betona

Mjanmar: po 3000 smrtih in 125 urah izvlekli preživelega
03. 04. 2025 10.18Število smrtnih žrtev potresa v Mjanmaru je preseglo 3000, a je skupina kitajskih reševalcev uspela rešiti preživelega po 125 urah pod ruševinami. Vremenoslovci svarijo pred nepričakovanim deževjem, ki bi lahko otežilo reševanje in pomoč.

60 ur po potresu reševalci izpod ruševin izvlekli štiri preživele
30. 03. 2025 15.46Skoraj 60 ur po močnem potresu z magnitudo 7,7, v katerem je umrlo 1700 ljudi, so reševalci izpod ruševin v Mjanmaru rešili še štiri ljudi. Reševalci bijejo bitko s časom, upanje svojcev pa je iz ure v uro vse manjše. Veliko srečo sta imela 24-letnik in 40-letnica, ki sta pod ruševinami na reševalce čakala dolgih 40 ur.

Tri sekunde pred pristankom se je oglasil alarm, ob tla udarili z 250 km/h
21. 03. 2025 19.24Znane so prve podrobnosti preiskave februarske letalske nesreče v Torontu v Kanadi, ko je potniško letalo po pristanku zagorelo in se obrnilo na streho. Po pravem čudežu je preživelo vseh 80 potnikov in članov posadke. Medtem ko glavni vzrok nesreče še vedno ni znan, poročilo razkriva podrobnosti zadnjih nekaj sekund preden je letalo z 250 kilometri na uro udarilo ob tla. Če je evakuacija potnikov potekala brez večjih težav, pa so imeli več problemov v pilotski kabini, kjer so se zataknila vrata.

Dars prevzel odgovornost za nesreče, udeležencem bodo povrnili škodo
03. 03. 2025 20.06Nesreča devetih vozil – dve sta bili tovorni, sedem pa osebnih – in zelo nenavadne okoliščine. Vzrok pa: dvignjena dilatacija na mostu, v katero so vozila trčila. Eno od osebnih vozil je pri tem odbilo v betonsko ograjo. Policisti okoliščine nesreče še preverjajo, na Darsu pa pojasnjujejo, da je najverjetneje popustil material, potem ko je tovornjak zapeljal čez dilatacijo na mostu, ki je tako ostala na vozišču. Kako je sploh mogoče, da se to zgodi? In kako pogosto Dars preverja dilatacije? Predvsem pa, ali jih res in kako natančno? Bodo voznikom povrnili škodo?

Trump dvomi, da je v ameriški zakladnici res zlato: Musk v inšpekcijo
25. 02. 2025 10.26Donald Trump in Elon Musk nadaljujeta s svojimi nepredvidenimi dejanji. Dvojica je poskrbela za precej zmedenosti in posledično negotovosti, ko je napovedala pregled skrbno varovanega vojaškega objekta, zakladnice, kjer hranijo zlate rezerve ZDA v količini okoli 4580 ton. Razlog pa: Elon Musk in številni teoretiki zarot ne verjamejo, da je zlato res v trezorjih. Skladišče plemenitih kovin v Fort Knoxu hrani zaloge plemenitih kovin za Združene države že od leta 1937 in je postalo sinonim za varno in dobro zaščiteno. V zgodovini so vrata zakladnice za nepooblaščene obsebe odprli le trikrat. Vse pa kaže, da se bo po vseh letih med trezorji zdaj sprehodil Elon Musk.

'Čudež' v Torontu: je pilotirala misica, ki je šele pred kratkim pridobila licenco?
24. 02. 2025 10.27Po strmoglavljenju letala družbe Delta v Torontu so se pojavile nepreverjene trditve, da je bila za krmilom 26-letna pilotka Kendal Swanson, ki je šele pred kratkim pridobila licenco. Šlo naj bi za nekdanjo tekmovalko lepotnih tekmovanj. Ampak ali je Kendal Swanson res odgovorna za nesrečo Delte na mednarodnem letališču Pearson v Torontu, v kateri je bilo poškodovanih 18 ljudi? Endeavour Air ni potrdil identitete pilotov, medtem ko je Delta sporočila le, da je šlo za izkušene pilote.

S stropa v predoru nenadoma zgrmel beton: kdo je krivec?
22. 02. 2025 09.52Kamera je ujela, kako je v predoru Prudential v ameriški zvezni državi Massachusetts na vozišče s stropa odpadel del betona. Tam so bili v primežu ledenih temperatur in kot pojasnjujejo strokovnjaki, je betonska plošča odpadla zaradi ekstremnega zamrzovanja in odmrzovanja. Beton je namreč zmrznil in se nato razslojil, ko so se temperature znova dvignile.

Letalski strokovnjaki pojasnjujejo čudež v Torontu
19. 02. 2025 08.19Kako je možno, da je ameriško potniško letalo po pristanku zagorelo in se obrnilo na streho? K sreči so preživeli vsi potniki in člani posadke. Analitiki ocenjujejo, da je na pristanek letala vplival tudi močan veter, pilot naj bi zaradi močnih bočnih sunkov moral izvesti poseben pristajalni manever. Zasluge, da so potniki preživeli, grejo tudi varnostnim sistemom v letalu, med drugim varnostnim pasovom, ki so danes veliko manj raztegljivi kot včasih. Ob pristanku se je od trupa letala odlomilo eno krilo, v katerem je tudi rezervoar za gorivo.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Sedem let po uničujočem požaru naj bi Grenfell porušili
06. 02. 2025 12.02Sedem let po požaru, v katerem je umrlo 72 ljudi, bodo londonsko stolpnico Grenfell glede na načrte vlade porušili. S tem je namestnica premierja Angela Rayner seznanila preživele in svojce žrtev, med katerimi so številni kritični do odločitve.

Sprehod po gradbišču največje poslovne stavbe v Sloveniji z jogo na strehi
29. 01. 2025 18.03Medtem ko še eden v nizu (pre)toplih januarskih dni jezi ljubitelje zime, je bil kot tak idealen za ogled prepišnega gradbišča še nedokončane zgradbe. Prijetni sončni žarki, ki so obsijali vrh bodoče največje poslovne stavbe s Sloveniji, so nakazali, kakšen bo delovni dan najemnikov njenih pisarn. Sestanke in poslovne zabave bodo lahko imeli kar na strehi, kjer bo organizirana tudi tedenska joga, razgled s tamkajšnjih 2000 kvadratnih metrov dostopnih površin pa se bo razprostiral od Ljubljanskega gradu do Šmarne gore.

Vročina bo zahtevala vse več življenj. Katera evropska mesta bodo najbolj na udaru?
28. 01. 2025 10.02Število smrti, katerih vzrok bo povezan z visokimi temperaturami ozračja, bo do konca stoletja v Evropi večje od smrtnih primerov zaradi mraza, kažejo ugotovitve nove britanske raziskave. Najbolj na udaru bodo sicer mesta v Sredozemlju.

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki
10. 01. 2025 11.47Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

Zelena vrata so vodila v resnični pekel vojne: 'Mati, zbogom'
03. 01. 2025 10.20Čeprav brezpilotni letalniki spreminjajo obraz vojne in se spletnim komentatorjem, ki z domačega fotelja navijajo za eno ali drugo stran, navzven zdi, da je s sejanjem smrti na daljavo vse skupaj postalo manj osebno, na prvi bojni črti to še zdaleč ne drži. Še kako osebno je in pogosto se vse skupaj konča z neposrednim srditim bojem mož na moža. Po družbenih omrežjih so zaokrožili posnetki medsebojnega spopada med ukrajinskim in ruskim vojakom, ki se končajo z brutalno smrtjo Ukrajinca in pretresljivim dialogom.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Vibracijska oprema za beton – Zagotovite trdno in kakovostno betonsko površino
18. 11. 2024 00.15Za dosego maksimalne trdnosti betonskih površin je nujno med betoniranjem odstraniti zračne mehurčke, s čimer zagotovimo enakomerno gostoto in preprečimo nastanek razpok. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo širok izbor vibracijske opreme, vključno z vibracijskimi iglami za beton, vibracijskimi letvami in opažnimi vibratorji, ki zagotavljajo kakovostno obdelavo betona na različnih gradbenih projektih.

Oglasil se je inženir, ki je delal na postaji in opozarjal: namesto betona zmečkane vreče
02. 11. 2024 09.49Po tragediji v Novem Sadu, v kateri se je na ljudi na železniški postaji zrušil nadstrešek in umrlo 14 ljudi, se marsikdo sprašuje, kako se je taka nesreča sploh zgodila, sploh, ker so postajo po obsežni rekonstrukciji odprli pred štirimi meseci. Nekaj vpogleda sta zdaj ponudila gradbeni inženir in aktivist, ki je svoje trditve podkrepil s fotografijami, ter inženir, ki je dejansko delal na postaji – in opozarjal prav na sporne elemente.

Na Pelješkem mostu so se že pojavile prve razpoke
22. 10. 2024 10.14Pelješki most, ki so ga za promet odprli pred komaj dobrima dvema letoma, že potrebuje popravilo. Na betonskih stebrih so se namreč pojavile mikrorazpoke. Po besedah gradbenih strokovnjakov sicer ne gre za konstrukcijske poškodbe stebrov, ki bi vplivale na varno uporabo mostu, bo pa zaradi morja in soli, ki bi situacijo lahko poslabšala, potrebna sanacija.

Zgrajen, da bi branil domovino. Propadajočega so ga prekrili grafiti
29. 09. 2024 07.21Na stranskem tiru železniške postaje v predmestju Splita stoji siva gmota jekla in betona. Njeno puščobno zunanjost sem in tja prekrijejo pisani grafiti. Tam propada že celo desetletje, čeprav je bil njen namen veličasten. 100 ton težak oklepni vlak, odporen na strelivo, je veljal za eno najzanimivejših rešitev pri oboroževanju, ko je v 90. letih sosednjo Hrvaško zajela vojna vihra.

Zrušen most čez Labo postal atrakcija, v vodi bo počakal poplave
15. 09. 2024 15.47Na bregu reke Labe v Dresdnu se ustavljajo mimoidoči in fotografirajo zveriženo gmoto jekla in betona, potopljeno v rečnem koritu. Del mostu Carola, ki se je zrušil ta teden, bo še nekaj časa ostal v vodi, saj povišana gladina onemogoča nadaljnjo sanacijo. Pristojni pa so zadovoljni, z brežin so uspeli odstraniti vse druge ostanke nenadne zrušitve in tako prehiteli napovedane poplave, ki bi iz padlega materiala lahko naredile smrtonosne naplavine.

Kamera na armaturni plošči ujela tragičen trenutek, ko se zruši most
10. 09. 2024 07.0033-letni Čuj Trong se je skupaj s sodelavcem Mingom Hajem na skuterju vračal iz službe, ko sta nenadoma začutila tresenje mostu Phong Chau nad deročo reko. Mislila sta, da je za njima tovornjak, zato sta vozila naprej. Nenadoma pa je pod njima zmanjkalo ceste in zgrmela sta v globino. "Prepričan sem bil, da bom umrl," je v bolnišnici tragedijo opisal pretresen Vietnamec.

Novo šolsko leto in nova šola za učence v Kamniku
02. 09. 2024 12.19Več kot 500 učencev v Kamniku je z novim šolskim letom sedlo v nove klopi. Po manj kot treh letih gradnje je namreč vrata odprla popolnoma nova Osnovna šola Frana Albrehta Kamnik. Investicija v novo šolo, ki ima več kot 30 učilnic, je stala 18,8 milijona evrov. Šolo sicer gradi 250 ton jekla za nosilno konstrukcijo, 5000 kubičnih metrov betona in 550.000 kilogramov armature.

Turisti bežijo pred poletno vročino, na Hrvaškem cveti skrita 'gorska oaza'
05. 08. 2024 09.12V upanju, da se bodo izognili neusmiljenim vročinskim valovom, se vse več turistov na Hrvaškem odloča za pobeg v gore. Številni turisti so tako navdušeni nad vasico Fužine, ki je obdana z zelenimi vrhovi. Gozdovi tam pokrivajo več kot 60 odstotkov Gorskega kotarja, zaradi česar območje označujejo kar za "hrvaško Švico".

V potok pri Rušah odvrgel beton in s cementom onesnaženo vodo ter pomoril ribe
01. 08. 2024 09.23Konec minulega tedna je prišlo do pomora rib in ostalih vodnih živali v potoku Lobnica v kraju Smolnik, so sporočili iz Ribiške družine Ruše. O tem so obvestili pristojne službe in kriminalistično policijo, ribiče pa so zaprosili, da do preklica ne izvajajo ribolova na spodnjem delu Lobnice od izliva v reko Dravo do male hidroelektrarne Jeklo.

'Kriči zame, Zagreeeb, kriči zame, Hrvaškaaa!!!'
16. 07. 2024 17.2865-letni Bruce Dickinson, prvi glas zasedbe Iron Maiden, je vedno dober razlog za koncertno vandranje, tokrat v ne tako oddaljeni Zagreb, kjer se je zbralo tudi na stotine slovenskih privržencev pevca, ki je zadnja leta v naši neposredni in bližnji okolici pravzaprav reden gost. Tudi 37 stopinj vročine pa ni zmotilo večinoma metalskega občinstva, da ga je prišel pogledat na tokratni samostojni koncert z odlično spremljevalno zasedbo.

Gabrijel in Libur (še) ne vesta, kaj so nogometna in nacionalna trenja
19. 06. 2024 19.58Na ograjo pred velikim zaslonom se naslanjata dva malčka. Na stotine odraslih za njima je na nogah in besno kriči proti dogajanju na hamburški zelenici. Onadva pa mirno stojita z ramo ob rami, eden ima ogrnjeno albansko zastavo, drug pa oblečen dres Joška Gvardiola.

Mehiški turistični dragulj ali nepopravljiva ekološka katastrofa?
07. 06. 2024 07.49Mehiška vlada gradi skoraj 1500 kilometrov dolgo železnico, kjer se bodo lahko turisti vozili po dvignjeni progi, a pri tem v tla vrtajo okoli dva metra široke stebre, ki uničujejo krhko jamsko življenje pod tlemi. Pod traso železnice leži na tisoče vodnih jam, ki predstavljajo glavni vodni vir za tamkajšnje prebivalce, delavci pa jih bodo prevrtali z na tisoče železnimi stebri. To ne pomeni samo uničenja jamskega življenja, tamkajšnji strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da bi se lahko proga zaradi krhkega površja zrušila, poleg tega pa bi morebitno razlitje tovora lahko povzročilo nepopravljive posledice.

Pri Peklu prerezali trak nadgrajene proge do avstrijske meje
13. 05. 2024 15.56Pri novozgrajenem predoru Pekel so uradno predali namenu posodobljeno železniško progo med Mariborom in Šentiljem. Projekt, ki je poleg nadgradnje 18 kilometrov obstoječega tira in zgraditve slabih štirih kilometrov nove proge vključeval še vrsto drugih posegov, je po vložku največji slovenski kohezijski projekt v pretekli perspektivi EU. Del proge, ki po nadgradnji ni več v uporabi za vlake, bo namenjen za kolesarsko stezo. Tečejo pa že tudi aktivnosti za pohitritev železniške povezave med Mariborom in Ljubljano.

Janković: Do konca mandata se bomo kopali v Ljubljanici
18. 04. 2024 11.51Ljubljanski župan Zoran Janković je pred 18 leti prebivalcem Ljubljane obljubil, da se bodo lahko do leta 2012 kopali v Ljubljanici. A obljuba do danes še ni uresničena, dolgoletni župan pa zdaj napoveduje, da bo reka dovolj čista za kopanje do konca njegovega mandata, torej do leta 2026.

V slovenskem morju nastaja zatočišče za morske organizme
20. 03. 2024 19.38V slovenskem morju prav te dni nastaja prva umetna oaza, struktura iz kamenja in betona, ki bo namenjena zatočišču za morske organizme. Sestavljena je iz šestih modulov, ki jih postavljajo v Seči na 12 metrih globine v ribolovnem rezervatu, približno kilometer od obale. Novost v Sloveniji pa ni novost v svetu, na Japonskem imajo takšnih umetnih podvodnih struktur več kot 20 tisoč. Jih bomo tudi pri nas v bodoče postavili še več?