

Radiologi, ki so zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih, lahko delajo popoldne kot samostojni podjetniki ali prek podjemne pogodbe. Koliko radiologov ima odprt s. p., ni znano. Na Finančni upravi Republike Slovenije smo uspeli dobiti le podatke, koliko je vseh samostojnih podjetnikov z glavno dejavnostjo zdravstvo. Trenutno je popoldanskih s. p.-jev 2225, rednih pa 1443.

Danes plačilo koncesionarjem neomejeno

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije plačuje zasebnikom koncesionarjem radiološke storitve neomejeno, njihovo število pa iz leta v leto narašča. Lani so dobili zasebniki koncesionarji plačanih več kot 377.000 radioloških storitev, od katerih jih je največ, in sicer več kot 74.000, opravila zasebna družba s koncesijo Digitalna slikovna diagnostika

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tako kot število radioloških storitev se zvišuje tudi znesek, ki ga dobijo zasebniki koncesionarji od ZZZS. Medilab je dobil leta 2021 6,3 milijona evrov javnega denarja, lani pa že 10,1 milijona evrov, kar je bilo lani največ med zasebniki koncesionarji, ki opravljajo radiološke storitve.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Da zasebnikom koncesionarjem posli cvetijo, kažejo podatki o dobičkih. Digitalna slikovna diagnostika je imela lani 3,8 milijona evrov čistega dobička, sledijo Medilab, MDT&T in MTC FONTANA.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nižje cene in omejitev storitev

Očitno dobremu poslu z radiološkimi storitvami namerava narediti konec ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V roku treh tednov naj bi vlada sprejela uredbo, ki bo prinesla nižje cene in spremenila način plačevanja. 

Z uredbo bodo zamejili plačevanje nekaterih storitev, tudi radioloških, in sicer bodo določili, koliko storitev lahko naredi en tim, kar pomeni, da storitve ne bodo več plačane po realizaciji. Medtem bo načrtovani prenovljeni Zakon o zdravstveni dejavnosti določil, koliko radiologov bo moral imeti zaposleni zasebnik koncesionar za določeno število storitev, ki mu jih plača ZZZS. 

Beg zdravnikov

Nekateri zdravniki svarijo, da bo novela Zakona o zdravstveni dejavnosti, s katero naj bi bolj natančno razmejila javno in zasebno delo v zdravstvu, povzročila dodatne odhode zdravnikov k zasebnikom, tudi radiologov. Beg zdravnikov se v določenih dejavnostih zna zgoditi, pravi ministrica, zato je po njenem pomembno, kako bomo uredili posamezna področja, med katerimi je tudi radiologija.

Ministrica je prepričana, da jim bo to z uredbo in novelo zakona, ki bo, kot napoveduje, prišel v parlament do konca leta, uspelo.

Dejstva: Preiskovalna zgodba
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (250)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zrela hruška
18. 10. 2024 12.17
+1
pravilno vlada, sedaj se ZZZS molze po dolžini in širini! ko se bo vse razmejilo pa naj zasebnik plača iz svojega žepa te pozeruhe!
Smuuki
18. 10. 2024 09.39
+1
Zdaj pa ta plačani znesek preračunajte v plače. Dvig zdravniških plač bi bil nekaj procentov tega zneska. Raje plačati zasebnikom več kot svojim zdravnikom. Zakaj? Del tega denarja bo pristal v žepih. Če bi delali na opremi javnega zdravstva do tega denarja politika nima vstopa. Zato rušijo javno zdravstvo. Ne plačati zdravnikov ima povsem drug namen kot je predstavljeno v javnosti. Posege prekanalizirajo v zasebni sektor. Zvit pristop za naivne nikoli razumljiv
bc123456
18. 10. 2024 08.27
+0
TO JE SLOVENSKA VLADA-- Neve se kdo pije in kdo plača, ADIJO SLOVENIJA
nacka
31. 10. 2024 08.24
zoran pušenjak
18. 10. 2024 08.06
+3
Cilj te vlade se uresničuje. Uničenje zdravstva, gospodarstva, kmetijstva dejansko vsega
tavbix
17. 10. 2024 21.52
+4
Vse zrežirano...da lahko tisti pri koritu žerejo milijone...
borjac
17. 10. 2024 21.19
+4
Ko se v džungli pojavijo tigri , ki so okusili človeško meso jih ne moreš več ustaviti , napadajo in morijo ljudi , Zdravniška mafija se je v času Kovida navadila na OGROMEN denar, začeli so graditi vile, kupovati draga milijonska stanovanja, luksuzne avte , jahte in imeli so oblast nad življenjem in smrtjo , sedaj so se na to navadili in hočejo še in še in še.......pravijo da imamo premalo radiologov in zdravnikov raznih vrst , in vendar Zdravniška zbornica=Beovičeva omejujejo vpis na radiologijo, za zdravnike iz juga pa jih dobesedno maltretirajo in jim mečejo polena, kaj polena, debla pod noge , ZAKAJ ???? , zato ker s tem ustvarjajo UMETNO POMANJKANJE ZDRAVNIKOV , tako da lahko izsiljujejo Državo za enormne plače, ki jih niti ne zaslužijo. Ko pa nam govorijo da vse to delajo za bolnike , lahko še človek z povprečnim IQ ugotovi DA ZDRAVNIKI LAŽEJO, pravijo da so izgoreli od dela, nekaj njih da, ampak večina pa ne , le kako bodo izgoreli od dela če pa od 12 mesecev, delajo samo 10 mesecev...pa sami ugotovite kako grozno trpijo , normalni zaposleni pa imajo sam po 24 dni dopusta, kar je 1 mesec, primerjate lahko sami.
Buča hokaido
17. 10. 2024 21.04
+1
Malo razčistite poklica radiolog in inženir radiologije.
Jernej Sekirnik
17. 10. 2024 20.16
+2
Poslanka svobode je rekla, da ni vazno kolk je cena... Takšne idiote imamo gor
AFŽ
17. 10. 2024 20.09
+3
Bolnišnica v Celju pravi, da je radiolog poročal o svojem delu v Slovenj Gradcu, a poročila niso vsebovala števila in vrst opravljenih storitev, saj jih ni dolžan poročati. Dodali so tudi, da je svoje delo opravljal v skladu s pogodbo in postavljenimi normativi. Rečeno drugače: radiologa sta ustvarjala čakalno vrsto in jo za dodaten zaslužek nato odpravljala, ker jima je legalno dvoživkarstvo to omogočilo. Opisani je le eden primer privatizacije zdravstva, ki paciente pušča brez potrebne oskrbe. Če je ne zaustavimo, nas kaj kmalu čaka zdravstvo po ameriško, le za tiste, ki si ga lahko privoščijo. Začnemo tako, da dvoživkarstvo ukinemo.
AFŽ
17. 10. 2024 20.09
+3
Zgolj vodenje svojega oddelka in opravljanje rednega dela bi jima moralo v teoriji dnevno vzeti 10 ur. V praksi sta torej na pacienta porabila manj časa od predvidenega. Se je čakalna vrsta pacientov zato premikala nekajkrat hitreje? Ne. Namesto hitrejše obravnave pacientov v matični bolnišnici sta čakalno vrsto, ki sta jo ustvarila sama, popoldne krajšala v sosednji bolnišnici. Pacienti bi torej lahko prišli do oskrbe veliko hitreje, a niso, ker bi radiologa sicer ostala brez vrtoglavega popoldanskega zaslužka.
AFŽ
17. 10. 2024 20.08
+1
Lani je še posebej odmeven primer razkril, da sta si predstojnika radioloških oddelkov iz Slovenj Gradca in Celja navzkrižno dodeljevala popoldansko delo za krajšanje čakalnih vrst. Radiolog iz Celja je nabiral dodatne ure na oddelku od kolega iz Slovenj Gradca in obratno, za to pa sta v enem letu pobrala 100.000 evrov vsak.
kr--en
17. 10. 2024 21.08
+1
Situacijo boste reštako, da boste gremili življenje preostalim 93% zdravnikov, ki niso dvoživke. Recept za udpeh brez napak?
nopino
17. 10. 2024 20.02
+7
Zdravstvo je v osnovni zamisli bil zamišljen kot nepridobitna dejavnost. Z časom so se zadeve spreminjale, ampak, da bo v Sloveniji za nekatere postala najboln profitabilna dejavnost in to vse na škodo pacientov in bolnikov. Sramota za posameznike, sramota za fides. Moj predlog, enak kot v Italiji: zdravniki javnega sektorja lahko dela (z dovolenjem) samo v zdravstveni enoti, katera nima nikakšnih povezavah z ZZZS, ne pogodbenih, ne finančnih in ostalih povrzavah!
Emtisunce
17. 10. 2024 19.37
+0
Gospodarstvo v EU je ušlo z vajeti ! Delajo kar hočejo in dvigujejo cene v nebo za 100 miljonske dobičke. Vlade EU morajo začeti regulirati cene vseh proizvodov in storitev ali bo šlo vse v maloro - zgodba Jugosalavije se že ponavlja, tiskanje denarja, cene gor, inflacfija, … .
St. Gallen
17. 10. 2024 19.33
+2
dobro vam gre
zmajskorpion
17. 10. 2024 19.30
+0
Prepovedat zasebnike!!!
avgust.
17. 10. 2024 19.29
+3
Pa ste obtoževali Janšo, da ruši javno zdravstvo. Te številke si poglejte. Do konca mandata bo Golob vse uničil.
BrkoBrki?
17. 10. 2024 19.22
+1
Če je bolnica za 100 jurjev dobila 10 radiolog, ki so odselili vsaj 10 ur na dan 25 dni v tednu potem so naredili dober posel, prej pa je realnost takšna, da so dobili 2 radiolog, ki sta delala po.4 ure na dan med tednom in to mastno plačali
Bubba
17. 10. 2024 19.18
+3
Ni skrivnost, da se v javnem zdravstvu zdravniki oddahnejo, da lahko na polno delajo pri zasebnikih. Pa recimo že enkrat bobu bob !
Bubba
17. 10. 2024 19.19
+3
BrkoBrki?
17. 10. 2024 19.22
+1
Bubba ja tisti, ki stažirajo res ne pol pa bolj ja, kot ne vsi
Gyuhgevfin
17. 10. 2024 19.12
+0
To bodo mediji in politika obrnila proti posameznemu zdravniu ne proti sistemu oz politiki ki razmere dela …
Nebodijetreba
17. 10. 2024 18.58
+2
Kmalu bodo rg. in MR slike odčitavale kar medicinske sestre. To je pri laboratorijskih izvidih že praksa, da ko pokličeš, izvid oceni kar sestra. Če ni prevevisokih odstopanj nad ali pod določeno vrednostjo, reče, da je izvid ok. Izvide bi po mojem moral pregledati zdravnik, ki bi ob upoštevanju ostali mejnih vrednosti poskušal ugotoviti, kaj mu izvid pove glede na bolnikove težave. Škoda denarja za nič!
Nebodijetreba
17. 10. 2024 18.59
+0