Odgovorov ni, vsaj uradnih ne, je pa na spletu završalo, ko se je oglasil gradbeni inženir in aktivist Danijel Dašić in pojasnil, kaj se je zgodilo v Novem Sadu, svoje trditve pa je podkrepil s fotografijami s prizorišča.
Po njegovih besedah je nadstrešek klonil, ker so obstoječi armiranobetonski konzoli dodali masivno jekleno konstrukcijo s težkim steklom, pritrjeno na streho z jeklenimi profili. "To je privedlo do iztrganja sidra in lomljenja konzolnih nosilcev," je zapisal in dodal: "Zato je panika in se poudarja, da nadstrešek ni rekonstruiran". Objavil je fotografije s kraja nesreče, na katerih je obkrožil sporne dele konstrukcije.
Podatkov o vzrokih nesreče še ni, opozicija in mediji v Srbiji pa trdijo, da je bila nedavna prenova Kolodvora izvedena v sumljivih okoliščinah. Železniška postaja v Novem Sadu je bila zgrajena leta 1964, v zadnjih letih pa je bila v kratkem času dvakrat prenovljena in dvakrat uradno odprta. Srbske železnice so takoj po včerajšnji tragediji sporočile, da nadstrešek ni bil del te prenove, nekateri mediji pa trdijo, da so pred tragedijo trdili drugače in se hvalili, da so v okviru rekonstrukcije postaje obnovili tudi sporni nadstrešek.
Nova.rs celo piše, da so se po družbenih omrežjih razširile tudi fotografije domnevnih sprememb v člankih na portalu gradnja.rs. Spremenili naj bi opis fotografije v besedilu o obnovi Železniške postaje. Pod fotografijo naj bi sprva pisalo, da gre za "nov jekleni nadstrešek", ta opis pa naj bi nato spremenili v "rekonstruirana železniška postaja".
Celoten projekt obnove je sicer zavit v tančico skrivnosti, saj kljub povpraševanju, mediji niso uspeli izvedeti podrobnosti pogodbe, sklenjene s kitajskim podjetjem, niti cene projekta. Novosadski Portal 021 je denimo od Železniške infrastrukture Srbije in tamkajšnjega ministrstva za gradbeništvo zahteval podatke o pogodbah in ceni del, a so z ministrstva odgovorili, da se kitajski izvajalci ne strinjajo s tem, da bi se takšni podatki razkrili javnosti. Med izgovori je bilo tudi, da "gre za širše naročilo", ki vključuje tudi dela na odseku železniške proge Novi Sad–Subotica–meja z Madžarsko, ki so jih prav tako izvajala kitajska podjetja.
Konzorcij kitajskih podjetij CRIC-CCCC je medtem po tragediji sporočil, da porušen kos stavbe ni bil predmet del v okviru obnove.
"Kar pravijo, ni res"
Potem pa se je oglasil še inženir geologije Zoran Đajić, ki je do marca 2023 delal na rekonstrukciji stavbe železniške postaje v Novem Sadu, pravi, da so bila dela opravljena tudi na nadstrešku - in da to, kar pravi pristojni minister - enostavno ne drži. Pa tudi, da je v pismih, ki jih je poslal številnim, opozarjal, da je treba plošče s sprednje strani nosilcev odstraniti in da je treba pogledati, kaj je za njimi, a se na to ni nihče odzval poroča srbska N1.
Na eni od fotografij, ki jih je objavil v svojem poročilu, trdi, da je za eno od teh plošč beton, a da ga nekaj manjka, namesto njega pa so zmečkane vreče cementa. Zoran Đajić je delal kot svetovalec prometnega inštituta CIP pri razvoju projekta rekonstrukcije postajnega objekta v Novem Sadu.
"Kar pravijo uradniki, ni res. Opravljena so bila dela na nadstrešku. V prvi fazi je bila sanirana keramika na stropu in ličen nadstrešek. V drugi fazi, pri delih na fasadi objekta in delih obnove kamnite obloge, sem marca 2023 izvajalcem poslal poročilo - in vsi so prejeli ta poročila, od ministrstva navzdol - v katerem sem je zahteval odstranitev marmornih plošč s pročelja stavbe in preverjanje, kakšni temelji so pod njimi, popravilo temeljev in vgradnjo novih marmornih plošč, kar je bilo predvideno v projektu," je dejal Đajić.
"Nadstrešek je bil brez stebrov, stal je ob konzoli, ki je bila pritrjena na objekt, nošenje celotnega nadstreška pa je potekalo z jeklenicami. Če bi takrat odstranili plošče, bi verjetno opazili, da podlaga ni dobra," pravi Đajić.
Inženir geologije poudarja, da ni znano, kakšno je bilo tam stanje, dejstvo pa je, da ta del ni bil pravilno saniran in se je izvajalec odločil le za prebarvanje plošč, ki jih je bilo treba zamenjati.
Po juniju 2023 ga niso več zaposlili. "Gre za dela, ki so bila opravljena kasneje, tako da nimam neposrednega vpogleda v to, kdo točno je dela izvajal, ve pa se, kdo je bil izvajalec del, ve se, katera podjetja so dela takrat izvajala, tako da imamo uradni nadzor, projektantsko podjetje, izvajalce, nekdanjega ministra Tomislava Momirovića, ki si je stavbo ogledal med našim delom, in sedanjega ministra. Osnovna in glavna odgovornost je ministrova in mora odstopiti, potem pa vertikalno, vse navzdol,"meni Đajić.
Đajić pravi, da se je na medije obrnil, ker se čuti odgovornega za žrtve in za nesrečo, ki se je zgodila. Krivi se, ker ni bolj odločno vztrajal. "Sem pa seveda napisal priporočila, kaj narediti, poslal sem poročila na 20 naslovov, vsa moja poročila so na voljo in v enem od teh poročil sem do februarja 2023 napisal, da je treba te plošče odstraniti."