zagovornik načela enakosti

Koalicija podpira Katarino Bervar Sternad, odločilni glasovi opozicije

25. 02. 2025 06.15

Predsednica republike Nataša Pirc Musar nadaljuje tretji krog posvetovanj s poslanskimi skupinami o kandidatih za novega varuha človekovih pravic. Koalicija je za zdaj enotna v podpori kandidatki Katarini Bervar Sternad. Pot do novega varuha, ki za izvolitev potrebuje dvotretjinsko večino v DZ, pa bo odvisna od podpore opozicije.

Pirc Musarjeva v nova posvetovanja o guvernerju in varuhu človekovih pravic

03. 02. 2025 10.08

Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo ta teden vodila nov krog posvetovanj s poslanskimi skupinami o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. Po posvetovanjih v sredini januarja se namreč za nobenega izmed kandidatov za obe funkciji še ni nakazala jasna podpora med poslanci.

Upravno sodišče potrdilo diskriminacijo pri izplačilu božičnice

31. 01. 2025 14.26

Upravno sodišče je zavrnilo tožbo podjetja, ki je nasprotovalo ugotovitvi zagovornika načela enakosti, da je pri izplačilu božičnice ravnalo diskriminatorno. Zaposlenim, ki so bili med letom odsotni zaradi bolezni, je namreč izplačalo nižje zneske, kar je po navedbah sodišča oškodovanje, povezano z osebno okoliščino zdravstvenega stanja zaposlenih.

Podjetje po prijavi diskriminacije zaposlenim nakazalo celotno božičnico

22. 01. 2025 11.45

Zagovornik načela enakosti je ustavil postopek ugotavljanja domnevne diskriminacije podjetja pri izplačilu božičnice. Prijavljeno podjetje se je namreč po opozorilu v zvezi z nedavno sodbo vrhovnega sodišča glede izplačila nagrade iz poslovne uspešnosti podjetij odločilo prikrajšanim zaposlenim božičnico nakazati v celoti.

Predsednica zaključila prvi krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin

20. 01. 2025 16.32

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je zaključila prvi krog pogovorov z vodji poslanskih skupin v Državnem zboru ter predstavnikoma narodnih skupnosti in nepovezanimi poslanci o možnih kandidatih za prosto mesto guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. Pogovore je ocenila kot pozitivne, sogovornikom pa je hvaležna za spoštljiv in korekten odnos.

Favoriti za mesto guvernerja banke in varuhu človekovih pravic še nejasni

17. 01. 2025 06.31

Po posvetih poslanskih skupin pri predsednici republike Nataši Pirc Musar o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic so favoriti še nejasni. Precej napora bo, kot kaže, terjalo predvsem iskanje 60 glasov za izvolitev varuha. Stranke se o podpori kandidatom še ne izrekajo, počakale bodo na uradni predlog predsednice.

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu

19. 12. 2024 12.37

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu, je zagotovil direktor zavoda Goran Blaško. Na odločbo gradbene inšpekcije o prenehanju uporabe stavbe, v kateri živi šest oseb z invalidnostmi, se bodo pritožili najverjetneje naslednji teden, vsekakor pa v pritožbenem roku 15 dni, je dodal.

Razgovor v angleščini, nato zavrnjen, ker ne zna slovensko

19. 12. 2024 10.00

Podjetje je s prijavljenim kandidatom za službo opravilo razgovor v angleškem jeziku, ga napotilo na usposabljanje iz varnosti pri delu v angleškem jeziku in tudi na zdravniški pregled, nato pa sklenitev delovnega razmerja zavrnilo, ker ne zna slovensko. Zagovornik je ugotovil diskriminacijo na podlagi osebne okoliščine jezika.

Zagovornik ugotovil diskriminacijo treh zdravstvenih delavk zaradi nosečnosti in starševstva

27. 11. 2024 11.52

Zagovornik načela enakosti je ugotovil, da je zdravstvena ustanova kot delodajalec tri uslužbenke obravnavala neustrezno, ko jim za leta, v katerih so bile pretežno odsotne zaradi nosečnosti in nege novorojencev, ni določila ocene dela. Zato je ugotovil, da so bile diskriminirane na podlagi njihovih osebnih okoliščin nosečnosti in starševstva.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Na razgovoru so jo spraševali o družinskem življenju: tožila jih bo

20. 11. 2024 11.41

Kandidatka za službo v državni ustanovi, ki je morala na razgovoru odgovarjati na vprašanja o družinskem življenju, se je odločila za tožbo. Meni namreč, da je bila zaradi osebnih okoliščin deležna neenake obravnave, to pa je potrdil tudi zagovornik načela enakosti. Ker je podobnih primerov veliko, pa čeprav zakon to izrecno prepoveduje, jo bo zagovornik v pravdi brezplačno zastopal.

Urad predsednice prejel 12 kandidatur za varuha človekovih pravic

14. 10. 2024 06.17

Iztekel se je rok, do katerega je urad predsednice republike sprejemal predloge kandidatur za varuha človekovih pravic. Petru Svetini namreč mandat varuha poteče februarja. Prejeli do skupno 12 predlogov možnih kandidatov. Kandidature bodo v predsedničinem uradu pregledali po izteku roka, po razgovorih s kandidati in vodji poslanskih skupin pa predlog posredovali v DZ.

Vrhovno sodišče: Znižanje božičnice zaradi bolezni je neutemeljeno

04. 10. 2024 15.41

Vrhovno sodišče je v delovnem sporu prvič vsebinsko odločalo o vprašanju plačila za poslovno uspešnost oziroma božičnice, pri tem pa presodilo, da znižanje plačila za poslovno uspešnost zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni ni bilo utemeljeno.

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?

24. 09. 2024 14.41

Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Poklukar o romski problematiki: Aktivnosti Policije že dajejo rezultate

18. 09. 2024 15.23

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in generalni direktor policije Senad Jušić sta obiskala Novo mesto. Najprej sta se sestala z vodstvom Policijske uprave Novo mesto in nato še z županom Mestne občine Novo mesto Gregorjem Macedonijem. Tema delovnega obiska so bile varnostne razmere v občini, tudi v povezavi z romsko tematiko.

Kandidaturo za varuha napovedali še Bervar Sternadova in Zavratnikova

16. 09. 2024 16.26

Poleg aktualnega varuha človekovih pravic Petra Svetine, ki se mu mandat izteče februarja, sta kandidaturo za varuha v novem mandatu napovedali direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad in Simona Zavratnik s fakultete za družbene vede. V medijih se je kot kandidat omenjal še zagovornik Miha Lobnik.

Obeta se intriganten troboj za položaj varuha človekovih pravic

10. 08. 2024 19.30

Petru Svetini se izteka šestletni mandat in predsednici republike Nataši Pirc Musar, ki bo jeseni poslancem predlagala svojega kandidata oziroma kandidatko, je že napovedal, da se bo znova potegoval za položaj. Pri tem pa konkurenca ne počiva. Na javni poziv se bosta najverjetneje prijavila tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik in favoritka nevladnega sektorja Katarina Bervar Sternad. Kaj pa politična realnost? Kdo od trojice lahko dobi zahtevano dvotretjinsko večino v parlamentu?

Varuh človekovih stališč poziva: Invalidov ne jemljite za talce

12. 03. 2024 10.23

Varuh človekovih pravic je pristojne spet opozoril na problematiko omejenega delovanja ambulante za voznike s posebnimi potrebami na URI Soča med stavko zdravnikov. Ravnanje URI Soča, ki ne sliši priporočil in ne upošteva zavez iz konvencije o pravicah invalidov, ocenjuje kot nesprejemljivo. Ogorčen je, da "se jemlje invalide za talce". Zagovornik načela enakosti pa je na podlagi zakona o varstvu pred diskriminacijo vladi priporočil, naj pripravi zakonsko podlago za ureditev položaja ljudi z invalidnostmi, ki zaradi zdravniške stavke ne morejo podaljšati ali pridobiti vozniških dovoljenj.

'Politika je razmajala javni zdravstveni sistem do te mere, da se sam sesuva'

11. 03. 2024 06.15

Zdravniški sindikat Fides vstopa v deveti teden stavke. V prvi polovici tedna naj bi se med sindikatom in vladno stranjo nadaljevala pogajanja, ki doslej, sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani, bistvenega napredka niso prinesla. V Fidesu so v sporočilu za javnost zapisali, da vlada zavestno zavaja, da zdravniki stavkajo, da bi razgradili javni zdravstveni sistem. Po njihovih trditvah zdravniki tudi med stavko delajo poln delovnik , in sicer 40 ur na teden in osem ur dežurstva. Medtem se ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel čudi, da inšpektorat za delo na URI Soča, kjer ambulanta za voznike s posebnimi potrebami kljub vladnemu odloku deluje omejeno, prejšnji teden ni odkril kršitev.

Pretresljiv zapis: bo invalid zaradi stavke Fidesa izgubil službo?

10. 03. 2024 11.18

Igor Plohl, slovenski mladinski pisatelj in geograf, je delil pretresljiv zapis o tem, kaj konkretno za invalide pomeni odločitev Ambulante za voznike invalide v Soči v Ljubljani. Tam namreč zaradi stavke Fidesa ne podaljšujejo vozniških dovoljenj invalidom, saj, kot pravijo, ne gre za nujno storitev. A kot opisuje Plohl, se mu bo zaradi te odločitve življenje postavilo na glavo. Izgubi lahko celo službo.

Diskriminacije na URI Soča? Zagovornik načela enakosti predlaga nadzor

06. 03. 2024 16.13

Zagovornik načela enakosti je vladi izdal priporočilo za zagotovitev enake obravnave in enakih možnosti invalidov, ki med zdravniško stavko ne morejo podaljšati ali pridobiti vozniških dovoljenj. Zaradi suma diskriminacije je predlagal inšpekcijski nadzor na URI Soča, kjer opravljajo preglede invalidov pred vozniškim dovoljenjem.

DZ vrnil volilno pravico osebam pod skrbništvom

30. 01. 2024 15.21

DZ je soglasno, z 79 glasovi za in nobenim proti, sprejel novelo zakona o volitvah v državni zbor, ki odpravlja omejitev tako aktivne kot pasivne volilne pravice osebam, ki so zaradi intelektualnih in psihosocialnih ovir postavljene pod skrbništvo. Nova ureditev bo veljala že na letošnjih volitvah v Evropski parlament.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Nagrada za delavce, ki ne koristijo bolniške? 'Igranje z denarjem na račun zdravja'

16. 01. 2024 07.25

Na naše uredništvo so se obrnili zaposleni v škofjeloškem podjetju, ki je z novim letom uvedlo finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne koristijo bolniškega staleža. Potezo so označili za sramotno. V podjetju kot razlog za tak ukrep navajajo povečanje absentizma, ki v zadnjih letih postaja vse večja težava. Poleg tega nismo edini, se branijo, češ da zgolj sledijo uveljavljenim praksam v Sloveniji. Takšno nagrajevanje je moralno, etično in strokovno sporno, saj se bolezni s tem poglabljajo in kronificirajo, pa opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Strinjajo se v ZSSS, kjer so prepričani, da bi tudi zagovornik načela enakosti ugotovil, da gre za diskriminacijo.

Tudi vam pripada božičnica?

18. 12. 2023 00.15

Tudi najbolj miroljubna in nekonfliktna oseba se lahko znajde v situaciji, ko potrebuje pravno pomoč.

Pirc Musarjeva podelila prvo priznanje za delo na področju človekovih pravic

11. 12. 2023 14.00

Predsednica države Nataša Pirc Musar je podelila prvo priznanje predsednice Republike Slovenije za delo na področju človekovih pravic. Priznanje je prejela Katarina Bervar Sternad s Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja. "Danes si brez uvidov, stališč in izkušenj prejemnice priznanja ni mogoče zamisliti strokovnega pogovora o stanju človekovih pravic in potrebnih sistemskih izboljšavah. Sama pogosto pravi, da je delo na področju varstva človekovih pravic kot maraton," so med drugim dejali v obrazložitvi nagrade.

'Zažig mavrične zastave je strahopetno dejanje sovražne manjšine'

10. 12. 2023 14.52

Vrstijo se obsodbe homofobnega dejanja, ki je v soboto pospremilo začetek 39. festivala LGBT filma. Premier Robert Golob je poudaril, da "mavrična zastava simbolizira ponos in pravice LGBTQ skupnosti". Predsednica države Nataša Pirc Musar je medtem poudarila, da grožnja družbi niso mavrične zastave, "ampak vsakodnevno javno korakanje nestrpnosti in sovraštva". Že v soboto je dejanje obsodila tudi kulturna ministrica Asta Vrečko, zdaj pa se je odzvala še zunanja ministrica Tanja Fajon, ki jo žalosti, da mora sovražno dejanje zoper LGBTQ+ skupnost obsoditi prav na svetovni dan človekovih pravic in ob 75. obletnici SDČP.

Koalicija in DS vsak s svojim predlogom sprememb zakona o volitvah

06. 12. 2023 17.01

Koalicija je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o volitvah, s katerim želi odpraviti omejitev aktivne pravice voliti osebam, ki so postavljene pod skrbništvo. Državni svet (DS) pa je na seji sprejel zakonodajno pobudo za spremembo zakona o volitvah, s katero tem volivcem vrača tudi pasivno volilno pravico, torej biti voljen.

Na sprejemu pozvali k večji vključenosti invalidov v soodločanje

04. 12. 2023 14.45

Predsednica države Nataša Pirc Musar, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič in predsednik vlade Robert Golob so na Brdu pri Kranju gostili tradicionalni sprejem za predstavnike invalidskih organizacij. Invalidi so na sprejemu ob mednarodnem dnevu invalidov pozvali k večji vključenosti v oblikovanje zanje relevantnih ukrepov.

Obvezna šolska ekskurzija ni diskriminatorna, če šola finančno pomaga

14. 11. 2023 11.04

Zagovornik načela enakosti je obravnaval domnevno diskriminacijo dijakov, ker je srednja šola organizirala obvezno tedensko ekskurzijo v tujini. Prijavitelj diskriminacije je namreč zatrjeval, da so zaradi tega diskriminirani dijaki, ki si ne morejo privoščiti plačila udeležbe na takšni ekskurziji. Zagovornik je ugotovil, da je šola skupaj s starši zbrala namenske prispevke za plačilo udeležbe na ekskurziji za dijake, ki nanjo zaradi premoženjskega stanja sicer ne bi šli, zato v tem primeru diskriminacije ni ugotovil.