Tujina

Mehiški turistični dragulj ali nepopravljiva ekološka katastrofa?

Mexico City, 07. 06. 2024 07.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Luka Černe
Komentarji
5

Mehiška vlada gradi skoraj 1500 kilometrov dolgo železnico, kjer se bodo lahko turisti vozili po dvignjeni progi, a pri tem v tla vrtajo okoli dva metra široke stebre, ki uničujejo krhko jamsko življenje pod tlemi. Pod traso železnice leži na tisoče vodnih jam, ki predstavljajo glavni vodni vir za tamkajšnje prebivalce, delavci pa jih bodo prevrtali z na tisoče železnimi stebri. To ne pomeni samo uničenja jamskega življenja, tamkajšnji strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da bi se lahko proga zaradi krhkega površja zrušila, poleg tega pa bi morebitno razlitje tovora lahko povzročilo nepopravljive posledice.

Jamski posnetki, ki bolj kot na gradbišče spominjajo na znanstveno-fantastični film. Svedri mehiške vlade vrtajo skozi vse, kar jim pride na pot, ko gradijo železnico za turiste, ki se bodo vozili na ogled oddaljenih mehiških skupnosti in arheoloških najdišč. 

"Vlivanje betona v jamo, neposredno v podtalnico, brez pomislekov. To ni socialna pravičnost, to je totalni ekocid," je zgrožen Guillermo D. Christy, strokovnjak za vode in okoljevarstvenik. 

Pod gosto džunglo se namreč skriva okoli 10.000 jam, rek in jezer, ki predstavljajo glavni vodni vir v regiji, kar je v času, ko se država sooča z vse resnejšo vodno krizo, ključnega pomena.

"Govorimo o tem, da je v najboljšem primeru 8000 do 17.000 betonskih in jeklenih stebrov vzdolž petega odseka Majevskega vlaka," opozarja Christy.

Uničevanje mehiških jam
Uničevanje mehiških jam FOTO: POP TV

Občutljivi jamski organizmi lahko preživijo le v točno določenih razmerah, že samo z vrtanjem v jame vstopita svetloba in prepih, spremenita se vlažnost in temperatura. Poleg tega tamkajšnje strokovnjake skrbi tudi korozija, ki bo iz železnih stebrov stekla v podtalnico. 

Številne jame in jezera ne nudijo zadostne opore, železnica bi se lahko zaradi številnih tresljajev zrušila, opozarjajo.

"Vse to so nedavni plazovi. Predstavljajte si, ko je vlak nad nami. Tla se raztapljajo okoli stebrov in se še naprej raztapljajo navzdol, kjer se steber konča. Tako bo sčasoma izgubil podporo."

Ne samo, da s takim načinom gradnje ne bodo ogrozili podtalnice, ampak jo bodo s tem ohranili, pa kritikom odgovarja mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador.

"Zakaj smo se odločili zgraditi to ogromno dvignjeno železnico? Zaradi vrste tal, predvsem pa zaradi izogibanja poškodovanju presihajočih jezer in podzemnih rek," odgovarja.

"Videoposnetki, ki so jih objavili okoljevarstveniki, kažejo, da stebri rjavijo in da se zemlja pod njimi raztaplja," ga je opozorila novinarka.

"Stvar je v tem, da so ti psevdookoljevarstveniki lažnivci. Ne glejte njihovih videoposnetkov, ker so specialisti za zavajanje," še opozarja predsednik.

A dejstvo je, da občutljiv jamski svet že zdaj ogroža množičen obisk jam, pri tem se pa postavlja še vprašanje, kako velika katastrofa bi lahko nastala, če bi se na tako pomembnem vodovarstvenem območju zgodilo razlitje železniškega tovora.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Blue Dream
07. 06. 2024 13.14
+5
Mene fascinira da leta 2024 lahko ena država oz. še huje en človek na vodilnem položaju države odloča o nečem kar je od vseh nas prebivalcev planeta Zemlja
MojsterSplinter
07. 06. 2024 09.49
+2
Vse bomo uničili, kar se uničiti da, za kratkoročno prednost enih pred drugimi. Žal je takšna naravna zakonitost.
maksi23
07. 06. 2024 11.38
+0
MojsterSplinter
07. 06. 2024 12.02
Slaboumni egoizem je naravna zakonitost. Osebki, ki mislijo na dobrobit vseh, v naravi potegnejo kratko.
Hugh_Mungus
07. 06. 2024 08.41
+9
Človeštvo je res brezsramno in ozkogledno