Takratni vojaški krizni štab je ob zeleni luči hrvaške vlade leta 1991 splitskim ladjedelcem naročil, naj zgradijo mogočen vlak, ki bo kljuboval sovražniku. V zgolj treh mesecih je bil ukaz izpolnjen.
Morali so improvizirali, saj so gradili brez posebej izdelanih načrtov, uporabili so jeklo in beton, da bi dosegli, da bi bila kompozicija odporna na strelivo. Kar pa zadeva lastno oborožitev, so bile predvidene stranske lopute za avtomatsko orožje in strešna kupola za mitraljez večjega kalibra.
Kompozicija je bila dolga 17 metrov, vlekla jo je takrat najsodobnejša dizelsko-električna lokomotiva, ki so ji rekli "kenedijevka", se je pred desetletjem razpisala Slobodna Dalmacija. Takrat so namreč oklepni vlak premaknili iz Brodosplita, kjer bi moral biti prvotno razstavljen, saj je splitska ladjedelnica dobila novega lastnika.
"Upamo, da bo vlak v neki dolgoročni perspektivi razvoja mesta po dogovoru z lokalnimi oblastmi našel svoje mesto na dostopnejši lokaciji, s čimer bi lahko njegov kulturno-zgodovinski potencial postal pomemben del turistične ponudbe," so takrat razlagali pri Hrvaških železnicah (HŽ).
Premik na železniško postajo Split-Predgrađe je leta 2014 nadzoroval splitski konzervatorij, saj je oklepni vlak že leta 2006 uradno postal del fundusa Hrvaškega železniškega muzeja in je bil registriran kot zaščitena kulturna dobrina. Čeprav je bilo obljubljeno, da bodo vlak preselili v muzej, kjer bo del stalne razstave, se to vse do danes ni uresničilo, so spomnili pri Net.hr ob objavi Pixsellovih fotografij, ki dokazujejo, kako še vedno propada na prostem. Zapuščen in prekrit z grafiti.
Nesojena je bila tudi njegova pot na bojišče. Poskusna vožnja do Unešića v Šibeniško-kninski županiji je bila tudi njegova zadnja in javno nikoli ni bilo razkrito, zakaj hrvaška vojska ni uporabila oklepnega vlaka, izdelanega prav za njene potrebe.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.