Naša južna soseda je sicer že dlje časa znana po svoji spektakularni jadranski obali, ki jo prepreda več kot tisoč večjih in malih otočkov. Precej manj pa se govori o njenem hribovitem zaledju. Od Zagreba je na primer le okoli eno uro vožnje stran oddaljena vas Fužine. Kot navaja portal France24, vasica turistom ponuja "gorsko oazo", kjer so temperature tudi do 10 stopinj Celzija nižje od tistih na obali.
"Pokrajina je čudovita in podnebje je odlično," je hrvaške Fužine opisal ameriški turist Gerald Bostwick, ki se je, potem ko je nekaj dni preživel v Splitu, podal na pot do tega skritega gorskega bisera. "Raje bi ostal tukaj. Piha hladen veter, z lahkoto spiš, temperature so boljše," je povedal upokojenec iz Denverja.
Gozdovi pokrivajo več kot 60 odstotkov Gorskega kotarja, zaradi česar območje označujejo kar za "hrvaško Švico". Zime so hladne in zasnežene, poleti pa dnevne temperature le redko presežejo 30 stopinj Celzija.
Tako kot večji del jugovzhodne Evrope se je tudi Hrvaška znašla v primežu vročinskih valov. Živo srebro je ponekod redno preseglo 37 stopinj Celzija; temperatura, ki naj bi se po napovedih meteorologov kmalu ponovila. V tistih dneh tudi morje ni prineslo večje osvežitve, saj je temperatura vode ob obali dosegala tudi 29 stopinj Celzija.
Za turiste v Fužinah pa območje ponuja "najboljše iz obeh svetov". Ker je mesto Reka od vasice oddaljeno le 20 minut vožnje, se lahko popotniki ob obali naužijejo sonca, nato pa se umaknejo v hladnejši zrak hribovitega območja. "Gremo na obalo, tam uživamo v morju, nato pa se vrnemo sem, kjer ponoči potrebujemo odejo," je povedal upokojeni ekonomist iz Zagreba Željko Marić.
'Naš cilj je čim manj betona'
"Imamo čudovito mešanico morja in gora, kjer lahko človek uživa na svežem zraku in se sprosti," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala vodja turističnega urada Fužine Silvija Sobol. Takšno mešanico ima po njenem mnenju zelo malo destinacij v Evropi.
Lani je Gorski kotar obiskalo več kot 50.000 turistov, največ Nemcev, Italijanov, Nizozemcev in Francozov. To število sicer predstavlja le majhen del več kot 20 milijonov obiskovalcev Hrvaške letno, od katerih se večina zgrinja na jadransko obalo. Toda z naraščajočimi poletnimi temperaturami, povezanimi s podnebnimi spremembami, bodo lahko visokogorske destinacije, kot so Fužine, začele žeti večji delež tega "turističnega kolača".
Ker turistov tam še ni tako zelo veliko, je regija še vedno odvisna od lesne industrije. A turistični potencial območja je velik, pravi Sobolova, ki pa ob tem opozarja, da ga je treba razvijati "pametno" ter da morajo imeti v mislih tudi škodo, ki bi jo lahko z masovnim turizmom povzročili okolju.
S tem se strinja tudi župan Fužin David Bregovac. Meni sicer, da bi bila jezera na tem območju idealna za kampiranje in nove restavracije, hkrati pa bi ohranila svoj rustikalni pridih. "To je naš silj – čim manj betona," je dejal.
Vendar pa domačini, ki oddajajo stanovanja, pravijo, da pritisk po sodobnejši opremi, kot so na primer bazeni, narašča. "Turizem ne sme prerasti v množičnega," je prepričana domačinka Alenka Kauzlarič, ki je prepričana, da je v Gorskem kotarju za videti in početi veliko več, kot pa kopanje v bazenu.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.