Omejitev oplojevanja z biomedicinsko pomočjo je neustavna, je po štirih letih presodilo Ustavno sodišče (US). Odločitev so v Levici označili za zmago v boju za pravice žensk. Prav v stranki Levica so namreč oktobra 2020 skupaj s podporo drugih parlamentarnih strank vložili zahtevo za presojo ustavnosti trenutne ureditve.
V Levici so spomnili, da je liberalna vlada leta 2001 sprejela zakon, po katerem bi bile do oploditve z biomedicinsko pomočjo upravičene tudi ženske, ki niso v partnerski zvezi. "Odločitvi je takrat s tako imenovanega 'strokovnega' stališča nasprotoval tudi zdravniški lobi, povezan s politično desnico, z argumentom, 'da v ginekologiji vedno zdravijo par in ne posameznika in da stroka ne bo uporabila vsega, kar medicina odkrije'. S tem pokroviteljstvom sta se slovenska desnica in Rimskokatoliška cerkev spustili v kulturni boj za ustoličenje patriarhalne družine kot edine oblike družine, ki jo zdravstveni sistem lahko podpira. Rezultat je bila zmaga desnice na referendumu z eno najnižjih volilnih udeležb, katere posledice čuti marsikatera ženska v Sloveniji že 23 let," so zapisali v sporočilu za javnost.
Odločitev ustavnega sodišča, da je takšna ureditev neustavna, bo tako popravila, kot pravijo v Levici, eno "največjih krivic, ki sta jo desničarska politika in RKC v Sloveniji storili ženskam, ki želijo biti matere".
"Vsaka ženska ima pravico do zdravljenja neplodnosti in oploditve z biomedicinsko pomočjo, ne glede na socialni oziroma družbeni status. 23 let čakanja, da se odpravita neustavnost in diskriminacija, je bilo preveč. Marsikatera ženska je v tem času že šla skozi svojo rodno dobo in posledice so v takih primerih nepopravljive. Ni treba čakati še eno leto, da se odpravijo neustavne odločbe. Zato bomo koalicijskim partnerjem predlagali, da se v najkrajšem možnem času sprejme zakonodaja, ki bo samskim ženskam končno omogočila dostop do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo," pravi Matej T. Vatovec, prvopodpisani pod zahtevo za presojo ustavnosti.
Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. "Ker se do takrat, skladno z odločbo Ustavnega sodišča, neustavne določbe še vedno uporabljajo, bomo v Levici koalicijskim partnerjem predlagali, da novelo zakona sprejmemo v najkrajšem možnem času," so sporočili iz Levice.
Tudi v največji vladni stranki Gibanje Svoboda pozdravljajo odločitev US. Kot so zapisali v izjavi za javnost, se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev za uresničevanje odločbe in odpravo neustavnih omejitev pri oplojevanju z biomedicinsko pomočjo.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.