Gospodarstvo

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?

Ljubljana, 24. 09. 2024 14.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Stanovanjska problematika
    04:36
    Iz 24UR: Stanovanjska problematika
  • Iz SVETA: Klemen Ploštajner o stanovanjski problematiki
    05:22
    Iz SVETA: Klemen Ploštajner o stanovanjski problematiki
  • Iz SVETA: Kako z otroki do stanovanja'
    03:59
    Iz SVETA: Kako z otroki do stanovanja'
Blok
Blok FOTO: Bobo
Med najbolj zaželenimi skupinami najemnikov so mladi zaposleni posamezniki brez otrok. Pogosto lahko med oglasi najdemo tudi izraženo preferenco po študentih, včasih specifično Erasmus študentih. Ti se ne spoznajo na lokalni najemni trg in so posledično skupina, ki jo najemodajalci najlažje izkoristijo. 

V poročilu, ki je nastalo v sklopu projekta Najemniški SOS, ki ga izvajata Nevladni organizaciji Inštitut za študije stanovanj in prostora ter Danes je nov dan, za začetek izpostavljajo, da o stanju in ponudbi na najemnem trgu v Sloveniji še vedno nimamo verodostojnih podatkov. Ocenjujejo pa, da razmere na najemnem trgu ponavadi z zamikom sledijo tistim na prodajnem trgu nepremičnin, saj se prodajne cene postopoma prelivajo v najemnine. Podatki o nakupnih cenah pa kažejo, da so se od leta 2018 do leta 2023 dvignile za 60 odstotkov, medtem ko je povprečna neto plača zrasla le za 32 odstotkov. 

"Bežen vpogled v stanje na najemnem trgu nam ponuja portal Nepremičnine.net, na katerem je bilo na dan 22. 8. 2024 le 13 odstotkov enot cenejših od 500 evrov, kar 54 odstotkov pa jih je bilo dražjih od 1.000 evrov. Za dostojno življenje najemnina naj ne bi presegala 30 odstotkov dohodkov gospodinjstva, skupaj z vsemi stanovanjskimi stroški pa 40 odstotkov. Glede na ta kriterij si oseba z minimalno plačo v Ljubljani sploh ne more privoščiti nobenega od ponujenih stanovanj na portalu – izbirala bi lahko le med 30 sobami, med katerimi je približno 10 enoposteljnih, vse ostale pa večposteljne. Obenem je problematično, da manjše enote zahtevajo višjo najemnino na kvadratni meter kot večja stanovanja, kar pomeni, da je za samsko osebo (tudi s povprečnim dohodkom) izredno težko najti primerno in dostopno stanovanje. Do stanovanja, primernega za mlado družino, je izredno težko priti celo z dvema povprečnima plačama – 22. 8. 2024 bi lahko izbirali med tremi tro- ali štirisobnimi stanovanji za vsaj enoletni najem, 23. 9. 2024 pa je bilo v tem cenovnem okviru na voljo le eno trosobno stanovanje," izpostavljajo. 


Ker ponudba stanovanj še vedno močno zaostaja za povpraševanjem, pa tudi ugotavljajo, da se za isto stanovanje poteguje tudi dvajset ali trideset oseb. "Najemodajalčeva izbira najemnika se v takih pogojih pogosto zakrije pod vprašanje njegovih preferenc. A ko najemodajalci vedno znova in znova in znova zavračajo posameznike, ki jih druži določena okoliščina, moramo v tem prepoznati hudo obliko diskriminacije, ki posameznike grobo omejuje, če že ne onemogoča pri uresničevanju temeljne človekove pravice do primernega stanovanja. Pogosto jim ne preostane drugega kot pristati na stanovanja, ki so oddaljena od njihovega družbenega življenja in služb, ter/ali stanovanja, ki jih zaradi slabih bivalnih pogojev ne želi najeti nihče drug."

Ocenjujejo, da je ob odsotnosti regulacije in nadzora je reševanje stanovanjskega vprašanja na najemnem trgu resnično problematično. V poročilu so zato navedli predloge ukrepov za urgentno reševanje problema diskriminacije na najemnem trgu. "Pristojne pa obenem opozarjamo, da bodo imeli ti ukrepi le omejen učinek, če država ne bo resno uredila razmer na najemnem trgu. To vključuje uvedbo progresivnega nepremičninskega davka, ki bo bolj obremenil prazna stanovanja in špekulativne nakupe; preprečevanje preoblikovanja stanovanj v turistične namestitve; zagotavljanje učinkovitega nadzora nad najemnim trgom ter regulacijo, ki bi vključevala tudi omejitev rasti najemnin in minimalne kakovostne standarde za oddajo, ter povečanje števila in kakovosti študentskih domov."

Kdo je bolj na udaru diskriminacije ...

Iz osebnih srečanj so izvedeli, da so pripadniki LGBTQI+ skupnosti na najemnem trgu bolj kot z odkrito diskriminacijo zaradi njihove spolne identitete ali izraza pogosto soočeni z neprijetnimi vprašanji, ki subtilno sporočajo neodobravanje in zavračanje ter jih postavljajo v nelagoden položaj. "LGBTQ+ osebe pogosto čutijo potrebo po tem, da svojo identiteto pri iskanju namestitve skrijejo ali prilagodijo tako, da je skladna s pričakovano družbeno normo in se tako izognejo izkušnji neposredne diskriminacije. Mnoge transspolne osebe ne čutijo varnosti in sprejetosti pri najemodajalcih oziroma nočejo svoje stanovanjske varnosti ogrožati z odprtostjo glede svoje spolne identitete ali izraza."

Romske družine pogosto doživijo zavrnitev že ob prvem stiku z najemodajalci. Razlogi za to so številni, a praviloma izhajajo iz predsodkov in stigme, ki spremlja romsko skupnost. Lastniki stanovanj jih lahko prepoznajo že po naglasu, kar je dovolj, da takoj zavrnejo njihov interes za najem stanovanja. 

Podobne težave, vendar z dodatnimi izzivi, se pojavljajo pri osebah z izkušnjo brezdomstva ter ljudeh z oviranostmi in različnimi težavami v duševnem zdravju. Te osebe so v družbi stigmatizirane in na stanovanjskem trgu še bolj marginalizirane, saj lastniki stanovanj pogosto nimajo zaupanja v njihovo zmožnost rednega plačevanja najemnine ali vzdrževanja stanovanja. Obenem jih je strah, da ljudje v skupnosti ne bodo prejeli vse potrebne pomoči in podpore, ki jo potrebujejo, kar bi lahko vodilo do težav v stanovanju in s sosedi.

Mlade družine, enostarševske družine in družine z več otroki se soočajo s težavami pri iskanju stanovanja zaradi prisotnosti otrok. Najemodajalci jih pogosto zavrnejo, češ da v stanovanju ne želijo otrok, ker ti povzročajo hrup, večje obremenitve za stanovanje in tako povečajo možnosti za škodo. V posebej slabi situaciji so enostarševske družine, ki morajo na najemnem trgu najti primerno namestitev, pri čemer imajo za to na voljo le en redni mesečni dohodek. Strah najemodajalcev pred nezmožnostjo rednega plačevanja najemnine je tudi eden od glavnih razlogov za diskriminacijo enostarševskih družin.

Diskriminacija beguncev in tujih državljanov na najemnem trgu pa je pogosta praksa, ki temelji na predsodkih in neutemeljenih strahovih. Pod največjim udarom so tujci, ki prihajajo iz neevropskih držav, predvsem iz Afrike in Srednjega vzhoda. "Diskriminacija te skupine na najemnem trgu je tako razširjena, da bi lahko rekli, da je pravilo."

 Kaj torej predlagajo ...

– Povečanje razpoložljivosti javnih najemnih in drugih oblik dostopnih stanovanj za socialno ogrožene skupine. "To lahko dosežemo z razširitvijo obstoječih programov za socialna stanovanja ter z aktivnim spodbujanjem gradnje javnih neprofitnih stanovanj in drugih oblik dostopne gradnje (npr. stanovanjske zadruge), saj zgolj te oblike bivanja prinašajo dolgoročne in stabilne pogoje bivanja."

– Določen odstotek neprofitnih stanovanj naj bo namenjen socialno izključenim skupinam. 

– Razširitev pogojev za prijavo na neprofitna stanovanja tudi na tuje državljane."Kot je že večkrat predlagal tudi zagovornik načela enakosti, je treba omogočiti kandidaturo na razpisih za neprofitna stanovanja tudi osebam brez slovenskega državljanstva, ki imajo pravico do bivanja v Sloveniji, še posebej tistim s statusom begunca ali mednarodno zaščito."

– Stanovanjsko svetovanje in podpora za marginalizirane skupine, vključno s posredništvom in spremstvom. "Tovrstna podpora se kaže kot dobra praksa, a bi jo bilo treba razširiti in sistemsko urediti. Prispeva k uravnoteženju neenakih razmerij moči med najemodajalcem in najemnikom. Najemnike opremi za sodelovanje na stanovanjskem trgu, najemodajalcem pa pomaga premagati strahove in predsodke ter poveča zaupanje, da se lažje odločajo za oddajo stanovanj marginaliziranim skupinam. Vključuje storitve, kot so aktivna pomoč pri iskanju stanovanja, spremstvo in mediacija na ogledu, pregled in pomoč pri sklepanju najemne pogodbe, pomoč pri urejanju nujnih obveznosti, kot je prijava prebivališča na upravni enoti, pomoč pri nakazovanju najemnin, plačevanju položnic itd., jamstvo najemodajalcem za plačilo najemnine in stroškov, ter pomoč in koordinacija pri komuniciranju med stanovalcem in najemodajalcem."

 – Krepitev podpornih storitev v skupnosti. "Vzrok, da najemodajalci ne oddajajo stanovanj ljudem z izkušnjo brezdomstva in težavami z duševnim zdravjem, je lahko v diskriminaciji, včasih pa predstavlja težavo tudi pomanjkanje ustreznih podpornih socialnih in zdravstvenih storitev v skupnosti, kar najemodajalce navdaja s strahom. Puščanje najemnika samega s svojimi stiskami lahko vodi v poslabšanje njegovega stanja, kar bi lahko imelo posledice za stanovanje ter odnose s sosedi in širšo skupnostjo. Treba je torej razvijati in krepiti storitve v skupnosti, ki bodo ljudi, ne glede na vrsto njihove oviranosti, podprle v neodvisnem življenju."

 - Vzpostavitev sklada za varščine. "Sklad za varščine bi bil namenjen zagotavljanju finančne pomoči najemnikom, ki si ne morejo privoščiti plačila visokih varščin, ki so pogosto zahtevane ob sklenitvi najemne pogodbe. Ranljive skupine bi lahko iz tega sklada črpale sredstva za kritje varščine, kar bi jim omogočilo dostop do stanovanj, ki bi bila sicer izven njihovega finančnega dosega."

– Poenotenje pogojev za pridobitev stalnega prebivališča na upravnih enotah. "Trenutno obstajajo razlike v obravnavi prošenj glede na referenta ali upravno enoto, kar vodi v neenako obravnavo posameznikov."

– Funkcionalna stanovanjska inšpekcija. "S tem bi se izboljšali pogoji za najemnike ter zmanjšalo število neprimernih in nevarnih stanovanj, ki so trenutno pogosto edina izbira za socialno ogrožene skupine."

– Povečanje kapacitet integracijskih hiš. "Integracijske hiše, ki zagotavljajo začasno nastanitev in podporo osebam s statusom begunca, so preobremenjene, kar omejuje njihovo učinkovitost. Povečanje kapacitet teh hiš na lokacijah, kjer so zaznane potrebe, še posebej v Ljubljani, bi osebam s statusom begunca omogočilo več časa in priložnosti, da v miru poiščejo primerno in trajno bivališče z boljšim bivalnim standardom, kar bi bistveno zmanjšalo stres, povezan z iskanjem stanovanja."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (242)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

veneti
26. 09. 2024 16.46
+2
Kaj govorite spet. Normalno je da vsake toliko časa Slovenec postane moški si dobi ženo in se preseli v svoje stanovanje. To je normalno. Trenutno pa išče cela bosna stanovanje. Zato je pomanjkanje. Njim ni težko živeti 10 v stanovanju in 1 prijavljen. Na koncu hočem rečt cene so take ker imamo nenormalno migracijo iz juga in zato je pomankanje stanovanj. Zato si tudi lahko privoščijo dvigovati cene, ker imajo dovolj prosilcev. In zakaj ne bi smel človek oddajati stanovanja komu hoče. Večina želi imeti miroljubno družino ali posameznika in ne 10 delavcev v enosobnem stanovanju.
srecnii
25. 09. 2024 12.32
+5
Slovenci v tujino delat in živet, k nam pa prihaja vedno več Albancev in drugih tujcev, ne veš a si v Sloveniji al kar v eni državi.
brabusednet
25. 09. 2024 12.15
+4
Cene bodo drastično padle takoj,ko Kaljevac dobi gradbena dovoljenja za 30 tisoč stanovanj hhhhaaaa!
BrainDance
25. 09. 2024 12.10
+3
Ni kriva samo ta vlada, ampak popolnoma vse vlade, ker nobena ni bila sposobna oz. ji ni bilo v interesu vzpostavit sistema za nadzor oddaje stanovanj. Zdaj je pa itaq prepozno :-) meni je lastnik rekel, da ne vidi smisla me odirat, ker če oddajaš 1 stanovanje (kot jih večina) to pomeni, da imaš dovolj denarja, da ti 150-200€ dodatno na mesec ne predstavlja razlike...če bi rabu denar bi pač prodal flat. Ampak takšnih je danes malo in je tudi razumljivo, zakaj bi oddajal za 350€ če lahko za 700€...
Nina1976
25. 09. 2024 11.53
+5
Čudno mi je, da vseh člankih o pomajkanjih stanovanj za mlade, študente, krivda airbnb, da dražava ne gradi ... noben, ampak res NOBEN do zdaj ni pisal o problematiki urada vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov - oni plačujejo najemodajalcu 400 eur po glavi 2 leti!! Tako pohlepni najemodajalci oddajajo stanovanja kar lepo državi (za kar ne potrebujejo soglasja solastnikov), v stanovanja seveda natlačijo kolikor se da in lepo mastno služijo. Noben ne urad ne najemodajalec se pa ne ukvarjata z integricijo, ki je na plečih solastnikov, ki so za svojo lastnino garali. Tako država lepo ustvarja svojim državljanom nevzdržne pogoje, finančno in zasebno. Ta oddajanja so isti oz. še hujši drek, kot da ti po hiši blodijo airbnb turisti. Dajte še kak članek na to temo, ker je kar aktualna!
kiropraktik
25. 09. 2024 11.47
+5
Stanovanja oddati/ beri dati/ Romom! To je naložba!
skuripanda burns
25. 09. 2024 11.39
+6
Prvič, heteroseksualni iskalci najemniških stanovanj nikoli ne čutimo potrebe sploh omenjati, da smo heteroseksualni, tako da ne vem, zakaj LGBT iskalci čutijo, da to morajo razglašati, in ko je potem najemodajalcu zaradi teme, ki se najemodajalca nič ne tiče, neprijetno, se LGBT iskalci čutijo diskriminirane?........................ Drugič, ni diskriminacija, če najemodajalci ne želijo dajati nepremičnine v najem Romom in migrantom, saj le-ti uničujejo nepremičnine, pohištvo, belo tehniko in kopalniško opremo. Poznam osebno najemodajalca, ki so mu Romi iz stanovanja ob izselitvi (po tem, ko je imel z njimi hude probleme) izpulili straniščno školjko in lijak ter uničili kuhinjo. Pri teh ljudeh varščina v višini nekajkratne najemnine ne zadošča, tako da ne vidim, zakaj bi morali najemodajalce SILITI v to, da dajejo nepremičnino v najem osebam, za katere vedo, da bodo uničile stanovanje?
brabusednet
25. 09. 2024 11.34
+6
Plešite,kre ste nasedli Golobovim lažem pred volitvami.Pameti si prej kupite,ko spet levičarje volite.Osel gre enkrat na led feni levičarji pa brezštevilno.
SDS_je_poden
26. 09. 2024 14.50
-2
Brabusednet sej veš, da ste desnule žive nule. Koliko stanovanj je pa Jufka zgradil? Je morda vsaj uredi trg najemnih stanovanj? Je rešil romsko problematiko? Aja ni, ker je raje straši ljudi z kaznimi in jih zapiral v občine.
Stajerc200
25. 09. 2024 11.21
+5
Da so cene stano anj visoke, je kriva država!! Kje je 2000 oblhu ljenih stanovanj letno??? Maljevac, kje so??? Minila so skoraj tri leta te leve vlade...torej kje je 6.000 novih stanovanj. "Prednostno", je povdaril luzer Golob! Kje so??? Če bi bilo stanovanj dovolj, bi tudi cene padle...to je trg, ki lahko normalno deluje le na tržni osnovi. Ko je nečesa na trgu preveč, cene padajo. Vlada pa naslavlja in naslavlja probleme...No za poplavljence so po dobrem letu uspeli izdati že drugo gradbeno dovoljenje. Luzer je ob poplavah rekel, da je v takšnih primerih mogoče postopke neizmerno pohitriti. Ja suuper, zdaj pa si se res potrudil, BRAVO!!! V dobrem letu ti je uspelo, da ste spisali drugo gradbeno dovoljenje. Nisem pa pozabil na tvojo izjavo, da je mogoče zgraditi do 100 novih hiš na mesec!!! Levičarji ste navadni LUZERJI z velikimi lapami!!!
šavrin
25. 09. 2024 11.18
+7
Potrplenje, Holob je ponosno dejal , da bo v njegovem mandatu zgradil 30.000 stanovanj. Zdaj ko so na pol mandata samo še 15.000. Na koncu mandata pa verjetno okrog ničle.
BrainDance
25. 09. 2024 11.40
+5
Pa četudi bi jih...kdo jih bo pa dobil? Priseljenci in migranti....
Mirko Igor
25. 09. 2024 11.16
+5
Vsaka družba, NAROD, lahko, BREZ IZGUBE IDENTITETE IN SAMOBITNOSTI, prenese zgolj OMEJENO PRISELJEVANJE. Trdno verjamem, da smo to mejo v Sloveniji dosegli
Mirko Igor
25. 09. 2024 11.18
+6
In če na to NEKDO OPOZORI, žeki vsaj DISKUSIJO podprto s podati, je DESNIČARSKI EKSTREMIST, ALI LEVI PATRIOT. Namreč PARTIZANI, antifašisti so se BORILI PROTI POTUJČEVANJU.
Mirko Igor
25. 09. 2024 11.22
+6
In v SLOVENIJI je vspostavljen sistem, KO SLOVENSKI PAR NE MORE DO SOCIALNEGA STANOVANJA, 90% ga dobijo neslovenci, FINANCIRATI pa ta isti par mora socialne prejemke in stanovanja priseljencem. ZANKA RAZNARODOVANJA. In slovenski MEDIJI so v TEJ ZANKI NAJMOČNEJŠI ČLEN.
Mirko Igor
25. 09. 2024 11.23
+5
Leta 1961 v Sloveniji 97% Slovencev, ob osamosvojitvi 89%, 2002 84%, danes verjetno okoli 71%. ŠTEJEMO NAPREJ?
Mirko Igor
25. 09. 2024 11.24
+4
SLOVENCI se bomo MORALI ODLOČITI KAKO NAPREJ. V DIALOGU
Stajerc200
25. 09. 2024 11.13
+5
Gobbi, res, da so tudi Albanci priseljenci, ampak ne vem, zakaj izpostavljaš prav njih. Zakaj padate še vedno na iste fore, kot je večina v Jugoslaviji, ko so za vse bili krivi Albanci. Seveda so med njimi tudi kriminalci, ampak tudi med drugimi "južnimi brati" je enako. Najbolj so za obsojanje Albancev krivi Srbi, ampak ne padaj na njihove obsodbe. Albanci pri nas opravljajo predvsem tezka dela in kot zaposleni odvajajo del zaslužka v slovenski buđet. So pa še drugi v Sloveniji, ki se jim Slovenci klanjamo, narefijo pa Sloveniji ogromno škode. Le poglej v parlament in druge državne ustanove. Jugo braća, ki tebi in meni odmerjajo kruh: npr.Janković, Stojmenova Duh, ..in še stotine drugih, ki niso Albanci, pa Sloveniji naredijo milijonske škode...ampak ne, omenjeni ne odžirajo poceni stanovanj, ker živijo v super razkošnih, o katerih lehko drugi le sanjamo.
Topstar
25. 09. 2024 10.55
+7
vsi ki nimajo legalnega dovoljenja da so tukaj naj sledi izgon..vsi ki so zdravi pa ne prispevajo v blaginjo enako..pa bomo kmalu imeli dovolj denarja ...sam kje bo potem leva opcija volilce dobila? ker jugo s atet pa tet zamnkuje počasi
gobbi
25. 09. 2024 10.35
+6
Nekaj pa mi nikakor ni jasno, v Sloveniji nas živi reci piši cca. 2 mio že 20 let, prebivalstvo se ne veča, od kod tako huda potreba po teh stanovanjih?20 let nazaj je bilo dovolj in še preveč stanovanj, danes pa taka huda stanovanjska stiska, od kod to?
džonborno
25. 09. 2024 11.02
+4
Isto kot z avtomobili - včasih 3 avti na 100 prebivalcev, oastali z avtobusom, vlakom, kolesom...danes vsako gospodinjstvo 2 -3 avte! Standard pač!
mihyy
25. 09. 2024 10.32
+3
Težava je v tem da je premalo cenovno dostopnih stanovanj. Potrebno je ponovno vzpostaviti sklad socialnih stanovanj ( tako kot včasih preden se je pod ceno vse prodalo..), poenostaviti in pocenitivi stroške gradnje novih stanovanj in obdavčiti prazna stanovanja.... Ne vem kaj je smisel da se v članek o primankovanju stanovaj baše diskriminacija, romi in LGBTQI+... zato da je PC?
džonborno
25. 09. 2024 10.31
+9
Lastnik stanovanja ima pravico izbirati ali bo stanovanje nekomu oddal ali ne, in če da komu! Tu ne gre za nikakršno diskriminacijo - vsak normalen lastnik bo kot dober gospodar oddal tistemu, ki je neproblematičen glede plačila najemnine, ne bo konflikten, ne bo uničeval inventarja.....Kaj se država sploh vtika v selekcijo najemojemalcev!?! Če meni določena skupina ljudi ni sprejemljiva zaradi prepričanja, mentalitete, dosjeja, higienskih standardov itd, potem jim pač stanovanja ne bom oddal!
gobbi
25. 09. 2024 09.59
+12
Vprašajmo se tudi kaj ti tujci, še najbolj albanci prinesejo nam kot družbi in državi. Ali plačujejo davke?minimalno saj vsa dela iz gradbeništva pokasirajo v gotovini, vrctce imajo zastojn ali pa plačajo minimalno saj so na papirju vsi socialci, naokoli se pa vozijo z bmw, audi itd. in se nam smejijo.
Stajerc200
25. 09. 2024 11.11
+2
Gobbi, res, da so tudi Albanci priseljenci, ampak ne vem, zakaj izpostavljaš prav njih. Zakaj padate še vedno na iste fore, kot je večina v Jugoslaviji, ko so za vse bili krivi Albanci. Seveda so med njimi tudi kriminalci, ampak tudi med drugimi "južnimi brati" je enako. Najbolh so za obsojanje Albancev krivi Srbi, ampak ne padaj na njihove obsodbe. Albanci pri nas opravljaho predvsem tezka dela in kot zaposleni odvajajo del zaslužka v slovenski buđet. So pa še drugi v Sloveniji, ki se jim Slovenci klanjamo, narefijo pa Sloveniji ogromno škode. Le poglej v parlament in druge državne ustanove. Jugo braća, ki tebi in meni odmerjajo kruh: npr.Janković, Stojmenova Duh, ..in še stotine drugih, ki niso Albanci, pa Sloveniji naredijo milijonske škode...ampak ne, omenjeni ne odžirajo poceni stanovanj, ker živijo v super razkošnih, o katerih lehko drugi le sanjamo.
gobbi
25. 09. 2024 09.46
+21
Hvala bogu, da so nekateri ljudje dovolj zreli in nočejo vsakemu oddat stanovanje. Sam sem tudi rekel, da nikoli ne bom stanovanja oddal shiptarjem, še manj pa prodal. Toliko ponosa imam, to manjka tudi dosti slovencem. Žalosti me, ko grem v stare primorske vasi in vidim hiše v katerih se ne govori slovensko ampak albansko , si res želimo tega, da iz naših lepih vasi nastanejo albanska naselja in v njih zavite žene?Dajmo se zbudit in se zamislit kam drvimo.
Silvester Ali62
25. 09. 2024 09.22
+13
Migranti ne rabijo stanovanj. Odidejo naj nazaj domov od koder so prišli
gobbi
25. 09. 2024 09.47
+8
Ne, za naše levičarje to ne velja, oni bi jim zgradili cela neprofitna naselja.
šavrin
25. 09. 2024 11.20
+4
Cenb77
25. 09. 2024 08.44
+12
aja pa še to... romi NISO socialno šibkejš. so buliji ki terorizirajo okolico in cuzajo državo na vseh koncih in izigravajo zakone. Vsi pa imajo dokončan doktorat na podričju socialnih transferjev.. če ne verjamete se postavite na katerokoli banko okrog datuma izplačil...
Moste
25. 09. 2024 09.04
+0
Nekaj bi vam razložila nismo vsi Romi isti na TV prikazujejo nekaj najhujšega kar se tiče Romov v Sloveniji živi zelo veliko Romov imajo svoje hiše stanovanja ne živijo od sociale saj imajo svoja podjetja delajo kot vsak narod. Saj tudi v drugih narodnostih je problem pri ljudeh nekdo noče delati nekdo pa se trudi delati nekateri so lopovi, morilci, kriminalci pa kaj zdej so vsi krivi tudi pošteni??? Zato ne metati vseh Romov v isti koš. Hvala
gobbi
25. 09. 2024 09.52
+8
imaš prav ampak še vedno je 90% romov takih, ki delajo probleme in so nesocializirani, vlečejo socialke, so kriminalci itd.. Ne nakladat, da so pa enaki kot ostali narodi bla bla bla.
skuripanda burns
25. 09. 2024 11.48
+3
Če je med populacijo več kot polovica takih, ki živijo na sociali, kradejo, vlamljajo, preprodajajo mamila in orožje ter se ukvarjajo s prostitucijo, potem mi ne govorit, naj "ne mečemo vseh Romov v isti koš". Hvala.