Tujina

Mjanmar: po 3000 smrtih in 125 urah izvlekli preživelega

Nepjido, 03. 04. 2025 10.18 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Število smrtnih žrtev potresa v Mjanmaru je preseglo 3000, a je skupina kitajskih reševalcev uspela rešiti preživelega po 125 urah pod ruševinami. Vremenoslovci svarijo pred nepričakovanim deževjem, ki bi lahko otežilo reševanje in pomoč.

Število žrtev uničujočega potresa v Mjanmaru je preseglo 3000, ranjenih je več kot 4500, pogrešanih pa preko 350, je sporočilo mjanmarsko veleposlaništvo na Japonskem. Dodaten izziv za reševalce in humanitarne delavce predstavlja nepričakovano deževje v državi, ki jo razdira že državljanska vojna. 

Prejšnji petek je potres z magnitudo 7,7, ki je bil eden najmočnejših v državi jugovzhodne Azije v zadnjem stoletju, stresel regijo, kjer živi 28 milijonov ljudi, in mnoge pustil brez hrane, vode in zatočišča.

Kitajski reševalci so včeraj v Mandalaju uspešno rešili preživelega moškega, ki je bil pod ruševinami ujet skoraj 125 ur. Ob rešitvi je bil v stabilnem stanju.

Deževje, ki je napovedano od nedelje do 11. aprila, bi lahko dodatno ogrozilo prizadeta območja: "Še posebej v Mandalaju, če začne deževati, se bodo ljudje, ki so pokopani, utopili, tudi če so preživeli do te točke," je za agencijo Reuters povedal eden od humanitarnih delavcev.

Po navedbah mjanmarskega veleposlaništva na Japonskem je bilo v državo poslanih 53 zračnih prevozov pomoči. Pomaga več kot 1900 reševalcev iz 15 držav, vključno s sosedami iz jugovzhodne Azije, Kitajsko, Indijo in Rusijo.

Pomoč v Mjanmar z vseh koncev sveta
Pomoč v Mjanmar z vseh koncev sveta FOTO: Profimedia

Kljub opustošenju bo vodja hunte, general Min Aung Hlaing, danes zapustil državo in se odpravil na regionalni vrh v Bangkoku. Aung Hlaing, ki je sicer v mnogih državah označen za izgnanca, je pod preiskavo Mednarodnega kazenskega sodišča.

Vojska je na mjanmarsko oblast prišla z državnim udarom leta 2021, s katerim so odstavili izvoljeno civilno vlado Nobelove nagrajenke Aung San Suu Kji

Napovedala je, da bo z željo po pomoči po potresu kljub državljanski vojni za 20 dni prekinila ogenj, vendar se bodo oblasti ustrezno odzvale, če bodo uporniki medtem napadli.

Po potresu v Bangkoku
Po potresu v Bangkoku FOTO: Profimedia

Reševalci so še vedno aktivni tudi v Bangkoku, kjer razbijajo ruševine betona, da bi našli morebitne preživele po zrušenju stolpnice, v katerem je umrlo 15 ljudi, 72 pa jih še pogrešajo. Na Tajskem so sicer doslej zabeležili 22 žrtev potresa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.